Ořechová másla

Oříšková másla si získala přízeň jak u dětí, tak dospělých. Kdysi byla másla doménou především ve Spojených Státech, kde bylo arašídové máslo průkopníkem v této sekci. Ovšem dnes jsou oříšková másla oblíbená pochoutka po celém světě. Zejména v odvětví sportovních nadšenců, milovníků zdravé stravy nebo vegetariánů, pro které jsou oříšky vhodnou svačinou. Másla a krémy z oříšků se staly nepostradatelnou součástí zdravého stravování, protože pouhou jednou lžičkou oříškového másla získáte celou řadu mikronutrientů a zdraví prospěšných tuků. A samozřejmostí je jejich vynikající nezaměnitelná chuť. 

Podle čeho vybrat kvalitní oříškové máslo?

To co dává krému tu pravou chuť, jsou kvalitní oříšky. Ovšem na trhu můžeme najít celou řadu oříškových másel, kde jsou oříšky válcovány množstvím přidaného cukru. Abychom si byli skutečně jistí, že dostáváme kvalitativně to nejlepší, máme pár tipů, podle čeho se při nákupu řídit:

  • Vybírejte takové, které obsahují vysoké procento oříšků - na prvním místě by měly být samozřejmě oříšky a takový krém může obsahovat i nepatrné množství soli. 
  • Kvalitní oříšková másla by neměla ve své naturální podobě obsahovat přidaný cukr, nebo rostlinné oleje. Sami dobře víme, že základní chuť oříšků je poměrně dost sladká, proto není potřeba přidat cukr. Výjimku tvoří oříšková másla, která jsou ve spojení s čokoládou. Na takovém si můžeme pochutnat, ale samozřejmě to s ním nesmíme přehánět. Každopádně dnes je k dispozici široká škála alternativních sladidel, která odvedou stejnou práci jako cukru. Takže doporučuji dát přednost krémům, které jsou slazeny sirupy a přírodními sladidly.
  • Vyhýbejte se takovým, které obsahují škroby nebo zahušťovadla. To se většinou negativně promítne i na samotné chuti másla, protože chuť ani aroma již není tak intenzivní. Pokud si vyberete oříškové máslo, které obsahuje vysoké procento oříšků, patrně není ani nutné krém jakkoliv zahušťovat. V opačném případě se poohlédněte po jiném.

Rodina BrainMax Pure doplněna o oříšková másla!

Jak víme, arašídy patří mezi průkopníky ořechových másel. Přestože se botanicky arašídy řadí mezi luštěniny, podobně jako oříšky nabízejí širokou škálu vitamínů, minerálů a stopových prvků. V největší míře obsahují arašídy dostatečné množství mononenasycených mastných kyselin (MUFA), zejména kyseliny olejovéA je to právě správný poměr tuků, díky kterým se dostávají do popředí nejen arašídová másla, ale jakékoliv jiné druhy oříškových krémů. Poměr tuků u arašídového másla je velmi podobný těm v olivovému oleji.

Jak jsme si již řekli, jsou arašídy ve skutečnosti luštěnina a pro luštěniny je typické velké množství bílkovin. Arašídy nejsou výjimkou, protože na 100 g obsahují 26 g bílkovin. Kromě zdraví prospěšných tuků a bílkovin obsahují arašídy také poměrně velké množství hořčíku, který je důležitý jak pro správnou funkci svalů, srdce, enzymů, tak i k produkci energie.

P1012768

Vsadili jsme na nejoblíbenější oříšky. V hlavní roli arašídy, kešu a mandle!

Patrně jedny z prvních ořechů (luštěnin), ze kterých se máslo vyrábí jsou arašídy, kde jsme popustili uzdu fantazii a vytvořili jsme dvě verze, z nichž první je s karamelem a syrovátkovým proteinem a druhá veganská verze s příchutí slaného karamelu. Obě najdete po názvy Peanuta - Protein Peanuta, arašídový krém s proteinem a karamelemVegan Peanuta, Arašídový krém se slaným karamelem.

Jako u mnoha jiných i u BrainMax Peanut butter natural jsme vsadili pouze na sladkou chuť arašídů. V másle nenajdete žádný přidaný cukr a už vůbec ne jakékoli škroby či zahušťovadla. Výjimkou pak tvoří kombinace arašídů s hořkou, mléčnou a bílou čokoládou. Ty najdete na e-shopu pod názvy BrainMax Pure Peanut Butter Milk Chocolate BrainMax Pure Peanut Butter White Chocolate a BrainMax Pure Peanut Butter Dark Chocolate. Verze, které jsou ideální k dochucení snídaňových kaší, k namazání na palačinky, lívance nebo jen tak na lžičku. Jsou sladší a proto jsme i zařadili v menším 250 g balení, proti natural krémům, které najdete v balení po 400 g. O tom jak jsme si poradili se slazením krémů si povíme v závěru.  

Naopak BrainMax Pure Hazelnut butter natural jsou pouze lískové oříšky, které jsou zbaveny slupky, aby se odstranila hořkost a zůstala jen jemná, nasládlá chuť lískových oříšků. Ve chvíli, kdy si toto ořechové máslo dáte do snídaňové kaše, stane se skutečným zdrojem energie pro tělo i mozek. Mimo to je konzumace lískových ořechů spojována se zdravím nervového systému. Lískové ořechy jsou bohaté na antioxidanty (vitamín E - až 24 mg), což jsou sloučeniny, které chrání před oxidací buněk a snižují rozsah poškození buněk volnými radikály. 

Kromě čistého arašídového a lískooříškového krému si můžete dopřát sladkou chuť kešu oříšků v novém BrainMax Pure Cashew Butter Natural, které díky své přirozeně sladké chuti žádné dochucení nepotřebují. Krémy jsou vhodné pro ty, kteří milují čistou chuť oříšků.

Sladká ořechová másla z řady BrainMax Pure!

Pro labužníky jsme přichystali BrainMax Pure Cashula, kešu krém s malinami a bílou čokoládou. Čisté kešu ořechy jsme obohatili o lyofilizované maliny a bílou čokoládu. Krém neobsahuje přidaný rafinovaný cukr, pouze maliny, bílou čokoládu a kešu oříšky v BIO kvalitě. 

P1033618

 

Pro milovníky sladkých ořechových másel jsme vytvořili trio másel: Buenella, Zeronella a Veganella. BrainMax Pure Buenella má připomínat (a sakra připomíná) oblíbenou náplň známé sladkosti. Základ tvoří lískooříškový krém spolu s mlékem. Veganella (jak už název napovídá) neobsahuje žádné živočišné složky, aby si i vegani mohli vychutnat kouzlo oříškových krémů. U poslední Zeronelly jsme se rozhodli jít trošku do rizika. A výsledek je výborný. Místo jakéholiv cukru jsme použili erytritol a maltitol. Erytritol oproti běžnému cukru sladivost 70%, což je daleko více, než u uměných sladidel. Navíc nezpůsobuje zubní kaz, nepůsobí projímavě, ale hlavně neovlivňuje hladinu cukru v krviJeho glykemický index je totiž 0! Maltitol stimuluje růst probiotických bakterií v tenkém střevě. Tak můžete hřešit tou nejzdravější formou. 

NOVINKA: Jako horkou novinku můžeme směle představit další druhy oříškových másel, kde jsme jako základ použili prvotřídní mandle v BIO kvalitě.

Pokud máte rádi čistou chuť bez jakéhokoli doslazování, představujeme BrainMax Pure Almond Butter natural. Jsou to mandle rozemleté do jemného krému, které jsme předtím zbavili slupky a tím odstranili hořkost, kterou slupka oříšků ukrývá. 

BrainMax Pure Almond, kokos je název třetí novinky, kde jsme nešetřili kokosem. Spojili jsme lahodné sladké mandle s kokosem a sladká chuť je zde práce kokosového sirupu a maltitolu. Maltitol je přírodní sladidlo. Jedná se o cukerný alkohol, nezpůsobuje kazy zubů. Část cukerného alkoholu se nevstřebává do krve, ale je zpracována fermentací až v tlustém střevě. Ve 100 gramech najdete jen 5 g přirozeně se vyskytujícího cukru!

Závěr - a co cukr?

Všechna oříšková másla si vlastnoručně vyrábíme. A je to právě z důvodu kvality použitých surovin, chuti a aroma, které chceme mít pod kontrolou. Stejně tomu je v případě cukru, který se na trhu objevuje v drtivé většině oříškových krémů. Naše krémy, které obsahují čokoládu jsou slazeny buď kokosovým sirupem nebo je použitý maltitol. Většina surovin, která másla obsahují jsou v BIO kvalitě a jsou vyráběny postupně tak, jak se stíhají prodávat. Tak máme jistotu i nad tím, že žádné máslo se u nás dlouho neohřeje a putuje rovnou z výroby k Vám.

 

Veronika Halusková