5 výhod užívání MSM prášku

Co je to MSM?

Methylsulfonylmethan, běžně známý jako MSM je sloučenina obsahující síru, která se přirozeně vyskytuje v rostlinách, zvířatech i lidském těle. MSM pochází z oceánů, kde mikroskopický plankton uvolňuje sloučeniny síry do mořské vody, která se rychle převádí na DMS, těkavou sloučeninu síry, která uniká do atmosféry. V tomto suspendovaném plynném stavu reaguje DMS s ozonem a ultrafialovým slunečním zářením a vytváří DMSO a DMSO2, známé jako MSM. MSM poté padá na zem s deštěm, kde se shromažďuje a koncentruje v rostlinách. Přestože je MSM v přírodě hojný, i ty nejbohatší přírodní zdroje poskytují MSM málo. Síra je přítomna v mnoha nezpracovaných potravinách, zejména v mase a zelenině jako je brokolice, kapusta, česnek nebo cibule. Ovšem tepelné úpravy se rychle vytrácí. Teprve když jsou tyto potraviny konzumovány syrové, je absorpce MSM nejlepší.

Síra hraje důležitou roli při produkci glutathionu - jednoho z nejdůležitějších antioxidantů, které naše těla produkují. Slouží k důležitým funkcím při detoxikaci. Bez síry nemůže glutathion fungovat.

Výhody pravidelného užívání MSM

1.) Pomáhá při bolestech kloubů

Jednou z mnoha výhod methylsulfonylmethanu je jeho schopnost snížit zanícení v kloubech. Výzkum ukázal, že MSM je také velmi účinný jako podpora flexibility kloubu. Revmatoidní artritida postihuje klouby a může pacienta na dlouhou dobu potrápit. MSM ulevuje od bolesti a otoku. 1

2.) Pomáhá obnovit výstelku střev

MSM může pomoci obnovit střevní výstelku a snížit zánětIivé nebo alergické reakce na určité potraviny. Je také prospěšný pro osoby, které se potýkají se syndromem propustného střeva. MSM zlepšuje propustnost a absorpční schopnosti buněk ve střevním traktu. Kromě toho může zlepšit schopnost našeho těla absorbovat živiny z potravy. Sloučeniny síry spolupracují s vitamíny skupiny B a zvyšují svalový tonus žaludku a střev, což pomáhá efektivně posouvat potravu v trávicím traktu.

3.) Nezbytný pro syntézu glutathionu

Síra hraje důležitou roli při produkci glutathionu - jednoho z nejdůležitějších antioxidantů, které naše těla produkují. Slouží k důležitým funkcím při detoxikaci. Bez síry nemůže glutathion fungovat.

4.) Posila imunitního systému

Jedním z dalších přínosů MSM prášku je i to, že může podporovat imunitní systém a skutečně bojovat proti patogenům. U jakékoli nemoci je zdravý a silný imunitní systém klíčem k přežití. Náš imunitní systém je speciálně navržen tak, aby dokázal bojovat s viry a bakteriemi. Pokud ovšem trpíte stresem, jste po nemoci, velké fyzické zátěži nebo máte z nějakého důvodu oslabený imunitní systém, schopnost těla bojovat proti patogenům se výrazně sníží. Snížením míry zanícení může prášek MSM pomoci posílit imunitní systém a obnovit hladiny glutathionu, které jsou důležité pro boj s infekcemi.

5.) Pomáhá proti poškození svalů

Dalším fantastickým přínosem MSM prášku je to, že může snížit bolest svalů a urychlit přirozenou schopnost našeho těla napravit poškození svalů. Sportovcům a těm, kteří pravidelně trénují je doporučování přidávat MSM prášek do vody nebo proteinových koktejlů. Můžou tak zlepšit výkon tím, že zkrátí čas potřebný k regeneraci svalů. Pokud máte pravidelnou fyzickou aktivitu, ale trpíte bolestmi svalů, MSM může působit jako přírodní anaIgetikum, pomáhá totiž předcházet a léčit bolesti svalů, otoky a zároveň zlepšuje rozsah pohyblivosti kloubů. Ukázalo se, že pomáhá zotavení svalů po cvičení nebo úrazech. 

MSM a vitamín C

Každou vteřinu se v našem těle probíhají miliony chemických reakcí a biologických procesů. Každý z těchto procesů vyžaduje živiny jako jsou minerály, aminokyseliny a vitamíny. MSM a vitamín C se podílí na několika procesech v těle a protože se navzájem doplňují, je vhodné zařadit spolu s MSM práškem také 500 mg vitamínu C.

Vitamín C se spolu s MSM podílí na:

  • Produkci nových zdravých buněk.
  • Antioxidační aktivita, která neutralizuje volné radikály.
  • Syntéze kolagenu pro pojivové tkáně, jako jsou šlachy, klouby a kůže.
  • Udržování zdravých žil a tepen.
  • Posílení imunitního systému, včetně T-buněk a bílých krvinek.

MSM prášek je dostupný v různých formách od prášku, přes vločky, stejně jako v kapslích. Ať už si budete chtít vybrat jakoukoli formu, ujistěte se, že produkt je vyroben je z vysoce kvalitního MSM a to v čisté organické formě. Dobrým vodítkem může být i informace, že produkt neobsahuje žádné jiné látky, pouze čisté MSM.

 

Veronika Halusková

 

1. Efficacy of methylsulfonylmethane (MSM) in osteoarthritis pain of the knee: a pilot clinical trial, DrL.S.KimN.D.(Medical Director)DrL.J.AxelrodN.D.(Professor)DrP.HowardM.D.(Medical Director)DrN.BuratovichN.D.DrR.F.WatersPh.D.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!