NOVINKA: Superfast BEZLEPKOVÉ Vločky! Více: ZDE
Pomozte nám s jarním úklidem skladu! Více: ZDE
NOVINKA: BrainMax Probiotic Complex! Více: ZDE

MCT olej jako zdroj energie

MCT olej je tzv. zdravý typ nasycených mastných kyselin neboli triglyceridů. Je spojován s několika důležitými přínosy pro naše zdraví, ale na co přesně je MCT olej vhodný? Dlouhou dobu se předpokládalo, že všechny nasycené tuky jsou škodlivé. Triglyceridy jsou typem tuku, který se vytváří z kalorií, které tělo okamžitě nevyužije a ukládá si je do tukových buněk. To však neplatí o MCT oleji. 

Co je to MCT olej?

MCT (z anglického medium chain triglycerides) jsou nasycené mastné kyseliny se středním řetězcem. Jedná se o formu nasycených mastných kyselin (někdy se jim říká MCFA). Název MCT dostali tyto tuky kvůli své délce chemické struktury. Všechny typy mastných kyselin jsou tvořeny řetězci uhlíku a vodíku a následně se tuky třídí podle toho, kolik uhlíku mají. Tuky s krátkým řetězcem (jako je kyselina máselná) mají méně než šest uhlíků, tuky se středním řetězcem mají mezi 6-12 uhlíky a tuky s dlouhým řetězcem (jako je omega-3) mají 13-21. Ve srovnání s mastnými kyselinami s delším řetězcem se MCT vstřebávají snadněji, protože tělo má méně práce co se týče rozpadu uhlíkových vazeb. MCT molekuly jsou menší, takže mohou snadněji pronikat buněčnou membránou a nevyžadují použití speciálních enzymů, aby je naše tělo mohlo využít. Jednoduše řečeno MCT tuky jsou pro tělo výhodnější variantou přijatých tuků, protože se tyto tuky snadno tráví a posílají přímo do jater, kde mají termogenní účinky a schopnost pozitivně ovlivnit náš metabolismus. To je jeden z důvodů proč je MCT olej efektivně spalován a funguje jako naše palivo, namísto toho, aby ho tělo uložilo do tělesného tuku. Obecně řečeno, čím kratší je řetězec, tím rychleji může tělo přeměnit mastné kyseliny na energii ve formě ketonu. Ketony jsou to, co tělo produkuje, když využívá k energii místo glukózy tuk. 

K čemu je MCT vhodný a kde jej najdeme?

Bez ohledu na druh MCT tuku jsou všechny zdraví prospěšné a to zejména pro lidi, kteří mají problémy s trávením jiných forem tuků, včetně osob s jinými poruchami trávení nebo syndromem propustného střeva, Crohnovy choroby, žlučníku nebo chronických infekcích. MCT olej je přirozenou součástí například kokosových ořechů, i když jak si později vysvětlíme, je podíl jednotlivých kyselin v jiném poměru. 

MCT olej se skládá z jednotlivých kyselin, které mají prokázané pozitivní vlastnosti na naše zdraví.

  • Kyselina kapronová - mastná kyselina se středním řetězcem, která je ve většině MCT olejích v malé koncentraci a často se z nich záměrně zpracovává. Její chuť není zvlášť příjemná, ale dobře funguje jako zdroj energie.
  • Kyselina kaprylová - pravděpodobně nejdůležitější mastná kyselina se středním řetězcem, která se například v kokosovém oleji vyskytuje v malé koncetraci. Rychle se mění na využitelnou energii a kromě toho díky svým antibakteriálním a antioxidačním vlastnostem podporuje imunitní systém.
  • Kyselina kaprinová - další vzácná MCT kyselina, kterou najdeme v kokosovém oleji. Je dalším typem tuku, jak předejít dlouhému zpracovávání játry a tímto rychleji slouží jako zdroj energie.
  • Kyselina laurová - mastná kyselina, která musí procházet játry, aby mohla být zpracována na energii a má antimikrobiální vlastnosti.

mct-olej-infografika-brainmarket-cz

1.) Přispívá ke zdraví srdce

MCT tuky mohou předcházet rozvoji metabolického syndromu - což je shluk několika komplikací, které zahrnují obezitu, vysoký krevní tlak nebo vysokou hladinu cholesterolu. Zařazením MCT oleje do stravy můžete toto riziko značně snížit, protože MCT tuky se svým rychlým zpracováním neukládají.

2.) Má antibakteriální, antivirové a protizá**tlivé vlastnosti

Tyto mastné kyseliny mají přirozené antimikrobiální vlastnosti a mohou pomoci vyrovnávat bakterie ve střevech. MCT tuky mohou ničit bakterie

  • Streptokoka, který způsobuje streptokokovou infekci, zápal plic a infekci dutin
  • Staphylococcus, který způsobuje otravu jídlem
  • Neisseria, bakterie, způsobující meningitidu a jiná zá**tlivá onemocnění
  • Některé další kmeny, které způsobují žaludeční viry nebo Candida. Další skvělá věc na MCT oleji je to, že jsou schopné redukovat špatné bakterie, aniž by poškodily zdraví prospěšné bakterie. 

3.) Podporuje trávení a vstřebávání živin

Jak MCT olej, tak kokosový olej jsou prospěšné pro vyváženost střevních bakterií v mikrobiomu, což má opět pozitivní účinky při zažívacích potížích,  výdeji energie a schopnosti vstřebávat vitamíny a minerály ze stravy. MCT tuky jsou skvělým řešením při průjmových onemocněním, při opakovaných bolestech břicha, při otravě jídlem atd. Navíc pomáhá obnovovat střevní výstelku a je tak vynikající při syndromu propustného střeva. Navíc zařazením MCT oleje do stravy můžete efektivně využít vitamíny, které jsou přímo rozpustné v tucích, jako je beta-karoten. 

4.) Prospívá funkci mozku

Kvalitní MCT olej se během několika málo minut promění v ketony a poskytne tak mozku téměř okamžitý zdroj energie. Dokonce se podle studií MCT olej ukázal jako podpůrná léčba při neurodegenerativním onemocnění jako je Alzheimerova choroba. 1, 2

MCT olej vs kokosový tuk

Přestože kokosové ořechy obsahují MCT olej, jejich nutriční profil se nepatrně liší. MCT olej je přece jen koncentrovanější formou, protože jsou v něm i  koncentrovanější formy jednotlivých mastných kyselin. 

MCT olej je výbornou variantou pro osoby s ketogenní dietou, která je založena na vyšším příjmu tuků a nizkým obsahem sacharidů, kdy tělo využívá jako primární zdroj energie místo glukózy ketony.  Olej můžete přidat do zálivky na salát, smootie, 

 

Veronika Halusková

 

1. Role of Medium Chain Triglycerides (Axona®) in the Treatment of Mild to Moderate Alzheimer's Disease, Alok SharmaMarc BemisAlicia R Desilets

2. A new way to produce hyperketonemia: use of ketone ester in a case of Alzheimer’s, Mary T. Newport, Theodore B. VanItallie, Yoshihiro Kashiwaya,Michael, Todd King and Richard L. Veech.

 
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení