Guarana a její účinky

Guarana nebo Paullinia cupana je popínavá rostlina. Vzhledem k tomu, že ke svému růstu potřebuje teplé a vlhké podnebí, pochází guarana převážně z amazonského deštného pralesa v Brazílii. Po celá staletí byla guarana používaná domorodými kmeny pro své zdraví prospěšné účinky. Zejména se používala pro močopudné vlastnosti, dále proti bolestem hlavy, horečce, křečím a jako mocné afrodiziakum. Plody Guarany mají červenou slupku, uvnitř je bílá dužina a v ní černá semena velikosti kávového zrna. Pokud jde o chuť semen guarany, tak jsou extrémně hořká.

Guarana obsahuje rozmanitou škálu stimulantů jako je kofein, teofylin a theobromin. Mimo to se Guarana může pochlubit i celou řadou antioxidantů jako jsou taniny, saponiny a katechiny. Antioxidanty jsou důležité, protože neutralizují volné radikály.

Účinky guarany

  • Stimulant, který zvyšuje produkci energie
  • Posiluje kognitivní schopnosti a paměť
  • Pomáhá v redukci tělesného tuku 
  • Podporuje zdraví jater
  • Zmírňuje bolesti hlavy a svalů
  • Pomáhá při horečce
  • Snižuje duševní únavu a podporuje dobrou náladu
  • Pomáhá při bakteriálních infekcích E. coli a Salmonella typhimurium1

Nejvíce je Guarana známá jako stimulant a dnes už je součástí všech energetických drinků. Je to proto, že semena guarany obsahují až šestkrát více kofeinu než kávová zrna. Tím pomáhá zmírnit únavu a zlepšit soustředění. Je tak skvělým pomocníkem pro sportovce, manažery nebo studenty. Kofein blokuje účinky adenosinu, sloučeniny, díky níž se cítíme ospalí, a která pomáhá mozku uvolnit se. Účinek Guarany na duševní zdraví a výkonnost lze připsat relativně vysokému obsahu saponinů a taninů, které mohou působit spolu s kofeinem. Kofein, který Guarana obsahuje se vstřebává pomaleji oproti tomu obsaženému v kávě a je to pravděpodobně způsobeno přítomností molekuly taninu. Proto je Guarana vhodnější k doplnění energie než káva. Navíc na ni nevzniká závislost.

Díky vysokému obsahu kofeinu, je schopna Guarana urychlit odstranění tuku a zároveň zvýšit bazální metabolismus buněk. Kofein je přirozený stimulant nervového systému, který způsobuje uvolňování adrenalinu. Adrenalin je hormonální aktivita, která způsobuje spalování tuků na energii a zvyšuje srdeční frekvenci.

prinosy-guarany-infografika-brainmarket-cz

Buňky bakterií E. coli jsou normální součástí střevní flóry, ale když rychle rostou v zánětIivém prostředí, produkují alfa-hemolysin, což je toxin, který způsobuje netěsnost střev, krvácení a zá**t. Guarana vyvolává buněčnou smrt bakterie E. coli. 

Guarana se používá jako přírodní tonikum při léčbě žaludku a zažívacích potíží jako je chronický průjem nebo zácpa. Kofein obsažený v Guaraně spolu s katechiny zabraňují ucpávání tepen (aterosklerózy) snížením oxidačního poškození a snížením LDL, „špatného“ cholesterolu. 

Nejen že Guarana dokáže zvýšit energii, má ale taky schopnost zlepšit paměť, soustředění a náladu. Je to přírodní nootropikum - chemická sloučenina, která podporuje mozkovou činnost.

Často se Guarana používá v produktech na celulitidu. Pro svůj vysoký obsah kofeinu a alkaloidů. Mnoho krémů proti stárnutí, čisticích krémů, mýdel, šamponů a kondicionérů také používá guaranu jako svou aktivní složku. Výtažky z guarany ze semen mají silné antimikrobiální a antioxidační vlastnosti, což pravděpodobně přináší další výhody pro jejich použití jako přísady v kosmetice.

TIP: Jako vynikající energetickou snídaní si můžete připravit ovesnou kaši s banánem a guaranou. Můžete přidat Lucumu, která odvrátí hořkost samotné guarany.

 

Veronika Halusková

 

[1] Genotoxic and mutagenic effects of guarana (Paullinia cupana) in prokaryotic organisms, C A da Fonseca 1J LealS S CostaA C Leitão, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7513067/ 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!