MCT olej jako zdroj energie

Dlouhou dobu se předpokládalo, že všechny nasycené tuky jsou škodlivé. Triglyceridy jsou typem tuku, který se vytváří z kalorií, které tělo okamžitě nevyužije a ukládá si je do tukových buněk. To však neplatí o MCT oleji. Ten je mezi tuky výjimkou, potvrzující pravidlo.

Co je to MCT olej?

MCT (z anglického medium chain triglycerides) jsou nasycené mastné kyseliny se středním řetězcem. Jedná se o formu nasycených mastných kyselin (někdy se jim říká MCFA). Název MCT dostali tyto tuky kvůli své délce chemické strukturyVětšina tuků, které jíme, je vyrobena z takzvaných mastných kyselin s dlouhým řetězcem (LCT) – atomů uhlíku, kyslíku a vodíku vázaných na dlouhý řetězec uhlíků. 

Tuky s dlouhým řetězcem jsou objemné a potřebují čas, než se v těle rozloží, aby podpořily aktivitu. Triglyceridy se středním řetězcem – MCT – jsou nasycené tuky, které se díky kratšímu řetězci atomů uhlíku tráví mnohem rychleji, a proto poskytují rychlejší zdroj energie. 

MCT olej jde přímo do jater, kde je rychle tráven a absorbován, nebo přeměněn na ketony, které tělo může použít místo sacharidů jako palivo. Především z tohoto důvodu je MCT olej výborný pomocník při přerušovaném půstu. 

MCT molekuly jsou menší, takže mohou snadněji pronikat buněčnou membránou a nevyžadují použití speciálních enzymů, aby je naše tělo mohlo využít. Jednoduše řečeno MCT tuky jsou pro tělo výhodnější variantou přijatých tuků, protože se tyto tuky snadno tráví a posílají přímo do jater, kde mají termogenní účinky a schopnost pozitivně ovlivnit náš metabolismus. To je jeden z důvodů proč je MCT olej efektivně spalován a funguje jako naše palivo, namísto toho, aby jej tělo uložilo do tělesného tuku. Obecně řečeno, čím kratší je řetězec, tím rychleji může tělo přeměnit mastné kyseliny na energii ve formě ketonu. Ketony jsou to, co tělo produkuje, když využívá k energii místo glukózy tuk. 

K čemu je MCT vhodný a kde jej najdeme?

Bez ohledu na druh MCT tuku jsou všechny zdraví prospěšné a to zejména pro lidi, kteří mají problémy s trávením jiných forem tuků, včetně osob s jinými poruchami trávení nebo syndromem propustného střeva, Crohnovy choroby, žlučníku nebo chronických infekcích. MCT olej je přirozenou součástí například kokosových ořechů, i když jak si později vysvětlíme, je podíl jednotlivých kyselin v jiném poměru. 

z ceho se sklada mtc olej_infografika_cz

Z čeho se MCT olej skládá?

  • Kyselina kapronová - mastná kyselina se středním řetězcem, která je ve většině MCT olejích v malé koncentraci a často se z nich záměrně zpracovává. Její chuť není zvlášť příjemná, ale dobře funguje jako zdroj energie.
  • Kyselina kaprylová - pravděpodobně nejdůležitější mastná kyselina se středním řetězcem, která se například v kokosovém oleji vyskytuje v malé koncentraci. Rychle se mění na využitelnou energii a kromě toho díky svým  antioxidačním vlastnostem podporuje imunitní systém.
  • Kyselina kaprinová - další vzácná MCT kyselina, kterou najdeme v kokosovém oleji. Je dalším typem tuku, jak předejít dlouhému zpracovávání játry a tímto rychleji slouží jako zdroj energie.
  • Kyselina laurová - mastná kyselina, která musí procházet játry, aby mohla být zpracována na energii a má antimikrobiální vlastnosti.

V čem je MCT olej výjimečný?

1.) Přispívá ke zdraví srdce

MCT tuky mohou předcházet rozvoji metabolického syndromu - což je shluk několika komplikací, které zahrnují obezitu, vysoký krevní tlak nebo vysokou hladinu cholesterolu. Zařazením MCT oleje do stravy můžete toto riziko značně snížit, protože MCT tuky se svým rychlým zpracováním neukládají.

2.) Bojuje proti bakteriím, virům a zanícení organismu

Tyto mastné kyseliny mají přirozené antimikrobiální vlastnosti a mohou pomoci vyrovnávat bakterie ve střevech. MCT tuky mohou ničit bakterie Streptokoka, který způsobuje streptokokovou infekci, zápal plic a infekci dutin, dále kmen Staphylococcus, který způsobuje otravu jídlem nebo Neisseria, bakterie, způsobující meningitidu a jiná zánětlivá onemocnění. Některé další kmeny, které způsobují žaludeční viry nebo Candida. Další skvělá věc na MCT oleji je to, že jsou schopné redukovat špatné bakterie, aniž by poškodily zdraví prospěšné bakterie. 

3.) Podporuje trávení a vstřebávání živin

Jak MCT olej, tak kokosový olej jsou prospěšné pro vyváženost střevních bakterií v mikrobiomu, což má opět pozitivní účinky při zažívacích potížích,  výdeji energie a schopnosti vstřebávat vitamíny a minerály ze stravy. MCT tuky jsou skvělým řešením při průjmových onemocněním, při opakovaných bolestech břicha, při otravě jídlem atd. Navíc pomáhá obnovovat střevní výstelku a je tak vynikající při syndromu propustného střeva. Navíc zařazením MCT oleje do stravy můžete efektivně využít vitamíny, které jsou přímo rozpustné v tucích, jako je beta-karoten. 

vyhody mtc oleje_infografika2_cz

4.) Prospívá funkci mozku

Kvalitní MCT olej se během několika málo minut promění v ketony a poskytne mozku téměř okamžitý zdroj energie. Dokonce se podle studií MCT olej ukázal jako podpůrná léčba při neurodegenerativním onemocnění jako je Alzheimerova choroba. 1, 2

5.) Okamžitý zdroj energie

MCT (Medium Chain Triglycerides) jsou zvláštním typem tuku, který vyžaduje minimální činnost jater, aby se přeměnil přímo na palivo ve formě ketonů. Ketony jsou jedním ze dvou primárních zdrojů paliva mozku a také životně důležitým zdrojem energie ATP pro tělo. Energie ATP je to, co umožňuje pohyb každému svalu uvnitř těla. Počet atomů uhlíku v triglyceridu určuje, jak je tělo zpracovává na energii. Obecně platí, že čím delší je řetězec, tím je pro tělo těžší zpracovat na ATP – energetická měna buněk v našem těle. Vzhledem k tomu, že MCT jsou kratší, jsou ideálním zdrojem energie pro využití tuku k vytváření energie.

MCT olej versus kokosový tuk

Přestože kokosové ořechy obsahují MCT olej, jejich nutriční profil se nepatrně liší. MCT olej je přece jen koncentrovanější formou, protože jsou v něm i koncentrovanější formy jednotlivých mastných kyselin. MCT olej je výbornou variantou pro osoby s ketogenní dietou, která je založena na vyšším příjmu tuků a nízkým obsahem sacharidů, kdy tělo využívá jako primární zdroj energie místo glukózy ketony. Můžete volit mezi klasickým MCT olejem nebo také variantou MCT oleje v prášku

9327b455-ad1e-4de3-80b6-fbdc5cba79f2

TIP: Jak MCT olej používat? Ideální je ve spojení s kávou. Tahle kombinace je známá jako neprůstřelná káva, jejiž přesný postup najdete zde. 

Závěr

MCT olej je jedním z nejrychlejších zdrojů čistého paliva pro tělo a mozekTyto rychle vstřebatelné tuky jsou, doslova, jedním z nejlepších způsobů, jak zvýšit výkon, mentální funkce a slouží jako výborný pomocník při redukční dietě nebo přerušovaném půstu.

Veronika Halusková

 

 

1. Role of Medium Chain Triglycerides (Axona®) in the Treatment of Mild to Moderate Alzheimer's Disease, Alok SharmaMarc BemisAlicia R Desilets

2. A new way to produce hyperketonemia: use of ketone ester in a case of Alzheimer’s, Mary T. Newport, Theodore B. VanItallie, Yoshihiro Kashiwaya,Michael, Todd King and Richard L. Veech.