Elektrolyty a minerály nejen pro sportovce.

Jako elektrolyty označujeme iontovou formu minerálů, kam patří sodík, draslík, hořčík, vápník, chloridy a fosfor. Každý má v těle specifickou funkci a deficit kteréhokoliv z nich se projeví. Důležité nejsou jen samy o sobě, ale hlavním předpokladem, aby v těle správně fungovaly, je především jejich poměr. V minulosti se považovaly elektrolyty a minerály důležité pouze pro sportovce, ale to je pouze nepochopení fyziologických funkcí, protože elektrolyty i minerály potřebujeme všichni. Závisí na tom naše kondice, zda budeme mít dostatek energie a naše tělo bude zvládat svou práci dostatečně rychle.

Kde se nacházejí a jaká je funkce elektrolytů? 

Naše tělo je až ze 60% tvořeno vodou a elektrolyty se nacházejí v celém těle - v krvi, tekutinách, v buňkách a kolem nich – tzv. intracelulární tekutiny. A doslova každá buňka je nositelem elektrolytů. Svůj název si elektrolyty vysloužily, protože jsou zodpovědné za přenos elektrických impulsů mezi buňkami. Jednoduše se jedná o minerály, které mají ve vodě kladný nebo záporný elektrický náboj. Elektrolyty jsou pro naše tělo nezbytné, protože nám pomáhají regulovat chemické reakce a udržovat rovnováhu mezi tekutinami uvnitř a vně buněk. 

Jaký je rozdíl mezi minerály a elektrolyty?

Minerály a elektrolyty vlastně vypadají stejně, jde o stejné prvky, tak v čem je rozdíl? Elektrolyty neboli také ionty si oproti minerálům v sobě nesou kladný nebo záporný nápoj a putují dovnitř buňky a zase zpět. Důležité elektrolyty nacházejících se v našem těle jsou sodík, draslík, vápník, hořčík, chlorid, hydrogenuhličitan a fosfát. Tělo je využívá k přenosům elektrických signálů mezi buňkami. Fungují jako poslíčci, kteří předávají zprávy mezi buňkami. Minerály pak využívají konkrétní buňky v těle pro svou práci. Ovládají práci svalů, srdce, mozku a jejich deficit pocítíte velmi rychle. Obvykle se ze všeho nejdřív projeví bolestmi hlavy, závratí, bolestmi svalů, bušením srdce nebo úzkostmi či únavou a nedostatkem energie

Elektrolyty a jejich vliv na organismus_infografika_cz

 • Ovládají funkce nervového systému - přenos vzruchu.
  • Pomáhají vyrovnávat hladinu pH (míra kyselosti a zásaditosti).
   • Regulují svalové kontrakce.
    • Produkce maximální síly (vedení nervového signálu a svalová kontrakce).
     • Posilují kognitivní funkce.
      • Zdraví a funkce buněk (buněčná detoxikace, hydratace a další).
       • Přispívají k regeneraci tkání.
        • Přispívají ke zdraví kostí. 
        • Udržování pH (kyselost/ zásaditost) krve v normálním rozmezí

        Elektrolyty a jejich funkce. Při zátěži, pocení a fyzické aktivitě.

        Mezi hlavní elektrolyty patří hořčík, draslík a sodíkSodík má za úkol regulovat množství vody v těle. To znamená, když máte příliš mnoho sodíku, zadržujete vodu a naopak. Pokud jej máte nedostatek, nejsou buňky hydratované. Navíc pomáhá přenášet kyslík a to je i jeden z mnoha důvodů, proč vytrvalostní sportovci doplňují během závodů elektrolyty. Sodík úzce spolupracuje s draslíkem. Chvíle, kdy spolu tyto dva minerály spolupracují, se nazývá sodno-draselná pumpa. Jde o proces, který vyrovnává hladinu sodíku v buňkách a mezibuněčném prostoru. Pro nás to znamená jediné - ENERGIE. Naše buňky jsou v tomto procesu malé baterie a tuto pumpu potřebují zvlášť v kontrakci svalů. Takže pokud máte nedostatek sodíku nebo draslíku, neaktivují se nervové impulsy a přichází únava a nedostatek energie. A tímto se dostáváme k dalšímu z elektrolytů a tím je hořčík. Ten má totiž sice stovky úkolů a obzvlášť funguje jako takový hlídač. Kontroluje vstřebávání sodíku.

        Jak už jsem zmínila, elektrolyty mají obecně velmi důležitý úkol a tím je kontrakce svalů. V případě nedostatku elektrolytů nedochází k takové kontrakci svalů, která je potřeba. Je důležité si uvědomit, že když hovoříme o svalech, nejde mít na mysli pouze paže nebo svaly nohou. Náš nejdůležitější sval je totiž srdce a zde hrají elektrolyty velmi důležitou roli. Ve chvíli, kdy má tělo nedostatek draslíku, srdce nedostává takový pokyn k práci.

        Minerály - alkalizace neboli odkyselení organismu pomocí minerálů.

        V našem těle se udržuje určité pH. Podle hladiny pH je naše tělo buď kyselotvorné nebo zásadité. I když rozdíly v hodnotách pH jsou nepatrné, na naše zdraví se propisují opravdu hodně. O zásaditosti mluvíme tehdy, jsou-li hodnoty pH nad 7,4. Pod touto hodnotou už pak můžeme mluvit o kyselotvorném prostředí. Našim cílem je udržovat zásadité pH, protože v opačném případě vytváříme úrodnou půdu pro vznik mnoha onemocnění. Začnou se tvořit zá**ty a pak už jen záleží na místě, kde se zá**t usadí. Na tomto principu jsou v podstatě položeny základní kameny celostní medicíny, protože tímto přemýšlíte nad svými zdravotními potížemi z pohledu příčiny a nikoliv následku. Do velké míry můžete svým stravováním přispět k tomu, aby jste v těle udržovali zásadité prostředí. A také k tomu mohou výrazně pomoci minerály. Ty pomáhají udržovat zásadité prostředí a vyrovnávají hladinu pH.

        Co snižuje množství elektrolytů v těle__cz

        Jak přicházíme o elektrolyty?

        O elektrolytech často slyšíme v souvislosti s profesionálními sportovci, a tak se může zdát, že pokud nesportujeme, elektrolyty vlastně nepotřebujeme. Opak je pravdou. Jednou z hlavních příčin, jak ztrácíme elektrolyty v průběhu dne, je pocení. V průběhu parného léta přicházíme o značné množství elektrolytů během celého dne. Z tohoto důvodu nejsou elektrolyty vhodné pouze pro sportovce, ale pro nás všechny. Ať už sportujeme jakkoliv, musíme mít dostatek elektrolytů.

        Ve chvíli, kdy cvičíme, se naše tělo začne zahřívat a ionotovými kanály v našich buňkách se uvolňují elektrolyty do potních žláz. Ztrátu těchto elektrolytů většinou vnímáme prostřednictvím slaného potu. Nicméně naše tělo hlásí nedostatek elektrolytů i prostřednictvím bolesti svalů, hlavy nebo rychlé ztráty energie.

        Také je důležité myslet na dostatek minerálů ve chvíli, kdy se potýkáme s průjmem nebo zvracením. A výrazný úbytek elektrolytů má taktéž na svědomí i alkohol. Právě kvůli tomu druhý den trpíme kocovinou. Není to nic jiného než nedostatek elektrolytů. Pokud se chystáte na večírek, dejte si elektrolyty před pitím alkoholu a i hned ráno, jakmile vstanete. Výrazně tím zmírníte příznaky kocoviny. Podobně je tomu u saunování. Pokud se rádi oddáváte pravidelnému saunování, alespoň v těchto dnech zařaďte elektrolyty. 

        Jako hlavní regulátor elektrolytů jsou ledviny. Ty pomáhají udržovat koncentraci elektrolytů filtrováním vody a krve. Následně je buď navrátí do krve nebo přebytečné množství vyloučí močí. Čím jsme starší, tím hůře naše tělo s elektrolyty hospodaří. Proto je u starších osob vyšší riziko dehydratace a musí si pečlivě hlídat příjem tekutin. Jednak starší lidé už nemají tak výrazný pocit žízně, který by je na to upozornil, a také se může stát, že si pocit žízně neuvědomují.

        Co způsobuje nerovnováha elektrolytů?

        U elektrolytů nezáleží jen na jejich konkrétním množství, ale také na jejich správném poměru. Jedním z příkladů můžeme uvést draslík a sodík. Sodík bezesporu potřebujeme, nicméně je to právě vyšší hladina sodíku, která mnohdy stojí za vysokým krevním tlakem. S jeho vysokou hladinou nám pomáhá draslík, který je schopný sodík udržovat pod kontrolou.

        Jednou z hlavních příčin nedostatku elektrolytů je již zmíněná dehydrataceDehydratace je velmi nepříjemný stav, který vnímáme pouze jako nedostatek tekutin. Tak jednoduché to ale není. Dehydratace je způsobena především nedostatkem konkrétních elektrolytů. Ve chvíli, kdy vnímáme pocit žízně, jede již naše tělo na dluh. Právě z tohoto důvodu často dochází k dehydrataci v létě, kdy ztrácíme množství elektrolytů velmi rychle. 

        Jak se projevuje nedostatek elektrolytů__infografika_cz

         Jak se projevuje nedostatek elektrolytů?

        • Zadržování vody v těle.
        • Výkyvy krevního tlaku.
        • Dehydratace.
        • Svalové křeče a záškuby.
        • Nedostatek energie a únava.
        • Nevolnost, bolesti hlavy a závratě.
        • Zvýšený pocit žízně.
        • Nepravidelný srdeční tep.
        • Únava.

        Velmi často bývá nerovnováha elektrolytů patrná ve chvíli, kdy začneme zadržovat větší množství vody. Elektrolyty se podílejí kromě jiného také na optimálním udržování vody v těle. Zadržování příliš mnoho vody může být známka nedostatku elektrolytů.

        Pro koho je vhodné užívání elektrolytů?

        Elektrolyty ve skutečnosti pomáhají udržovat optimální výkon trávicího, nervového, srdečního a svalového systému. S ohledem na tento fakt jsou elektrolyty nezbytnou živinou pro nás všechny. A další dobrá zpráva je pro ty, které trápí časté migrény. Pravidelným doplňování elektrolytů snížíte četnost migrén

        • Aktivní i pasivní sportovci.
        • Vytrvalostí sportovci.
        • Osoby trpící na migrény.
        • Osoby trpící trávicími potížemi (špatné vstřebávání živin, průjmy).
        • Pro ty, které trápí bolesti svalů.
        • Fyzicky pracující lidé.
        • Sportovci se zaměřením na fyzickou sílu.

        Samozřejmě, že dnes už je na trhu celá řada více či méně kvalitních elektrolytů. Co se týče složení, tak je vždy dobré poohlížet se po takových, které stvořila sama příroda. Dobře může posloužit smoothie z listové zeleniny, pomerančová šťáva nebo třeba kokosová voda. Bohužel to nefunguje tak, že pokud pijete dostatek tekutin, máte i dostatek elektrolytů. Důležitý je i výběr tekutin. 

        Pro koho je vhodné užívání elektrolytů__infografika_cz (2)

        Kdy dát přednost minerálům a kdy sáhnout po elektrolytech?

        Elektrolyty jsou vhodnější při sportu. Pokud cvičíte déle než hodinu je dobré doplňovat elektrolyty. A to platí v případě každého pohybu, který nás stojí více energie. Také jsou vhodné v době horkých letních dní, kdy se všichni více potíme. V takovém případě nemusíte být sportovci a o elektrolyty přicházíte podstatně rychleji. 

        Oproti tomu minerály využívají buňky ke svalové práci, tvorbě hormonů nebo správným funkcím mozku denně. A to bez ohledu na to, jestli se hýbeme nebo ne. Takže doplňovat minerály (zvlášť pokud se již potýkáte s příznaky jejich deficitu) je důležité pro všechny a nemusíte být sportovec tělem i duší.

        Často můžete narazit na elektrolyty ve formě méně koncentrovaných nápojů. Samy o sobě jsou elektrolyty poměrně slané a nejspíš si na nich příliš nepochutnáte. Nicméně doporučuji se vyhnout takovým, kde je chuť na prvním místě a elektrolyty jsou přebity cukrem, případně jinými umělými sladidly. Od takových, kde sladidla hrají přesilovku, raději dejte ruce pryč. Proto jsme přišli s vlastními minerály i elektrolyty, které nejenže obsahují celé spektrum minerálů a stopových prvků, ale navíc pocházejí ze solného jezera ve Spojených státech, kde všechny tyto minerály vznikají naprosto přirozeným způsobem. Jezero je totiž obklopeno horami a voda, která z nich stéká, je bohatá na více než 70 minerálů a stopových prvků. Speciální metodou odpařování vody jsou minerály koncentrovanější a samotné jezero je slanější než moře. Prvky se získávají odpařováním pomocí solární energie. Neobsahuje cukry ani dochucovadla – pouze přírodní minerály a elektrolyty, které lze snadno přidat do jakéhokoli nápoje.

         

        Veronika Halusková