Zbavte se toxinů a uzdravte buňky s králem antioxidantů Glutathionem

Glutathion, temný strážce vašeho zdraví

Pokud by biochemie byla komiks, pak bychom mohli prohlásit antioxidanty za superhrdiny :) A glutathion by byl králem všech superhrdinů. Tento temný rytíř, ochránce našeho zdraví nonstop odvrací negativní účinky škodlivých toxinů a nemocí v našem těleVědci po celém světě si začínají uvědomovat klíčovou roli glutathionu v našem zdraví, jako např. souvislost mezi vyčerpanými zásobami tohoto antioxidantu a zvyšující se pravděpodobnosti chronického onemocnění. Bez nadsázky se jedná o jednu z nejdůležitějších molekul v těle pro udržení celkového zdraví.

Co je glutathion a k čemu slouží?

Glutathion je společně s meIatoninem nejsilnějším antioxidantem v našem těle. Jedná se o malý peptid s molekulou složenou ze tří aminokyselin: kyseliny glutamové, cysteinu a glycinu. Glutathion je produkovaný každou buňkou v našem těle, ale nejvíce jeho produkce zajišťují játra. Mezi jeho hlavní funkce patří odvádění škodlivých toxinů z těla. Glutathion, který se nachází v každé buňce chrání mitochondrie před bakteriemi, viry a toxiny. Neutralizuje volné radikály (reaktivní formy kyslíku) vznikající v metabolismu červených krvinek (v mitochondriích) a chrání je tak před oxidačním poškozením, zároveň také aktivuje i další antioxidanty jako je vitamín C a E. 

Antioxidanty fungují tak, že pohlcují nadbytek volných radikálů, které by mohly způsobit oxidační stres. Jde o to, aby existovala rovnováha mezi volnými radikály a antioxidanty. Na rozdíl od typické imunitní odpovědi, která se spustí, jakmile se v těle vyskytne problém, je glutathion zodpovědný za prevenci než k problému dojde. Kromě toho může glutathion pomoci odstranit z těla těžké kovy jako je například rtuť, olovo a kadmium.

glutathion detoxikace

Glutathion se koncentruje v játrech, což je hlavní detoxikační orgán těla. Nicméně vyloučení toxinů není tak snadné. Jaterní enzymy musí nejprve přeměnit toxin na sloučeninu, kterou lze vyloučit. Dnes už víme, že existuje přímá souvislost mezi nedostatečnými zásobami glutathionu a vzrůstající pravděpodobností vzniku různých chronických onemocnění. Příčinou nízké hladiny glutathionu může být kouření, stres, léky, nevhodné stravovací návyky (zvláště vysoký obsah cukrů), alkohol a toxiny obsažené v předmětech denní spotřeby (konvenční kosmetika, úklidové prostředky atd.) nebo v prostředí.  S postupujícím věkem schopnost organismu produkovat glutathion klesá.

Glutathione brainmarket

Průměrný člověk ze stravy získá cca 35 mg glutathionu denně, ale optimální hodnota denního příjmu glutathionu je 250 mg. Ve studii uveřejněné v New England Journal of Medicine vědci zjistili, že jedinci trpící srdečními chorobami s nižším množstvím glutathionu v krvi, měli o 30 procent vyšší pravděpodobnost infarktu než lidé, kteří měli hladiny glutathionu v optimálních hodnotách.

Běžný redukovaný glutathion v doplňcích stravy má pro buňky jen malé využití, protože jakmile se dostane do žaludku, rozštěpí se a stane se neúčinným. Kyselina chlorovodíková totiž rozpustí molekuly glutathionu dříve, než se mohou vstřebat, což znamená, že se do buněk dostane pouze zlomek. [1] To ovšem neplatí o acetylované formě glutathionu (S-Acetyl-Glutathion, zkráceně SAG) nebo nitrožilním podávání glutathionu. [2]

Mezi příznaky spojené s nízkou hladinou glutathionu patří:

  • Chronická únava.
  • Bolest a zá**ty.
  • Kognitivní dysfunkce jako je mozková mlha a špatný spánek.
  • Snížená imunita.
  • Hemolytická anémie (červené krvinky se rozkládají příliš rychle, na to aby mohly být nahrazeny. Typickými příznaky je bledá kůže, závratě, dušnost).
  • Neurologická onemocnění.
  • ZánětIivá onemocnění střev - glutathion je klíčovým oxidantem v gastrointestinálním traktu a jeho nedostatek může způsobit zá**ty v tlustém střevě.

Glutathion a mozek

Náš mozek tvoří pouze 2 procenta hmotnosti celého těla, ale spotřebuje zhruba 20 procent celkového kyslíku. Mitochondrie v buňkách jsou palivovým energetickým zdrojem buňek a spotřebovávají více molekulárního kyslíku než jiné organely v cytosolu. Tím se tvoří volné radikály a mozek je zaplaven reaktivními molekulami, které by mohly způsobit oxidační stres. Glutathion pomáhá chránit mozek před ničivými účinky oxidačního stresu.

mozek_vazi_pouhe_2_procenta

Nekontrolované poškození volnými radikály by mohlo být klíčovou příčinou nemocí postihujících mozek. Parkinsonova choroba poškozuje části mozku, které produkují dopamin. Když se vědci podívali na mozek lidí s Parkinsonovou chorobou, zjistili, že oblast, která vytváří dopamin, substantia nigra, obsahuje až o 40 procent méně glutathionu než jiné části mozku. Glutathion by tedy mohl hrát důležitou roli v mentálním zdraví.

S-Acetyl-Glutathion (SAG): problémy se stabilitou a biodostupností vyřešeny

Glutathion existuje ve dvou odlišných chemických formách. První je redukovaný glutathion, který má jedno hlavní omezení a tím je jeho velmi malá biologická dostupnost (5%). Jinými slovy se příliš mnoho glutathionu do buněk nedostane, protože budou molekuly glutathionu zničeny v trávicím traktu a zbytek, který se dostane přes játra do krve bude velmi nestabilní.

Druhou formou je S-Acetyl Glutathion, který pozměněn na molekulární úrovni tím, že je k molekule glutathionu přidaná acetylová fuknkční skupina síry, která vytvoří “štít” a ochrání glutathion v trávicím traktu a poskytne i jeho následnou stabilitu v krevní plazmě. Jedná se o stabilní a pro tělo velmi dobře využitelný způsob, jak doplnit glutathion, který se se vyrovná nitrožilnímu podávání glutathionu. [3]

Na rozdíl od klasického redukovaného glutathionu je jeho acetylovaný “brácha” stabilní v trávicím traktu i plazmě. Acetylová skupina se při vstupu do buňky oddělí, zatímco molekula glutathionu se aktivuje přímo v buňce, aby fungovala podle potřeby. [2]

glutathion_nejsilnejsi_antioxidant_infografika_brainmarket_CZ (1) 

Bez tohoto “štítu” se samotný glutathion ztrácí v trávicím traktu a nemůže tak zvýšit svou účinnost v detoxikačních orgánech jako jsou játra, ledviny a plíce. Je to proto, že glutathion je jako malá molekula proteinu trávena. S-Acetyl-Glutathion má schopnost pronikat do membrány mitochondrií, kde pomáhá udržovat integritu a funkci buňky. Z tohoto důvodu by mohl také procházet hematoencefalitickou bariérou (bariéra chránicí mozek, která odděluje centrální nervový systém od oběhového systému), což umožňuje detoxikovat a chránit mozek. Zjednodušeně řečeno prochází každou buňkou, zachycuje škodlivé toxiny a volné radikály a vyplavuje je ze systému dříve, než mají šanci se akumulovat a způsobit škody.

Hlavní výhody Glutathionu

  • Zabraňuje a odvrací účinky volných radikálů.
  • Zvyšuje buněčnou energii.
  • Posiluje imunitní systém.
  • Chrání DNA před poškozením.
  • Pomáhá zlepšit prokrvení u osob s onemocněním periferních tepen. [5]
  • Podporuje revitalizaci a regeneraci buněk.
  • Zpomaluje procesy stárnutí.
  • Pomáhá při diabetu, zlepšuje jeho stav a chrání orgány těla před diabetickým poškozením.
  • Snižuje zánětIivost v těle. [6]
  • Pomáhá v detoxikaci jater (pomáhá předcházet vzniku cirhózy).
  • Podporuje činnost ledvin a chrání je před nemocemi.
  • Glutathion se podává u onkologických pacientů, aby snížil toxicitu protinádorových terapií.
  • Může být prospěšný pro pacienty s Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou, pro osoby se srdečními nebo autoimunitními onemocněními, ale také pro osoby s depresemi nebo astmatem.
  • Glutathion prospívá pokožce, snižuje tvorbu vrásek a zlepšuje pružnost pokožky. [7]

S-Acetyl-Glutathion se dá jako doplněk používat při neurodegenerativním onemocnění, gastrointestinálních problémech, k ochraně kardiovaskulárního zdraví, při syndromu chronické únavy, k podpoře duševního zdraví, při zá**tech a k ochraně imunitního systému. Uživání S-Acetyl glutathionu je skvělý způsob, jak se chránit před zdravotními problémy spojenými se stárnutím a špatným životním stylem. 

S-Acetyl-Glutathion versus nitrožilní podávání glutathionu 

Jak již bylo psáno acetylovaný glutathion (biodostupnost 90%) je oproti běžnému redukovanému glutathionu (biodostupnost 5%) stabilní v trávicím traktu i v plazmě a díky tomu jeho biodostupnost (využitelnost) odpovídá nitrožilnímu podávání glutathionu, což bylo ověřeno v pilotní studii se šesti pacienty prostřednictvím sledovaných hodnot oxidativního stresu.

Subjektům bylo podáváno perorálně 200 mg S-Acetyl-Glutathionu denně po dobu 7 dní a poté jednorázově 1400 mg glutathionu nitrožilně. Sledované hodnoty oxidativního stresu byly zkoumány z krve a moči. Výsledky studie ukázaly, že účinky SAG se rovnají jednorázovému nitrožilnímu podání glutathionu. [3] 

Pro koho je S-Acetyl-Glutathion vhodný?

Pro jedince, kteří potřebují stimulovat imunitu v případě infekce nebo hrozící infekce. Také pro jedince trpící stresem, vyčerpáním, hormonální nerovnováhou, oslabenými játry nebo pro jedince, kteří cítí, že by mohli zvýšit svůj kognitivní výkon či energii. A v neposlední řadě je vhodný pro lidi nad 45 let, jimž produkce glutathionu s věkem přirozeně klesá.

S_acetyl_glutathion_infografika_brainmarket_cz (1)

Dalo by se říct, že čím více dáváte svému tělu zabrat ve špatném slova smyslu: extrémně brutální tréninky, stres, alkohol, drogy, léky, toxiny, tím méně glutathionu váš oslabený organismus produkuje a tím spíše byste měli změnit svůj životní styl a užívat SAG v podobě doplňku stravy.

Závěr

Glutathion posiluje imunitní systém, chrání buňky, může pomoci oddálit příznaky stárnutí. Glutathion nás chrání nejen před určitými typy nemocí, ale také může pomoci při kognitivních problémech. Jeho nízké hodnoty byly zaznamenány u nemocí jako Parkinsonova nebo Alzeheimerova choroba, ale také u infekcí a oslabeného imunitního systému. Proto je vhodné v případě snížené imunity, stresu, vyčerpání či stáří doplňovat glutathion. Vlastní produkce glutathionu s věkem klesá. Nejvíce ho začneme ztrácet po 45. roku života.

Ne všechny formy glutathionu jsou si rovny. Acetylovaný glutathion je nejlepší volbou, neboť díky své stabilitě dokáže pronikat do membrán mitochondrií, kde pomáhá udržovat zdraví buněk. Díky své stabilitě by mohl procházet skrze hematoencefalickou bariéru a zvyšovat zdraví buněk v mozku. Jeho schopnost navyšovat glutathion přímo v buňkách je srovnatelná s nitrožilním podáváním glutathionu.

Mnozí z vás se možná podivují, že jsme korunovali glutathion jako krále oxidantů, když je nejsilnějším antoxidantem meIatonin. Skutečnost je taková, že glutathion i meIatonin jsou oba nejsilnějšími antioxidanty. Ačkoliv každý funguje trochu jinak, oba se snaží pohlcovat reaktivní formy kyslíku (volné radikály) vznikající při metabolismu v červených krvinkách (mitochondriích), které by mohly buňkám způsobovat oxidativní stres. Ale vzhledem k tomu, že glutathion také posiluje funkci jater, tak dokáže ještě o něco málo víc než meIatonin stimulovat proces detoxikace v našem těle a tím pomáhat organismu zbavovat se toxinů. Dovolím si tedy tvrdit, že je opravdovým králem antioxidantů

Veronika Halusková 

s_acetyl_glutation_fb_reklama_wide_CZ

Reference

[1] The systemic availability of oral glutathione. A Witschi 1, S Reddy, B Stofer, B H Lauterburg. Department of Clinical Pharmacology, University of Bern, Switzerland. Eur J Clin Pharmacol. 1992

[2] Oral Administration of S-acetyl-glutathione: Impact on the Levels of Glutathione in Plasma and in Erythrocytes of Healthy Volunteers. Sergio Fanelli1 , Antonio Francioso1 , Rosaria A. Cavallaro*2 , Maria d'Erme1 , Pietro Putignano3 , Niccolò Miraglia4 and Luciana Mosca1*. Department of Biochemical Sciences A. Rossi Fanelli, Sapienza University of Rome, Italy 2 Department of Surgery P. Valdoni, Sapienza University of Roma, Italy 3 Diabetic Outpatient Clinic, ASST Monza, Italy 4 Clinical & Pre-clinical Development, Gnosis SpA, Milan, Italy. 2018

[3] Oral Glutathione Equivalent to IV Therapy. Michael Ash BSc DO ND F.DipION. Marty Jones PharmD. 2011

[4] Effects of S-acetylglutathione in cell and animal model of herpes simplex virus type 1 infection. Jens-Uwe Vogel 1, Jaroslav Cinatl, Nurlan Dauletbaev, Sigune Buxbaum, Gernot Treusch, Jindrich Cinatl Jr, Valentin Gerein, Hans Wilhelm Doerr. Institute for Medical Virology, Johann Wolfgang Goethe University Hospital, Paul-Ehrlich Str. 40, 60596, Frankfurt am Main, Germany. 2003.

[5] Effect of Glutathione Infusion on Leg Arterial Circulation, Cutaneous Microcirculation, and Pain-Free Walking Distance in Patients With Peripheral Obstructive Arterial Disease: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Trial. Enrico Arosio, MD. Sergio De Marchi, MD. Massimo Zannoni, MD. Manlio Prior, MD. 2002

[6] Role of glutathione in immunity and inflammation in the lung. Pietro Ghezzi. Brighton and Sussex Medical School, Trafford Centre, Falmer, Brighton, UK. 2011

[7] Glutathione and immune function. W Dröge 1, R Breitkreutz. Department of Immunochemistry, Deutsches Krebsforschungszentrum, Im Neuenheimer Feld 280, D-69120 Heidelberg, Germany. 2000

[8] Glutathione and its antiaging and antimelanogenic effects. Sinee Weschawalit,1 Siriwan Thongthip,2 Phanupong Phutrakool,3 and Pravit Asawanonda1. 1Department of Medicine, Division of Dermatology. 2017 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5413479/

[9] Vogel JU, Cinatl J, Dauletbaev N, Buxbaum S, Treusch G, Cinatl J Jr, Gerein V, Doerr HW. Effects of S-acetylglutathione in cell and animal model of herpes simplex virus type 1 infection. Med Microbiol Immunol. 2005 Jan;194(1-2):55-9. Epub 2003 Nov 18.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!