Jak ekologicky se vyvíjí balení vašich objednávek..

BrainMarket existuje 5 let a za tu dobu si našel tisíce zákazníků. Velmi si toho vážíme. Bez vás bychom nemohli existovat a jste to právě vy naši zákazníci a vaše objednávky i přání, která nás ženou dál. Na začátku jsme se orientovali čistě na lidské zdraví, ale postupem času, no spíše velice rychle jsme se ztotožnili se zero waste filozofií. S nárůstem objemu objednávek jsme si uvědomovali, že expedice a balení je velká zátěž pro životní prostředí. A protože nám naše planeta není lhostejná, neustále zavádíme inovace, abychom co nejvíce minimalizovali negativní dopady našeho podnikaní k přírodě.

Dejte nám čas. Makáme na tom :)

Jen bych chtěl podotknout, že ještě před pěti lety jsme nevěděli o balení objednávek prakticky nic. Vlastně jsme toho nevěděli moc o ničem, co se týká chodu e-shopu. Ale i přesto jsme udělali ohromný kus práce. Nyní vám zkusím sepsat, co vše jsme za tuto dobu dokázali změnit, abychom byli co možná nejvíc šetrní k naší krásné planetě.

zerowasteBrainMarket

Sale photo created by freepik - www.freepik.com

1. Opakovaně používáme obaly, výplně a krabice, ve kterých nám chodí zboží od našich dodavatelů.

Čas od času se objeví dotaz, proč vůbec používáme bublinku nebo plastovou výplň. Skutečnost je taková, že sice na skladě máme bublinkovou fólii, ale používáme ji co možná nejméně. Kde to jde, snažíme se ji nahrazovat papírem a slámou.  Některé produkty jsou bohužel velmi křehké a opakovaně je zákazníci našli rozbité. Což u kvalitních produktů bolí o to více. A zákazníky pak mrzí i fakt, že jeden produkt poškodí všechny ostatní. Když už něco zabalíme do bublinkové fólie, většinou je to ze zásilek od našich dodavatelů. Vždy když nám dorazí zboží od dodavatele, obalový materiál se roztřídí a znovu použije do vašich objednávek. Lepší je přece obalový materiál znovu použít, než ho vyhodit do popelnice. Dáváme mu zkrátka druhou šanci :) A stejně tak to děláme s krabicemi od našich dodavatelů, nafukovacími a polystyrenovými výplněmi. Někdy jsou krabice poškozené tak, že by se běžně vyhodily do popelnice. Proto máme stroj, který nám jakýkoliv karton upraví a my ho můžeme použít jako výplň.

Proto se prosím neděste, když vám přijde balíček plný polystyrénové pěny nebo recyklovaných kartonů. Můžete si být 100% jisti, že jsme ji prostě jen znovu použili z příchozích zásilek.

2. Používáme papírové a recyklované materiály.

Máme pár spřátelených firem, které nám sem tam dovezou použité krabice, nebo pro ně zajedeme. Jako výplň balíčků používáme recyklovaný papír a slámu. Tašky pro osobní odběr jsou samozřejmě z recyklovaného papíru.

Poslední kaňka na našich eko snahách bylo používání klasické pvc plastové pásky. Tento problém jsem se snažil vyřešit prakticky od začátku našeho fungování, ale nemohli jsme sehnat solidního dodavatele. A také se přiznám, že jsem do té doby ani nevěděl, že existují papírové pásky. Cesta to byla někdy zdlouhavá, protože často papírové pásky nedržely tak dobře. Na depu dopravce se pak pravidelně stávalo, že se kousky odlepily a celý balík se tak namotával. A to až do chvíle, kdy se strhnul i štítek a pak už nikdo nevěděl odkud ten balík je a ke komu má dorazit.  Avšak jednoho krásného dne, se nám ozval náš zákazník a nabídl nám výrobu papírové pásky s lepidlem na bázi přírodního kaučuku. Po dlouhém zkoušení nejrůznějších variant jsme našli takovou papírovou pásku, která dobře drží a zároveň splňuje naše požadavky.

3. Šetříme lesy. Netiskneme faktury!

Snad se na nás nezlobíte, ale faktury k objednávkám posíláme mailem, protože tak nějak tušíme, že většina z vás ten papír ani nepotřebuje. A společně tak ušetříme pár hektarů lesů. :) Pokud byste však měli zájem o přidání faktury do objednávky, stačí napsat vaše přání do poznámky k objednávce a samozřejmě ji v balíčku najdete. A abychom i to málo přírodě vrátili. Spojili jsme se před lety s neziskovou organizací Salamandr, která se podílí na obnově lesů a pasek v Beskydech. Cílem organizace je vysazovat stromy a snažit se o co největší biodiverzitu krajiny. Už nyní díky Salamandru rostou opět v Beskdydech rostliny, které před lety z krajiny vymizely. Za každou objednávku nad 2000,- pomáháte spolu s námi, aby byly lesy v Beskydech o něco krásnějším místem.

4. Třídíme odpad

Samozřejmostí je, že v celé firmě třídíme odpad. Máme kontejnery na plast, papír i sklo s pravidelným odvozem. Btw, biologický odpad kompostujeme na zahradě.

V čem se ještě chceme zlepšovat

  • Zatím jsme nevymysleli způsob, jak bezpečně poslat skleněné produkty bez použití bublinkové fólie. Protože, ať chceme nebo ne, občas musíme použít i koupenou bublinkovou fólii. Občas se nám vrátí balíčky takovém stavu, jako by s nimi na depu hráli kopanou. Takže věřte nebo ne, vždy se je snažíme připravit na nejhorší zacházení.
  • Máme v plánu převléct tabletkové produkty BrainMax do skleněných dóz s vizí up-cyclingu. Bude to mnohem dražší než, když bychom produkty nechali nadále v plastu, ale věříme, že to brzy oceníte.

Má to smysl...

Nevím, kdo je autorem této věty: Chceš-li změnit svět, změň nejdříve sám sebe. Ale funguje ve všech ohledech lidského počínání. Proto se snažíme neustále hledat cesty jak snížit zátěž našeho podnikání na životní prostředí. Mohli bychom si vybrat jednoduchou a mnohem levnější plastovou cestu, ale to by bylo proti naši filozofii. A jestli přesvědčíme třeba jen pár dalších e-shopů a jedinců ke stejnému šetrnému a trvale udržitelnému přístupu k naší planetě, tak budeme rádi :) Všichni bychom měli usilovat o to, abychom našim dětem zanechali naši planetu zdravou a silnou.

Klidně nám napište, co dalšího bychom mohli zlepšit. Budeme moc rádi za každou vaší radu. Vaše připomínky, rady, přání, pozitivní i negativní odezva nás posouvají dál a bereme je skutečně vážně.

Jiří Votava

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!