JE TU PODZIM! Brainmaxy a jiné produkty pro posílení imunity za výhodné ceny! Nakupujte ZDE

10 důvodů, proč pít yerbu maté

Zázračný nápoj od indiánů yerba maté

Yerba maté neboli Cesmína paraguayská je tradiční jihoamerický nápoj, o kterém se s oblibou říká, že má sílu kávy, zdravotní přínos jako čaj a euforii jako z čokolády. Největšími exportéry yerby jsou Argentina, Paraguay a Uruguay. Drobné lístky Cesmíny s oblibou pijí studenti a lidé, kteří jsou pracovně vytížení. Cesmíně se nevyhýbají ani sportovci. Třeba takový Lionel Messi pije Yerbu maté přímo před zápasem.

yerba

10 důvodů proč pít yerbu

  1. Zdroj energie - Yerba maté je v první řadě výborný stimulant. Látky obsažené v Yerbě maté jsou vynikající zdroj energie, které zároveň zlepšují koncentraci. Obsahuje kofein, ale také další alkaloidy jako theobromin a theofylin. Navíc ve srovnání s jinými přírodními stimulanty, jako je káva nebo guarana, má Yerba maté vyvážený energetický nárůst, a zároveň zde není dramatický pokles energie při jejím odeznívání. Komu by nestačil samotný stimulační účinek yerby, může vyzkoušet třeba kombinaci yerby s guaranou.
  2. Antioxidační vlastnosti - Yerba maté je významný antioxidant. Obsahuje totiž polyfenoly quercetin a kyselinu chlorogenovou, které snižují oxidační stres a pomáhají předcházet autoimunitním poruchám.
  3. Yerba a zdraví - pravidelné pití Yerby maté má více výhod na naše zdraví. Příznivě ovlivňuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Nemůžeme pominou také její protizánětlivé účinky, protože obsahují silné flavonoidy. 
  4. Fyzická a duševní výkonnost - ke zvýšení fyzické výkonnosti je Yerba maté jako stvořená, což souvisí s nárůstem energie. Yerba maté ovšem také stimuluje produkci dopaminu, díky němuž jsme produktivní, soustředění a motivovaní. 
  5. Yerba jako zdroj vitamínů a minerálů - se zdravotními benefity Yerby patří bezpochyby příjem vitamínů, hlavně vitamín A, C, E a vitamíny skupiny B. Dále zde najdeme minerály vápník, železo, mangan, fosfor, zinek nebo sodík.
  6. Spalování tuku - pokud jste v čase redukční diety, yerba přispěje ke spalování tuků, urychluje metabolismus, zlepšuje trávení a také může pomoci ke zmírnění chuti k jídlu. 
  7. Srdce - Yerba maté obsahuje polyfenoly quercetin a kyselinu chlorogenovou, které jsou spojeny s pozitivními účinky na celý kardiovaskulární systém. A díky látce jako je rutin posiluje žilní stěny a brání vzniku aterosklerotických plátů.
  8. Afrodiziakální vlastnosti - Cesmína je také známá jako mocné afrodiziakum. Zvyšuje sexuální libido a mužům zlepšuje erekci. Pokud byste chtěli využít stimulačních účinků yerby a zároveň posílit své libido, pak rozhodně doporučujeme zkusit např: Verde Mate La Potente anebo Katuavu. Tyto směsi yerby a afrodiziakálních bylin jako jsou Catuaba, Muira puama nebo Jeřáb ptačí jsou pro stimulaci libida vynikající pomocník.
  9. Účinné diuretikum - pití Yerby maté prospívá ledvinám a močovým cestám, protože působí mírně diureticky a tím i snižuje tvorbu otoků.
  10. Společenská událost - ve chvílích, kdy se u nás tradičně lidé setkávají u kávy se v jiných částech zemí lidé setkávají právě u Yerby. Sdílení tohoto nápoje z tradiční tykve je prostě známkou přátelství.

Příprava yerby je rituál

priprava-yerby2

 

4️⃣kroky, jak připravit Yerbu maté⁠1) Dejte do kalabasy 2 - 4 polévkové lžíce Yerby.⁠

2) Nalejte zhruba do 1/5 kalabasy studenou (filtrovanou vodu), ať se namočí lístky.⁠

3) Zamíchejte Yerbu bombillou.⁠

4) Až po okraj dolejte Yerbu maté horkou vodou ohřátou na 80°C (ať se nespálí lístky).⁠

 

Názvosloví:

 

Kalabasa = hrníček na Yerbu maté

Bombilla = kovové brčko se sítkem

Veronika Halusková