Vitamín K2 a zdraví zubů

Většina z nás přemýšlí o účincích klíčových živin v naší stravě a jejich vlivu na naše celkové zdraví. Právě se začínáme učit o důležitosti vitamínu K2 a včetně vlivu na zdraví našich zubů. Proto se zaměříme na vitamín K2 v souvislosti se zuby a jeho vliv na prevenci zubního kazu.

Výhody vitamínu K2 pro zdraví zubů

Přestože je vitamin K2 často zastíněn vápníkem a vitamínem D3, je klíčovou živinou pro zdraví ústní dutiny a zubů. Vitamín K2, který se nachází především v živočišných produktech, pomáhá udržovat orální mikrobiom v rovnováze, zabraňuje vzniku kazů a podporuje remineralizaci zubů.

Podobně jako u zdraví kostí, jsme se učili, že vápník je nejdůležitější živinou pro silné kosti a zuby. Nicméně samotný vápník ke zdravějším zubům určitě nestačí. Působí synergicky s vitamínem K2 a bez něj je jeho využití velmi malé. Ve skutečnosti je to tak, že vitamín K2 je nejvíce zodpovědný za prevenci kazů a dokonce i za zvrácení některých již existujících kazů.

K2 produkt

Vitamin K2 a aktivátor X

V roce 1939 publikoval slavný zubař Weston A. Price soubor výzkumů, který poskytly základy pro budoucnost preventivní péče o zuby a ve skutečnosti i návod k celkovému zdraví. Po celá léta Price studoval primitivní skupiny po celém světě, které se těšily dlouhému životu, minimálnímu výskytu onemocnění a velmi malému výskytu kazů nebo onemocnění dásní. A bylo tomu tak, i když tyto kultury nebyly vystaveny západnímu světu a jeho moderním „vývojům“. Šokující je, že mnoho lidí, které Price dokumentoval, o zubním kartáčku nikdy neslyšelo. Tyto kultury běžně jedly potraviny s vysokým obsahem sloučeniny, pro kterou Price neměl žádné jméno, což ho přimělo nazvat ji „Aktivátor X“. Jakmile si Price uvědomil dopad aktivátoru X na zdraví zubů, opustil téměř všechny konvenční stomatologické procedury, protože byl přesvědčen, že stravovací návyky, mají na zdraví zubů mnohem větší vliv, než cokoliv jiného. A zjistil, že tato doporučení ve většině případů vedla ke zdravým zubům bez zubního kazu.

V čem se tedy vitamín K2 liší od vitamínu K1?

Až v roce 1975 si výzkumníci z Harvardu uvědomili, že vitamín K2 není jen jiná verze vitamínu K1 se podobnými výhodami. Objevili protein osteokalcin, jehož aktivace je závislá na vitamínu K2. Jakmile je osteokalcin aktivován, vytáhne vápník z krevního řečiště do kostí a zubů. Nicméně mluvíme o vitamínu K2, protože vitamin K1 nacházející se v houbách nebo zelenině, nemá schopnost tento proces aktivovat.

Pokud vás napadlo, že v tu dobu by lékaři začali vitamín K2 více propagovat, opak byl pravdou. Až v roce 2007, celých 68 let poté, co Price zveřejnil neuvěřitelné výhody Activatoru X, si vědci konečně uvědomili, že většina lidí v moderní společnosti má nedostatek vitamínu K2. Důsledky toho jsou obrovské, protože vědci se domnívají, že vitamín K2 má vliv nejen na zdraví kostí, zubů a cév, ale dokáže dokonce zvrátit epidemie srdečních chorob a cukrovky.

V čem se většina lidí mýlí ohledně zdraví úst a zubů

Po celá léta se pozornost zdraví dutiny ústní soustředila na vápník a vitamín D3. Obě tyto živiny jsou důležité – vápník je základním stavebním kamenem pro naše zuby a nezbytný pro  přirozené zvrácení zubního kazu. Vitamin D3 je mezitím vitamin rozpustný v tucích, který funguje trochu jako hormon. Tělo potřebuje vitamín D3, aby vyrovnalo minerály a absorbovalo vápník, který konzumujete. 

90% populace má nedostatek vitamínu D, což vede mnoho lidí k domněnce, že nejlepším způsobem ochrany kostí a zubů je zvýšený příjem těchto živin. Například suplementace vápníkem je již dlouho oblíbeným prostředkem k prevenci  osteoporózy, která je klasicky spojena s nedostatkem vápníku. Problém je v tom, že pouze vápník sám o sobě nemůže dosáhnout požadovaných výsledků, jako jsou silnější kosti a zdravé zuby. Ano, potřebujete vitamín D3 pro rovnováhu a vstřebávání, ale ani tyto dvě živiny dohromady neznamená konečné řešení. Bez vitamínu K2 se vápník v těle nemusí dostat do kostí a zubů tam, kde je skutečně potřeba. Místo toho může cestovat do tepen, kde kalcifikuje a vede k onemocnění srdce.

Vitamíny D3 a K2 synergicky přenášejí a ukládají vápník do zubů a kostí, kde až poté může být správně absorbován. A když jedna část tohoto systému nefunguje správně, celý proces se naruší – což může vést ke špatnému zdraví zubů, i když si pravidelně čistíte zuby. V případě, že máme málo vápníku, zuby budou podléhat rychlejší demineralizaci, která může vést k kazům. Navíc nedostatek vápníku během těhotenství může mít za následek malformaci nebo oslabení zubů u vyvíjejícího se plodu. 

Proč užívat vitamín K2

Co je vlastně vitamín K2?

Stejně jako vitamín D3 je vitamín K2 vitamín rozpustný v tucích. Je produkován v malém množství zdravými střevními bakteriemi, ale musí být především získáván ze stravy, ať už prostřednictvím nebo suplementů. Vitamín K2 přivádí vápník do kostí, aby zajistil dostatečnou mineralizaci kostí a bojoval proti zlomeninám, přičemž zabraňuje a dokonce odstraňuje nebezpečnou kalcifikaci tepen. Zároveň má příznivé účinky na téměř všechny zdravotní potíže, které zužují západní populaci, včetně cukrovky, Alzheimerovy choroby, zubního kazu a má velký vliv na zdravý vývoj dětí.

Ačkoli vitamín D transportuje cenný vápník do krevního oběhu, neurčuje, kam se potom dostane. Místo toho tato odpovědnost padá na vitamín K2. Existují různé typy vitaminu K2, některé syntetické a jiné přirozeně se vyskytující. Nejčastěji studovanou formou je MK-4, syntetická sloučenina vitaminu K2 s krátkým poločasem rozpadu. To znamená, že když je ve formě doplňku, musíte jej užívat třikrát denně, abyste využili všech jeho výhodOproti tomu forma MK-7 je přirozeně se vyskytující forma vitaminu K2, která má delší poločas rozpadu než MK4.

Proč potřebujeme vitamín K2

1.) Vytváří nový dentin

Protože osteokalcin je protein závislý na K2, zvýšení příjmu vitaminu K2 způsobí, že osteokalcin bude fungovat efektivněji. Když je osteokalcin aktivován působením K2, způsobuje růst čerstvého dentinu (kalcifikovaná tkáň, která leží pod vrstvou skloviny zubů), a když roste nový dentin. Navíc je méně pravděpodobné, že se budou tvořit kazy.

Vitamín K2 a jeho vliv na zdraví zubu

2.) Zpomaluje degradaci zubů

Podobně jako to, jak ovlivňuje kosti, se předpokládá, že vitamín K2 pomáhá zpomalit rychlost ztráty zubů, ke které dochází s věkem. Ve skutečnosti, pokud jde o kosti, bylo pozorováno, že vitamín K2 skutečně zvyšuje kostní hmotu. Podobně funguje je i u zubů. Zuby jsou lépe vyživovány a slouží delší čas.

3.) Vede ke správnému postavení zubů

Jedním z nejpozoruhodnějších zjištění, které Weston A. Price zdokumentoval během svých cest, byl rozdíl ve struktuře obličeje a čelisti lidí vystavených západní stravě ve srovnání s těmi, kteří se zcela živili tradiční stravou. Vitamín K2 je totiž extrémně důležitý během vývoje plodu. Když matky nekonzumují dostatek tohoto vitaminu, nosní chrupavka plodu se příliš brzy zvápenatí a může vést k podrůstání spodní třetiny obličeje. Tento stav je považován za extrémně vzácný a je známý jako maxillonazální dysplazie nebo „Binderův syndrom“. Zatímco nejpokročilejší stadia tohoto stavu jsou vzácná, pravděpodobně se každý den setkáte s méně závažnými případy. Všimli jste si někdy dítěte se zuby, které zjevně nezapadají do ústní dutiny, což vede k deformaci nebo posunutí zubů? To je způsobeno nedostatkem vitaminu K2 během vývoje plodu.

Price to viděl u dětí narozených matkám, které předtím porodily děti s dokonalými zuby a strukturou obličeje. Pokud byly ženy mezi porody vystaveny západní stravě s nedostatkem K2, na mladších dětech se to na vývoji podepsalo. Jakmile se matky vrátily k tradiční stravě, porodily děti se správně tvarovaným obličejem a čelistmi, kterým mohly růst rovné, silné zuby. Vliv západní stravy na vývoj obličeje je jedním z důvodů, proč se domnívám, že moderní stomatologie se musela obrátit na tolik vnějších mechanismů, jako jsou rovnátka, můstky a nebo trhání zubů.

4.) Zabíjí bakterie způsobující zubní kazy

Jedním z klíčových faktorů při tvorbě zubního kazu je narušení ústního mikrobiomuV ústech se nachází biliony bakterií. Zdravé bakterie pomáhají porazit zápach z úst a zastavit tvorbu zubních kazů. Bohužel je velmi běžné, že se špatné bakterie množí a vytlačují ty dobré. Když k tomu dojde, škodlivé bakterie mohou vést k zubnímu kazu, onemocnění dásní a dalším problémům.

Pro ilustraci dopadu vitaminu K2 na ústní mikrobiom Price opakovaně provedl jednoduchý experiment. Léčil pacienty máslovým olejem velmi bohatým na vitamín K2 a zjistil, že bakterie podporující dutinu byly sníženy až o 95%, někdy dokonce úplně zmizely

Banner clanek K2

5.) Podporuje celkové zdraví

Jak jsem již zmínil, vitamín K2 spolupracuje s velkým množstvím tělesných procesů. A protože to, co se děje v ústech, se děje v těle, není překvapivé vědět, že vitamín K2 může podporovat celkové zdraví těla.

Mezi další výhody vitaminu K2, které nesouvisejí s ústní dutinou, patří:

  • Srdeční onemocnění:  K dnešnímu dni je vitamín K2 jedinou známou živinou, která může nejen chránit,  ale  také  zvrátit  hromadění plaku v tepnách. Díky tomu je nesmírně důležitou součástí zdravé stravy a popřípadě doplňků stravy.
  • Osteoporóza:  Nyní, když vědci vyřešili „paradox“ doplňkového vápníku vedoucího k onemocnění srdce, přirozeně zjistili, že K2 hraje důležitou roli v prevenci osteoporózy. Vitamin K2 umožňuje transport vápníku z krevního řečiště do kostí a navíc MK-7 je schopen působit proti ztrátě hustoty kostí, která je běžná v menopauze.
  • Alzheimerova choroba:  I když vitamín K2 nepůsobí jako tradiční antioxidant, má jedinečnou schopnost snižovat nebo předcházet oxidačnímu stresu v mozku. Tento stres je jednou z příčin Alzheimerovy choroby, onemocnění velmi úzce související s úbytkem kostní hmoty při osteoporóze, stejně jako inzulinovou rezistencí u diabetu.
  • Diabetes:  Jeden z hlavních objevů v roce 2007 ohledně vitaminu K2 zahrnoval jeho vliv na citlivost na inzulín. Aktivace osteokalcinu v kostech může skutečně zlepšit glukózovou toleranci, což naznačuje, že může pomoci předcházet cukrovce 2. typu.
  • Revmatoidní artritida:  Výzkum zjistil, že vitamín K2 pomáhá předcházet růstu poškozených buněk a poškození kloubů u revmatoidní artritidy. 
  • Onemocnění ledvin:  Nižší než optimální hladiny K2 a vitaminu D jsou spojeny s vyšším rizikem onemocnění ledvin
  • Plodnost:  Jak Price ve 30. letech 20. století, tak i novější výzkumy pozoroval, že vitamín K2 ovlivňuje plodnost (u mužů i žen) a následný porod. 

Doporučená denní dávka vitamínu K2

Jak jsem již zmínila, existují dvě formy K2 dostupné ve formě doplňku. Doporučuji držet se MK7 před MK4, protože MK7 se musí užívat pouze jednou denně a lze jej užívat v mnohem menším množství než jeho protějšek. Kromě toho se MK4 nachází ve vejcích, zatímco MK7 je obtížnější získat z potravy.

Dávkování vitamínu K2 by mělo být u většiny dospělých někde mezi 90-150 mikrogramy denně ve formě MK7. Neexistuje žádný horní limit vitamínu K2, o kterém je známo, že je toxický (na rozdíl od ostatních vitamínů rozpustných v tucích), takže toto číslo je obecným pravidlem, ale lze jej bezpečně překročitDalší dobré zprávy existují pro lidi na lécích, jako je warfarin, kteří se obvykle musí vyhýbat potravinám s vitamínem K. 

 

Veronika Halusková