11 důvodů proč jíst banány každý den

Banán je bezesporu nutričně bohatá potravina

Pokud budeme chtít najít opravdu přírodní zdroj energie, na první místě bude banán. Banány obsahují přírodní cukry - sacharózu, fruktózu a glukózu, které v kombinaci s vlákninou poskytují okamžitý příjem energie a tím patří mezi nejoblíbenější druhy ovoce. Banánovníky patří do čeledi Musaceae a obvykle se vyskytují po celé Indii. Nicméně v dnešní době se pěstují v mnoha teplých částech světa.

Banán a jeho pozitivní vliv na zdraví

Mnoho lidí se dnes banánům vyhýbá, zvlášť v redukčních dietách, protože obsahují větší množství cukru. Ovšem v banánech najdeme neuvěřitelné množství vlákniny, která podpoří naše trávení. Jeden banán může poskytnout téměř 10% denní příjmu vlákniny! Kromě toho jsou banány účinné prebiotikum. Prebiotika jsou vlastně forma vlákniny, díky nimž se zvyšuje počet zdraví prospěšných bakterií ve střevě. Rozpustná vláknina nacházející se ve střevech je obzvláště dobrá pro regulaci střev a může pomoci při snižování zánětIivosti střev, což dělá z banánů vynikající svačinu pro osoby se zánětIivým onemocněním střev. Proto není důvod se banánu úplně vzdát. Stačí si hlídat jejich množství.

Draslík a hořčík jsou klíčové minerály pro regulaci vysokého tlaku

Banány obsahují velké množství draslíku, který je nutný pro zdraví kardiovaskulárního systému. Vysoký obsah draslíku a nízký obsah sodíku pomáhá chránit celý náš kardiovaskulární systém. Oba minerály spolu kooperují, pokud jsou ve správném poměru. Draslík má schopnost snižovat obsah sodíku, pokud konzumujeme příliš slaná jídla. Sodík je ten, který zvyšuje krevní tlak. Proto se u osob s vysokým krevním tlakem doporučuje omezit sůl a zvýšit příjem draslíku. Pokud jsou tyto minerály v rovnováze a fungují, převádějí do buněk živiny. Pokud ne, tělo na to reaguje únavou, nervozitou nebo poruchami trávení. Mimo to draslík hraje hlavní roli také ve funkci ledvin.

bananove-chipsy-infografika-brainmarket-cz (1)

Mimo správného fungování srdce jsou banány dobré při překonávání depresí, protože jsou bohaté na tryptofan, který poté tělo přeměňuje na serotonin, neurotransmiter v mozku, který zlepšuje náladu. Navíc je tryptofan dobře známý svou schopností navodit spánek. Vitamín B6, který taktéž banány obsahují navíc pomůže k dobrému spánku a pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi. Banán obsahuje hořčík, kterého je ve 100 g banánu 27 mg, pomáhá uvolnit svaly.

11 důvodů proč jíst banány každý den

 • Podporují zdraví srdce.
 • Pomáhají  zlepšovat otoky.
 • Chrání před rozvojem cukrovky 2. typu.
 • Bojují proti volným radikálům.
 • Pomáhají proti zácpě i průjmovém onemocnění.
 • Perfektní zdroj energie před tréninkem.
 • Pomáhají odvádět toxiny z těla.
 • Pomáhají snižovat kyselost žaludku a tím jsou lékem na pálení žáhy.
 • Pomáhají při příznacích premenstruačního syndromu.
 • Vyrovnávají krevní tlak.
 • Zlepšuje trávení.

Banány obsahují také nezanedbatelné množství manganu, o kterém víme, že podporuje zdraví mozku, udržuje zdravou pokožku, podporuje silnou strukturu kostí a omezuje poškození buněk volnými radikály. 

Víte že....?

 • Podoba dnešních banánů se datuje do roku 650 n.l. Původní banány obsahovaly mnoho velkých a tvrdých semen.
 • Existuje více než 1000 druhů banánů.
 • Botanicky nejsou banánovníky stromy, ale bylina a kmen je ve skutečnosti stonek.
 • Jsou až ze 75% tvořeny vodou.

Banány jsou skvělé pro svou variabilitu v přípravě. Mohou být součástí ovocných a zeleninových smoothie, palačinek, snídaňových kaší, nebo jako přísada do pečení, kde mohou nahradit cukr. Svými nutričními vlastnostmi jsou vynikající svačinou pro děti. Sušené banány můžou sloužit jako rychlá svačinka, kterou máte vždy po ruce a přesto si zachovává veškeré důležité živiny. 

 

Veronika Halusková

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!