Vlivem přetížení dopravců se mohou v následujících dnech prodloužit doby dodání objednávek o 3 až 4 dny. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Účinky Vitamínu D3 na lidský organismus

Vitamín D je pro naše zdraví klíčový vitamín, který z velké části získáváme působením slunečního záření na naší pokožku.1 I přesto, že se nazývá vitamín, působí spíše jako hormon. Tělo ho syntetizuje z cholesterolu poté, co je pokožka vystavena UVB paprskům ze slunce.5 Je to jediný vitamín, který si může tělo vyrobit samo ze slunečního záření. Vitamin D lze získat i z potravin, ovšem těch není příliš mnoho, a tak během zimních měsíců nám nezbývá nic jiného než vitamín D3 suplementovat.

Nedostatek slunečních paprsků u západní vyspělé populace (až 60%), je spojen s depresemi, úzkostí, špatným stavem kostí, imunita, hormonální disbalance, přejídání atd.4,7 Na druhé straně tady máme masáž z médií o nutnosti mazat se opalovacími krémy, když jdeme ven a nevystavovat se slunečním paprskům kvůli hrozbě rakoviny.

nedostatky-vitaminu_d

Vitamín D se vyskytuje ve dvou formách D2 a D3 a má celou řadu důležitých funkcí. Napomáhá například vstřebávání vápníku a fosforu a zajištuje vyvážený poměr minerálů v těle. Díky tomu máme zdravé, silné kosti a vyvarujeme se riziku zlomenin. Další klíčovou rolí tohoto vitamínu je podpora zdravé funkce imunitního systému a snížení rizika respiračních onemocnění.

Doporučená denní dávka vitamínu D3

V roce 2014 publikovali vědci z Edmontské univerzity článek, ve kterém ukázali na chybu ve stanovení doporučené denní dávky vitamínu D. Poukázali na to, že doporučovaných 600 IU nestačí na pokrytí potřeb zdravého člověka. Dávka by měla být téměř 15x vyšší, tedy 8895 I.U. denně.23 Takovou  dávku získáte ze slunečního svitu nebo suplementací. Ve vyšších dávkách užívání vitamínu D3 je vhodné brát ho zároveň s vitamínem K2, protože vitamín K2 zabraňuje kalcifikaci cév, která může být spojena s nadužíváním vitamínu D3. Vitamín K2 očišťuje cévy od vápníku a transportuje vápník do kostí.

Zdroje vitamínu D3: slunce, potraviny, suplementace

Nejvíce vitamínu D3 můžeme získat v létě ze slunečních paprsků a to klidně až 50.000 IU. Takto získaný vitamín D3 si naše tělo dokáže uložit do zásoby a čerpat z něho i na další dny. To je rozdíl od přírodního čerpání Vitamínu D3 a suplementaci.

benefity-vitaminu-d-infografika-insta (1)

Zde je pár pravidel, kterých se držet při dobíjení Vitamínu D ze slunce:

 • Za tvorbu vitamínu D je zodpovědné UV-B záření, proto jakákoliv ochrana (brýle, opalovací krémy s faktorem) zabraňuje jeho produkci.
 • Abyste vyprodukovali co nejvíce vitamínu D, musíte slunečním paprskům odhalit co největší část pokožky.
 • K největší produkci vitamínu D dochází, když je slunce nad obzorem, tady okolo poledne. To je v rozporu s tvrzení dermatologů: nechodit přes poledne na slunce.
 • Dr. Holick v k knize Vitamín D solution doporučuje vystavit se v poledne slunci, co nejvíce odhalení a to 2x až 3x týdně. Cca polovinu času, při kterém byste se mírně spálili. U světlejších jedinců to může znamenat třeba 20 minut.
 • Pár minut na slunci v létě po dobu, než je pokožka mírně narůžovělá, vyprodukuje 10.000 až 50.000 IU vitamínu D. Což je téměř 100x více než je doporučená denní dávka.
 • Vitamín D syntetizovaný ze slunečních paprsků si tělo umí uchovat po delší dobu, než vitamín D získaný suplementací, nebo potravou.

Kromě slunce však můžeme vitamín D získat i prostřednictvím několika potravin, jako jsou například tučné ryby (losos, tuňák, makrela, sardinky), žloutek či mléko.

Potraviny bohaté na Vitamín D (množství ve 100g):

 • Olej z tresčích jater 10 000 IU
 • Mečoun obecný 666 IU 
 • Pstruh duhový 635 IU
 • Losos 526 IU
 • Žloutek 218 IU 
 • Sardinky 193 IU

9-potravin-bohate-na-vitamin-d3

Jak lze vidět, potraviny s vysokým obsahem D3 jsou dost omezené, a abychom si udrželi dostatečný příjem vitamínu D3 během zimního období, museli bychom denně konzumovat velké množství ryb. Proto by měl být vitamín D3 doplňován nejen v rámci potravin ale i doplňků stravy. Co se týče denní doby, kdy je nejvhodnější vitamín D3 užívat, doporučuje se kombinovat jej s hlavním jídlem dne, nejlépe obsahující tuk, pro zajištění maximální absorpce. A jaké nám z toho plynou výhody? 

Účinky vitamínu D3

Posiluje kosti a svaly 

Vitamín D je známý svou schopností budovat a posilovat kosti. Podporuje vstřebávání vápníku a pomáhá vyvážit poměr minerálů v těle, jako například vápníku, fosforu, sodíku a hořčíku, což nám zajišťuje zdravý vývoj a mineralizaci kostí.22 Ke vstřebávání vápníku a fosforu z potravin dochází v trávícím traktu. Bez vitamínu D bychom z potravin, které jíme absorbovali pouze asi 10–15% vápníku a 60% fosforu.2 Nedostatek vápníku by následně způsobil produkci takzvaných osteoklastů, což jsou buňky, které rozpouští minerály v našich kostech a způsobují je slabé a křehké. 3

 V zásadě by vápník nedokázal svou práci sám bez vitaminu D

Kombinace vitamínu D a vápníku může pomoci předcházet osteoporóze, chronickému onemocnění, které způsobuje řídnutí kostí a bolesti. Lidé trpící nedostatkem vitamínu D jsou vystaveni mnohonásobně většímu riziku osteoporózy.4 Historicky se také v důsledku nedostatku vitamínu D projevila u lidí kosterní porucha známá jako křivice.15 Křivice je vzácné onemocnění, projevující se měkkými a slabými kostmi u dětí a je obvykle spojováno s rozvojovými státy. Nicméně nedostatečná hladina vitamínu D z důvodu nedostatečného slunečního záření nebo stravy může mít vliv na děti kdekoli na světě.

Kromě schopnosti udržovat zdravé kosti má vitamín D také vliv na posilování svalůVitamín D může pomoci zvýšit svalovou sílu a zabránit tak pádům, což je jedna z hlavních příčin zlomenin u starších osob.

ucinky-vitaminu-d3-k2-infografika-brainmarket-cz

Posiluje imunitu a chrání před nemocemi 

Vitamín D podporuje imunitní systém s bojem se škodlivými bakteriemi a viry.18 Studie ukázaly, že denní nebo týdenní suplementace vitamínu D3, zejména u osob které ho mají nedostatek, snižuje riziko akutních respiračních infekcí či přispívá ke zmírnění jejich příznaků. Studie naznačují, že vysoké zeměpisné šířky a zimní sezóna jsou rizikovými faktory pro nedostatek vitamínu D, což sebou přináší zvýšený výskyt chřipky a dalších respiračních nemocí. 

Studie také ukázaly, že těhotné ženy užívající 4400 IU vitamínu D denně, mohou snížit riziko respiračních potíží u svých novorozenců až tříletých dětí, ve srovnání s těhotnými ženami, které užívaly pouze 400 IU denně. 

Vědci jsou také již dlouho fascinováni potenciálním účinkem, který může mít vitamín D nejen na imunitu ale i na autoimunitní poruchy. Nicméně současné výzkumu nejsou natolik obsáhlé, aby bylo možné jednoznačně určit vliv vitamínu D3 na léčbu autoimunity.

Vitamín D a Covid-19? 

Doplňování vitamínu D je důležité z mnoha důvodů a nyní ještě důležitější právě díky jeho schopnosti posílit imunitní systém. Potencionální vliv vitamínu D na Covid-19 již zaujal řadu odborníků. Nedávný výzkum zjistil určitou souvislost mezi nedostatkem vitamínu D a nemocí COVID-19 způsobenou koronavirem.14 Vědci se zaměřili na závažné případy COVID-19 v USA, Velké Británii, Německu, Itálii a dalších těžce zasažených zemích. Došli k závěru, že riziko těžšího průběhu COVID-19 je vyšší u pacientů s nedostatkem vitamínu D (17,3%) než v případě pacientů s normální hladinou vitamínu D (14,6%).

Výzkum naznačuje že Vitamín D může mít velmi příznivý účinek na imunitní systém, který má díky tomu větší šanci bojovat s virusem a potlačit jeho zánětlivou reakci.15

Potlačuje sezónní depresi 

Nedostatek vitamínu D je rovněž spojen se zvýšeným rizikem deprese, zejména tzv. sezónní deprese.7,9 Sezónní deprese bývá přechodný stav jimž trpí lidé v určitém období roku. Většinu se jedná o zimní měsíce, kdy se výrazně krátí dny a ubývá slunečního záření. Někteří lidé mohou nedostatek slunce začít pociťovat již na začátku podzimu.8 Zdá se, že zde hraje zásadní roli právě nedostatek vitamínu D, který ovlivňuje aktivitu serotoninu.10,12 Serotonin, známý jako hormon štěstí, je látka, kterou vaše tělo produkuje například při tréninku, když jíte čokoládu nebo když se držíte za ruku s osobou, kterou máte rádi.13  Nízká hladina serotoninu může mít na svědomí řadu nepříjemných projevů: smutek, podrážděnost, deprese, úzkosti ale také například špatný spánek.11

Základová fotografie zdarma na téma bokeh, držení, hloubka ostrosti

Snižuje riziko zubního kazu 

Vzhledem k tomu, že vitamín D pomáhá našemu tělu vstřebávat vápník, snižuje také riziko zubního kazu, onemocnění dásní a podporuje celkové zdraví ústní dutiny.19 Vitamín je prospěšný pro zdraví ústní dutiny nejen díky vápníku ale také jeho protizánětlivým účinkům a schopnosti zvýšit produkci antimikrobiálních peptidů. Antimikrobiální peptidy, původně objevené v jedových žlázách divoce žijících včel, se vyvinuly v rámci imunitního systému nejrůznějších organismů včetně člověka a jsou schopny rychle a účinně zabíjet patogenní mikroorganismy, jako jsou bakterie, kvasinky či viry.

Může pomoci předcházet cukrovce 

Dle jedné studie se zdá, že vitamín D může být účinný při prevenci diabetu typu 1 a 2, díky jeho schopnosti zvýšit citlivost na inzulín, posílit funkci beta buněk a zmírnit zánět, což jsou faktory, které razantně zvyšují riziko vzniku cukrovky.21 Beta buňky jsou buňky s endokrinní funkcí, produkují do krve hormon inzulín, který pomáhá buňkám vychytávat z krve glukózu, a tím snižuje množství cukru v krvi. Studie ovšem zjistila, že zatímco samotný vitamín D3 nemá vliv na nadměrné množství cukru v krvi, kombinace většího množství vápníku (min. 1200 mg) a vitamínu D (min. 800 IU) by již mohla účinně snižovat množství cukru v krvi. 

Snižuje vysoký krevní tlak a podporuje kardiovaskulární zdraví

Kromě dýchacího systému výzkumy ukazují, že vitamín D má rovněž prospěšný vliv na zdraví kardiovaskulárního systému a pomáhá snižovat riziko různých onemocnění srdce a cév. S vyšším příjmem vitamínu D bylo zjištěno zlepšení struktury krevních cév a výzkumy naznačují, že vitamín D může hrát roli při léčbě vysokého krevního tlaku, který může způsobovat řadu kardiovaskulárních nemocí.20

Může pomoci při hubnutí 

Obezita je často spojena s nízkou hladinu vitamínu D, což může znamenat, že právě vitamín D může pomoci při hubnutí. U žen s nadváhou a obézních žen s nízkou hladinou vápníku bylo zjištěno, že ty které užívaly denní dávku vápníku společně s vitamínem D, byly úspěšnější při hubnutí než ty, které užívaly placebo.16,17

Vitamín D3 a těhotenství?

Rostoucí důkazy podporují pozitivní účinek vitamínu D na matku i dítě během těhotenství. Nedávné studie zjistily, že během těhotenství může vitamín D snížit riziko výskytu řady těhotenských komplikací. Jedná se například o vysoký krevní tlak matky a vysoká hladina cukru v krvi, předčasný porod či nízká porodní váha dítěte. 

Základová fotografie zdarma na téma dotyk, dvojice, láska

Nedostatek vitamínu D 

Nedostatek vitamínu D postihuje až 50% populace a může vést k řadě zdravotních problémů, jako jsou: 

 • tenké a křehké kosti
 • svalová slabost
 • ospalost 
 • potíže se spánkem 
 • větší náchylnost na respirační onemocnění 
 • oslabená imunita
 • deprese

Hlavní příčinou nedostatku vitamínu D je nedostatečné vystavení slunečnímu záření, což je v dnešní době čím dál větší problém. Pro optimální hladinu vitamínu D je potřeba vystavit se slunečním paprskům přibližně 20 minut několikrát týdně. To však není vždy možné, zejména v zimních měsících. Studie také prokázaly, že u starších lidí je větší riziko nedostatku vitaminu D, jelikož schopnost syntetizovat vitamin D s věkem klesá. Nepomáhá ani skutečnost, že starší lidé tráví více času doma. Pokud tedy zjistíte, že máte nedostatek vitamínu D, lze jej doplnit kvalitními doplňky stravy, kterých je na našem trhu celá řada.

Sečteno a podtrženo 

Vitamín D je nesmírně důležitý pro celkové zdraví a jeho význam neustále roste. Podporuje zdraví celého těla doslova po celý život, od zdravého těhotenství až po zdravé kosti, svaly, imunitní a dýchací systém, srdce a další. Ačkoli si někteří lidé mohou myslet, že jim dostatek vitamínu D zajistí pobyt na slunci a zdravá strava, vědecké důkazy naznačují, že pro většinu lidí toto není dostatečné. Proto jsme pro vás vyvinuli unikátní kombinaci vitamínu D3 a K2. V jedné kapsli najdete 5000 jednotek vitamínu D3 a 150 mcg vitamínu K2 jako MK7 od německé firmy Kappa Bioscience. Tato patentovaná formule zvyšuje využitelnost a odolnost vitamínu D3, čistí cévy od vápníku a přivádí vápník do kostí. Zároveň tato forma Vitamínu K2 (K2VITAL®DELTA) zůstává v těle  48x delší čas než běžně dostupné vitamíny K2.

vitamin_K2_MK7_infografika_brainmarket_CZ

Účinky vitamínu K2 na naše zdraví si můžete přečíst ZDE. 

d3-k2-fb-header-cz

Martina Kuchařová

Zdroje: 

  1. https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminD-HealthProfessional/#h7
  2. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/j.1756-185X.2008.00398.x
  3. https://www.sciencedirect.com/topics/veterinary-science-and-veterinary-medicine/osteoclast
  4. https://www.insider.com/what-is-vitamin-d-deficiency
  5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24494042/
  6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23527013/
  7. https://www.jneuropsychiatry.org/peer-review/depression-and-vitamin-d-deficiency-causality-assessment-and-clinical-practice-implications-12051.html
  8. https://www.insider.com/what-is-seasonal-depression
  9. https://www.nimh.nih.gov/health/topics/seasonal-affective-disorder/index.shtml
  10. https://www.insider.com/vitamin-d-depression
  11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4471964/
  12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5112012/
  13. https://www.healthline.com/health/how-to-increase-serotonin#mood-induction
  14. https://www.bmj.com/content/356/bmj.i6583
  15. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23306192/
  16. https://www.healthline.com/health/vitamins-for-weight-loss
  17. https://www.cambridge.org/core/journals/british-journal-of-nutrition/article/calcium-plus-vitamin-d-supplementation-and-fat-mass-loss-in-female-very-lowcalcium-consumers-potential-link-with-a-calciumspecific-appetite-control/623D71E0A965E910C48903089FA7B56
  18. https://www.bmj.com/content/356/bmj.i6583?ijkey=6723348431cc5e0729c739a9454ef98f47c2a90e&keytype2=tf_ipsecsh
  19. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21748977/
  20. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31389312/
  21. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16505521/
  22. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5999134
  23. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4210929