Nová receptura! Testoboss! Komplexní řešení pro Test0steron! Více: ZDE
Nová receptura! BrainMax NeuroHacker, Dopamine Upgrade! Nakupujte: ZDE
Novinka! BeautyCollagen - pro zdravou a krásnou pleť i vlasy! Nakupujte: ZDE

Maca - ženšen z Peru

Maca Lepidium Meyenii je silná a odolná rostlina původem z vysokohorských oblastí peruánských And. Přezdívá se ji "peruánský ženšen" a jedná se o druh brukvovité zeleniny, která se pěstuje v Bolívii a některých částech Brazílie v nadmořské výšce 3500 m. Právě díky tomu je jedna z nejvýše rostoucích plodin na světě. Roste v drsných klimatických podmínkách (skalnaté půdy) a patří mezi nejvíce odolné rostliny vůbec, protože zvládá chlad, intenzivní vítr i slunce. Používá se kořen rostliny, který připomíná ředkvičku a má ořechovou téměř sladkou chuť. 

Macu řadíme mezi adaptogenní rostliny. Adaptogeny jsou látky, které zvyšují odolnost těla vůči chorobám zlepšením fyzického i emocionálního zdraví. Díky tomu je Maca široce využitelná, a to zejména pro optimalizaci hormonů a únavu nadledvin.

Přezdívá se ji peruánský ženšen pro své stimulační vlastnosti. Po tisíce let je kořen Macy používán Peruánci jako afrodiziakum a k léčbě různých zdravotních potíží, včetně nepříjemných příznaků menstruace, menopauzy, anémie, nebo ke zlepšení paměti a ke zvýšení fyzické síly. Nesporné výhody má Maca pro zdraví mužů, protože zvyšuje libido. Maca se doporučuje také lidem, kteří trpí únavou nadledvin, protože jako adaptogen pomáhá tělu se přirozeně přizpůsobovat stresujícím faktorům.

Kořen Macy má širokou škálu odstínů, ale obecně se Maca dělí na červenou, žlutou a černou. Nejčastěji se pěstuje žlutá Maca, která představuje přibližně 60% celkové sklizně. Červená Maca je sice pěstována sotva třetinově, ale i ta se může pyšnit řadou vlastností, které působí příznivě na lidský organismus. Je obzvláště dobrá k navýšení energie, zmírňuje příznaky menopauzy, podporuje zdraví prostaty a navíc taky může podporovat kognitivní funkce a posilovat paměť. 

Kromě prášku existuje i gelatinizovaná Maca. Kořen Macy se nejprve vaří a poté se pod tlakem odstraňuje veškerý obsah škrobu. Maca kořen je až ze 70% tvořen sacharidy a z toho polovinu tvoří škrob, konkrétně amylóza a amylopektin. Pro některé jedince může být trávení škrobu problematické a způsobuje nadýmání. Pro tyto osoby je gelatinizovaná Maca to pravé. Další výhoda gelatinizované Macy je lepší koncentrace živin. Nedostatek škrobu znamená, že je vyšší koncentrace samotného kořene. A taky je potřeba uvést, že gelatinizovaná Maca má více živin, například minerálů. Gelatinizovaná Maca je nejvíce vhodná pro ty, kdo má citlivý žaludek, nebo pro kohokoli, kdo má potíže s trávením škrobů.

maca-peruanska-je-vhodna-pro-jedince-resici-infografika-brainmarket-cz

Stejně jako ostatní brukvovitá zelenina obsahuje i Maca glukosinoláty, které se při konzumaci převádí na isothiokyanáty, které jsou známe svými protirakovinnými účinky.

Maca a její účinky

1.) Afrodiziakální vlastnosti 

Hlavní vlastnost tohoto kořene je to, že zvyšuje libido žen i mužů a používá se při erektilní dysfunkci. Existují i studie, které toto potvrzují a ukázalo se, že nejen, že pomáhá při erektilní dysfunkci, ale také pozitivně zlepšuje kvalitu sperma a zvyšuje plodnost. 1, 2

2.) Zvyšuje produkci energie 

Přestože Maca neobsahuje žádné stimulanty, jako je kofein, tak přesto dodává tělu energii prostřednictvím svých nutričních hodnot a také stabilizací krevního cukru. Nedochází tak k velkým rozdílům v hladinách krevního cukru a tím dochází k rovnoměrnému rozložení energie.

3.) Snižuje riziko cukrovky

Cukrovka je chronický stav, který zahrnuje vysokou hladinu cukru v krvi. Maca pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi a je tedy vhodná pro osoby trpící diabetem nebo metabolickým syndromem.

4.) Optimalizuje hormonální systém

Maca obsahuje celou řadu aminokyselin, které jsou stavebními kameny hormonů. Proto pomáhá zmírnit nepříjemné příznaky menopauzy (může zmírnit návaly horka), ale také příznaky menstruace jako jsou bolesti nebo její nepravidelnost. Kromě toho dovede zmírnit příznaky premenstruačního syndromu. 

5.) Podporuje činnost štítné žlázy

Štítná žláza je malý orgán v přední části krku, který primárně produkuje hormony zodpovědné za správnou regulaci metabolismu. Nicméně jsou poměrně časté poruchy štítné žlázy. Nedostatečná činnost štítné žlázy (hypofunkce) je charakterizována příznaky včetně ospalosti, pomalé srdeční frekvence, přibývání na váze, zácpy. Maca obsahuje alkaloidy, které stimulují hypofýzu a hypotalamus k větší produkci hormonů, které musí štítná žláza vytvářet. Dalším důvodem, proč je Maca vhodná při hypofunkci štítné žlázy je její obsah jódu. A je to právě jód, který je nezbytný pro správnou funkci štítné žlázy.

Kromě toho podporuje zdraví jater, snižuje míru úzkostí a stresu, zlepšuje vytrvalost a sílu, posiluje imunitní systém a snižuje hladinu cholesterolu a krevní tlak.

Maca je skvělým zdrojem vitamínu B12, B1, B2, ale taky vitamín C a E. Rostlina je bohatým zdrojem bílkovin a je tedy obzvlášť prospěšná pro vegetariány a vegany. Maca obsahuje také železo, vápník, zinek a hořčík. Maca má vysoký obsah vlákniny, jako je celulóza a lignany, které podporují zdraví střev.

 

 Veronika Halusková

 

1. The use of maca (Lepidium meyenii) to improve semen quality: A systematic review, Myeong Soo LeeHye Won LeeSooseong YouKi-Tae Ha

2. Effect of Lepidium meyenii Walp. on Semen Parameters and Serum Hormone Levels in Healthy Adult Men: A Double-Blind, Randomized, Placebo-Controlled Pilot Study, Ingrid Melnikovova, Tomas FaitMichaela KolarovaEloy C FernandezLuigi Milella

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!