Závislost na telefonu? 7 tipů, jak omezit používání mobilního telefonu a elektroniky.

V dnešní digitální době se mnozí z nás stávají závislými na svých telefonech a další elektronice. Nadměrné používání těchto zařízení může mít negativní dopad na naše fyzické i duševní zdraví. Níže naleznete několik strategií, jak efektivně omezit čas strávený u elektroniky během dne.

Proč jsme závislí na telefonu?

Pro mnoho z nás je již používání telefonu a elektroniky tak důležité, že si neumíme bez telefonu představit ani dopoledne. Pojďme si představit několik tipů, jak omezit používání telefonu. A věděli jste, že je dnes spoustu lidí na telefonu doslova závislých?

Závislost na telefonu, často označovaná jako "nomofobie" (strach z toho, být bez mobilního telefonu), je složitý fenomén ovlivněný několika faktory. Tato závislost má psychologické, sociální a technologické aspekty. Podívejme se na některé z hlavních důvodů, proč se lidé mohou stát závislými na svých telefonech:

1.) Dopaminová odměna

Mobilní telefony mohou stimulovat uvolňování dopaminu, neurotransmiteru spojeného s pocitem odměny a potěšení. Když dostaneme novou zprávu, like na sociální síti nebo jinou formu interakce, náš mozek to může vnímat jako odměnu, což nás nutí se k telefonu vracet pro další "dávku".

2.) Sociální propojení

Telefony nám umožňují být neustále v kontaktu s přáteli, rodinou a kolegy. Toto neustálé sociální propojení může být návykové, zejména pro ty, kteří cítí obavu ze ztráty kontaktu nebo strach, že by mohli něco důležitého propásnout.

1 (1)

3.) Přístup k informacím

Neustálý přístup k informacím a zábavě, který telefony poskytují, může vést k tomu, že se stanou nedílnou součástí našeho života. Můžeme se na ně spoléhat pro zprávy, navigaci, vyhledávání informací a další.

4.) Zvyk

Opakované používání telefonu může vést k vytvoření zvyku. Postupně se stává automatickou součástí našeho každodenního života, a to i v situacích, kdy není nezbytně potřebný.

5.) Únikový mechanismus

Pro některé lidi může telefon sloužit jako únikový mechanismus od stresu, úzkosti nebo nudné reality. Sociální média, hry a jiné aplikace mohou poskytovat dočasný úlevu od negativních pocitů.

6.) Sociální a kulturní tlak

Existuje také sociální a kulturní tlak, který nás nutí být pořád online na různých platformách. Tento tlak může přispívat k pocitům, že máme být neustále aktivní. Nenechte se do tohoto konceptu uvrhnout. Není vaše povinnost být neustále online.

Tipy jak překonat závislost na telefonu

Tipy, jak se vyhnout závislosti na telefonu

 • Vytvořte si plán aktivit, které můžete dělat bez elektroniky, jako je cvičení, setkání s přáteli, nebo práce na osobních projektech.
 • Určete si konkrétní časové úseky během dne, kdy budete používat elektroniku.
 • Vypněte si u aplikací všechny notifikace.
 • Určete si místa ve vašem domě, kde nebude telefon povolen, například ložnice nebo jídelní stůl.
 • Zaveďte pravidlo, že prvních 30 minut po probuzení a posledních 30 minut před spaním strávíte bez elektronických zařízení.
 • Obnovte staré koníčky nebo najděte nové aktivity, které vás odvedou od elektroniky.
 • Důležité je mít čas, kdy nebudete dělat nic souvisejícího s práci nebo elektronikou.

Dopaminový detox

Dopaminový detox, také známý jako digitální detox, je trénink zaměřený na snížení nadměrné stimulace systému odměn, v mozku. Zejména uvolňování dopaminu. Velké výkyvy hladiny dopaminu totiž mohou mít dopad na naše fyzické a duševní zdraví. A co takové výkyvy všechno způsobuje?
 • sociální sítě
 • psaní si s přáteli
 • videohry
 • sledování televize
 • jídlo/pití
 • hazardní hry
 • nakupování

Závěr

Omezení používání elektroniky není jen o snižování času stráveného na zařízeních, ale také o zlepšení kvality našeho života mimo digitální svět. Je důležité si uvědomit, že naše závislost na technologii může být postupně snižována, a to především prostřednictvím uvědomělého a disciplinovaného přístupu.

 

Veronika Halusková