Jak zvýšit test0steron? 5 zaručených tipů jak zvýšit produkci test0steronu.

Test0steron je primární mužský pohlavní hormon, který reguluje plodnost, růst svalové hmoty, ale i distribuci tuků a další důležité funkce. Hladina test0steronu se přirozeně mění z hodiny na hodinu. O test0steronu můžete slyšet i několik pomluv. Patrně jeden z největších mýtů o tomto hormonu je ten, že způsobuje agresivitu a asociální chování. Tento mýtus vznikl v souvislosti s anabolickými steroidy. Toto chování bylo označeno už v 80. letech jako "Roid rage". Agresivita, která byla popsána v souvislosti s pácháním trestních činů kulturistů, kteří užívali anabolika. Ve skutečnosti může být opak pravdou. Optimální hladina test0steronu zvyšuje sociální interakci, zatímco nízká hladina se může projevit úzkostí, podrážděností a asociálním chováním. A to je pouze začátek...

banner kozi kolostrum

Co má na starost test0steron?

Test0steron má v těle mužů velké množství úkolů. Je důležitý pro hustotu kostí, růst svalů, produkci spermií a červených krvinek, reguluje sexuální touhu a vzrušení, distribuuje tuky a má vliv i na některé vzhledové rysy. Muži s vyšší hladinou test0steronu mají ostřejší rysy ve tváři a výraznější čelist. Test0steron je zkrátka zodpovědný za celkový vývoj mužů, včetně hlubokého hlasu nebo vousů.

Hladina test0steronu má také vliv na kardiovaskulární systém mužů. Podílí se totiž na produkci oxidu dusnatého v cévách. Nejdůležitější funkcí oxidu dusnatého je bezesporu vazodilatace, což znamená, že uvolňuje vnitřní svaly krevních cév. Dochází tak k jejich rozšíření a zlepšení průtoku krve v krevním oběhu, což se projeví lepší prokrveností svalů a tkání a snížením krevního tlaku. Lepší prokrvení prostřednictvím roztažení cév s sebou nese také lepší přenos živin a kyslíku do tkání. Takto působí NO na prokrvení tkání a to včetně pohlavních orgánů. Tímto má hladina test0steronu přímý vliv na erekci.

Test0steron se v těle syntetizuje z cholesterolu. Ale to neznamená, že pokud máte vysoký cholesterol, že bude i vyšší hladina test0steronu. Test0steron je pečlivě kontrolován hypofýzou v mozku, takže k tomu nemůže dojít. Test0steron má tendenci být nejvyšší ráno a nejnižší v noci a v průběhu života je nejvyšší mezi 20 - 30. rokem. Po 30. roce pomalu klesá. Poté každý rok klesá přibližně o 1%. Naštěstí existuje několik způsobů, jak test0steron zvýšit, které si níže podrobně vysvětlíme.

co v tele ridi testosteron_infografika_cz

Co má vliv na nízkou hladinu test0steronu?

Normální hladina test0steronu se pohybuje mezi 270-1070 ng/dl (u mužů), což je cca 10-25 nmol/lNízká hladina test0steronu je v dnešní době problémem čím dál mladších mužů. Je to dáno několika věcmi. K nízké hladině test0steronu přispívá životní styl jako takový. Nadváha, nedostatek pohybové aktivity, stárnutí, vliv některých léků, stres, vysoká hladina železa, nadváha, infekce, autoimunitní onemocnění, chronické onemocnění jater nebo ledvin, užívání drog nebo obstrukčně spánková apnoe. To všechno může zapříčinit nízkou hladinu test0steronu a spustit sérii příznaků, které mohou dále eskalovat.

Co způsobuje nízká hladina testosteronu_ _infografika_cz (1)

Příznaky nedostatku test0steronu

Významnou viditelnou změnou, která může nastat u mužů s nízkou hladinou test0steronu, je vypadávání vlasů. Problém, které trápí čím dál větší procento mužů, jsme podrobně popsali v tomto článku. Muži s nízkou hladinou test0steronu mají několik společných rysů, které jsou patrné na první pohled. Kromě vypadávání vlasů mohou trpět nadváhou, která může dojít až k obezitě. Ukazatelem mohou být také místa, kde se tuková tkáň usazuje nejvíc. Často to bývají boky a neobvyklá není ani gynekomastie neboli zvětšení prsní tkáně. V osobním životě pak muže trápí poruchy erekce, nezájem o sex, únava, návaly horka a nízké sebevědomí. Zvlášť poruchy erekce jsou pro muže velmi citlivým problémem. Vlivem nízkého test0stosteronu mají muži potíže s dosažením a udržením erekce a klesá i celkový zájem o sex. 

testosteron v ne rovnovaze_infografika_cz

Test0steron a jeho vliv na kvalitu sexu

Pokud je hladina test0steronu v pořádku, cítíte se vyrovnaní, klidní a sebevědomí. Svaly rostou, cítíte se plní síly a nemusíte se bát ani o své vlasy. Test0steron u mužů, podobně jako estrogen u žen, ovlivňuje několik již zmíněných funkcí. Co je z pohledu mužů vnímáno obzvláště jako důležité, je vliv test0steronu na sex. A není to jen pohled mužů. Logicky vzato je to skutečně tak, že pokud mezi hormony panuje rovnováha, máme přirozeně touhu a chuť na sex. Sexuální intimita snižuje pocity úzkostí, depresí a spouští v mozku několik chemických látek (endorfiny, dopaminy a oxytocin), které mají vlastnosti podobné opiátům. Tím regulují naši náladu a my nemáme tendenci reagovat impulzivně. Z pohledu mužů je to trošku složitější a kromě mozkových center se na kvalitě sexu podílí i hladina test0steronu a homocysteinu.

projevy estrogenove dominance u muzu_infografika_cz

Zvýšená hladina homocysteinu a vliv na erekci

Homocystein je specifický typ aminokyseliny, která se vytváří během metabolických funkcí v našem těle. Jde o vedlejší produkt tzv. methylaceV organismu přirozeně vzniká při metabolismu aminokyseliny methioninu, v tzv. methioninovém cyklu, zjednodušeně řečeno při trávení bílkovin. Ve chvíli, kdy konzumujeme bílkoviny, methionin se přemění na homocystein a zpět na methionin. Za normálních okolností pro nás homocystein nepředstavuje žádný problém. Problém nastává ve chvíli, když je jeho hladina příliš vysoká. Kromě jiných potíží, které jsme popsali v tomto článku, má vysoká hladina homocysteinu negativní vliv na erekci. Jinými slovy vysoká hladina homocysteinu dokáže snížit produkci oxidu dusnatého. Molekuly, která vyvolává vazodilataci (roztažení) cév a reguluje hladinu krevního tlaku. Navíc reguluje průtok krve do tkání a to včetně pohlavních orgánů. V důsledku toho vysoká hladina homocysteinu způsobuje řadu kardiovaskulárních onemocnění a také poruchy erekce. 

Jednou z častějších příčin vysokého homocysteinu je nedostatek vitamínů B6, B12 a folátu. Tělo totiž tyto živiny potřebuje k odbourávání homocysteinu. Jejich nedostatek může vést k nahromadění homocysteinu v krvi. Proto jsme do nového Testobossu přidali tyto 3 vitamíny v aktivovaných, pro tělo využitelných formách!

5 zaručených tipů jak zvýšit produkci test0steronu

1.) Pohyb

Existuje spousta výzkumů, které dokazují, že cvičení může regulovat nebo zvýšit hladinu test0steronu. Ve skutečnosti jedna studie publikovaná v Indian Journal of Physiology and Pharmacology zjistila, že i krátkodobé cvičení způsobuje zvýšení hladiny test0steronu. Ideální silový trénink a vysoce intenzivní intervalový trénink (HIIT cvičení).1

 

 

jak_prirozene_podporit_produkci_testosteronu_infografika_brainmarket_cz 

2.) Minimalizujte stres a zlepšete spánek

Stres je skutečný zabiják test0steronu. A je to jen jeden z důvodů, proč se snažit stres co nejvíce eliminovat a nedat mu v našem každodenním životě příležitost. Dlouhotrvající stres může v těle zvýšit hladinu kortizolu, známého také jako „stresový hormon“. Vysoká hladina kortizolu však může potlačit produkci test0steronu. Podobně jako spánkový deficit. Spěte 7-8 hodin denně, protože za dostatečný spánek neexistuje náhrada. Zde najdete tipy jak zlepšit spánek a minimalizovat stres.

3.) Pravidelný sex

Sexuální aktivita a test0steron jsou v podstatě spojené nádoby. Pravidelným sexem se hladina test0steronu zvyšuje a naopak. Pokud mají muži málo sexu, hladina test0steronu je nižší. 

4.) Zbavte se nadbytečného tuku

Jeden z velmi podstatných bodů je míra tukové tkáně. Muži s nadváhou mají méně test0steronu. Je to dáno tím, že tukové buňky v těle mužů přeměňují test0steron na estrogen. Tělesný tuk totiž obsahuje aromatázu. Enzym, který přeměňuje test0steron na estrogen, což je hlavní pohlavní hormon žen. Ve chvíli, kdy dojde k nadbytku estrogenu, spouští tělo reakci, aby se zpomalila produkce test0steronu. Studie z roku 2008 prokázala jasnou souvislost mezi vysokou mírou tělesného tuku a nízké hladiny test0steronu.2 Tělesný tuk = více estrogenu = méně test0steronu.  

 

potraviny_produkce_testosteronu_infografika_brainmarket_cz

5.) Byliny působící na potenci

A konečně. Tam, kde všechno selže, může pomoci mocná ruka přírody. Existují byliny, které jsou užívány stovky, ne-li tisíce, let a jejich působení na mužskou sexualitu je působivé. Představíme si některé z hlavních bylin, které podporují produkci test0steronu, plodnost a vitalitu.

Prvním z nich je kotvičník, který možná spíše muži znají pod latinským názvem Tribulus terrestris. Jedná se o rostlinu, které se daří i v náročných podmínkách, kde by ostatní rostliny bojovaly o přežití. Je užíván při erektilní dysfunkci a tato výhoda je potvrzena ve studii z roku 2017. V této studii bylo zkoumáno 180 mužů. 90 mužů užívajících Tribulus a 90 mužů užívajících placebo. Studii dokončilo 86 mužů z každé skupiny a bylo prokázáno zlepšení u těch, kteří užívali kotvičník ve srovnání s placebem.3

Maca je ceněné afrodiziakum, podporuje zdraví mužů, optimalizuje hormonální systém, zvyšuje fyzickou výkonnost a libido. Ve výzkumu z roku 2010, který zahrnoval čtyři randomizované klinické studie s celkem 131 účastníky, bylo zjištěno, že po šesti týdnech užívání macy docházelo u jedinců ke zvyšování sexuální touhy.4

31353-7_brainmax-testoboss--100-vegan-kapsli

V ajurvédské medicíně se Ashwagandha používá jako přírodní afrodiziakum, která pomáhá zlepšit sexuální dysfunkci, protože zvyšuje průtok krve, čímž působí jako sexuální stimulant. Kromě toho se používá také ke zvýšení hladiny test0steronu a může pomoci k zlepšení mužské plodnosti.5,6 Mimo to, vliv Ashwagandhy na nárůst svalové hmoty zkoumala studie, kdy bylo mladým mužům podáváno 300 mg extraktu Ashwagandhy nebo placebo dvakrát denně po dobu 8 týdnů. U skupiny, která užívala Ashwagandhu, došlo k výraznému nárůstu síly a svalové hmoty.7

Další v pořadí je Catuaba. Podobně jako předchozí zmíněné rostliny má i Catuaba co nabídnout. I když se dnes používá při poruchách nervového systému, stále se ctí hlavně jako podpůrný lék při impotenci. Afrodiziakální vlastnosti této rostliny jsou bezpochyby nejznámější a nejoblíbenější použití. Také Muira Puama je výjimečná, protože dokáže řešit hormonální problémy, které se projevují erektilní dysfunkcí u mužů a jedná se o jedno z nejlepších přírodních afrodiziak!

Poslední významnou bylinou zvyšující test0steron je shilajit. Ten v Čechách známe spíše pod názvem mumio. Jde o pryskyřici velmi tmavé až černé barvy, která obsahuje přes 80 minerálů a stopových prvků. Vzniká dlouhodobým rozkladem rostlin uvnitř hornin, které ji působením tlaku a vysokých teplot postupně vytlačují ven. Zde je pryskyřice sbírána. Její užívání má blahodárný vliv na kvalitu a počet spermií a zvyšuje hladinu test0steronu.8 Testoboss jsme obohatili právě o Shilajit a Pískavici, která rovněž prokázala svou sílu při podpoře mužské potence. Ostatní byliny od Ashwagandhy po Shilajit zůstaly a ještě jsme je doplnili o zinek, který se významně podílí na hladině test0steronu.

 

Veronika Halusková 

  

1. DEVI, Satendri, Jalaj SAXENA, Dolly RASTOGI, Arun GOEL a Saurabh SAHA. Effect of short-term physical exercise on serum total test0sterone levels in young adults. 2014.

2. HALL, Susan A., Gretchen R. ESCHE, Andre B ARAUJO, Thomas G TRAVISON, Richard V CLARK, Rachel E WILLIAMS a John B. MCKINLAY. Correlates of Low Test0sterone and Symptomatic Androgen Deficiency in a Population-Based Sample. 2008.

3. KAMENOV, Zdravko, Svetlana FILEVA, Krassimir KALINOV a Emmanuele A JANNINI. Evaluation of the efficacy and safety of Tribulus terrestris in male sexual dysfunction-A prospective, randomized, double-blind, placebo-controlled clinical trial. 2017.

4. SHIN, Byung-Cheul, Myeong Soo LEE, Eun Jin YANG, Hyun-Suk LIM a Edzard ERNST. Maca (L. meyenii) for improving sexual function: a systematic review. 2010.

5. AHMAD, Mohammad Kaleem, Abbas Ali MAHDI, Kamla Kant SHUKLA, Najmul ISLAM, Singh RAJENDER, Dama MADHUKAR, Satya Narain SHANKHWAR a Sohail AHMAD. Withania somnifera improves semen quality by regulating reproductive hormone levels and oxidative stress in seminal plasma of infertile males. 2010.

6. AMBIYE, Vijay R, Deepak LANDADE, Swati DONGRE, Pradnya APTIKAR, Madhura KULKARNI a Atul DONGRE. Clinical Evaluation of the Spermatogenic Activity of the Root Extract of Ashwagandha (Withania somnifera) in Oligospermic Males: A Pilot Study. 2013.

7. WANKHEDE, Sachin, Deepak LANGADE, Kedar JOSHI, Shymal R SINHA a Sauvik BHATTACHARYYA. Examining the effect of Withania somnifera supplementation on muscle strength and recovery: a randomized controlled trial. 2015.

8. BISWAS, T K, S PANDIT, S MONDAL, et al. Clinical evaluation of spermatogenic activity of processed Shilajit in oligospermia. 2010.