Zdravé střevo je základ celkového zdraví

Střevní mikrobiom je mnohem důležitější než se předpokládalo 

Co je to vlastně mikrobiom? Je to soubor mikroorganismů, které osídlují nejen naše střevo, ale celé tělo. Patří sem mikroorganismy jakou jsou bakterie, kvasinky, houby, viry či prvoci vyskytující se v našem těle. Mikrobiom zahrnuje cca 100 biliónů organismů. Genetická informace těchto organismů je asi 150x větší než lidská. Kondice našeho mikrobiomu hraje zásadní roli v našem zdraví.

Význam střevního mikrobiomu v souvislosti s našim zdravím je tématem nejnovějších výzkumů. Mnohé studie za posledních 20 let prokázaly souvislost mezi zdravím střev a imunitním systémem, duševním zdravím, náladou, autoimunitními a endokrinními poruchami, kožními problémy a dokonce rakovinou

Věděli jste, že jsme nositeli třech buněk mikroorganismů na jednu lidskou buňku? To znamená, že v našem těle je 3x více buněk mikrobů než našich vlastních.

Střevo je náš druhý mozek

V posledních výzkumech byla potvrzena existence osy STŘEVO - MOZEK, která zahrnuje obousměrnou komunikaci mezi centrálním a střevním nervovým systémem. Toto spojení propojuje emoční a kognitivní centra mozku s periferními střevními funkcemi. Jednoduše řečeno je náš střevní mikrobiom mnohem důležitější než se čekalo, protože souvisí nejen s imunitou, ale také duševním zdravím. [1]

vedeli-jste-ze-strevo

Funkce střev

Střeva obsahují 300 až 500 různých druhů bakterií. Zatímco některé mikroorganismy jsou škodlivé pro naše zdraví, mnoho z nich jsou pro tělo prospěšné a dokonce nezbytné. Střevo má více funkcí, než jen trávit přijímané potraviny. Střeva jsou hlavním orgánem imunitního systému a zamezují prosakování toxinů do krevního řečiště. Funcke mikrobiomu sahá i mimo střevo nejen systematickou produkcí imunitních buněk a protilátek (imunoglobuliny), ale i produkcí hormonů a neurotransmiterů (např. serotonin). Ve střevech se také absorbují vitamíny a minerály.

Jak již bylo zmíněno, střeva prostřednictvím střevní bariéry zabraňují prosakování toxinů do těla. V případě, že máte narušenou střevní bariéru a tedy i mikrobiom, pravděpodobně trpíte syndromem propustného střeva (anglicky leaky gut).

Co je propustnost střev

Propustnost střev nastává ve chvíli, kdy je narušená střevní stěna a mohou přes ní do těla proniknout bakterie, toxiny a částečně strávené jídlo, což může vést k zá**tům v zažívacím traktu i mimo něj, protože se dostávají do krevního řečiště a způsobují imunitní reakce. Kromě toho se snižuje absorpce živin, vitamínů a minerálů.

Samotná diagnóza syndromu propustného střeva je zatím v lékařském světě přehlížena a stejně jako na adrenální únavu, je na ní pohlíženo lékařskou obcí skrz prsty. Zdravotní systém je nastaven na symptomatickou léčbu, spíše než na odhalení a řešení příčin (např. časté zá**ty plynoucí z leaky gut).

syndrom-propustneho-streva-eccevita

Ilustrace pochází z článku eccevita

Propustnost střeva může způsobit řadu zdravotních potíží jako jsou:

 • Potravinové alergie.
 • Syndrom chronické únavy.
 • Deprese.
 • Fibromyalgie: Syndrom chronické bolesti bránící pacientům v běžném životě: bolest svalů, šíje, zad, špatný spánek.
 • Kožní poruchy.
 • Autoimunitní onemocnění.

Co ovlivňuje propustnost střev?

1.) Nezdravá strava

Pro náš mikrobiom jsou především nevhodné průmyslově zpracované potraviny. Největší podíl ve stravování by měly zastupovat čerstvé potraviny. Dalším nepřítelem mikrobiomu je rafinovaný cukr, který je ve vysokém množství spojován s množením kvasinek, které vedou ke vzniku zá**tu v těle. Zá**t je předchůdcem i dalších onemocnění. Nežádoucí je také vysoký příjem nasycených tuků. Naopak v našem jídelníčku by se pravidelně měly vyskytovat potraviny jako je ovoce zelenina a to i kvašená (okurky, zelí), zakysané mléčné (kefír) a celozrnné výrobky. Právě zakysané mléčné výrobky obsahují probiotika a prebiotika, které podporují tvorbu zdraví prospěšných bakterií ve střevech. Preferujte produkty z bio produkce.

2.) Dostatek vlákniny 

Vláknina se dělí na rozpustnou a nerozpustnou. Právě nerozpustná vláknina ve střevech působí jako kartáč, který střeva čistí a proto je vláknina pro zdraví střev nezbytná. Vlákninu bychom měli přijímat hlavně z ovoce, zeleniny a luštěnin. Rozpustná vláknina pomáhá snižovat hladinu glukózy v krvi a také hladinu LDL cholesterolu. Najdeme ji hlavně v ovesných vločkách, luštěninách a některých druzích ovoce a zeleniny. Denní dávka vlákniny by měla být 30 - 35 gramů.

3.) Konzumace ovoce a zeleniny 

Ovoce a zelenina jsou nejlepším zdrojem živin pro zdravé střeva, obsahuje velké množství vlákniny, které naše tělo nemůže strávit. Ukázalo se že jablka a borůvky zvyšují u lidí bifidobakterie. (2)

4.) Užívání léků 

Léky jako jsou aspirin nebo ibuprofen negativně ovlivňují střeva a zvyšují riziko propustnosti střev. Kromě analgetik mohou způsobit střevní nerovnováhu i antibiotika. I když je někdy nutné je brát v boji proti bakteriálním infekcím, jejich nadměrné užívání je významným problémem veřejného zdraví, které může vést až k rezistenci bakterií.

5.) Úroveň stresu 

Podle studie mohou být střevní bakterie poškozeny chronickým stresem. Při stresu totiž dojde k omezení přísunu krve do střev a tím i omezení tvorby trávicích šťáv.

6.) Příjem alkoholu 

Nadměrné pití alkoholu zvyšuje propustnost střev a zároveň zvyšuje množství škodlivých bakterií.

7.) Hydratace 

Dostatek tekutin má příznivý účinek na sliznici střev i na rovnováhu prospěšných bakterií ve střevech. 

8.) Dysbióza 

Dysbióza je nerovnováha mezi prospěšnými a škodlivými bakteriemi. Dysbióza může nastat kvůli nadužívání antibiotik, alkoholu, kouření nebo konzumaci pesticidů. Ale stejně tak ji může odstartovat konzumace zkažených potravin např. v restauraci. Příznaky dysbiózy je žaludeční nevolnost, nadýmání, zimnice, únava a průjem.

9.) Pesticidy 

Potraviny ošetřené pesticidy jako je Roundup, mohou mít negativní vliv na střevní bakterie. V případě pesticidů nejde jen o střeva, ale i o hormonální systém, nervovou a rozmnožovací soustavu, zkrátka celkové zdraví. Proto je lepší nejíst kvantitu, ale kvalitu a vybírat potraviny z bio produkce.

mikrobiom-infografika-brainmarket

Probiotika a prebiotika

Dostatečná přítomnost probiotik v tenkém střevě je nezbytná pro správné fungování střev a pomáhá předcházet zán***tlivým procesům ve střevě. Mohou udržovat střeva zdravá tím, že brání růstu škodlivých bakterií, posilují střevní bariéru po narušení nemocí nebo léky. Probiotika najdeme ve fermentované zelenině (kysané zelí, okurky, kimchi) nebo v kysaných mléčných produktech (kefír), ale lze je také užívat jako doplňky stravyNěkteré probiotické doplňky jsou navrženy tak, aby se dostaly až do tlustého střeva, a dosáhly svých účinků. Některé probiotické doplňky se do tlustého střeva nedostanou, protože mohou být zničeny žaludečními kyselinami. Prebiotika podporují růst zdraví prospěšných bakterií ve střevech a navíc určitá prebiotika mohou u lidí, kteří jsou obézní, snížit hladinu inzulínu, triglyceridů a cholesterolu. (3)

zdrave-strevo

Nejčastější příznaky poškození střevního mikrobiomu

 1. Změny hmotnosti - náhle zhubnutí bez změny stravovacích návyků a cvičení může být známkou poškození střev. Může být narušena schopnost střeva absorbovat živiny a regulovat hladinu cukru v krvi. Ztráta hmotnosti může být způsobena růstem bakterií tenkého střeva, zatímco nárůst hmotnosti může být způsoben inzulínovou rezistencí a nutkáním se přejídat v důsledku snížené absorpce živin. 
 2. Chronická únava a poruchy spánku - hormon serotonin, který kromě nálady ovlivňuje také náš spánek, je až z 90% produkován právě ve střevech. Takže poškození střev může ovlivnit i celý spánkový cyklus.
 3. Potravinová intolerance - potravinová intolerance je výsledkem potíží s trávením určitých potravin a může být způsobená špatnou kvalitou bakterií ve střevech. Intolerance na některé potraviny se projevuje nadýmáním, bolestí břicha a nevolností.
 4. Kožní problémy - kožní problémy jako jsou ekzémy mohou mít souvislost s poškozením střev. Zá**t ve střevech způsobený špatným stravováním nebo potravinovými alergiemi může způsobit prosakování živin do těla a dráždit pokožku, která se poté projeví vznikem ekzémů.
 5. Autoimunitní onemocnění - předpokládá se že poškození střev zvyšuje tvorbu zá**tů a může ovlivnit správné fungování imunitního systému. To může vést k autoimunitním onemocněním, kdy bílé krvinky napadají naš vlastní buňky.
 6. Deprese - spojení střev a mozku již byla prokázána. A je také důvodem proč je propustnost střev spojena s psychologickými poruchami jako úzkost, deprese či bipolární porucha. Vyléčení střev často souvisí i se zlepšením duševní kondice.

zdrave-strevo (1)

Střevu prospěšné potraviny

Potraviny, které příznivě působí na střeva ať už svým podílem vlákniny nebo pro své antiparazitické vlastnosti je celá řada z těch nejznámějších můžeme jmenovat česnek, cibuli, kurkuma, skořice, ořešák černý nebo chlorella

  1. Luštěniny - obsahují značné množství vlákniny, která se pro zdraví střev nezbytná, proto se konzumace luštěnin doporučuje alespoň dvakrát za týden.
  2. Česnek a cibulečesnek i cibule jsou považovány za potraviny působící proti vzniku rakoviny, protože potlačují tvorbu zá**ů. Česnek dokonce pomáhá předcházet některým z gastrointestinálním onemocněním. 
  3. Fermentované potraviny - proces fermentace zeleniny, jako je například kimchi nejen, že zlepšuje chuť, ale je také skvělým zdrojem probiotik ve stravě. I když se kvalita těchto potravin může lišit, jejich přínos pro střevní mikrobiom je velký.
  4. Zelenina - brokolice, chřest, pórek nebo artyčok patří mezi druhy zeleniny, které mají příznivý účinek na zdraví střev zvyšují totiž bifidobakterie, které pomáhají předcházet zá**tům. 
  5. Lněné semínko - lněné semínko obsahuje vysoký obsah antioxidantů a má vlastnosti působící proti vzniku rakoviny. Obsahují také rozpustnou vlákninu a pomáhají tím zlepšit trávicí vlastnosti střev.   
  6. Banány - svým obsahem draslíku a hořčíku mohou pomoct proti zá**tlivým onemocněním střev. 
  7. Ananas - ananas obsahuje látku zvanou bromelain, která pomáhá trávit bílkoviny a kromě toho potlačuje zá**y v celém těle. Mimo to snižuje sekreci protizá**tlivých cytokinů, které mohou poškodit výstelku střeva. 
  8. Mořské řasy - příjem mořských řas zvyšuje počet zdraví prospěšných bakterií ve střevech a alginát, který mořské řasy obsahují zpomaluje trávení a způsobí, že energie z potravin se uvolňuje pomaleji.
  9. Potraviny bohaté na polyfenoly - polyfenoly jsou rostlinné sloučeniny, které mají mnoho benefitů. Jsou spojovány s nižšími hladinami triglyceridů a CRP, což je původce zánětů (4). Polyfenoly obsahuje například kakao, mandle, zelený čaj, brokolice a borůvky.
  10. Vývar - obsahuje kolagen s aminokyselinami glycin a prolin, které mohou pozitivně působit na narušenou střevní bariéru. Proto je kolagen společně s kokosovým olejem v Performance Proteinu. Kokosový olej působí stejně jako kolagen hojivě na střevní bariéru.

_Probiotika pro ženy

Doplňky stravy prospěšné pro střevo 

Pokud nestíháte zdraví prospěšnou stravu, nebo pracujete ve stresu či hodně cvičíte, anebo zkrátka cítite, že kondice vašich střev není brilantní. Pak je vhodné zařadit i pár suplementů, které vám pomohou udržovat střevo v kondici.

1.) Probiotika

Probiotika pomáhají ve střevě vyrovnat harmonii mezi dobrými a špatnými bakteriemi. Skvělým zástupcem vhodného produktu je BrainMax Probiotic Complex, které obsahují 12 kmenů a 25 miliard zdraví prospěšných bakterií. Enterosolventní kapsle zajišťují, že se bakterie dostanou až do střev a neskončí v žaludku, kde se zničí trávením jako u levných probiotických produktů. Tento produkt stejně jako další probiotika skladujeme v chladničce, aby nedošlo k degradaci bakterií. Střevní mikrobiota je zcela zásadní pro trávení, syntézu živin, vitamínů a dále pro náš metabolismus. Probiomix stejně jako další dva velmi komplexní a kvalitní produkty zaměřující se na střevo Diggest Plus a především Gut Protect jsou vyvíjeny ve spolupráci s odborníkem na dané téma Dr. Frejem.

nejcasteji-probiotika

2.) Trávicí enzymy

Jsou vhodné užívat k podpoře trávení, protože nenatrávená potrava má devastující účinky na stěny střev. Zde můžeme doporučit: Now Super Enzymes, Digestive Aid anebo Betaine HCL. Častým problém s trávením je stres, tedy kortizol. Čím více stresu zažíváte, tím víc kortizolu a tím méně kyseliny chlorovodíkové v žaludku pro trávení. jako řešení se nabízí buď BrainMax Adaptogenic Hegemony anebo kořen lékořice DGL, který má příznívý vliv na sliznici žaludku.

3.) Doplňky budující střevní bariéru

Pro budování a obnovu narušené střevní bariéry doporučujeme užívat ráno i večer L-Glutamin. Alespoň jednou denně Performance Protein, který je kombinací nativního proteinu z mléka volně se pasoucích krav krmenných trávou, kolagenu a kokosového oleje. Tyto složky působí v synergii na budování střevní bariéry, která je hradbou před toxiny, které by se v případě jejího narušení mohly dostat do těla a způsobovat záněty či jiná onemocnění. Dalším vhodným doplňkem je BrainMax Epigenetic, který působí protizánětlivě. A v neposlední řadě je vhodný také Butyrát a Kvercetin. Tyto doplňky stravy dokáží každý jiným způsobem utěsnit střevní bariéru.

Závěrem: Pro ty, kteří chtějí vědět o střevu a původu zdravotních problému vše doporučuji přečíst e-book: Nemoc začíná ve střevech

Střevo, náš mikrobiom a jeho vliv na zdraví je velice složité téma a zasloužilo by se mnohem delší článek. Nezoufejte... Ti z vás koho zajímá, jak posunout své zdraví dál a možná odstranit chronické, či autoimunitní onemocnění, mohou pokračovat četbou velice zajímavého ebooku Mgr. Adama Česlíka: NEMOC ZAČÍNÁ VE STŘEVECH.

Veronika Halusková, Jiří Votava

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!