Vápník

Vápník je minerál, který hraje roli v mnoha tělních procesech, včetně srážení krve a uvolňování hormonů. Adekvátní příjem vápníku je důležitý pro udržení optimálního přenosu nervů a regulaci funkcí srdce.

Vápník je minerál nejčastěji spojovaný se zdravými kostmi a zuby, i když také hraje důležitou roli při srážení krve, napomáhá stahování svalů a reguluje normální srdeční rytmus a nervové funkce. Asi 99 % tělesného vápníku je uloženo v kostech a zbývající 1 % se nachází v krvi, svalech a dalších tkáních.

Aby bylo možné provádět tyto životně důležité funkce, tělo pracuje na udržení stálého množství vápníku v krvi a tkáních. Pokud hladina vápníku v krvi klesne příliš nízko, parathormon (PTH) dá signál kostem, aby uvolnily vápník do krevního řečiště. Tento hormon může také aktivovat vitamín D ke zlepšení vstřebávání vápníku ve střevech. Současně PTH signalizuje ledvinám, aby uvolňovaly méně vápníku v moči. Když má tělo dostatek vápníku, jiný hormon zvaný kalcitonin funguje opačně: snižuje hladinu vápníku v krvi tím, že zastaví uvolňování vápníku z kostí a signalizuje ledvinám, aby se ho více zbavily močí.

Dostatek vápníku po celý život vám může pomoci předcházet osteoporóze, onemocnění, které zvyšuje riziko zlomení kostí. Je důležité mít také spolu s vápníkem také dostatečné množství vitaminu D, protože tato kombinace zvyšuje absorpci minerálu.

Nejprodávanější

14 položek celkem
187 quinton 0032 edit
899 Kč
43140
181 quinton 0020 edit
899 Kč
40512