Arganový olej a jeho účinky. Tekuté zlato z Maroka.

S přicházející zimou je potřeba také přemýšlet, čím ošetřit pleť před nepříznivým počasím. Až už jde o chlad, déšť, sníh nebo mráz, naše pokožka potřebuje péči a hydrataci. A nejen na podzim nebo v zimě. I během léta, kdy trávíme celý den na sluníčku, pleť potřebuje živiny. Své o tom jistě ví lidé se suchou pletí. Naprostou jedničkou je v tomto arganový olej

Argánie trnitá - poklad z Maroka.

Arganové stromy se nacházejí v polopouštní oblasti jihozápadního Maroka. Tyto stromy plodí hnědé lesklé plody. Uvnitř těchto plodů jsou jádra, ze kterých se za studena lisuje olej, kterému se po právu přezdívá marocké zlato. Dnes jsou dokonce lesy argánie zapsány do nemateriálního kulurního dědictví UNESCO. Přestože je poptávka po oleji velká, vznikají nové lesní školky, které podporují udržitelné pěstování argánie. Na 1 litr oleje je zapotřebí 30 kg arganových jader. To zároveň vysvětluje i vyšší cenu samotného oleje.

Arganový olej má světlejší barvu s jemnějším aroma a po staletí se používá jako přírodní péče o pleť, vlasy a své místo má také v alternativní medicíně. Je nabitý vitamíny A, E a C, antioxidanty a omega-6 mastnými kyselinami, které jsou nezbytné pro zdravou pokožku a vlasy.

1 (16) 

Arganový olej - všestranný pomocník pro všechny typy pleti

Ve světě kosmetických olejů byste jen těžko hledali všestrannějšího pomocníka než je arganový olej. Jeho účinky mohou využívat lidé se všemi druhy pleti. Suchou a smíšenou pokožku hydratuje 1 a vyživuje a u mastné pleti je vhodný k ošetření akné nebo černých teček. Arganový olej při správném použití nezanechává mastný film dobře se vstřebává, takže se nemusíte obávat, že by olej nenávratně ucpával póry.

K čemu můžete použít arganový olej?

  • Ošetříte jemné vrásky.
  • Je vhodný k ošetření strií nebo jako prevence před jejich vznikem v těhotenství.
  • Ochráníte pleť před nepříznivými vlivy počasí.
  • Můžete používat jako masku na vlasy.
  • Vyživí rty, nehty a nehtová lůžka.
  • Ochrání vlasovou pokožku a zmírní četnost lupů.
  • Vhodný k ošetření pleti po holení u mužů i žen.
  • Zjemní ruce a poslouží k ošetření nohou.

Díky jedinečně vysoké koncentraci antioxidantů, tokoferolů (vitamín E) a esenciálních mastných kyselin, jako je kyselina olejová a kyselina linolová, má arganový olej mnohonásobné vyšší vyživující účinky na vlasy a pokožku než většina olejů.

Proč je arganový olej to pravé pro pleť

Mezi největší přednosti arganového oleje patří jistě jeho bohaté hydratační vlastnosti, které jsou vhodné pro suchý typ pleti. Můžete jednoduše zahřát 2-3 kapky arganového oleje mezi prsty a aplikovat je na obličej, krk a dekolt místo jakéhokoli běžného krému. Pokožce dodá hydrataci a zabrání jejímu vysoušení. Vzhledem k tomu, že textura tohoto oleje je velmi lehká, můžete také přidat několik kapek arganového oleje do jakéhokoli hydratačního krému. 

Ačkoli se dříve věřilo, že aplikace olejů na mastnou pleť může zhoršit stav pleti a vést k tvorbě akné, u arganového oleje je tomu naopak. Ten může pomoci kontrolovat nadměrnou produkci kožního mazu, kvůli čehož následně vzniká akné. Vzhledem k tomu, že arganový olej má velmi lehkou a nemastnou texturu, nejde o typicky mastný a hutný olej, takže jeho konzistence umožňuje pleti dýchat. Chcete-li využít výhod arganového oleje pro mastnou pleť, každé ráno při mytí obličeje vmíchejte kapku arganového oleje. Tím se optimalizuje tvorba kožního mazu a také se sníží výskyt akné

2 (17)

Jak arganový olej používat?

Nejlépe se arganový olej vstřebá na ještě vlhké pokožce, takže jej můžete použít po sprše, když je pokožka ještě vlhká. Pokud jej budete používat na pleť, můžete ji lehce navlhčit vodou nebo květovou vodou a poté nanést pár kapek na prsty a lehce vmasírovat. Důležité je zmínit, že oleje nanášejte pouze na očištěnou pleť. K tomu perfektně slouží růžová voda. V zimě je ideální používat dvakrát denně - ráno i večer, protože pleť dostává zabrat zimou a v létě je zase potřeba pleť vyživit po celém dni na slunci. WellMax arganový olej je vyroben z organických nepražených jader argánie trnité to znamená, že je RAW a BIO kvalitě. Najdete jej v praktické tmavé lahvičce s kapátkem, díky kterému je jeho nanášení snadné a šetrné. 

Banner clanek arganovy olej

Olej z arganových jader je natolik multifunkční, že pokud hodláte vytřídit svou poličku v koupelně od mnoha krému nebo pleťových sér, můžete si ponechat jen arganový olej. Ten totiž ostatní produkty strčí hravě do kapsy.

Veronika Halusková

1. BOUCETTA, Kenza Qiraouani, Zoubida CHARROUF, Abdelfattah DEROUICHE, Younes RAHALI a Yahya BENSOUDA. Skin hydration in postmenopausal women: argan oil benefit with oral and/or topical use. 2014.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!