Adrenální únava: Unavené nadledvinky, prokletí naší doby

Poslechněte si audioverzi článku!

Únavou nadledvinek (adrenálním vyčerpáním) trpí až 80% populace. Chronický stres, životní styl ovlivňuje schopnost lidského organismu vypořádat se s tělesnou, duševní a emoční zátěží. Cítíte se celý den unaveně, i přestože spíte hodně? Máte nutkavou chuť na slaná jídla? Možná právě i vás potkala tato dosud lékaři neuznávaná diagnóza. Pokud trpíte únavou nadledvinek, může to být jednou z hlavních příčin nadměrného ukládání tuku a nedostatku energie

Nadledvinky jsou velmi malý párový orgán (žlázy) umístěný, jak už z názvu vyplývá nad ledvinami. Produkují více než 50 hormonů, které ovlivňují prakticky každou důležitou funkci v našem těle. Mezi nejznámějšími hormony patří kortizol, noradrenalin, adrenalin či DHEA. Tohle je krátké shrnutí pro všechny, které nebaví dlouhé články :)

unava-nadledvinek

Co je adrenální únava? Někdy také přezdívaná metlou přetížených manažerů.

Termín "adrenální únava" spatřil světlo světa teprve nedávno. V roce 1998 tuto diagnózu popsal James Wilson, PhD. Únava nadlevinek je způsobena chronickým stresem, každodenním přísunem velkého množství stimulantů, špatným jídelníčkem a spánkem. Vždyť vzpomeňte si kolikrát denně se vystresujete úplně zbytečně za volantem kvůli banalitě, nebo kolik šálku kávy si dáte každé pondělí, abyste vůbec udrželi otevřené oči.

Při každodenním stresu musí naše nadledvinky neustále produkovat stresový hormon kortizol. Kortizol je hormon boje a útěku. Byli jsme jim obdařeni proto, abychom dokázali aktivovat maximální sílu pro boj např. s mamutem. Jenže dnes už mamuty nelovíme, za to se stresujeme každou maličkostí i několikrát za den. Na takovou zátěž naše nadledvinky nejsou stavěné. Proto se po čase nadledvinky neustálou produkcí kortizolu unaví a váš přirozený kortizolový rytmus se stane nepravidelným - někdy produkujete příliš mnoho kortizolu a někdy velmi málo. To samé se děje s produkcí ostatních hormonů, které produkují nadledvinky, jako například androstenedion (prekurzor test0steronu) či DHEA anebo například adrenalin či noradrenalin. Unavené nadledvinky mají vliv i na hladinu test0steronu. 90% produkce test0steronu sice zajišťují varlata, ale nezanedbatelných 10% připadá i na nadledvinky.

laptop-macbook-working-cafe-coffee-technology-1067928-pxhere.com (1)

Jaké jsou příznaky únavy nadledvinek?

 • Neustálá únava, přestože spíte více než dostatek. Nestačí vám ani 10 hodin spánku, abyste se zbavili únavy.
 • Velmi těžké vstávání. Někdy se ráno nevzbudíte ani přes budík.
 • Problémy s usínáním. Díky nestabilní hladině kortizolu máte před spaním příliš mnoho energie.
 • Úzkost.
 • Výkyvy nálad.
 • Deprese
 • Přibývání na váze. Ukládání tuku.
 • Autoimunitní problémy.
 • Velká chuť na slané.
 • Potřeba kofeinu hned po ránu, což souvisí s únavou a těžkým vstáváním.
 • Slabost, zadržování vody.
 • Neschopnost "vypnout mozek".

Léčba a prevence únavy nadledvinek

Pro překonání nebo prevenci adrenální únavy je stěžejní nestresovat se, ovládnout stres. No zkrátka přestat se tolik stresovat kvůli maličkostem. Naučit se zvládat stres je prvním krůčkem ke spokojenému životu a zdravým nadledvinkám.

1. Zlepšete své stravování

Vyhoďte ze svého jídelníčku cukr a jiné rafinované zdroje sacharidů, alkohol a další zá**tlivá jídla. Přidejte potraviny bohaté na kvalitní tuky. Preferujte bio maso, ovoce i zeleninu. Pokud "léčíte" své nadledvinky, neprovádějte přerušované hladovění, při kterém dochází k produkci kortizolu. Sice je to úžasná metoda, jak dosáhnout maximální mentální produktivity a spálení tuku, ale do programu léčby nadledvinek se prostě nehodí.

2. Zlepšete spánek

Tohle je začarovaný kruh, protože adrenální únava způsobuje problémy s usínáním. Takže jak sakra chcete zlepšit spánek? :)

Mnohem důležitější než délka spánku je kvalita spánku. Je potřeba dostat se, co nejrychleji do hlubokého spánku a zůstat v něm, co nejdéle. Zde je pár rad, jak to udělat:

 • Dejte si před spaním dostatenčné množství hořčíku s aktvní formou vitamín B6, jednu lžičku glycinu a l-theaninu. Pokud nebudete spokojeni přidejte Valerian - kozlík lékařský.
 • Kvalitně 2 hodiny před spaním povečeřte dle bodu jedna. Vhodný je např. losos (omega 3) s brambory. 
 • Pokud to jde, přepněte mobil do flight módu, abyste se vyhnuli škodlivému záření EMF. Pokud máte wifi router ve stejné místnosti jako postel, vypněte ho.
 • Doporučuji také deset minut před spaním pořádně vyvětrat místnost, ve které spíte. V teplejších dnech větrat celou noc.

3. Omezte nebo úplně vysaďte kávu a jiné stimulanty. Zapomeňte na předtréninkovky s obřími dávkami stimulantů.

Věřte nebo ne. Vysazení stimulantů se vám zalíbí. Najednou zjistíte, že dokážete fungovat i bez každodenní kávy a bude se vám to líbit. Navíc většina stimulantů dehydratuje a demineralizuje.

Zapomeňte i na klasické spalovače tuku s kofeinem. Motivujte se ke cvičení a spálování tuku sami prostřednictvím nastavení mysli, stravy, regenerace a kvalitního tréninku. Stimulanty vám stejně jako jakákoliv jiná droga vždy více vezmou než dají. K čemu vám je, že jste zvedli na tréninku o 10% více, když večer místo spaní, koukáte do zdi za hlasitého tlukotu srdce. A další dva dny budou o přežívání.

Navíc jedním z hlavních příznaků unavených nadledvinek je nadměrné ukládání tuku. Takže na jednu stranu polykáte spalovače tuku, abyste spalovali a z druhé strany se vám přes unavené nadledvinky vrací více tuku zpátky. Přemýšlejte o tom :)

4. Vyzkoušejte meditaci.

V dnešní době je jednoduché začít s meditací a nemusíte si kupovat letenku do Indie, abyste hledali svého guru. Vyhledejte ve vašem chytrém telefonu v obchodu s aplikacemi MEDITATION a vyjede vám mnoho skvělých aplikací, které vás provedou základy meditačního cvičení.

5. Poznejte sílu adaptogenů.

Tyto byliny zvyšovaly houževnatost lidí již dávno dávno před našim letopočtem. Jejich konzumentům umožňovaly lépe se adaptovat na tamní nehostinné povětrnostní podmínky, být zdatnějšími bojovníky nebo lépe čelit nemocem.

BrainMax 1.5 Adaptogenic Hegemony obsahuje 5 adaptogenů, které vám pomohou obnovit a harmonizovat funkci unavených nadledvinek. Stovky spokojených klientů již vyzkoušelo prastarou synergní sílu 5 adaptogenů obsažených v BrainMax 1.5. Přečtěte si o tom článek. Vyzkoušejte a zjistíte, že nemusíte pít hektolitry kávy každý den, abyste byli plní elánu a energie.

Jiří Votava

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!