NOVINKA! Methyl Folát! Nejlépe vstřebatelná forma kyseliny listové! Více: ZDE
Kupujte, než se vyprodá! Slevy až 54% ! Nakupujte: ZDE
NOVINKA! Wellmax - certifikovaná BIO kosmetika z Alp! Nakupujte: ZDE

Jak ekologicky se vyvíjí balení vašich objednávek...

BrainMarket existuje teprve 1,5 roku a za tu dobu si našel tisíce zákazníků. Velmi si toho vážíme. Bez vás bychom nemohli existovat a jste to právě vy naši zákazníci a vaše objednávky i přání, která nás ženou dál. Na začátku jsme se orientovali čistě na lidské zdraví, ale postupem času, no spíše velice rychle jsme se ztotožnili se zero waste filozofií. S nárůstem objemu objednávek jsme si uvědomovali, že expedice a balení je velká zátěž pro životní prostředí. A protože nám naše planeta není lhostejná, neustále zavádíme inovace, abychom co nejvíce minimalizovali negativní dopady našeho podnikaní k přírodě.

Dejte nám čas. Makáme na tom :)

Jen bych chtěl podotknout, že ještě před 1,5 rokem jsme nevěděli o balení objednávek prakticky nic. Vlastně jsme toho nevěděli moc o ničem, co se týká chodu e-shopu. Ale i přesto jsme udělali ohromný kus práce. Nyní vám zkusím sepsat, co vše jsme za tak krátkou dobu dokázali změnit, abychom byli co možná nejvíc šetrní k naší krásné planetě.

zerowasteBrainMarket

Sale photo created by freepik - www.freepik.com

1. Opakovaně používáme obaly, výplně a krabice, ve kterých nám chodí zboží od našich dodavatelů.

Už jsme dostali asi dvě negativní facebookové recenze za to, že byly některé produkty zabaleny do bublinkové fólie. Skutečnost je taková, že sice na skladě máme bublinkovou fólii, ale používáme ji co možná nejméně. Snažíme se ji nahrazovat papírem a slámou. Když už něco zabalíme do bublinkové fólie, většinou je to ze zásilek od našich dodavatelů. Lepší je přece obalový materiál znovu použít, než ho vyhodit do popelnice. Dáváme mu zkrátka druhou šanci :) A stejně tak to děláme s krabicemi od našich dodavatelů, nafukovacími a polystyrenovými výplněmi. Takže se neděste, když vám přijde balíček plný polystyrénové pěny. Můžete si být 100% jisti, že jsme ji prostě jen znovu použili z příchozích zásilek.

2. Používáme papírové a recyklované materiály.

Máme pár spřátelených firem, které nám sem tam dovezou použité krabice, nebo pro ně zajedeme. Jako výplň balíčků používáme recyklovaný papír a slámu. Tašky pro osobní odběr jsou samozřejmě z recyklovaného papíru.

Poslední kaňka na našich eko snahách bylo používání klasické pvc plastové pásky. Tento problém jsem se snažil vyřešit od začátku letošního roku, ale nemohli jsme sehnat solidního dodavatele. A také se přiznám, že jsem do té doby ani nevěděl, že existují papírové pásky. Avšak jednoho krásného dne, zhruba před měsícem se nám ozval náš zákazník a nabídl nám výrobu papírové pásky s lepidlem na bázi přírodního kaučuku. Tyhle parádní papírové pásky by měly dorazit v příštím týdnu.

3. Šetříme lesy. Netiskneme faktury!

Snad se na nás nezlobíte, ale faktury k objednávkám posíláme mailem, protože tak nějak tušíme, že většina z vás ten papír ani nepotřebuje. A společně tak ušetříme pár hektarů lesů. :) Pokud byste však měli zájem o přidání faktury do objednávky, stačí napsat vaše přání do poznámky k objednávce.

4. Třídíme odpad

Samozřejmostí je, že v celé firmě třídíme odpad. Máme kontejnery na plast, papír i sklo s pravidelným odvozem. I když nám to zabírá půl dvorku :) Btw, biologický odpad kompostujeme na zahradě.

V čem se ještě chceme zlepšovat

  • Zatím jsme nevymysleli způsob, jak bezpečně poslat skleněné produkty bez použití bublinkové fólie. Protože, ať chceme nebo ne, občas musíme použít i koupenou bublinkovou fólii. Občas se nám vrátí balíčky takovém stavu, jako by s nimi na depu hráli kopanou. Takže věřte nebo ne, vždy se je snažíme připravit na nejhorší zacházení.
  • Máme v plánu převléct tabletkové produkty BrainMax do skleněných dóz s vizí up-cyclingu. Bude to mnohem dražší než, když bychom produkty nechali nadále v plastu, ale věříme, že to brzy oceníte.

Má to smysl...

Nevím, kdo je autorem této věty: Chceš-li změnit svět, změň nejdříve sám sebe. Ale funguje ve všech ohledech lidského počínání. Proto se snažíme neustále hledat cesty jak snížit zátěž našeho podnikání na životní prostředí. Mohli bychom si vybrat jednoduchou a mnohem levnější plastovou cestu, ale to by bylo proti naši filozofii. A jestli přesvědčíme třeba jen pár dalších e-shopů a jedinců ke stejnému šetrnému a trvale udržitelnému přístupu k naší planetě, tak budeme rádi :) Všichni bychom měli usilovat o to, abychom našim dětem zanechali naši planetu zdravou a silnou.

Klidně nám napište, co dalšího bychom mohli zlepšit. Budeme moc rádi za každou vaší radu. Vaše připomínky, rady, přání, pozitivní i negativní odezva nás posouvají dál...

Jiří Votava

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!