Omega 3

Mozek roste největší rychlostí od narození až do věku asi 2 let, ačkoli vývoj pokračuje během dětství a dospívání. Více než 60 % mozku je tvořeno tukem a omega-3 mastná kyselina DHA (kyselina dokosahexaenová) tvoří asi 10–15 % z toho. DHA je nezbytná pro vývoj senzorických, percepčních, kognitivních a motorických nervových (nervových) systémů během prudkého růstu mozku. 

Omega 3 mastné kyseliny a vývoj 

Omega-3 jsou mastné kyseliny, které jsou životně důležitými složkami buněčných membrán A protože si je neumíme vyrobit sami, musíme je nějak dostat do stravy. Tyto mastné kyseliny jsou důležité pro různé tělesné funkce, od buněčného růstu až po svalovou aktivitu a u dospívajících chlapců pro vývoj spermií.

Předpokládá se, že části mozku bohaté na DHA jsou zodpovědné za činnosti, jako je plánování, řešení problémů a soustředěná pozornost. Zejména příjem DHA je uznávána jako nezbytná pro normální funkci mozku. Pomáhá zlepšit fluiditu membrány, což znamená, že nervové impulsy nebo zprávy jsou přenášeny efektivněji.

Omega-3 jsou esenciální mastné kyseliny, které pomáhají vyživovat mozek a udržovat jej zdravý. Jsou součástí procesu budování nových buněk — klíčem k rozvoji centrálního nervového a kardiovaskulárního systému a pomáhají tělu vstřebávat živiny. Omega-3 tuky jsou také důležité pro funkci očí - ostrý zrak.

Výběr omega 3 

Omega 3 mastné kyseliny mohou být ve formě tablet, gelových kapslí nebo olejů. Do výběru bychom měli zohlednit zda má správný poměr EPA a DHA. Ideální poměr je 1:2 ve prospěch DHA. Dalším kritériem by mělo být to, zda olej obsahuje minimum aditiv (např. konzervantů, aromat, sladidel). jak víme, moře už není čisté tak, jak bývávalo. Právě naopak, je znečištěno v důsledku lidských aktivit (těžba ropy, spalování fosilních paliv atp). Ryby pak v sobě mohou uchovávat toxiny jako rtuť, dioxiny a PCB, které mohou být škodlivé pro naše zdraví. Vybírejte proto takové rybí oleje, které byly kontrolovány na všechny kontaminující látky, ideálně třetí nezávislou stranou.

Nejprodávanější