Škodlivost konvenčních čisticích prostředků, aneb úklid = řízená sebedestrukce.

Jak jsem na to přišel

Než jsem založil e-shop BrainMarket.cz, často jsem přemýšlel nad tím, jak to, že po nedělním domácím úklidu mám tak podrážděnou sliznici a celé dýchací ústrojí. Ta vůně po úklidu byla tak svěží, až byla nesnesitelná. Vždy jsem si říkal, že čisticí prostředky, s kterými utírám prach, čistím vanu a obklady nemůžou být zdravotně nezávadné, ale nikdy jsem tomu nepřikládal velikou pozornost. Časem, když jsem pocítil na vlastni kůži , jak dokáže s mým tělem zacvičit chemie, začal jsem se pídit po příčinách.  Čím to je, že mám najednou o 10% tuku více než před dobou, kdy jsem neměl svůj vlastní byt a nedělal úklid? Čím to je, že se mi výrazně snížilo libido a zvýšila únava? Čím to je, že začínám mít "cecky" jako kojná? K hledání odpovědí na tyto otázky mě nasměroval můj kamarád Adam Česlík (Performance Training) .

V následujících řádcích se pokusím v několika bodech shrnout informace o tom, proč byste měli vaše "konvenční" čisticí prostředky nahradit ekologickými. A není to vůbec kvůli módnímu stylu nebo současným trendům, ale především kvůli vašemu zdraví.

Xenostregeny - Hormonální disruptory

Běžné čisticí prostředky obsahují xenoestrogeny. Co jsou to xenostrogeny? Jedna se o chemické látky, které nejsou tělu vlastní, ale svými biologickými účinky napodobují ženské hormony, estrogeny. Proč jsou pro nás tak škodlivé? Jsou to hormonálními disruptory. Zní to šíleně vědecky, ale zase tak složité to není. Xenoestrogeny zasahují do normálních funkcí endokrinního systému a mohou tak ovlivňovat působení  hormonů. To znamená, že mohou způsobit hormonální nerovnováhu, která může vést k řadě negativních efektů na vaše zdraví, jako je neplodnost, vznik nádoru, získání odolné tukové tkáně, narušení normální funkce štítné žlázy, gyenekomastie, migrény, změny chování. To je jen malý výčet dopadů xenostroegenů na náš organismus.

triklosan

Chemický vzorec triklosanu.

Dnes se chci věnovat jen čisticím prostředkům, ale rád bych, abyste věděli, že většina kosmetických výrobků, jako jsou šampóny, sprcháče a deodoranty jsou plné xenoestrogenů, které se dostávají do těla ve formě parabenů, ftalátů, triklosanů. To byl jeden z hlavních důvodů proč vznikl BrainMarket a kategorie Anti-Estrogenní kosmetika, kde můžete nakoupit přírodní kosmetiku, která nebude nabourávat vaší hormonální rovnováhu, tedy vaše celkové zdraví.

Čisticí prostředky pro domácnost samozřejmě tyto chemické látky obsahují také. Zejména ty, které jsou prodejci prezentovány jako antibakteriální jsou bohaté na triklosan, což je synteticky vyrobená chlorovaná látka s antibakteriálními a protiplísňovými účinky. Triklosan je jednou ze sedmi hlavních látek, kterými jsou kontaminovány i povrchové vody v Evropě a Severní Americe. Panují všeobecné obavy, že jeho nadměrné užívání povede ke vzniku rezistentních kmenů bakterií. Existují nesčetné studie o škodlivých účincích chemikálií narušujících endokrinní systém a přesto jsou tyto chemické látky nadále používány  v běžně dostupných čisticích prostředích pro domácnost. Rezistenci bakterií nemůžete zabránit zcela. Pro začátek vsak můžete omezit používání běžných čisticích prostředků a kosmetiky. Tím trochu zlepšit i svoji hormonální rovnováhu. Chraňte si své zdraví!

triklosan brainmarket-infografika-cz

Karcinogenní látky

Běžné prací nebo čisticí prostředky mohou obsahovat nebezpečný formaldehyd, který je znám nejen jako chemikálie dráždící sliznici, ale jako potenciální karcinogen. V nedávné studii na univerzitě v norském Bergenu vědci zjistili, že běžný domácí úklid má pro plíce hospodyňky stejně negativní dopad jako vykouření krabičky cigaret denně a nezaleží přitom na tom, jestli úklid provádíte jednou za dva týdny, nebo obden. V čisticích prostředcích se totiž nacházejí látky dráždící sliznice, což vede k trvalému poškození dýchacích cest a možnému vzniku astmatu.

Do prostředků na praní se také přidávají problematické látky jako Sodium lauryl sulfáte (SLS)/sodium laureth sulfáte (SLES), PEG a jiné, které mohou uvolňovat látku 1,4-dioxane. Ta je klasifikována jako „pravděpodobný lidský karcinogen“ (nádory jater, žlučníku, nosní dutiny, plic, kůže a prsu). Ve složení výrobků 1,4-dioxane nenajdete, hledejte chemické látky, které jí mohou být v procesu výroby kontaminovány. Mají v názvu slova jako „xynol“, „ceteareth“, „oleth“, „myreth“, „laureth“, „ceteareth“ a jakékoliv jiné „-eth“, „PEG,“ „polyethylene“, „polyethylene glycol“, „polyoxyethylene“ nebo „-oxynol, SLS, SLES. Vyhněte se také látkám: Quaternium-15, 2-Butoxyethanol, Perchlorethylene (Perc), naphthas.

Neurotoxiny

A tady je odpověď na tu nesnesitelnou vůni, která mi vždy připomněla, že je na těch čisticích prostředcích něco nezdravého. Jsou to neurotoxiny, které se v čisticích a pracích prostředcích vyskytují v podobě syntetických vonných látek. Neurotoxiny nepříznivě působí na nervový systém, oslabují obranyschopnost, snižují IQ, zapříčiňují bolesti hlavy, únavu a alergie.

Téměř 95 % chemických látek aplikovaných ve vůních jsou syntetické sloučeniny pocházející z ropy. Tyto látky jsou potvrzené karcinogeny a mají toxické účinky. Vonné látky jsou součástí mnoha čisticích prostředků a aviváží. U citlivých jedinců mohou zapříčinit alergii, astma, bolest hlavy či ekzémy.

O škodlivosti a nebezpečnosti detergentů už se v tomto článku ani nebudu příliš rozepisovat. Vše, co potřebujete vědět je, že jsou to látky obsažené v prostředcích pro dezinfekci (např. Savo), čištění potrubí a skvrn a při styku z kůží hrozí její naleptání. Měli byste je držet dál od dětí a pracovat s nimi jen v ochranných pomůckách.

co nema obsahovat prirodni kosmetika brainmarket-infografika-cz

Závěr

Starost o mé zdraví a zdraví mých blízkých mě dovedla až k založení prvního anti-estrogenního e-shopu BrainMarket.cz. Zjistil jsem totiž, že v mém okolí je mnoho lidí jako já. Lidí, kteří si myslí, že to, že právě umyli talíř jarem nebylo pro jejich zdraví prospěšné. Lidí, kteří by tyto zvyky rádi změnili, ale nemají čas hledat alternativy. To mě přinutilo vytvořit BrainMarket. Místo, kde ať nakoupíte šampón, prací prášek nebo prostředek na mytí záchodu. Můžete si být jisti jeho zdravotní nezávadností. Veškeré netoxické eko čisticí prostředky najdete v kategorii Anti-Estrogenní drogérie a přírodní, netoxickou kosmetiku naleznete v kategorii Anti-Estrogenní kosmetika.

Nemusíte se bát, že by byly eko čisticí prostředky přehnaně drahé. Cenově jsou na tom stejně jako konvenční čistící prostředky. S jejich nákupem však uděláte něco pro zdraví své i svých blízkých a v neposlední řadě snížíte zátěž životního prostředí.

prinosy prirodni kosmetika brainmarket-infografika-cz

Přivítejte kouzelné slovo ANTI-ESTROGENNÍ

Často se nás klienti ptají, co to znamená "anti-estrogenní". Zejména ženy se obávají, že je to namířeno proti nim (odvozeno ze slova anti estrogen - anti ženský pohlavní hormon). Opak je však pravdou. Anti-estrogenní znamená životní styl oproštěný od hormonálních disruptorů (xenoestrogenů) a dalších toxinů. Životní styl vedoucí k dlouhodobému a pevnému zdraví skrze nastolení hormonální rovnováhy. Udržení si hormonální rovnováhy je důležité pro ženu, stejně tak jako muže. Každý den pečlivě vybíráme a rozšiřujeme nabídku anti-estrogenních produktů pro maximální optimalizaci vašeho zdraví.

Mezi další časté dotazy patří otázka, zda nejsou naše produkty testovány na zvířatech. Ne. Žádný produkt na našem e-shopu není testovaný na zvířatech. A žádný takový se na BrainMarketu nikdy neobjeví. Máte naše slovo!

PS: Nechci vás jen strašit a šířit negaci. Občas i v naší domácnosti musíme použít konvenční čisticí prostředek. Ale, když se tak stane používáme ochranné pracovní pomůcky a hodně větráme. To je jediná možnost, jak můžete eliminovat jejich negativní účinky. Prioritou je však snížit jejich používání na minimum.

Pokud se Vám článek líbil. Budu rád za jeho sdílení nebo šíření :) Brzy se budete moct těšit na další články odhalující těžkou dobu estrogenní.

Jiří Votava

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!