Medicinální houby. Super houby, které vám mohou zlepšit zdraví, zvýšit energii a zlepšit mentální výkon.

Článek máme také v audioformě!

Vitální houby pocházejí z oblasti Dálného východu (zejména Čína, Japonsko a Vietnam) a jsou dnes známé svými příznivými účinky. Jejich účinky využívá východní medicína po tisíce let a dnes se jejich popularita ještě zvýšila. Staří Egypťané např. věřili, že konzumace hub zajistí dlouhý život. Vědci po celém světě nyní přicházejí s novými fascinujícími účinky u více než 100 vitálních hub! Svůj přívlastek "vitální" houby získaly, protože jsou používány k prevenci a léčbě nemocí

Všechny houby obsahují beta glukany, které pomáhají stimulovat imunitní systém. Některé houby jsou vhodné k prevenci a léčbě prsních nádorů souvisejících s hormonální nerovnováhou, neboť blokují enzym aromatázy, který produkuje estrogen (1). Houby také obsahují typy lektinů, které dokáží identifikovat, zabránit růstu a dělení buněk rakoviny (2). Mezi další účinky hub patří podpora mozkové činnosti, vyrovnávání hormonální rovnováhy a krevního cukru, dále silný antioxidační efekt, zlepšení sportovního výkonu.

medicinalni-houby-infografika-brainmarket

Pozn.: Lektiny jsou skupinou proteinů, které se vážou na cukry. Poslední dobou je upozorňováno na jejich škodlivost. Avšak lektiny v houbách jsou prospěšné.

Adaptogenní účinky = zvyšená odolnost na stres

Vitální houby se řadí mezi adaptogeny. Jak je známo, tak adaptogeny zvyšují odolnost na stres a posilují imunitu ve stresových situacích. Přirovnal bych to k termostatu :) Drží reakce vašeho těla na přiměřené úrovni (kortizol). Stejný princip jako fungování termostatu, kdy se při vyšší teplotě topení vypíná nebo sníží výkon. Pokud trpíte např. nedostatkem nebo výkyvy energie, adrenální únavou či stresem, jsou vitální houby přesně pro vás.

adaptogenni-efekt

Věděli jste, že na planetě roste více než 2.000 jedlých hub? Je tedy poměrně obtížné se v houbách zorientovat, proto jsme pro vás připravili dnešní článek, kde si představíme ty nejznámější vitální houby.

1.) Reishi

Reishi jiným názvem Lesklokorka lesklá je asi nejznámější vitální houba. Obsahuje všechny esenciální aminokyseliny. Dále je plná minerálů především obsahuje železo, selen a dále vitamíny skupiny B. Je známá pro svůj silný antioxidační účinek. U Reishi byla prokázána schopnost pohlcování volných radikálů (3). Mezi další účinky této houby se řadí posílení imunitního systému a také fakt, že pomáhá bojovat proti rakovinným buňkám (4)Kromě toho zmírňuje stres, úzkosti, deprese a pomáhá k vyšší kvalitě spánku, k lepší soustředěnosti a zvýšení energie.

reishi-infografika-brainmarket

Existuje studie, kde bylo 34 pacientů s pokročilým stádiem rakoviny léčeno po dobu 12 týdnů polysacharidem pocházejícím z Reishi. U pacientů, kteří byli léčeni, došlo k podstatnému zlepšení účinnosti jejich imunitního systému (5).

2.) Shiitake 

Shiitake, česky také Houževnatec jedlý je jednou z mála Iéčivých hub, která i výborně chutná. Zároveň je jednou z nejoblíbenějších a nejlépe prostudovaných hub na světe. Někdy se jí také přezdívá elixír života. Shiitake bývá využívaná především při léčbě zá**tů, upravuje hladinu cholesterolu v krvi, minimalizuje riziko vysokého tlaku, má antivirové účinky a celkově posiluje obranyschopnost organismu. Své antivirové, antibakteriáIní a antiparazitické vlastnosti má Shiitake zejména pro svůj vysoký obsah látky jménem lentinan. Lentinan je polysacharid, který může pomoci najít a zničit rakovinné buňky, zároveň může odvrátit některé infekce (6).

Ve studii z roku 2014 zveřejněné v časopise Journal of American College of Nutrition (7) vědci podávali 52 zdravým mladým dospělým jedincům buď 5 nebo 10 gramů sušených hub Shiitake denně po dobu čtyř týdnů. Konzumace hub byla spojena s podstatným zvýšením počtu a účinnosti T-lymfocytů (imunitní buňky). Během jednoho měsíce bylo zjištěno, že konzumace sušených hub shiitake posiluje už tak silný imunitní systém mladého zdravého jedince a zároveň výrazně snižuje zá**tlivost. Subjekty, které užívaly denně 10 gramů sušeného shiitake, měly výsledky lepší.

shiitake-houba

Volně rostoucí Shiitake vyfocena v lese (pixnio).

3.) Lion's mane

Lion's mane, Hericium, nebo také Korálovec ježatý, to všechno jsou názvy pro Iéčivou houbu, pro kterou je typický velký obsah antioxidantů. Ve skutečnosti je vzácná především tím, že podporuje produkci proteinu nervového růstového faktoru (NFG) a myelinu. NFG a myelin jsou naprosto zásadní pro správnou funkci mozku (růst a zdraví neuronů). Jejich nerovnováha může přispět k neurologickým onemocněním jako je Alzheimerova choroba nebo roztroušená skleróza. Kromě toho Lion's mane je houba, která prokazatelně zlepšuje kognitivní schopnosti, zvyšuje koncentraci a zmírňuje podrážděnost.

V jedné malé japonské klinické studii užívali starší muži a ženy s mírnou kognitivní poruchou Lion's Mane po dobu 16 týdnů. Po celou dobu studie vykazovala skupina konzumující houby výrazně vyšší skóre na stupnici kognitivních funkcí ve srovnání se skupinou s placebem. Pokud, ale houbu přestali konzumovat, jejich skóre se vrátilo na původní úroveň (8)

Krátkodobá paměť označuje vaši schopnost držet malé množství informací ve vaší mysli a ve snadno dostupném stavu na krátkou dobu. Vizuální paměť je měřítkem vaší schopnosti rozpoznat dříve zaznamenané události, objekty nebo lidi a zapamatovat si je. Oba typy paměti se často s přibývajícím věkem ztrácí. A zdá se, že obě jsou podporovány konzumací Lion's Mane, které pomáhá zabránit rozpadu paměti krátkodobého a vizuálního rozpoznávání a zpomaluje nástup kognitivní dysfunkce (9).

lions-mane

4.) Chaga 

Chaga, česky Rezavec šikmý patří mezi cizopasné houby, které se rozrůstají po kmenech stromů. Tato houba má silné antioxidační působení, díky čemuž eliminuje volné radikály a zá**tlivé procesy v těle. Tato tmavě černá houba bojuje proti oxidačnímu stresu, který bývá spojen nejen se stárnutím pokožky, ale také s celou řadou onemocnění (10). V Rusku se tato houba používá už stovky let. Chaga může zabránit nebo zpomalit růst rakovinných buněk a bylo zjištěno, že snižuje hladinu LDL cholesterolu. V tradiční lidové medicíně se Chaga používá v případě žaludečních potíží jako jsou zá**ty žaludku nebo žaludečních vředech. Chaga je stejně jako ostatní houby bohatá na beta-glukany, které stimulují produkci lymfocytů a ty pomáhají regulovat reakci imunitního systému na infekce.

chaga-infografika-brainmarket

5.) Cordyceps

Cordyceps, česky Housenice čínská je cizopasná houba, která roste v horských oblastech Číny a Tibetu. Cordyceps je velmi zajímavá houba, protože napadá hmyz a poté prorůstá jejich tělem. Příznivých účinků na organismus má Cordyceps hned několik. V první řadě zmírní únavu a dodá energii, dále pak posiluje imunitní systém, pomáhá snižovat stres, reguluje krevní tlak a působí proti infekcím.

Ukázalo se, že extrakty z Cordycepsu rozšiřují aortu až o 40 % (hlavní tepnu v těle, která okysličuje krev pro celý oběhový systém), čímž zvyšuje průtok krve a výrazně se zvyšuje vytrvalost (11). Cordyceps navíc obsahuje adenosin a může stimulovat produkci ATP - jednoho z hlavních zdrojů energie v buňkách těla (12). To by mohl být jeden z důvodů, proč zlepšuje vytrvalost při sportovním výkonu. Z těchto důvodů je vhodné zařadit Cordyceps před sportovním výkonem či cvičením.

V jedné japonské studii zlepšilo užívání Cordycepsu výkon u více než 70 % běžců na dlouhé vzdálenosti (13).

V další dvojitě zaslepené kontrolované studii z roku 2010 byl extrakt Cordycepsu, známý jako Cs-4, podán 20 zdravým starším osobám 3x denně po dobu 12 týdnů. Bylo zjištěno, že suplementace Cs-4 oproti placebu významně zlepšuje jejich výkon a celkovou kondici (14).

cordyceps

6.) Maitake

Maitake, česky sírovec, je tradiční houba, pocházející z Japonska, která je nyní rozšířená i v Číně a Spojených Státech. Houbu Maitake, jako i ostatní druhy vitálních hub, řadíme mezi adaptogeny, protože dokáže pomoci proti duševním a fyzickým obtížím. Obsahuje velké množství antioxidantů a pomáhá chránit oslabený imunitní systém. Dále je bohatá na vitamíny skupiny B, C a z minerálů má velké množství draslíku a mědi.

Maitake

Houba Maitake parazitující na kmenu stromu (wikipedia).

7.) Polyporus

Polyporus je cizopasná houba, která roste na kořenech buku a javoru. Tuto vějířovitou houbu najdete v hustých lesích a vlhkém podnebí. Má bílou až šedivou barvu. V čínské medicíně se využívá především jako záchrana při potížích s močovými cestami, protože má diuretické vlastnosti a taktéž pomáhá zmírnit otoky. Ve volné přírodě se jedná o velmi vzácnou houbu, která obsahuje mnoho bioaktivních sloučenin. Kromě toho také zmírňuje průjem tím, že absorbuje přebytečnou vlhkost ve střevě. 

8.) Turkey Tail

Turkey Tail známý spíše jako Coriolus. Nejčastěji roste na mrtvých kmenech a pařezech, ale i na živých stromech, většinou se objevuje ve smíšených listnatých lesích. Tyto houby rostou ve vlhkých oblastech v mírných lesích Asie, Severní Americe a Evropě. Coriolus je v tradiční čínské medicíně známý jako podpora imunitního systému. Kromě toho je tato houba bohatá na antioxidanty a podporuje zdraví střev a jater.

Pozor houbaři! V našich lesích tyto super houby bohužel nerostou

Tyto super houby si v našich lesích nenasbíráte, což je škoda, protože jsme oproti zbytku světa národem houbařů a zasloužili bychom si je :) Nejbližší destinace pro sběr vitálních hub jsou severské oblasti Finska a Ruska.

Pokud se nechystáte na severskou výpravu, můžete pro začátek využít některý z našich elegantních nápojů s vitálními houbami od americké firmy Four Sigmatic. V těchto nápojích je dostatečné množství hub a zároveň jsou dobře ochuceny, protože až na Shiitake prostě vitální houby moc chutné nejsou :) Další skvělou variantou je bio káva obohacena o bio vitální houby BrainMax Coffee Lion's Mane & Chaga, nebo BrainMax Coffee Reishi & Cordyceps.

Komu se nechce "zdržovat se" s děláním houbové kávy, ten může vyzkoušet klasické doplňky stravy v kapslích, kde máme skvělé produkty od: 

Vitální houby by si zasloužily více prostoru. Pro ty z vás, co se chtějí dozvědět více o jejich účincích a užívání je tu ebook SUPER LÁTKY od Mgr. Adama Česlíka, zakladatele Performance training.

 

Jiří Votava

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!