Nejefektivnější přírodní látky pro zvyšování test0steronu + studie

Poslechněte si audioverzi článku!

Vědecké studie látek zvyšujících test0steron

Tento článek byl převzat z blogu www.risebyperformance.cz a jeho autorem je Mgr. Adam Česlík.

Existuje velká spousta doplňků stravy, které proklamují, že zvyšují test0steron nebo vedou k lepšímu nabírání svalové hmoty. Většina z nich ale lže nebo je postavená na výzkumech, které se prováděly na mužích s patologicky sníženým test0steronem, těhotných myších nebo buňkách ve zkumavce. Legálních látek, které prokazatelně zvyšují test0steron nebo jej pomáhají chránit / optimalizovat je tak ve skutečnosti poskromnu. Tady jsou ty nejlepší z nich (i se studiemi):

Ashwagandha (Withania sominifera)

indicky-zensenNěkdy nazývaná jako Indický ženšen je bylinou typicky užívanou v tradiční Ajurvédské medicíně po tisíce let. Ashwagandha je primárně považována za adaptogen nebo celkové tělesné tonikum  (ind. Rasanaya), ve skutečnosti je ale také jednou z nejefektivnějších přírodních látek, zvyšujících test0steron i u zdravých a plodných mužů:

1) Ve výzkumu z roku 2015 [1] vedlo užívání 2 x 300 mg extraktu z Ashwagandhy za 8 týdnů oproti placebo skupině ke znatelnému:

 • Zvýšení síly.
 • Nabrání svalové hmoty.
 • Snížení tělesného tuku o 3,5 %.
 • Zvýšení test0steronu o 3,3 nmol/l (16-20 %)!

2) V jiném výzkumu [2] byl tento efekt také pozorován a došlo ke zvýšení test0steronu o 17 %.

3) A do třetice ve studii zkoumající efekt stresu na plodnost [3] vedla ke zvýšení test0steronu o 13 % u zdravých mužů, u kuřáků o 10 % a u silně vystresovaných mužů o 22 %!

Významným efektem Ashwagandhy je totiž její vliv na zvyšování stresové adaptace a snižování kortizolu, díky čemuž o ni už přes tři roky přednáším. Nadměrný stres je totiž jedním z největších kastračních agentů dnešního mužství.

4) Ashwagandha snižuje kortizol až o 30 % [45], což z ní dělá, spolu s dalšími adaptačními efekty, jednu z nejlepších látek proti stresu.

Ashwagandha je na základě dostupné literatury jednou z mála látek, která zvyšuje test0steron i u zdravých mužů, a současně čím více jste vystresovaní, tím je její efekt větší.  Kompletní přehled účinků Ashwagandhy na zdraví a výkonnost s odkazy na studie najdete v Hypertrophy specializaci nového systému Performance training.

Po čem se dívat: Extrakt z kořene, standardizovaný na 3-5 % withanolidů.

Granátové jablko (punica granatum)

granatove-jablko_1Pití šťávy z granátového jablka před tréninkem je už nějaký ten pátek bi0hackingovou strategií, kterou zařazuje spousta mých klientů, protože vede ke skvělému napumpování během tréninku:

1) Granátové jablko totiž zvyšuje produkci eNOS [6], který roztahuje cévy a přivádí tak více krve s živinami do svalů. Oproti argininu a dalším potenciálním vasodilatantům je tento efekt daleko více znatelný.

Bylo to přitom poměrně nedávno, kdy jsem přišel na to, že extrakt z granátového jablka je jednou z nejlepších naturálních strategií pro zvyšování test0steronu:

2) Ve výzkumu z roku 2012 [7] pilo celkem 60 dobrovolníků (muži i ženy) po dobu 2 týdnů 300 ml šťávy z granátového jablka. Efekt byl následující:

 • Snížení krevního tlaku i arteriálního plaku.
 • Znatelné zlepšení nálady a well-beingu.
 • U mužů i u žen zvýšení test0steronu v průměru o 24 % (celkově 16-30 %, nejvíce u mužů).

Za dva týdny pití šťávy z jablka stejný efekt jako při užívání orálních steroidů? Tomu říkám kulervoucí ovoce! Extrakt z granátového jablka je zatím nejefektivnější známou naturální suplementací pro zvyšování test0steronu. Jediný problém byl v tom, že se u nás nedal téměř sehnat. Museli jsme s ním proto přijít sami, a vedle Ashwagandy je tak součástí nového Brainmaxu: Testamento.

Po čem se dívat: Extrakt z granátového jablka, standardizovaný na 30 % punikalaginů.

Nettle root extrakt (Kopřiva dvoudomá)

kopriva-dvoudomaKopřiva dvoudomá je jednou z našich národních bylin, která se používá v tradičním léčitelství už stovky let. Přestože se zařazuje primárně na odvodnění, tak má pro nás jeden zajímavější efekt, kdy zvyšuje volný test0steron.

Většina test0steronu se v krvi váže na SHBG (sex hormon binding glubulin), který jej učiní neaktivním. Extrakt z kopřivy však obsahuje látku, která tomu dokáže do jisté míry zabránit, čímž dojde ke zvýšení volného - bioaktivního test0steronu.

Extrakt z kopřivy dvoudomé obsahuje 3,4-divanillyltetrahydrofuran, který se váže na SHBG místo test0steronu [8], díky tomu nejenže zvyšuje volný test0steron, ale také pomáhá výrazně při problémech s prostatou [9].

Po čem se dívat: Extrakt z kopřivy dvoudomé 10:1.

Zinek bisglycinát + extrakt z ústřice

extrakt-z-ustric_1Pokud se alespoň trochu zajímáte o test0steron nebo nabírání svalové hmoty, určitě jste už někdy slyšeli, že základem Vaší suplementace by měl být zinek. Přesto tak většina z Vás pravděpodobně stále nečiní.

Studie: Vyřazení zinků ze stravy bylo u zdravých mladých mužů spojeno se znatelným snížením test0steronu [10].

Zinek je esenciálním mikronutrientem pro celkové zdraví, především Váš test0steron, který do určité míry chrání. Pokud vedete náročný životní styl nebo hodně cvičíte, měl by být zinek základem Vaší suplementace hned vedle magnézia.

Obdobně jako u magnézia přitom platí, že byste měli užívat pouze kvalitní (chelátové) formy. Jednou z těch nejlepších je přitom zinek bisglycinát, který má velice vysokou vstřebatelnost i využitelnost.

Existuje však ještě jeden biologicky dostupnější a efektivnější zdroj zinku, kterým jsou ústřice, respektive extrakt ústřic. Ten totiž obsahuje nejen chelátově vázaný zinek (na aminokyseliny), ale současně měď, mangan a selen, které slouží jako kofaktory pro jeho maximální využití v lidském těle. Ba co více ústřice obsahují celkem 59 stopových prvků, které vytvářejí onu přírodní harmonii, kterou vytržením jedné látky z kontextu nikdy nedosáhnete.

V Brainmax: Testamento jsme spojili 15 mg bisglycinátu zinku se 100 mg extraktu z ústřic, kde větší část tvoří právě zmíněné stopové látky. Díky tomu do sebe dostanete zinek se vším co je potřeba, v maximální možné bioaktivní podobě.

Vitamin D3

Vitamin D3 vzniká v naší pokožce vlivem slunečního záření, během zimních měsíců je však potřeba jej v našich zeměpisných podmínkách suplementovat. Až 75 % obyvatelstva trpí během zimy nedostatkem vitamínu D3, přičemž bylo zjištěno, že suplementace už 3000 IU denně zvyšuje při jeho nedostatku celkový i volný test0steron [12].

Maca peruánská

Maca peruánská, jeden z nejsilnějších známých adaptogenů, pocházející z náhorních plošin v Peru a Amazónii, se tradičně užívá k posílení hormonálního systému. Její efekt na sexuální výkonnost, plodnost u mužů i žen a zvýšené libido byl poměrně dobře zmapován [13], přesto nebyl nikdy pozorován skutečný vliv na test0steron nebo jeho receptory. Jedná se však o skvělou látku k vyvažování zmíněné hormonální rovnováhy.

Po čem se dívat: Maca extrakt z kořene 1:10 - 400 mg.

 

Indol 3 carbinol (I3C)

indol3karbinolTest0steron je v lidském těle přeměňován na estradiol, prostřednictvím enzymu jménem aromatáza. Ta je produkována zejména tukovou tkání a u zdravého člověka slouží k balancování poměru mezi test0steronem a estrogeny. Protože se však v dnešní době tento poměr často vychyluje ve prospěch estrogenů, je potřeba množství aromatázy snižovat.

Toho docílíte zbavením se nadbytečné tukové tkáně a/nebo zařazením přírodních látek blokujících aromatázu. Jednou z nejefektivnějších a nejvíce prozkoumaných je Indol 3 Carbinol, látka přirozeně se nacházející v brukvovité zelenině (už chápete, proč kulturisté jedí ke každému jídlu brokolici).

I3C má přitom efekt nejen na snižování aromatázy, ale také pomáhá s metabolismem karcinogenních estrogenů a intenzivně se nyní zkoumá jako lék na rakovinu prsu [11].

 

Propojení do efektivní kombinace

Již dlouhé roky jsem proponentem využívání přírodních látek v kombinacích, kterým říkám suplementační protokoly. Ve většině případů totiž platí, že celek je více než pouhá suma částí. A skutečných výsledků pak dosáhnete pouze ve chvíli, kdy jednotlivé suplementy vhodně zkombinujete.

Nemůžete samozřejmě kombinovat všechny byliny a doplňky stravy, jak se Vám zamane. Některé mohou jít účinkem proti sobě, některé využívají obdobného mechanismu a některé mohou být při společném užívání kontraproduktivní (např. estrogenní).

Pokud je navíc u suplementu ve složení uvedeno "proprietary blend" a následně tam je 30+ ingrediencí, znamená to většinou, že tam je trochu levných a téměř žádné dražší ingredience (udává se pouze celková hmotnost tajné směsi).

Při vytváření kombinace látek pro zvyšování test0steronu je potřeba nastudovat si důkladně mechanismus jejich účinku a dostupnou vědeckou literaturu a následně upravit dávky tak, abyste nezačali být kontraproduktivní.

Látky uvedené v tomto článku proto nebyly sestaveny náhodně (a rozhodně se nejedná o kompletní výčet věcí na test0steron), ale s určitým záměrem tak, aby se navzájem doplňovaly, podněcovaly a působily na test0steron přes celou řadou různých mechanizmů.

Všech 8 zmíněných látek jsme v odpovídající kvalitě a množství spojili spolu s karnitin tartrátem a bioperinem (zvyšuje biodostupnost všech připojených látek) v rámci našeho nového suplementu jménem: 

BRAINMAX: TESTAMENTO

testamento-baner-fb

Základní dávka jsou 4 kapsle najednou v netréninkové dny ráno s jídlem. V tréninkové dny 4 kapsle před tréninkem, které obsahují

1) Kombinaci přírodních látek, jež v kontrolovaných výzkumech vedly k nejvyššímu zvýšení test0steronu u zdravých a plodných mužů:

2) Zvyšování dostupného test0steronu:

 • Nettle root 1:10 extrakt - 200 mg - snižuje SHBG a tím zvyšuje volný test0steron.
 • Indol 3 carbinol - 200 mg - snižuje aromatázu.

3) Ochrana test0steronu:

4) Hormonální optimalizace, zvyšování libida

 • Maca extrakt 1:10.

5) Doplňkové látky

 • Carnitine tartrate.
 • Extrakt z černého pepře - zvyšuje biodostupnost.

Tyto látky dohromady tvoří 10 přikázání pro novodobé nabírání svalové hmoty.

Zatímco původní Brainmax: Anabolic dagger je více na napumpování, dopamin a hormonální optimalizaci (pro muže i ženy), tak nový Brainmax: Testamento je určen primárně pro zvyšování test0steronu. Oba produkty můžete, ale nemusíte kombinovat. Ani s jedním z nich už nemusíte současně užívat vitamin D3 ani zinek.

 

POUŽITÉ ZDROJE:

 1. Wankhede, Sachin et al. “Examining the effect of Withania somnifera supplementation on muscle strength and recovery: a randomized controlled trial” Journal of the International Society of Sports Nutrition vol. 12 43. 25 Nov. 2015, doi:10.1186/s12970-015-0104-9
 2. Singh and M. Gilca, Herbal Medicine—Science Embraces Tradition—A New Insight Into the Ancient Ayurveda, Lambert Academic Publishing, Saarbrücken, Germany, 2010.
 3. Mahdi, Abbas Ali et al. “Withania somnifera Improves Semen Quality in Stress-Related Male Fertility” Evidence-based complementary and alternative medicine : eCAM, vol. 2011 576962. 18 Jun. 2011, doi:10.1093/ecam/nep138
 4. Auddy, Biswajit & Hazra, et al. „A Standardized Withania Somnifera Extract Significantly Reduces Stress-Related Parameters in Chronically Stressed Humans: A Double-Blind, Randomized, Placebo-Controlled Study.“ (2008) Journal of American Nutraceutical Association. 11. 50-56.
 5. Chandrasekhar, K et al. “A prospective, randomized double-blind, placebo-controlled study of safety and efficacy of a high-concentration full-spectrum extract of ashwagandha root in reducing stress and anxiety in adults” Indian journal of psychological medicine vol. 34,3 (2012): 255-62.
 6. Filomena de Nigris, et al. „Effects of a Pomegranate Fruit Extract rich in punicalagin on oxidation-sensitive genes and eNOS activity at sites of perturbed shear stress and atherogenesis“, Cardiovascular Research, Volume 73, Issue 2, 15 January 2007, Pages 414–423.
 7. Smail, Nacer & Al-Dujaili, Emad. „Pomegranate juice intake enhances salivary test0sterone levels and improves mood and well being in healthy men and women.“ Conference: Society for Endocrinology BES 2012, At Harrogate, UK
 8. Schöttner M, et al. „Lignans from the roots of Urtica dioica and their metabolites bind to human sex hormone binding globulin (SHBG).“ Planta Med. 1997 Dec;63(6):529-32
 9. Hryb DJ, et al. „The effect of extracts of the roots of the stinging nettle (Urtica dioica) on the interaction of SHBG with its receptor on human prostatic membranes.“ Planta Med. 1995 Feb;61(1):31-2.
 10. Prasad, Ananda S. et al. „Zinc status and serum test0sterone levels of healthy adults.“ Nutrition, May 1996, Volume 12 , Issue 5 , 344 – 34 
 1. Mauro De Santi, et al, “Inhibition of test0sterone Aromatization by the Indole-3-carbinol Derivative CTet in CYP19A1-overexpressing MCF-7 Breast Cancer Cells”, Anti-Cancer Agents in Medicinal Chemistry (2015) 15: 896. 
 1. Pilz S., et al. „Effect of vitamin D supplementation on test0sterone levels in men.“ Horm Metab Res. 2011 Mar;43(3):223-5. doi: 10.1055/s-0030-1269854. Epub 2010 Dec 10. 
 1. Chauhan, Nagendra Singh et al. “A review on plants used for improvement of sexual performance and virility” BioMed research international vol. 2014 (2014): 868062.

 Autor: Mgr. Adam Česlík

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!