Vodní filtry
Čistá voda je základ vašeho zdraví! Vzhledem k tomu, že je kohoutková voda konzumována na každodenní bázi v objemech litrů, někdy až dokonce desítek litrů, dostává do sebe člověk z dlouhodobého hlediska velkou spoustu zdraví škodlivých látek, které se v organismu časem mohou hromadit a zhoršovat tak nenápadně naše zdraví.
Přečtěte si na blogu nový článek: "Čistá voda jako základ vašeho zdraví".
Co je na kohoutkové vodě špatně?
Co tedy kohoutková voda obsahuje tak špatného, že ji opakovaně zmiňuji jako nevhodnou k dlouhodobé konzumaci (především u dětí)?
- Rez (pokud bydlíte v novostavbě s novýma, nejlépe plastovýma trubkama, tak se rzi a kovů z trubek obávat nemusíte, pokud však žijete v domě, který už něco pamatuje, je velice dobrá šance, že Vám Vaše trubky obohacují pitnou vodu o nadměrné množství rzi a dalších těžkých kovů).
- Těžké kovy (zejména olovo, dále hliník, kadmium, měď, nikl, rtuť, železo). Nadměrné množství železa v kohoutkové vodě bylo tím úplně prvním negativem, které jsem se o ní dozvěděl. Zatímco ženy vylučují železo z těla přirozeně v rámci menstruačního cyklu, nadměrné množství železa má u mužů rakovinotvorné účinky.
- Chlór (kterým je jednak voda přirozeně kontaminována chemičkami a jednak je do pitné vody uměle přidáván (obdobně jako do bazénů), kvůli hubení bakterií, je to však oboustranný meč, protože jak výzkumy ukázaly nadměrné množství chlóru v pitné vodě je rakovinotvorné).
- Fluoridy (dříve přidávány do pitné vody záměrně, protože se věřilo, že přispějí ke zdraví zubů, nakonec se došlo pouze k závěru, že devastují zdraví a dnes se již záměrně nepřidávají, přesto se ve vodě vyskytují).
- Pesticidy (poškozují nervovou soustavu).
- Trihalogenmethany (rakovinotvorné látky, vznikající desinfekcí vody při chlórizaci).
- Průmyslová rozpouštědla
- Bakterie a viry (koliformní bakterie, E. Coli – u jedinců s oslabenou imunitní soustavou (staří lidí, děti, různé onemocnění) mohou způsobit průjmy, zažívací obtíže, horečky, ale i celkový kolaps organismu (když se rozšíří z GIT po těle)).
- Estrogeny (zbytky ženské antikoncepce, které mají tak malou molekulární hmotnost, že jí čističky vod nejsou schopny odstranit a dostávají se tak následně opětovně do tekoucích vod). Byly zdokumentovány případy, kdy estrogeny z hormonální antikoncepce vedly k přeměně pohlaví ryb, obývajících kontaminovanou vodní plochu.
- Zbytky dalších léků, které lidé vyloučí ze svého těla nebo je přímo spláchnou do WC a které se následně opět přes nedostatečné čištění odpadních vod dostávají do řek a vod stojatých.
- Mikrocystiny – toxické látky produkované přemnožením sinic ve vodních nádržích, sloužících jako zdroje povrchové vody pro následnou úpravu na vodu pitnou, ke kterému dochází v důsledku nadměrného množství fosforu, který vybíjí jejich přirozené nepřátele z řad vodní vegetace a který se do těchto vod dostává z chemického průmyslu a zejména pracích prášků.
Vodní filtr - k čemu slouží?
Chutná voda k pití i vaření.
Ač voda z kohoutku prochází důkladným čištěním a je zdravotně nezávadná, mnohdy nechutná příliš dobře. Dodatečná filtrace pomůže vodu změkčit a navíc z ní odstraní pachuť a sediment.
Čistá voda pro ty nejmenší.
Dětský organismus neumí zacházet se znečištěnou vodou tak jako organismus dospělého člověka, proto je zapotřebí používat filtry na vodu.
Voda prospívající vaší pleti.
Když se sprchujete, nebo koupete má voda obsahující příliš mnoho chlóru negativní vliv na zdraví vaší pokožky. Chlór ničí také její přirozenou krásu a mládí. Kvalitní filtry na vodu vám pomůžou zbavit se chlóru a dalších nepříznivých látek.
Nezávadná voda doma i na chatě.
Tam, kde chybí vodovodní potrubí, jako zdroj pitné vody velmi často slouží studna. Abychom si mohli být naprosto jisti nezávadností vody, je třeba použít správný systém filtrace.
Voda v práci či ve škole.
Převážnou část dne trávíme mimo domov, v práci či ve škole. Pitná voda je nejen nezbytností, ale také vítanou pozorností vůči zákazníkům či pracovníkům. Provoz automatu na vodu je navíc mnohem levnější než nákup balené vody.