Akce "Stmívání" ! 15% sleva na produkty pro blokaci modrého světla! Nakupujte ZDE

RAW kuchařka – Recepty na živé snídaně, svačiny, hlavní jídla i dezerty – Dunja Gulin

Kód: 655285
Novinka Tip
Značka: Anag
79 Kč
Skladem (4 ks)

Zdá se, že dnes všichni víc než kdykoliv předtím toužíme po dosažení rovnováhy těla a mysli. Jenomže dosáhnout této rovnováhy nebylo nikdy těžší! Nezdravý způsob života, stresující zaměstnání a nedostatek času, to všechno je proti nám. Vyvážit každodenní povinnosti s elementární zodpovědností vůči sobě, s respektem k vlastnímu tělu a celé planetě, to je značný problém.

Detailní informace

Detailní popis produktu

RAW kuchařka – Recepty na živé snídaně, svačiny, hlavní jídla i dezerty

1. Jezte biopotraviny!

Kdykoliv je to možné, měli byste vybírat suroviny vyprodukované bez pesticidů či chemických hnojiv a potraviny, které neobsahují geneticky modifikované organismy. Uvědomuji si, že produkty ekologického zemědělství (biopotraviny) jsou často dražší, takže si je vždycky nemůžeme dovolit, avšak převážně živá strava znamená, že škodlivé chemické látky v potravinách nezničíme vařením a tepelnou úpravou, takže je dvojnásob důležité jíst bioprodukty.

2. Jezte plnohodnotně!

Zbavíme-li potravinu jejího přirozené- ho stavu a pozměníme ji, zpracujeme, rafinujeme a zabalíme, ztratí enzymy, vitaminy, minerály, fytochemikálie a antioxidanty. Všechny tyto živiny jsou pro celkový zdravotní stav velmi cenné.

3. Jezte potraviny z lokální a udržitelné produkce!


Informujte se, kde potravina roste a jak se vyrábí. Malí místní producenti s větší pravděpodobností dobře pečují o půdu a jsou k zákazníkům pravdivější. Snažte se konzumovat potraviny, které nejsou dlouho převáženy z velkých dálek, protože doprava znečišťuje planetu.

4. Jezte sezónní potraviny!

Využívání sezónních potravin v kuchyni vás udržuje v kontaktu s cykly přírody a dává smysl pro čas a místo. Příroda nám nenabízí určité potraviny v určitých ročních obdobích bezdůvodně (například hořké mladé lístky rostlin na jaře čistí organismus, hutná koře- nová zelenina na podzim zahřívá atd.). Sezónní jídelníček posiluje imunitní systém po celý rok.

5. Jezte pestře!

Každá potravina je jedinečná a má specifické složení živin. Tělo je natolik sofistikované, že si vždycky vezme živiny, které pro své zdraví potřebuje. Jestliže se však omezíme na úzký výběr potravin, může časem vzniknout nutriční nedostatečnost. Krom toho nudná strava člověka brzy otráví, takže se začne pídit po zpracovaných potravinách a cukru.

6. Jezte intuitivně!

Pro člověka, který za celý život vyzkoušel spoustu diet, je to velmi poučné. Stravovací režim vhodný pro jednoho může být nesprávný nebo dokonce škodlivý pro druhého, věnujte tedy bedlivou pozornost tomu, co vám tělo říká, a řiďte se tím. Ukažme si to na příkladu podnebí, v němž žijeme. Je-li po většinu roku horko, budete mít chuť převážně na syrovou, osvěžující a ochlazující stravu. To je zcela přirozené – tělo radí, abychom jedli syrové potraviny, dlouhé vaření je jaksi nepatřičné až nepříjemné.

Přenesme se však do velmi chladných zim v severní části světa. Organismus potřebuje teplo vařených jídel, a tak budete mít chuť na horké polévky a dlouho dušené a pečené pokrmy. Pokud byste tedy ve studeném počasí trvali na stoprocentwně syrové stravě, byla by vám ještě větší zima a cítili byste se sklíčení, takže byste mohli po delší době onemocnět.

Dunja Gulin

Dunja Gulin vystudovala v rodném Chorvatsku Školu přírodní kuchyně. Sedm let vedla v Záhřebu kurzy vaření a působila jako šéfkuchařka a postupně vytvořila vlastní kulinářský styl spojující tradiční kuchařské postupy s novými stravovacími trendy. Podílela se na vzniku mnoha kuchařských knih o zdravém vaření a je autorkou populární knihy o veganských snídaních. Pořádala kurzy a ukázky vaření v Minneapolisu v USA a v Kentu ve Velké Británii a rovněž působila jako šéfkuchařka na pobytových kurzech jógy.
 

Název původní knihy: Raw Food Kitchen

Překladatel: 

Edice: 

Počet stránek: 144

Počet ilustrací:

Vazba: brožovaná

Barevnost:

ISBN: 978-80-7263-983-0

Formát: 

Vyšlo: 12/ 2015 

Doplňkové parametry

Kategorie: Knihy
Hmotnost: 0.4 kg

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: