Výhody používání přírodní kosmetiky

V dnešní době máme na výběr nepřeberné množství pečující kosmetiky a také ji denně používáme. Nicméně není tajemstvím, že konvenční kosmetika obsahuje řadu látek, které našemu zdraví vůbec neprospívají. Některé látky jsou známé jako endokrinní disruptory. Látky, které narušují naši hormonální soustavu. V článku si vysvětlíme, které látky to jsou, jaký na nás mají vliv a jak vybrat ty správné produkty přírodní kosmetiky.

Pokožka a konvenční kosmetika

Kůže je největším orgánem těla a je také bariérou mezi vnějším prostředím a našimi orgány. Pokožka je vystavena celé řadě vlivů a do krevního řečiště absorbuje až 60% látek (v závislosti na jejich vstřebatelnosti a množství). 

Výběrem kosmetických produktů, které denně používáme můžeme tedy celkem radikálně ovlivnit toxickou zátěž, které jsme vystaveni. Pokaždé, když se umyjete sprchovým gelem, nastříkáte luxusním francouzským parfémem, natřete tělovým mlékem nebo použijete deodorant, dostáváte do svého těla přes pokožku přímo do krve (aniž by šly přes játra, kde by mohly být deaktivovány) velkou dávku toxinů, které v lidském těle narušují hormony. Kromě toho mýdla, sprchové gely a šampony v konvenční kosmetice obsahují množství tenzidů (povrchově aktivních látek), které z pokožky dovedou perfektně odstranit nečistoty, ale i veškerou mastnotu, tedy i tuto ochranou bariéru pokožky, která je nepostradatelná pro její správné fungování.

Konvenční kosmetika má jednu obrovskou nevýhodu. Na první pohled nám může připadat skvělá. Nicméně při delším používání se rozkrývají problémy, které začínáme řešit nákupem dalších, které to mají zachránit. Tak se dostáváme do vleku potíží. Odnášíme to tvorbou lupů, suchou a podrážděnou pokožkou nebo výskytem akné a alergických kožních reakcí.

co muze zpusobit konvenci kosmetika kosmetika_infografika_cz

Mnoho přísad na bázi ropy často používaných v konvenční kosmetice vyžaduje rozsáhlou těžbu, jako je tomu v případě ropy, hliníku nebo olova, které ohrožují půdu a představují hrozbu pro přírodu. Na rozdíl od petrochemických látek pocházejí přírodní a organické látky převážně z pěstování rostlin a květin (extrakty). Používání rozmanité škály přírodních a organických surovin vyžaduje, aby byla chráněna biologická rozmanitost přírody a aby byla zachována udržitelná produkce různých druhů rostlin a květin.

Jeden příklad za všechny proč se vyhnout konvenční kosmetice jsou deodoranty a antiperspiranty. Potní žlázy, které se nacházejí v podpaží je jedno z míst, kudy odchází nejen odpadní látky, ale je to důmyslný systém, který se tělo ochlazuje. Tím se tělo adaptuje na okolní teplo a zabraňuje tak přehřátí organismu. Deodoranty mají udržet naše podpaží voňavé a antiperspiranty jdou ještě dál. Ty mají za úkol jedno a to vyřadit potní žlázy na nějaký čas z provozu. Jednoduše řečeno blokuje funkci potních žláz. Jednou (nikoliv jedinou) látkou, je aluminium chlorohydrate. Je to sloučenina hliníku, která proniká do pokožky a následně do lymfatického systému. Nejen, že tímto mechanicky zabraňujete pocení, ale toxiny, které by se za normálních okolností přirozeně vyplavily ven z těla, se začnou v těle hromadit!

konvencni_kosmetika_infografika_cz

Čemu se vyvarovat!

Studujete etiketu a nevíte čemu se v kosmetice vyhnout. Zde Vám ukážeme pár pomůcek, co na etiketě hledat a čemu se rozhodně vyhnout. 

co nema obsahovat prirodni kosmetika_infografika_cz

BIO kosmetika - co si pod tím představit?

Pokud nechcete po večerech studovat složení toxicity kosmetických produktů, pak by pro vás měla být certifikovaná přírodní kosmetika něco jako garance nízké až nulové toxicity. Složení přírodní kosmetiky je založeno pouze na extraktech a základ tvoří přírodní oleje a másla. Certifikovaná BIO kosmetika neobsahuje žádné chemické látky, umělé parfemace nebo konzervanty. To je pořádný důvod oproti konvenční kosmetice, jejíž složení se často pomalu ani nevejde na etiketu.

Mnozí lidé mohou mít obavy. Co kdyby nebyla tak kvalitní? Zkusme se na to podívat jinak. Pokud půjdeme až na dřeň a představíme si, že konvenční kosmetika obsahuje například ropné deriváty, zkusme si říct: Opravdu je to pro nás dobré? V dnešní době se výrobci BIO kosmetiky předhánění v co nejčistším složení s těmi nejlepšími účinky, takže nemusíte mít starost, že se organická kosmetika nevyrovná té konvenční. Vyrovná! Nutno dodat, že se co se týče složení urazila přírodní kosmetika dlouhou cestu a dnes jsou její produkty se svými účinky na srovnatelné úrovni s těmi konvenčními.

Na produktech můžete na začátku složení k najít zkratku INCI. Jedná se zkratku „International Nomenclature Cosmetic Ingredients“ a od roku 2007 se kosmetické produkty označují v mnoha zemích jednotně

Výhody přírodní kosmetiky a tipy, jak vybrat vhodnou BIO kosmetiku

Určitě jste to někdy zažili. Nesete si z drogerie plnou náruč krémů, šampónů nebo kondicionérů a během pár dní zjistíte, že Vám produkt vlastně nevyhovuje. Krém ucpává póry, šampon vysušuje pokožku, začnou se tvořit lupy a micelární voda vysuší pleť takovým způsobem, že míří rovnou do koše. Ostatní produkty se krčí v poličkách a postupně je nahrazují další pokusné přípravky. To se Vám s přírodní kosmetikou nestane. Přírodní BIO kosmetika má spoustu výhod, ale jednou z hlavních je to, že s ní nemůžete šlápnout vedle. Čistota a jednoduché složení eliminuje vznik nežádoucích účinků. Výjimkou může být alergická reakce na nějakou konkrétní bylinu - to se samozřejmě může stát.

Bio kosmetika je přírodní kosmetika tvořená minimálně z 95% certifikovanými bio surovinami. Panuje zde nejvyšší a nejpřísnější úroveň mezinárodních certifikací a pečetí kvality. Z ekologického hlediska jdou značky biokosmetiky ve výrobním procesu o krok dále tím, že používají pouze ekologicky pěstované suroviny. Pokud je například ve složení olivový olej, musí pocházet z certifikovaného ekologického pěstování. A co můžete představit pod pojmem přírodní složky? Jsou to především rostlinné oleje, esenciální oleje nebo přírodní vosky. Upřednostníte-li tyto složky před chemickými aktivními složkami konvenční kosmetikyminimalizujete svůj dopad na planetu - pokud jde o získávání surovin, metodu sklizně i výrobu. Tyto účinné látky jsou navíc ohleduplné k našemu zdraví, protože nahrazují jakoukoli složku škodlivou našemu tělu, jako jsou parabeny, silikony, sulfáty, barviva a syntetické vůně, pocházející z petrochemie.

Nedejte se zmást zelenými obaly nebo nápisem přírodní. Je to už dnes zprofanované slovo často i u kosmetiky, která s BIO produkty nemá nic společného. Výrobci si moc dobře jsou vědomi toho, že velká část zákazníků dá BIO kosmetice přednost. Tak se zabývají slovíčkařením. Existuje pouze jediný ukazatel kvalitní kosmetiky a tím jsou certifikace! 

prinosy přirodni kosmetiky_infografika2_cz

Nejčastěji používané ingredience v certifikované přírodní kosmetice

BIO kosmetika v základu (kromě vody) obsahuje zejména rostlinné oleje, které slouží jako základy většiny produktů. Ty se získávají extrakcí, nebo jsou za studena lisované. Jsou hlavní složkou nejrůznějších pleťových nebo tělových krémů. Velmi často to je kokosový olejkakaové máslo či bambucké máslo nebo oleje jojobový, mandlový nebo arganový. Aby také ne, po celém světě tvořily oleje základ téměř všeho. Ve středozemí to je olivový olej, v afrických zemích bambucké máslo.

Oleje jsou poté doplňovány o éterické oleje, které zde nejen zastupují vonnou složku výrobku, ale také částečně působí jako konzervant. Éterické oleje jsou získané destilací nebo lisovaním květů, plodů, listů či kůry. Dále jsou přidané výtažky a vitamíny z rostlin, ořechů, jader, semen, medu, esenciální oleje nebo třeba květinové vody – hydroláty.

Vonné složky BIO kosmetiky

Pokud patříte k lidem, kteří preferují vůni produktu na úkor jakýchkoli jiných vlastností, mám dobrou zprávu: i bio kosmetika příjemně voní. Co si budeme povídat, zvlášť ženy si potrpí na to, aby kosmetické produkty voněly. A nemusíme mít na mysli pouze přírodní parfémy, ale tyto požadavky jsou kladeny na veškerý sortiment kosmetiky. Aby také ne. Vůně jsou pro nás často největší základnou vzpomínek. Kromě toho, tou správnou vůni si nejen připomínáme příjemné prožitky, ale tvoříme si nové.

V přírodní kosmetice tvoří základ vůní květy rostlin. V přírodě jsou rostliny, které mají velmi intenzivní vůní jako je například levandule nebo šípková růže (často ji právě díky tomuto důvodu v kosmetice můžete najít). Kokosový olej, který jsme zmínili jako základ přírodních produktů má také velmi intenzivní vůni. Tak snadno jde příjemnou vůni dostat i do BIO kosmetiky.

BIO antiestrogenní kosmetika - NOVÁ produktová řada WellMax

Produktová řada WellMax vznikla proto, abychom do popředí zájmu vložili to, co všichni denně používáme. Často ani nepřemýšlíme, jestli máme vhodný deodorant nebo tělový krém. Přestože jsou v kontaktu s naší pokožku každý den. A to je v případě konvenční kosmetiky pořádná nálož nežádoucích složek. Přírodní produkty řady WellMax jsou vyrobeny z organických složek, které jsou pěstovány a vyráběny udržitelným způsobem. Tyto produkty neobsahují agresivní chemikálie. Kosmetika je tak vhodná pro každého, včetně osob s citlivou pokožkou.

1.) Přírodní složení - vsadili jsme na byliny!

Věříme, že rostliny a bylinné výtažky jsou v péči o pokožku, zuby i vlasy nepostradatelné, proto všechny naše produkty WellMax kosmetiky obsahují rostlinné výtažky, esenciální oleje, přírodní vůně, ovocné a bylinné extrakty.

2.) Produkty neobsahují žádné syntetické látky 

V certifikované přírodní kosmetice nenajdete konzervační a synteticky vyrobené látky, barviva, silikony, tenzidy ani ropné složky. 

co obsahuje bio kosmetika kosmetika_infografika_cz

3.) Kosmetika je vhodná pro všechny

Problémy s produkty denní péče mohou mít i lidé, kteří nemají citlivou pokožku. Jako následek může dojít k vysušení pokožky, svědění a zarudnutí nebo se dokonce stát spouštěčem kožních problémů. Ti, kteří trpí ekzémem a typem dermatitidy, jsou zvláště náchylní k podráždění. Přírodní organické složky, které jsme ve WellMax produktech použili jsou k pokožce šetrné a zabraňují jakémukoli podráždění.

4.) Šetrná k životnímu prostředí 

S množstvím syntetických a chemických přísad používaných k výrobě tradiční kosmetiky je ovlivněno i životní prostředí. Vedlejší produkty výrobního procesu konvenční kosmetiky mohou poškodit vzduch, ozónovou vrstvu, mají negativní vliv na vodní ekosystém a další. 

5.) Méně je někdy více

Staré známé "méně je někdy více" platí i v kosmetice. A teď nemám na mysli pouze jednoduchost složení, ale i výčet konkrétních produktů, které zdobí police v koupelně. V drogerii do košíku naházíme spoustu věcí, bez kterých bychom se minimálně obešli a v konečném důsledku někdy bezmyšlenkovitě používáme jeden produkt přes druhý. V BIO kosmetice si můžete i snadno nastavit a vybrat produkty, které opravdu potřebujete. Jak už jsem zmínila, mnoho BIO kosmetiky je založeno na přírodních olejích a máslech. Tak se z nich mohou stát multifunkční přípravy a sami zjistíte, že není potřeba, aby se polička v koupelně prohýbala pod nánosem desítek různých produktů, které jdou často proti sobě a pro tělo jen zvyšují riziko zdravotních potíží. Kromě toho tím výrazně ulevíte vaší peněžence.

6.) Certifikace

Certifikace u kosmetických produktů je něco, co Vám mnohdy může velmi usnadnit rozhodování. Všechny produkty z řady WellMax mají BIO certifikaci NatCert. Natcert je pečetí, která zaručuje, že daný produkt odpovídá nejvyšším kvalitativním a bezpečnostním kritériím přírodní kosmetiky. Mezi další certifikáty, které značka WellMax má je Vegan. Znamená to, že suroviny nejsou živočišného původu. Certifikát je používán globálně, proto je jednoduché podle něj vybírat produkty, ať už jsme kdekoliv. 

7.) Lepší účinky 

Díky kvalitě používaných surovin a velkému množství výživných látek jsou (především z dlouhodobého časového horizontu) účinky přírodní kosmetiky podstatně lepší. Přírodní kosmetika je vhodná pro každého, včetně těch, kteří mají problematickou pleť a samozřejmě i pro citlivou pokožku dětí. 

Závěr

Škodlivým látkám jsme vystavování denně. Proto je dobré si chránit zdraví aspoň tam, kde to můžeme snadno ovlivnit. A s přírodní kosmetikou, můžete mít svůj kousek přírody přímo ve své koupelně.

 

Veronika Halusková

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!

Diskuse (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: