10 důvodů, proč pít yerbu maté

Návody na přípravu yerby maté

Příprava yerby je rituál

priprava-yerby2

 

4️⃣kroky, jak připravit Yerbu maté⁠

1) Dejte do kalabasy 2 - 4 polévkové lžíce Yerby.⁠

2) Nalejte zhruba do 1/5 kalabasy studenou (filtrovanou vodu), ať se namočí lístky.⁠

3) Zamíchejte yerbu bombillou.⁠

4) Až po okraj dolejte yerbu maté horkou vodou ohřátou na 80°C (ať se nespálí lístky).⁠

Názvosloví:

Kalabasa = hrníček na yerbu maté

Bombilla = kovové brčko se sítkem

Zázračný nápoj od indiánů yerba maté

Yerba maté neboli Cesmína paraguayská je tradiční jihoamerický nápoj, o kterém se s oblibou říká, že má sílu kávy, zdravotní přínos jako čaj a euforii jako z čokolády. Největšími exportéry yerby jsou Argentina, Paraguay a Uruguay. Drobné lístky Cesmíny s oblibou pijí studenti a lidé, kteří jsou pracovně vytížení. Cesmíně se nevyhýbají ani sportovci. Třeba takový Lionel Messi pije Yerbu maté přímo před zápasem.

yerba

10 důvodů proč pít yerbu

  1. Zdroj energie - yerba maté je v první řadě výborný stimulant. Látky obsažené v Yerbě maté jsou vynikající zdroj energie, které zároveň zlepšují koncentraci. Obsahuje kofein, ale také další alkaloidy jako theobromin a theofylin. Navíc ve srovnání s jinými přírodními stimulanty, jako je káva nebo guarana, má Yerba maté vyvážený energetický nárůst, a zároveň zde není dramatický pokles energie při jejím odeznívání. Komu by nestačil samotný stimulační účinek yerby, může vyzkoušet třeba kombinaci yerby s guaranou.
  2. Antioxidační vlastnosti - yerba maté je významný antioxidant. Obsahuje totiž polyfenoly quercetin a kyselinu chlorogenovou, které snižují oxidační stres a pomáhají předcházet autoimunitním poruchám.
  3. Yerba a zdraví - pravidelné pití yerby maté má více výhod pro naše zdraví. Příznivě ovlivňuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Nemůžeme pominout také obsah silných flavonoidů. 
  4. Fyzická a duševní výkonnost - ke zvýšení fyzické výkonnosti je Yerba maté jako stvořená, což souvisí s nárůstem energie. Yerba maté ovšem také stimuluje produkci dopaminu, díky němuž jsme produktivní, soustředění a motivovaní. 
  5. Yerba jako zdroj vitamínů a minerálů - ke zdravotním benefitům yerby patří bezpochyby příjem vitamínů, hlavně vitamín A, C, E a vitamíny skupiny B. Dále zde najdeme minerály vápník, železo, mangan, fosfor, zinek nebo sodík.
  6. Spalování tuku - pokud jste v čase redukční diety, yerba přispěje ke spalování tuků, urychluje metabolismus, zlepšuje trávení a také může pomoci ke zmírnění chuti k jídlu. 
  7. Srdce - yerba maté obsahuje polyfenoly quercetin a kyselinu chlorogenovou, které jsou spojeny s pozitivními účinky na celý kardiovaskulární systém. A díky látce jako je rutin posiluje žilní stěny a brání vzniku aterosklerotických plátů.
  8. Afrodiziakální vlastnosti - Cesmína je také známá jako mocné afrodiziakum. Zvyšuje sexuální libido a mužům zlepšuje erekci. Pokud byste chtěli využít stimulačních účinků yerby a zároveň posílit své libido, pak rozhodně doporučujeme zkusit např. Katuavu. Tyto směsi yerby a afrodiziakálních bylin jako jsou Catuaba, Muira puama nebo Jeřáb ptačí jsou pro stimulaci libida vynikající pomocník.
  9. Účinné diuretikum - pití yerby maté prospívá ledvinám a močovým cestám, protože působí mírně diureticky a tím i snižuje tvorbu otoků.
  10. Společenská událost - ve chvílích, kdy se u nás tradičně lidé setkávají u kávy, se v jiných částech zemí lidé setkávají právě u Yerby. Sdílení tohoto nápoje z tradiční tykve je prostě známkou přátelství.

 

Veronika Halusková

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!