Yerba maté - příval energie a zdroj vitality

Poslechněte si audioverzi článku!

Yerba maté je čaj vyrobený z listků Cesmíny paraguayské (Ilex paraguariensis). Stromu, který roste v Brazílii, Argentině, Paraguayi a Uruguay. Yerba maté byla po celá staletí užívána původními domorodými kmeny pro své příznivé účinky. A nejen to! Pro původní obyvatele kmen Guaraní se jednalo o obřadní nápoj. Jako je pro Evropany tradičním nápojem káva, tak pro indiánské kmeny je to Yerba. Původní obyvatelé věděli, že Yerba nejen pročistí tělo i mysl, ale podpoří produkci energie a má nemalý vliv také na naše libido. Tyto kmeny pily maté při společenských setkáních a používaly ji jako lék dlouho předtím, než přišli evropští kolonizátoři. Yerba maté se používala k bohoslužbám a pro jiné důležité kmenové obřady.

Proč Yerba maté a čím je vlastně výjimečná?

Cesmína paraguayská je subtropická rostlina, která dorůstá do výšky až 18 m. Vyžaduje vlhkost, dostatek srážek a zvládne teploty až do -6°C. Kvete v období od října do listopadu. V Jižní Americe bývá Yerba maté označována jako "nápoj Bohů" a získá si vás lehce hořkou chutí, což je práce saponinů, které Yerba obsahuje. Jelikož mnoho z nás potřebuje denně stimulovat mozek a podpořit mentální výkon, je Yerba vhodná ke každodennímu popíjení. Jednu dávku Yerby (2-3 lžíce) můžete opakovaně zalívat celý den, a popíjet tak během práce nebo učení. Kromě stimulace mozku, chrání například srdce a játra nebo snižuje hladinu cholesterolu. Díky svým vlastnostem si dnes Yerba maté získala popularitu po celém světě, včetně Evropy, kde může sloužit jako vhodná alternativa kávy.

Yerba Maté

Yerba maté nejvyšší kvality se pěstuje ve stínu deštného pralesa a mimo přímé sluneční světlo. Tento úkryt umožňuje listům zachovat si více živin a chuti, než rostliny vystavené slunci. Divoké stromy Yerba maté se sklízejí každé dva roky, protože jejich listům trvá déle, než se plně rozvinou. Zatímco kultivované stromy se sklízejí na konci každé zimy protože díky pečlivému prořezávání, pobytu na slunci a kontrole vody, rostou rychleji.

Yerba vs. Káva (srovnání)

Yerba maté obsahuje spoustu živin, které nám mohou pomoci udržet se v kondici. Kromě toho, že je zdrojem polyfenolů (skupina antioxidačních látek, které pomáhají neutralizovat působení volných radikálů v našem těle), tak v ní můžeme najít také xanthiny, kofeolderiváty, saponiny, theobromin, rutin (který ocení především naše cévy, protože podporuje jejich pevnost a pružnost) a quercetin. Mezi minerály, které cesmína obsahuje patří zinek, chrom, draslík, měď, železo nebo mangan. Z vitaminů můžeme zmínit vyšší obsah vitaminu C, B1 a B2. Yerba maté si své uznání získala pro své unikátní složení, protože nejen že obsahuje velké množství mikronutrientů, ale především díky obsahu kofeinu. Je tak právem považována za zdravější alternativu kávy. Na rozdíl však od kávy Yerba maté nedráždí žaludek a svůj nástup energie si drží po celý den. Nenastává tak klasický "burn out efekt", kdy po rychlém nástupu energie dojde po čase k jejímu prudkému poklesu.

Káva vs. Yerba (1)

Proč pít Yerbu maté?

1.) Antioxidační vlastnosti

Yerba maté obsahuje polyfenoly a to konkrétně kyselinu chlorogenovou a deriváty kofeoylu, které z Yerby činí velmi prospěšný antioxidant.1,2 Ve srovnání 30 rostlin z Mexika, které byly zkoumány, se ukázalo, že lístky cesmíny obsahují nejvyšší hladiny antioxidantů.3, 4 Pro naše zdraví jsou antioxidanty zásadní, protože pomáhají snižovat oxidační stres, jehož působení jsme denně vystavováni a který má negativní dopad na naše zdraví.

2.) Zdroj energie

Pokud potřebujete podpořit energii během dne, je Yerba maté ideální pomocník. BrainMax Yerba maté Energy s přehledem nahradí kávu a je vhodná jako zdroj energie po celý den. Ať už potřebujete nakopnout k fyzické práci, tréninku nebo co nejefektivněji využít čas v práci, je Yerba maté to pravé. Pocítíte pozvolný nástup energie, bez výkyvů, které můžeme znát u kávy a také bez příznaků nervozity a pocitů napětí.

Účinky Yerby Maté

3.) Podporuje kognitivní funkce

Yerba je ideální nápoj pro ty, kteří potřebují podpořit mentální funkce jak při práci, tak učení, kdy je potřeba udržet pozornost a posílit paměťAntioxidanty, které maté obsahuje mohou zabránit usazování plaku v mozku, což potenciálně působí proti vzniku demence. Díky svým stimulačním vlastnostem je Yerba maté dobrá volba pro zlepšení mentálních funkcí a právě pro tyto účely je ideální kombinací Yerba maté spolu s ginkgo bilobou a guaranou, které jsme přidali do Yerba maté Brainiac.

4.) Snižuje hladinu cholesterolu

Zvýšená hladina cholesterolu představuje velké riziko pro celý náš kardiovaskulární systém. Existují dva typy cholesterolu. HDL, který naše tělo potřebuje a pak škodlivý LDL cholesterol. Ten má na vině ucpávání a kornatění tepen a jeho zvýšená hladina je problém, který může v krajním případě vést například k infarktu myokardu. Yerba maté prokazatelně zvyšuje hladinu HDL cholesterolu (dobrý cholesterol) a naopak snižuje LDL cholesterol, který nám tak škodí.5

5.) Pomáhá v redukci tělesného tuku

Jak už jsem zmínila, Yerba maté obsahuje chrom, což je minerál, který pomáhá snižovat chuť k jídlu. Chrom je zde ve formě, která je vhodná pro efektivnější metabolické procesy, což znamená, že tělo je schopné získat potřebnou energii přímo trávením, aniž by ji muselo ukládat nejprve do tukových zásob. Mimo to má také přímou souvislost s redukcí tuku. Tento efekt je přičítán zvýšené oxidaci tuků a delšímu pocitu sytosti. Yerba maté je tak nápoj pro ty, kteří se chtějí zbavit nadbytečných kilogramů a přitom si dopřát příval energie.

6.) Afrodiziakální vlastnosti

Yerba maté je tradičně známá jako afrodiziakum, které používají především muži ke zvýšení libida a sexuální touhy. Obsahuje minerály, vitamíny a pomáhá zlepšit plodnost, hormonální rovnováhu a reprodukční zdraví. Pro zvýšení libida u mužů je zvlášť vhodná BrainMax Catuaba.

7.) Podporuje trávení

Unikátní sloučeniny, které Yerba maté obsahuje jako jsou xanthiny, podporují funkce hladkého svalstva a tím i funkce celého trávicího systému. Domorodé kmeny již dlouho používají maté k léčbě zácpy, průjmu a zažívacích potíží. Takže pokud opakovaně bojujete se zácpou, i v tomto si Yerba ví rady. Kromě toho je to přírodní antibakteriální prostředek proti jedné z nejčastějších příčin otravy jídlem a to přítomností bakterie E. coli. Mimo to dovede zničit střevní parazity.7 Může být také používaná k léčbě infekcí močových cest a ledvinových kamenů. V BrainMax Yerba maté Digestive jsme Yerbu obohatili o fenykl, heřmánek a divoký šeřík, což jsou byliny, které se významně podílejí na trávicích procesech.

Yerba Maté další pozoruhodné účinky

8.) Podporuje kardiovaskulární a imunitní systém

Zmíněné polyfenoly, které Yerba obsahuje jsou prospěšné také ke snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění jako je ateroskleróza. Jde o vytváření mikroskopických plátů uvnitř tepen, které je pak ucpávají. Na základě toho, ve které části těla k blokaci dojde způsobí i problém jako je například infarkt myokardu nebo mrtvice. Studie prokázaly, že Yerba maté dokáže snižovat LDL cholesterol a tím chrání tepny.8 Mimo to také Yerba podporuje cirkulaci krve, protože jak jsem již zmínila obsahuje poměrně vysoké množství železa, které podporuje produkci červených krvinek, díky kterým okysličená krev proudí do končetin.

Vysoký obsah vitaminu C a antioxidantů, které Yerba maté obsahuje také podporují funkce imunitního systému. Kromě produkce bílých krvinek, což má na starost vitamin C, pomáhají saponiny a antioxidanty snižovat oxidační stres v těle a fungují tak jako primární obranná linie imunitního systému.

Návod na přípravu 

Yerba maté se tradičně pije z tzv. kalabasy neboli tykve a to pomocí brčka, které se nazývá bombilla. Důležité je dodržet přesný postup přípravy Yerby. Vyluhované lístky cesmíny se z vody necedí, jako je tomu u čaje nebo kávy. Místo toho se nápoj pije pomocí bombilly, což je kovová nebo dřevěná slámka s malými otvory ve spodní části. Bombilla funguje jako slámka i sítko zároveň, takže nápoj lze usrkávat, zatímco kousky cesmíny zůstávají v kalabase.

Velmi jednoduchý návod pro začátečníky:

1. Do kalabasy dejte 2-3 polévkové lžíce Yerby. Zkušení harcovníci mohou dát 5 až 6 lžic. Poté zalijte troškou vlažné vody, aby se lístky smočily.

2. Do volného prostoru na jejím dně, který se tím vytvořil, zapíchnete bombillu (brčko) a už s ním více nebudete kvedlat ani míchat.

3. V další fázi je důležitá teplota vody, kterou budete Yerbu zalévat. Ta by měla mít ideálně 80°C. Pokud byste Yerbu zalévali vroucí vodou, lístky cesmíny se spálí a kromě špatné chuti, zničíte všechny prospěšné látky a naopak vytvoříte látky škodlivé. Poté si již v klidu můžete vychutnávat chuť Yerby. Výhodou Yerby maté je, že můžete zalívat nálev několikrát během dne, takže nemusíte jako u jiných čajů neustále připravovat nové nálevy.

Jak si připravit Yerbu Maté

Závěr

Yerba maté je odpradávna rituální nápoj. Tak jako pro nás to může být káva, tak pro domorodé kmeny Jižní Ameriky to byly právě lístky cesmíny. U domorodých kmenů byla energie získaná z bylin považována za dokonalé propojení přírody a člověka, a proto byly rituály s Yerbou tak ceněny. Dnes se sice každý den nesetkáváme v kruhu svého kmene, ale i tak může být Yerba maté perfektní pomocník jak pro nakopnutí před fyzickou aktivitou, tak ji můžeme využít i k celodennímu popíjení během učení nebo práce, při kterých je potřeba mít bystrou mysl. Kromě toho, že je Yerba maté oblíbeným nápojem, používá se jako tonikum, diuretikum, stimulant určený ke snížení únavy, slouží jako podpora trávení a potlačení chuti k jídlu. 

Touha stimulace a posouvání hranic naší energie je jeden z bodů, na který se historicky lidská rasa zaměřovala. Pokud jste zvyklí na několik šálků kávy denně nebo potřebujete energetické nápoje, abyste mohli celý den fungovat, zkuste tuto zdravější alternativu. Ačkoli je Yerba maté úžasný nápoj, není příliš vhodná pro osoby trpící vysokým krevním tlakem, pro těhotné a kojící ženy nebo pokud jste zvlášť citliví na jakékoli jiné stimulanty, popřípadě pokud máte problémy se spánkem. 

Nezapomínejte na to, že poločas rozpadu kofeinu je cca 8 hodin. To znamená, že pokud vypijete v šest večer nálev Yerby, který bude obsahovat např. 120 mg kofeinu, pak ještě ve dvě ráno bude ve vaší krvi kolovat 60 mg kofeinu, které mohou zničit celkovou architekturu spánku a obrat vás o energii v dalším dnu. Abyste předešli problémům se spaním pijte Yerbu maximálně do čtvrté hodiny odpolední. A nový nálev si připravte nejpozději po obědě na trávení a energii.

Veronika Halusková 

 Yerby

1. Antioxidant activity of a botanical extract preparation of Ilex paraguariensis: prevention of DNA double-strand breaks in Saccharomyces cerevisiae and human low-density lipoprotein oxidation, Nelson Bracesco 1Mercedes DellAlberto RochaSolmaz BehtashTeresita MeniniAlejandro GugliucciElia Nunes

2. Yerba Mate Tea (Ilex paraguariensis): a comprehensive review on chemistry, health implications, and technological considerations, C I Heck 1E G de Mejia

3. Comparison of the total antioxidant content of 30 widely used medicinal plants of New Mexico, T J VanderJagt 1R GhattasD J VanderJagtM CrosseyR H Glew

4. Ilex paraguariensis extracts are potent inhibitors of nitrosative stress: a comparative study with green tea and wines using a protein nitration model and mammalian cell cytotoxicity, Mindy Bixby 1, Lauren Spieler, Teresita Menini, Alejandro Gugliucci

5. Consumption of yerba mate ( Ilex paraguariensis ) improves serum lipid parameters in healthy dyslipidemic subjects and provides an additional LDL-cholesterol reduction in individuals on statin therapy, Elayne C de Morais 1Aliny StefanutoGraziela A KleinBrunna C B BoaventuraFernanda de AndradeElisabeth WazlawikPatrícia F Di PietroMarcelo MaraschinEdson L da Silva

6. Consumption of yerba mate ( Ilex paraguariensis ) improves serum lipid parameters in healthy dyslipidemic subjects and provides an additional LDL-cholesterol reduction in individuals on statin therapy, Elayne C de Morais 1Aliny StefanutoGraziela A KleinBrunna C B BoaventuraFernanda de AndradeElisabeth WazlawikPatrícia F Di PietroMarcelo MaraschinEdson L da Silva

7.Yerba Maté (Illex Paraguariensis) ingestion augments fat oxidation and energy expenditure during exercise at various submaximal intensities, Ahmad Alkhatibcorresponding author1,2

8. Antimicrobial activity of Yerba Mate (Ilex paraguariensis) aqueous extracts against Escherichia coli O157:H7 and Staphylococcus aureus, Kellie P Burris 1Philip M DavidsonCharles N Stewart JrFederico M Harte

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!