Spirulina a její účinky na organismus

Spirulina je modrozelená sladkovodní mikrořasa, která má tvar spirály. Proto i její název spirulina. Je pěstovaná po celém světě od Mexika, přes Afriku až po Havaj. Spirulina je považována za fotosyntetický druh řasy a její stáří je asi 3,5 miliardy let. Předpokládá se také, že tyto druhy organismů byly zodpovědné za uvolňování kyslíku do atmosféry na počátku Země. Nezní to úžasně?!

Kde se vzala a odkud vlastně spirulina pochází?

Tato řasa, kterou dnes můžeme koupit ve formě prášku nebo tablet má svou pozoruhodnou minulost. Její příznivé účinky jsou známy od 40. let 20. století, kdy na ni narazila francouzská vojska v rovníkové Africe. Místní obyvatelé zde spirulinu pěstovali. Rostla na povrchu jezer, poté se sbírala a sušila na slunci. Už tehdy byla klasickou plodinou na místních trzích. Poté byla biology označena za řasu. Nicméně historické spisy odhalily, že už v 15. století byla známá a dokonce osobní spisy Kryštofa Kolumba popisovaly zvláštní látku, která se usazovala u jezer, sušila na slunci a přidávala do chleba. 

Pro spirulinu je typická intenzivní chuť a ještě lepší jsou její nutriční hodnoty. Spirulina je bohatá na živiny jako jsou sacharidy, vitamíny, minerály, chlorofyl a stopové prvky. Kromě toho patří mezi potraviny, které obsahují nejvyšší množství bílkovin z rostlinné říše. Obsahuje 18 z 22 aminokyselin, které tělo potřebuje. Má schopnost přežít v těch nejnáročnějších podmínkách a proto se předpokládá, že i pro organismus může být velkým přínosem. Vitamíny, které spirulina obsahuje jsou riboflavin, niacin, kyselina listová, vitamin C, A, E a K.  

spirulina

Proč spirulinu zařadit do svého jídelníčku?

1.) Pomáhá odstraňovat těžké kovy

Spirulina je silný detoxikátor a někdy se dokonce používá jako přírodní vodní filtr, který pomáhá odstraňovat olovo, rtuť a další další škodlivé toxiny. Chronická toxicita postihuje lidi po celém světě. A to zejména arzenem. Je to daň za celkovou industriální společnost. Dnes již víme, že těžké kovy nevznikají pouze spalováním fosilních paliv a z dopravních prostředků, ale můžeme je najít i v některých lécích, mořských rybách, houbách apod. Spirulina pomáhá odstraňovat těžké kovy a je to pravděpodobně proto, že obsahuje proteiny a peptidy, které fungují zvlášť dobře při vazbách na toxiny a vylučování ven z těla.

2.) Snadno stravitelná

Bližší zkoumání jak spiruliny, tak chlorelly odhalilo lepší stravitelnost spiruliny. Je to proto, že spirulina má tenčí buněčné stěny. Buněčná stěna se skládá z mukopolysacharidů, což jsou komplexní cukry, se kterými si trávicí systém lidského těla poradí a všechny živiny jsou tak dobře vstřebány. 

3.) Antioxidační vlastnosti

Kromě toho, že je spirulina nesmírně bohatá na živiny, má také silné antioxidační vlastnosti. Je dobrým zdrojem antioxidantů, jako je fykocyanin, ale i dalších, které potlačují působení volných radikálů. Ty mohou poškozovat buňky a poté způsobit různá chronická onemocnění.

4.) Zabraňuje výskytu kvasinkových infekci

Stejně jako je spirulina magnetem pro toxiny, jako jsou těžké kovy, přitahuje také buňky Candida a může je pomoci vyplavit ven z těla. Je tak vhodným doplňkem pro ty, které trápí opakované kvasinkové infekce. 

5.) Může podporovat zdraví srdce

Pokud jde o škodlivý LDL cholesterol, bylo prokázáno, že spirulina pomáhá snižovat hladinu LDL cholesterolu a regulovat hladinu "dobrého" cholesterolu HDL. V jedné studii byli pacienti, kteří dostávali 1g spiruliny denně po dobu 12 týdnů. Výsledky byly překvapivé. U pacientů to znamenalo snížení triglyceridů o 16,3% a LDL cholesterol o 10,1%. Vědci se domnívají, že spirulina má pozitivní vliv na produkci oxidu dusnatého v těle, který pomáhá krevním cévám rozpínat se a to umožňuje rychlejší a snadnější tok krve.

Jako každá správná potravina je spirulina neuvěřitelně silná a odolná, může růst v extrémních podmínkách, které jsou nehostinné pro mnoho dalších organismů žijících ve vodě. Dnes se spíše pěstuje v umělých nebo přírodních jezerech. Jakmile je spiruliny dostatečné množství je postupně zmrazená nebo usušená na slunci. V našich končinách je prášek ze spiruliny dobrou volbou, jak jen v pár lžičkách dodat tělu spoustu vitamínů a stopových prvků. Navíc je tak zaručená i dlouhá trvanlivost.

Jak jsem už zmínila, Spirulina má tendenci na sebe vázat těžké kovy a přesně z toho důvodu je velmi důležité si při jejím nákupu ohlídat původ a způsob pěstování. Určitě si ohlídejte, aby byla v certifikované BIO kvalitě. Přestože neznámý původ může představovat riziko, jsou řasy jednou z nejvýživnějších potravin a nemělo by vás to odradit od konzumace. Klíčem je věnovat dostatečnou pozornost jejímu zdroji. 

 

Veronika Halusková

1. The hypolipidaemic effects of Spirulina (Arthrospira platensis) supplementation in a Cretan population: a prospective study, Elias E Mazokopakis 1Ioannis K StarakisMaria G PapadomanolakiNiki G MavroeidiEmmanuel S Ganotakis

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!