Síla kořene Tongkat ali. Bylina pro plodnost a potenci.

Tongkat Ali latinsky (Eurycoma longifolia) je rostlina pocházející z Malajsie, Barmy, Thajska a Indonésie. Od toho je i odvozen český název malajský ženšen a zvlášť v Malajsii je bylina považována za národní poklad. Přestože je nám geograficky vzdálená, dostala se tato rostlina rychle do povědomí i Evropanům. A to díky svému blahodárnému působení na mužskou i ženskou sexualitu. V Malajsii se Tongkat Ali po staletí používá v tradiční medicíně jako přírodní afrodiziakum, nicméně je také účinný v boji proti vysokému krevnímu tlaku, zastavení průjmu, potlačení hladu a listy dokáží zmírnit svědění pokožky. Nicméně my se v článku zaměříme především na účinky, které jsou prověřeny vědeckými studiemi. 

 

tongkat ali

Účinky Tongkat ali 

Tongkat ali roste ve volné přírodě, nicméně pro jeho výjimečné účinky a velkou poptávku jsou dnes i plantáže, kde se tato rostlina cíleně pěstuje. Díky tomu nedojde k ohrožení samotné rostliny ve volné přírodě. Cíl takového pěstování je nesmírně důležitý, protože jen tak se dokáže zachovat její přirozené prostředí i pod tíhou poptávky. Dalo by se říct, že Tongkat Ali je jako rostlina průkopníkem, jak využít z rostlin to nejlepší a zároveň neohrozit druh rostliny jako takový.

Vybírejte extrakt a sledujte obsah eurykomanonů!

Na trhu je spoustu produktů, které nesou název Tonkgat ali. Ovšem jako i u jiných rostlin, vždy je lepší vybírat přímo extrakt. Kořeny Tongkat ali obsahují bioaktivní sloučeninu nazvanou eurycomanon, která pomáhá inhibovat přeměnu test0steronu na estrogen, což ovlivňuje hladiny mužských hormonů a dokonce i mužskou plodnost. NIcméně zde nesmím zapomenout zmínit, že studie jsou především prováděny právě s extrakty.

O Tongkat ali můžete číst jako o bylině, nicméně botanicky jde v podstatě spíše o keř, který je vyhledáván především muži. Pomáhá efektivněji využívat energii, snižovat únavu a zlepšovat sportovní výkon.1 Hlavní účinnou látkou je eurycomanon, která se z největší části koncentruje v kořenu rostliny. Postupně si odkryjeme všechny výhody, ale pro začátek je dobré vědět, že Tongkat ali:

  • Podporuje sexuální zdraví mužů i žen.
  • Zvyšuje test0steron.
  • Zlepšuje plodnost.
  • Podpoří produkci spermatu.
  • Podporuje nárůst svalové hmoty.
  • Působí na zmírnění stresu a lepší náladu.
  • Podporuje delší erekci.

co v tele ridi testosteron_infografika_cz (1)

1.) Má vliv na plodnost a zvýšení test0steronu

Muže bude určitě zajímat, že u této byliny byl prokázán vliv na zvýšení test0steronu. Hlavního mužského pohlavního hormonu, který v těle mužů řídí vše od fyziognomických změn v dospívání (ostré rysy ve tváři, vývoj pohlavních orgánů) až po sexualitu, libido a plodnost. Na čem všem se test0steron podílí a co způsobuje jeho nedostatek, jsme podrobně rozebrali v tomto článku. Tongkat Ali má také vliv na plodnost. Jedna studie u 75 neplodných mužů zjistila, že užívání 200 mg extraktu Tongkat Ali denně významně zlepšilo koncentraci a pohyblivost spermií po 3 měsících užívání.2 Ve studiích byl taktéž zkoumán vliv na hladinu test0steronu. Studie sledovala 76 mužů po dobu 4 týdnů a prokázala, že Tongkat ali zvyšuje test0steron.3, 4, 5

2.) Snižuje míru stresu a podpoří dobrou náladu

Většina pochodů v našem těle souvisí s množstvím jednotlivých hormonů, které musí navzájem spolupracovat a být v pokud možno v rovnováze. Nálada, stres nebo sklony k depresím nejsou výjimkou. A proto další výhodou této pozoruhodné byliny je její vliv na stresový hormon kortizol. Jde o hormon stresu, který produkují nadledvinky. Tongkat Ali pomáhá kortizol snižovat. Díky tomu je prospěšný při působením chronického stresu, kterým jsme obklopeni a může do velké míry ovlivnit i naši náladu. Studie publikovaná v Journal of the International Society of Sports Nutrition zjistila, že suplementace po dobu čtyř týdnů přispěla ke snížení hladiny kortizolu a zlepšení nálady u fyzicky aktivních dospělých osob.6

 

testosteron v ne rovnovaze_infografika_cz (1)

 

3.) Pomáhá při erektilní dysfunkci

U mužů má Tongkat Ali vliv na dosažení a udržení erekce. Ve studiích prokázal schopnost zvýšit libido a erektilní funkce ve srovnání se skupinou užívajících placebo. Studie probíhala po 12 týdnů s 26 muži a Tongkat Ali prokazatelně mužům zlepšil sexuální zdraví.7 Druhá studie probíhala po šest měsíců, kdy bylo do 4 skupin rozděleno 45 mužů. Ukázalo se, že suplementace Tongkat ali spolu s pravidelným tréninkem zvýšila hladinu test0steronu a zlepšila erekci.8

4.) Podpora zdraví žen

Z výše uvedených informací, by zvlášť ženy mohly mít pocit, že tato bylina je určena pouze pro muže. Není tomu tak. I u žen má její užívání svůj význam. Ať už se jedná o výše zmíněný stres nebo vliv na reprodukční systém a optimalizaci hormonálního systému. V případě, že mezi hormony dojde k nerovnováze, může se u žen projevit, podobně jako u mužů, únavou, nezájmem o sex nebo mozkovou mlhou.

Typickým příznakem nevyvážených hormonů je období ženského přechodu. Jedná se patrně o nejdramatičtější změny v hormonálním systému v průběhu života ženy. Ve chvíli, kdy žena přestane menstruovat, přestane se produkovat hormon estrogen, což v konečném důsledku znamená spuštění příznaků jako je únava, snížení libida, úbytek kostní hmoty nebo nárůst váhy. Tongkat Ali snižuje míru těchto příznaků před i během přechodu.

Výhody Tonkgat ali (malajského ženšenu)_infografika_cz

5.) Zvyšuje hladinu energie a sportovní výkon

Svět aktivních i pasivních sportovců Tongkat Ali dobře zná, protože pomáhá efektivněji využívat energii, snižovat únavu a zlepšovat sportovní výkon.

Pokud budete chtít využít všech výše zmíněných výhod, dejte přednost extraktům, před práškem z kořene. Extrakt je mnohem koncentrovanější a zajistí větší množství účinných aktivních látek jako je eurycomanon a kvazinoidy. Právě s extrakty byly provedeny studie, jako například dvojitě zaslepená klinická studie z roku 2021. Ta zahrnovala 105 mužů ve věku 50-70 let, kteří užívali buď 100 nebo 200 mg standardizovaného extraktu Eurycoma longifolia po dobu 12 týdnů. Výsledkem bylo zvýšení celkového test0steronu ve srovnání se skupinou užívající placebo. Kromě toho obě skupiny vykazovaly zvýšení volného test0steronu, svalové síly spolu s poklesem příznaků stárnutí a únavy. Opět s výraznějšími účinky ve skupině 200 mg.10

Nedejte se odradit chutí. Vlivem kvazinoidů, které se řadí mezi nejvíc hořké sloučeniny, které byly v přírodě objeveny, je extrakt velmi hořký. Za všechny účinky, které Tongkat Ali nabízí to ale zcela jistě stojí.

 

Veronika Halusková

  

1. KHANIJO, Thasanee a Wannee JIRAUNGKOORSKUL. Review Ergogenic Effect of Long Jack, Eurycoma Longifolia. 2016.

2. TAMBI, Mohd Ismail Bin Mohd a M Kamarul IMRAN. Eurycoma longifolia Jack in managing idiopathic male infertility. 2010.

3. UDANI, Jay K, Annie A GEORGE, Mufiza MUSTHAPA, Michael N PAKDAMAN a Azreena ABAS. Effects of a Proprietary Freeze-Dried Water Extract of Eurycoma longifolia (Physta) and Polygonum minus on Sexual Performance and Well-Being in Men: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Study. 2014.

4. LEISEGANG, Kritian, Renata FINELLI, Suresh C. SIKKA a Manesh Kumar PANNER SELVAM. Eurycoma longifolia (Jack) Improves Serum Total Test0sterone in Men: A Systematic Review and Meta-Analysis of Clinical Trials. 2022.

5. LOW, Bin-Seng, Sy-Bing CHOI, Habibah Abdul WAHAB a Prashanta Kumar DAS. Eurycomanone, the major quassinoid in Eurycoma longifolia root extract increases spermatogenesis by inhibiting the activity of phosphodiesterase and aromatase in steroidogenesis. 2013.

6. TALBOTT, Shawn M, Julie A TALBOTT, Annie GEORGE a Mike PUGH. Effect of Tongkat Ali on stress hormones and psychological mood state in moderately stressed subjects. 2013.

7. KOTIRUM, Surachai, Shaiful Bahari ISMAIL a Nathorn CHAIYAKUNAPRUK. Efficacy of Tongkat Ali (Eurycoma longifolia) on erectile function improvement: systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. 2015.

8. LEITAO, Alice Erwig, Melissa Carvalho DE SOUZA VIEIRA, Andreia PELEGRINI, Edson Luiz DA SILVA a Adriana Countinho DE AZEVEDO GUIMARAES. A 6-month, double-blind, placebo-controlled, randomized trial to evaluate the effect of Eurycoma longifolia (Tongkat Ali) and concurrent training on erectile function and test0sterone levels in androgen deficiency of aging males (ADAM). 2020.

9. TAMBI, M I B M, M K IMRAN a R R HENKEL. Standardised water-soluble extract of Eurycoma longifolia, Tongkat ali, as test0sterone booster for managing men with late-onset hypogonadism?. 2011.

10. CHINNAPPAN, Sasikala M, Annie GEORGE, Pragya PANDEY, Govinda NARKE a Yogendra Kumar CHOUDHARY. Effect of Eurycoma longifolia standardised aqueous root extract–Physta® on test0sterone levels and quality of life in ageing male subjects: a randomised, double-blind, placebo-controlled multicentre study. 2021.