5 praktických tipů, jak se starat o své vlasy

Dosáhnout zdravých a krásných vlasů a udržet si jejich kvalitu může být těžší, než si myslíte. Je potřeba vzít v úvahu mnoho faktorů. Od změn ve stravování a stresu až po neustálé zkoušení nových produktů a stylingu. Dobrou zprávou však je, že existuje několik osvědčených metod a tipů, které dermatologové doporučují zařadit do vaší rutiny, aby vaše vlasy neztrácely na kvalitě. 

1.) Vytvořte si rutinu v péči o vlasy

V závislosti na vašem typu vlasů, je třeba si vybírat šetrné, ale účinné přípravky (šampony, kondicionéry atd.). Pozorně si proto čtěte informace uvedené na obalech a hledejte složení, které může právě vašemu typu vlasů nejvíce pomoci. Bez silikonů a sulfátů. Ničí ochrannou bariéru pokožky a navíc dráždí kůži a oči. Prodlužte dobu mezi jednotlivými mytími a snažte se mýt si vlasy jen tehdy, když jsou opravdu mastné. Vaše vlasy i pokožka hlavy vám poděkují. Malým tipem může být i rozčesání vlasů před samotným umýváním. Zbavíte je tak zacuchání, které pak při mytí může působit jejich polámání.

 Krásné a zdravé vlasy (2)

2.) Vyhněte se tepelnému stylingu, jak jen to jde!

Minimalizujte postupy péče o vlasy, které mohou poškodit vlasovou pokožku, zejména ty, při kterých se používá teplo. Patří sem mimo jiné fénování a styling horkými nástroji jako jsou kulmy a žehličky na vlasy. Pokud musíte použít teplo, vždy na vlasy použijte kvalitní přípravek na ochranu před teplem a pro začátek udržujte teplotu na nízké až střední úrovni.
TIP: Vyzkoušejte nové techniky, při kterých můžete dosáhnout vysněného účesu bez použití tepla.

 3.) Jezte nutričně vyváženou stravu

Pokud jde o vlasy, jste to, co jíte. Strava bohatá na živiny výrazně zlepší zdraví vlasových folikulů. Dbejte na to, abyste jedli hodně ovoce, zeleniny a ořechů, pro dostatek vitaminu B. Hovězí, kuřecí, vepřové maso, ryby a listovou zelenina, jako je kapusta a špenát. Jsou výborným zdrojem železa a bílkovin.
Losos, vlašské ořechy a avokádo jako zdroj omega-3, které pomáhají vlasům zůstat lesklé a zdravé. Skvělým pomocníkem jsou také nejrůznější suplementy pro krásné a zdravé vlasy jako prevenci a podporu.

 3

4.) Používejte séra a oleje na vlasy

Existuje mnoho produktů na podporu zdraví vlasů. Zaměřte se na také na oleje, jako je arganový, kokosový a jojobový olej. Tyto oleje vlasy hydratují a vyživují, snižují krepatění a celkově zlepšují zdraví a stav vlasů. Dalším skvělým pomocníkem je také rozmarýnový olej, který stejně jako vlasové sérum napomáhá růstuNejčastěji se sérum používá před samotnou úpravou vlasů. Zkrotí prameny, zlepšuje jejich vzhled a usnadňuje úpravu vlasů.
TIP: Kůra pro okamžitý lesk. Do ještě vlhkých vlasů vmasírujte vybraný olej, nechte působit 2 hodiny a poté opláchněte.

5.) Pečujte o pokožku hlavy

Udržujte zdravou pokožku hlavy pravidelným čištěním, vyhýbejte se abrazivním čisticím prostředkům nebo peelingům a chraňte ji před škodlivými zdroji prostředí, jako je znečištění, cigaretový kouř a ultrafialové záření. Zdraví vlasové pokožky mohou napomoci také masáže pokožky hlavy. Aktivují se při ní totiž akupresurní body, které ovlivňují celkový tělesný stav. Skvělým pomocníkem jsou také saténové či hedvábné povlaky na polštáře. Pomáhají minimalizovat tření mezi našimi vlasovými vlákny a bavlněnými tkaninami. 

 Věděli jste?

  •  Průměrný počet vlasů u člověka se pohybuje kolem mezi 90 000 až 100 000.
  • Životnost vlasu je 2 až 4 roky Zdravému člověku může za den vypadnout 15 až 100 vlasů.

  • Lidský vlas vyroste za den o 0,3 až 0,4 mm, tj. zhruba 1 cm za měsíc.

  • Embryu začínají růst vlasy ve dvacátém týdnu těhotenství.

Závěr

Udržujte vlasy celkově zdravé, aby vypadaly hladší, lesklejší a abyste měli více dobrých než špatných dnů. Zdravé vlasy sice nebudou zdravé přes noc, ale existuje několik jednoduchých kroků, které můžete udělat hned a začít tak svou cestu za zdravými vlasy již dnes.