Shilajit, mumio. Doplněk pro zdraví, libido a potenci.

Shilajit nebo také mumio je látka, která má své pevné místo v Ajurvédě i jiných směrech zabývající se celostní medicínou. V podstatě by se dalo říct, že se jedná o jeden ze základních kamenů ajurvédské medicíny. Shilajit má tmavou barvu a konzistencí se dá přirovnat k pryskyřici. V asjiských zemích je Shilajit znám jako afrodiziakum a již před 3000 lety byl uváděn v sanskrtských textech. Odtud také dostal shilajit své jméno, které by se volně dalo přeložit jako "dobyvatel" nebo "přemožitel hor". A není divu. Jeho složení je obdivuhodné, stejně jako jeho přínosy pro zdraví. Shilajit obsahuje na 84 minerálů a stopových prvků. A to je pouhý začátek! 

Co je shilajit? Přemožitel hor!

Shilajit možná znáte, jen jste nevěděli, že má několik dalších přízvisek. Můžete ho najít pod pojmem mumio, mumijo nebo minerální vosk či horská pryskyřice. Celý příběh shilajitu začíná před miliony let hluboko v horách. Je to lepkavá téměř černá minerální látka, která má podobu pryskyřice. Sám shilajit se formoval po mnoho staletí pomalým a dlouhým rozkladem rostlin uprostřed hornin, které ji časem, působením tlaku a vysokých teplot, donutily vytékat z vrstev hornin v Tibetu, Himalájích a na úpatích pohoří Altaj. Zde byla sbírána a je sbírána dodnes. Dokonce v čím dál větším množství.

Co vše Shilajit obsahuje__inforgafika_cz

To, jak vypadá, ale neubírá nic na jeho síle. Ta spočívá především v jeho unikátním složení. Jde o látku, která je doslova nabitá minerály, včetně oxidu křemičitého, železa, vápníku, mědi, lithia, hořčíku, manganu, fosforu, sodíku a zinku. Shilajit je nejen bohatý na organické stopové minerály, ale obsahuje také kyselinu fulvovou a huminovou, aminokyseliny, mastné kyseliny, terpeny, vitamíny skupiny B a rostlinné antioxidanty. Zvlášť kyselina fulvová je jednou z hlavních účinných látek shilajitu.

Shilajit příspívá k:

  • Energii a vitalitě.
  • Plodnosti.
  • Má protizánětlivé vlastnosti.
  • Potenci a libidu.
  • Kognitivním funkcím - paměť.
  • Účinné afrodiziakum.
  • Podporuje regenerací tkání a imunitní systém.
  • Podporuje duševní výkon.

Výhody užívání kyseliny fulvové_infografika_cz

Kyselina fulvová - Fulvic acid

Jedna látka je v mumiu speciální a tím je, již zmíněná, kyselina fulvová. Že jste o ni ještě nikdy neslyšeli? Kyselina fulvová byla po mnoho let přehlížena bez povšimnutí. Kromě mumia se vyskytuje také v humusu. Vrstvě, která tvoří základní komplex živin pro růst rostlin. A my už víme, že shilajit je v podstatě hmota, která vznikla rozložením rostlin. Tato výjimečná sloučenina je vytvářena v extrémně malém množství miliony prospěšných mikrobů, které působí na rozkládající se rostliny. Kombinuje se s řadou minerálů a vytváří komplexní molekulární sloučeninu. Funguje tak, že aktivuje živiny v půdě, aby je mohly buňky rostlin využít. Někteří vědci považují fulvokyseliny za nejdůležitější část organické hmoty půdy a proto bývá často nazývána „zázračnou molekulou přírody“Bohužel moderní zemědělské postupy zničily naši půdu a narušily tak přirozený výskyt kyseliny fulvové. Naštěstí vysoko v horách, v nedotčené přírodě tyto poklady stále existují. V těle působí kyselina fulvová jako takový transportér, který do buňky přenese živiny a možná i díky ni, je shilajit tak efektivní v jeho působení na organismus. Navíc má také schopnost vázat na sebe a eliminovat toxiny v těle, jako jsou těžké kovy.

Proč shilajit zařadit?

Shilajit neboli mumio má celou řadu pozitivních vlastností a jako ty nejdůležitější můžeme určitě zmínit účinky na zdraví mužů s ohledem na potenci, energii, zdraví reprodukčního systému a pohlavních orgánů.

1.) Podílí se na reprodukčním zdraví - neplodnost

Shilajit je velmi efektivní v reprodukčním zdraví mužů. A zdraví reprodukčního systému u mužů znamená především plodnostStudie z roku 2010 se zabývala počtem a pohyblivostí spermií u 35 neplodných mužů. Studie trvala 90 dní, přičemž 28 účastníků vykazovalo výrazné zlepšení ve všech oblastech kvality spermií.1

co_ma_na_starost_testosteron_infografika_brainmarket_cz_1

2.) Zvyšuje hladinu test0steronu

Stárnutí je zkrátka nevyhnutelné a u mužů se projevuje poklesem test0steronu. Jak muži stárnou, hladina test0steronu postupně klesá, asi o 1 % - 2 % každý rok. Pokud by se dala vyzdvihnout jedna vlastnost shilajitu, pak by to byl jeho pozitivní vliv na potenci a libido. Zvyšuje totiž hladinu test0steronu u mužů. To bylo prokázáno ve studii z roku 20152, která se zaměřila na muže ve věku 45-50 let. Což je věk, kdy se hladina test0steronu rapidně snižuje. To má za následek, nejen méně energie, životní vitality, ale také vypadávání vlasů, ztrátu svalové hmoty, zájmu o sex nebo potíže s dosažením a udržením erekce. V této randomizované dvojitě zaslepené studii bylo během 90 dnů prokázáno zvýšení hladiny test0steronu u mužů, ve srovnání se skupinou užívající placebo. 

co_zpusobuje_nizky_testosteron_infografika_brainmarket_CZ

3.) Reguluje hormony 

Hormony jsou chemičtí poslové, kteří pomáhají našemu tělu téměř ve všech oblastech jako je plodnost, libido, spánek, nálada, hlad a růst. Cítíme se dobře, pokud jsou v rovnováze. Avšak stejně lehké je jejich rozkolísání. To sebou nese celou řadu nepříjemných příznaků od padání vlasů, přibývání na váze, neutichajících chutí a u žen způsobuje poruchy menstruace. U obou pohlaví to často znamená také nezájem o sex. Shilajit pomáhá optimalizovat hormony jak u mužů, tak i žen. A pro ženy, které trpí nepravidelnou a silnou menstruaci, je výborným pomocníkem jak přispět k pravidelnému menstruačnímu cyklu a zmírnit projevy PMS.

4.) Prevence Alzheimerovy choroby

Je známo, že shilajit je silným antioxidantem, přispívá ke zdraví mozku, zejména zlepšuje paměť, pozornost a soustředění. Studie zjistily, že má neuroprotektivní vlastnosti.3 Jeho molekulární složení má také potenciál zabránit a zpomalit rozvoj kognitivních poruch, jako je Alzheimerova choroba.

Proč užívat Shilajit__infografika_cz

5.) Pomáhá budovat svalovou hmotu a vyrovnává hladinu železa.

Zde se dostáváme na začátek. Protože růst svalové hmoty a hustota kostí je závislá na optimální hladině test0steronu a shilajit pomáhá s jeho produkcí. Navíc pokud jste anemičtí, jeho užíváním můžete postupně hladinu železa v těle doplnit. 

S čím a jak shilajit užívat a pro koho je shilajit určen?

Shilajit se skvěle doplňuje s jinými bylinami. Speciálně s Ashwagandhou a Macou. Spolu tvoří trojici, která, kromě jiného, optimalizuje hormony a podpoří zájem o sex, zlepší potenci a celkově zdravou sexualitu. Není určen výhradně pro muže. Jeho složení je plné minerálů a proto je vhodný i pro ženy. U žen se uchytil především jako bojovník proti opakujícím se infekcím močových cest. 

Shilajit bychom mohli s přehledem zařadit mezi 5 nejúčinnějších látek pro produkci test0steronu u mužů a celkové zdraví reprodukčních a pohlavních orgánů. S takovým výčtem přínosů nesmí shilajit chybět v novém upgradovaném Testobossu. 

 

Veronika Halusková

 

1. BISWAS, T K, S PANDIT, S MONDAL, et al. Clinical evaluation of spermatogenic activity of processed Shilajit in oligospermia. 2010.

2. PANDIT, S, S BISWAS, U JANA, R K DE, S C MUKHOPADHYAY a T K BISWAS. Clinical evaluation of purified Shilajit on test0sterone levels in healthy volunteers. 2015.

3. GALLARDO, Carlos Carrasco, Leonardo GUZMÁN a Ricardo B MACCIONI. Shilajit: A Natural Phytocomplex with Potential Procognitive Activity. 2012.