Mladý ječmen - účinky mladých výhonků ječmene

Jelikož je naše strava mnohdy chudá na zeleninu je mladý ječmen rychlé řešení, jak to pouhou jednou sklenicí napravit. Mladý ječmen je další ze zelených superpotravin, která se může směle dostat na první místo Vaší ranní rutiny. Jarní a letní měsíce si přímo říkají o tento zelený zázrak. Pokud dáváte přednost síle přírody a rostlin, pak by Vám tento koktejl bohatý na chlorofyl, aminokyseliny, antioxidanty, minerály a vitamíny neměl chybět. 

Seznamte se s mladým ječmenem!

Zelené potraviny jako je mladý ječmen jsou konzumovány od pradávna, především jako zdroj síly, které v sobě mladé výhonky ječmene ukrývají. Ječmen ve své plně vypěstované formě zrna sloužil jako základní zdroj potravy v mnoha různých kulturách. Využití ječmene pro potravinářské a léčebné účely se datuje tisíce let do minulosti. Římští gladiátoři jedli ječmen pro sílu a výdržNa počátku 20. století bylo zjištěno, že výhonky mladé rostliny poskytují výjimečné množství živin. Před druhou světovou válkou lékárníci ve Spojených státech dokonce prodávali tablety sušené ječmenné trávy jako jeden z prvních druhů doplňků stravy.

Ječmen pochází z mladých rostlin ječmene, které ještě nezačaly vytvářet semena. Během této fáze života je rostlina plná živin, které jí pomáhají v růstu. Ačkoli se jedná o obilninu, nutriční profil má v tuto dobu spíše podobný zelenině. Ječmen je nejlépe známý pro své alkalizující schopnosti, které vyrovnávají hladinu pH v těle. 

Mladý ječmen a jeho účinky

Mladý ječmen je nabitý vitamíny, minerály, enzymy a dalšími bioaktivními látkami. I když to není všeobecně známo, obsahuje karoten, vitamíny B1, B2 a B12, železo, hořčíkaminokyseliny a také důležité enzymy, po kterých naše tělo touží. Jelikož se jedná o mladé výhonky ječmene, neobsahuje lepek, jako je tomu u dospělé rostliny. Proces klíčení vede k rozkladu lepku na jednoduché aminokyseliny, které se snadno vstřebávají v trávicím systému. Mladý ječmen ani pšenice neprodukují lepek, dokud nedosáhnou fáze květu. Čas, který dělí mladý ječmen od fáze, kdy začne obsahovat lepek je poměrně krátký (v řádu dní), proto je mimořádně důležitá včasná sklizeň.

Mladý ječmen je bohatým zdrojem řady důležitých sloučenin, jako jsou fenolové kyseliny, flavonoidy, lignany, fytosteroly, folát, kyselina gama-aminomáselná (GABA), esenciální aminokyseliny, železo, draslík, vápník, selen, tryptofan, chlorofyl a vitamíny A, B1, C a E. Superoxiddismutáza (SOD) nacházející se v ječmeni je silný antioxidant, který chrání buňky a neutralizuje volné radikály, které jsou příčinou mnoha nemocí. Málo známý je mladý ječmen pro svůj obsahu cholinu, což je prekurzor acetylcholinu. Důležitého neurotransmiteru v mozku, který má za úkol nervové přenosy mezi buňkami. A navíc je mladý ječmen přirozeným zdrojem organického sodíku, který je nezbytný pro funkci žaludeční sliznice - která produkuje kyselinu chlorovodíkovou (bez které nelze naše jídlo strávit). 

Podobně jako u jiných zelených potravin, obsahuje i mladý ječmen značné množství chlorofylu. Chlorofyl má podobnou molekulární strukuturu jako naše krev a má tak pozitivní vliv na krvetvorbuMladý ječmen je vhodné konzumovat ráno na lačno, kdy je tělo nejlépe připraveno vstřebat veškeré živiny, které ječmen nabízí. Pokud by Vám neseděla jeho zemitá chuť, doporučuji ochutit šťávou z půlky citrónu nebo pomeranče.

Účinky mladého ječmene na organismus:

 • Působí protiz**ětlivě.
 • Jde o významný detoxikátor.
  • Obsažený enzym superoxid dismutáza neutralizuje volné radikály.
  • Chrání organismus před překyselením.
  • Podporuje imunitní systém.

  Pro koho je mladý ječmen vhodný?

  Ať už se snažíte detoxikovat organismus, chcete efektivně doplnit hladinu mikronutrientů nebo snížit hladinu cholesterolu a krevního tlak, v tom všem může být mladý ječmen účinný pomocník. Nicméně ideální je taktéž pro ty, kteří vědí, že mají problém s dostatečným příjmem listové zeleniny v průběhu dne.

  Mimo to je mladý ječmen vhodný pro:

  • Starší osoby
  • Osoby s deficitem vitamínů a minerálů
  • Sportovci a fyzicky aktivní osoby
  • Vegetariány a vegany
  • Osoby s častými respiračními onemocněními.

  Na pozoru by měly být pouze osoby, které užívají antikoagulatny (léky používaný k léčbě a prevenci krevních sraženin). Mladý ječmen totiž obsahuje vysoké množství vitamínu K a může snižovat účinky těchto léků. 

  TIP na ranní vzpruhu plnou vitamínů:

  Vše smícháme ve vlažné vodě (můžete použít shaker).

  BrainMax Pure Mladý ječmen v BIO kvalitě!

  Pokud tápete mezi několika produkty a nevíte, jak vybrat ten správný, zaměřte se především na původ mladého ječmene. Jako u jiných zelených superpotravin, je důležité, aby byl mladý ječmen v BIO kvalitě a neobsahoval žádné chemikálie ani pesticidy. Proto jsme zařadili mladý ječmen do našeho BrainMax Pure repertoáru. Náš mladý ječmen je šťáva z mladých výhonků ječmene, šetrně sušená, aby byly zachovány všechny bioaktivní látky. Mladý ječmen si můžete dopřát každého ráno jako výborný start do nového dne.