Poznejte sílu adaptogenů: Jak zvýšit odolnost na stres a harmonizovat hormony

Co jsou adaptogeny?

Adaptogeny jsou prospěšné byliny, které byly využívány po tisíce let v tradičních kulturách (čínská, ajurvédská). Tyto rostliny rostou tisíce let v nepřizpůsobivých podmínkách v mrazech, suchu, ve vysokých nadmořských výškách, kde nepřežijí žádné jiné organismy. Dokázaly se adaptovat na dané nehostinné podmínky a přežít. V lidském těle, pak adaptogeny fungují podobně: zvyšují celkovou odolnost organismu na stres (zranění, úzkost, únava) a zlepšují schopnost odolávat změněným podmínkám - adaptovat se.

adaptogeny

Poprvé termín adaptogen použil ruský vědec Nikolaj Lazarev, který také stanovil 3 kritéria podle, kterých se určuje zda rostilna spadá mezi adaptogeny.

 1. Při užívání jsou bezpečné pro každého bez výjimky.
 2. Musí zvyšovat odolnost organismu na stres prostřednictvím široké škály biochemických faktorů.
 3. Musí mít normalizující účinek pro organismus, např. vybalancování hormonů.

Jak adaptogeny fungují

Adaptogeny pomáhají zmírnit stres tím, že kontrolují množství uvolněných stresových hormonů při stresových reakcích. Během velmi stresového dne uvolňuje hypotalamus (část mezimozku) CRH (hormon uvolňující kortikotropin). Uvolňování CRH vyvolává úzkost. CRH poté cestuje do hypofýzy, odkud se uvolňuje ACTH (adrenokortikotropní hormon). ACTH po cestě krevním řečištěm spouští uvolňování kortizolu (stresového hormonu) z kůry nadledvin a s ním se vyplaví z nadledvinek i adrenalin.

Chronický stres vyčerpává váš organismus kvůli neustálému uvolňování CRH, ACTH a kortizolu. Adaptogeny pomáhají zvyšovat odolnost na stres tím, že zabraňují uvolňování CRH a ACTH. To velice zjednodušeně znamená, že adaptogeny pomáhají snižovat potřebu vašeho těla produkovat stresové hormony v reakci na stres. Díky čemuž nedojde k adrenálnímu vyčerpání a dalším negativním efektům spojeným s dopady stresu. Jako jsou: zá**t, hormonální nerovnováha, ztráta libida nebo problémy se štítnou žlázou.

Adaptogeny snižují úzkost tím, že zabraňují uvolňování CRH. Neboť čím více se uvolní v hypotalamu CRH, tím větší bude intenzita úzkosti.

adaptogenni-efekt

Několik dalších účinků adaptogenů na lidský organismus:

 • Snížení hladiny kortizolu (hormon stresu a stárnutí).
 • Regenerace mozkových buněk.
 • Zmírnění deprese a úzkosti.
 • Ochrana zdraví srdce a jater.
 • Antikarcinogenní účinek.
 • Snížení hladiny cholesterolu.
 • Ochrana před zářením, radiací. Jedná se o veškerou pro organismus škodlivou radiaci, ať už je to UV nebo elektromagnetické záření. [1]
 • Harmonizace hormonů.
 • Snížení únavy.
 • Stimulace imunitního systému.
 • Zlepšují pracovní a sportovní výkonnost.
 • Zlepšují potenci, libido a celkovou sexuální kondici.
 • Snižují účinky toxických látek, například ze zhoršeného životního prostředí. (Poznámka autora: To se v Ostravě hodí:))
 • Zlepšuje kondici nervového systému.
 • Protizá**tlivý účinek.

Jaké adaptogeny užívat a na co?

Maca

Maca, kterou jsme rozebírali v samostatném článku je ideální v případě potřeby optimalizace, harmonizace pohlavních hormonů. Maca nepřímo zvyšuje množství pohlavních hormonů u můžu i žen, což vede ke stimulaci libida, plodnosti, zmírnění příznaku menopauzy. Pozitivně působí na zvětšenou prostatu a zmírňuje příznaky PMS. Macu můžete v podobě extraktu najít například v BrainMax 3.0.

Ašvaganda

Ašvaganda neboli indický ženšen snižuje oxidační stres (proces vedoucí k poškození buněk a zrychlení stárnutí) a podporuje zdravou stresovou reakci. Ve studii s placebem [2] bylo prokázáno, že ashwagandha zlepšuje odolnost proti stresu a kvalitu sebehodnocení účastníků. Co se hormonu týče, bylo prokázáno, že ashwagandha pro některé ženy zlepšuje sexuální funkce a libido (možná proto, že podporuje zdravou produkci test0steronu) [3]. Další studie naznačují, že tato bylina může dramaticky zpomalit buněčné dělení v rakovině prsu [4]. V neposlední řadě ve studii zkoumající efekt stresu na plodnost [5] vedla ke zvýšení test0steronu o 13 % u zdravých mužů, u kuřáků o 10 % a u silně vystresovaných mužů o 22 %! Proto jsme ji přidali ve formě BIO extraktu do BrainMax Testamento.

Bazalka posvátná

„Královna bylin“, tak se Tulsi (Ocimum sanctum) přezdívá, je nejposvátnější bylinou v Indii. Slovo tulsi je možné přeložit jako „jedinečná, neporovnatelná, nedostižná“. Tato bylina má pozitivní vliv na nadledvinky a pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi. Bazalka posvátná může pomoci chránit játra a podporovat jejich funkci [6]. Játra detoxikují nadbytečné hormony z těla a pomáhají předcházet estrogenové dominanci. Bazalku můžete najít v těchto produktech.

Adaptogenní houby - Reishi

Reishi je silný adaptogen, který je také plný antioxidantů. Tato houba je známá pro své protinádorové, anti-androgenní, anti-aging a imunitní účinky. Pokud bych měl vybrat jen jednu super potravinu a žádnou jinou, byla by to právě reishi. Reishi obsahuje celkem asi 250 různých látek z nichž většina nebyla doposud plně prozkoumána. Obsahuje všech osm esenciálních aminokyselin, má vysoký obsah železa, selenu a vitaminu B a velké množství antioxidantů. Dále obsahuje polysacharidytriterpenyvlákninu, organické germanium, enzymy a adenosiny. Obsažené terpenoidy mají protiz**ětlivý účinek. Mezi nejvýznamnější terpenoidy patří kyselina ganodermová a lucidenová.

Houba Reishi obnovuje ztracenou tělesnou rovnováhu a pomáhá udržet tělesnou schránku do vysokého věku fit, a to i při vysoké fyzické zátěži. Mezi její pozitivní efekty na zdraví patří:

 • Působí protizá**tlivě
 • Pomáhá při problémech s játry
 • Urychluje regeneraci epitelu plic
 • Zlepšuje buněčný metabolismus
 • Odstraňuje z těla toxické látky nahromaděné v játrech a chrání je tak před zanášením škodlivinami, díky čemuž má smysl využívat jí v protokolech pro navýšení detoxikace.
 • Podporuje srdeční oběh a povzbuzuje srdce (obsažené látky zlepšují průtok krve a proto se spotřebuje méně kyslíku).
 • Normalizuje hodnoty krevního tlaku.
 • Pomáhá snižovat hladinu cholesterolu
 • Při alergiích rozšiřuje úzké průdušky a snižuje proto riziko onemocnění bronchitidou.

Houbu reishi najdete hned v několika produktech na našem e-shopu: Více zde.

Mezi další adaptogenní houby řadíme:

Ženšen pravý neboli Panax ginseng

Ženšen je pro mnohé považován za nejúčinnější adaptogen. Bylo prokázáno, že panax ginseng úspěšně zlepšuje subjektivní klid a některé aspekty výkonu pracovní paměti u zdravých mladých dospělých. [7] Vědci dospěli k závěru, že panax ginseng "má významné protistresové vlastnosti a může být použit k léčbě stresem vyvolaných poruch." [8] Panax ginseng jsme pro jeho účinky při odolnosti na stres zakomponovali do BrainMax 1.5. Jeho pozitivní účinky na obnovu nadledvinek a stresové adaptaci potvrzují tisíce klientů.

zensen-ucinky

Sibiřský ženšen neboli Eleuterokok ostnitý

Jak je již z jeho názvu patrné, tento adaptogen roste ve velmi nehostinných podmínkách na Sibiři. Pokud chcete zlepšit spánek [9], zvýšit energii [10], snížit zá**tlivost [11], zlepšit duševní [12] a sexuální kondici [13] a v neposlední řadě zlepšit fyzickou zdatnost nejen při sportovních výkonech [14], pak byste tento adaptogen měli vyzkoušet. Extrakt ze sibiřského ženšenu jsme přidali i do BrainMax 3.0 a můžete ho najít v těchto produktech na BrainMarketu.

Rhodiola rosea neboli rozchodnice růžová

Stejně jako ostatní adaptogeny poskytuje rhodiola biologickou obranu proti stresu. Studie provedená v roce 2009 vědeckými pracovníky ve Švédsku testovala dopad rhodioly na lidi trpící únavou spojenou se stresem. Zjistili, že opakované podávání rhodioly působí proti únavě, což zvyšuje duševní výkon, zejména schopnost soustředit se a snižuje kortizolovou reakci na probuzení stresu u pacientů s adrenálním vyhořením a s únavovým syndromem. [15] Rhodiola rosea je obsažena v těchto produktech.

Závěr

V rámci týdne adaptogenů jsme pro vás mnoho produktů obsahujících adaptogeny cenově zvýhodnili. Nemyslete si však, že ke spokojenému zdravému životu stačí užívat pouze adaptogeny :) K adaptogenům je potřeba jíst zdravě, mít kvalitní spánek a snažit se tolik nestresovat každý den v banálních situacích (např. za volantem). Přidáním adaptogenů do vaší denní rutiny můžete zvýšit odolnost vůči stresu a celkově škodlivému životnímu prostředí, čímž zlepšíte svoji fyzickou i mentální kondici. Takže pokud nežijete pohádkový organický život vysoko v horách, doporučuji si vybrat svůj adaptogen, který vám pomůže adaptovat se na dnešní toxické podmínky :)

Jiří Votava

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!