MSM - suplement podporující zdraví kloubů, trávení a krotí alergie

Co kdybych vám řekl, že existuje „zázračný suplement“ který umí snížit zánětlivost těla, pomoci tělu bojovat se stresem a bolestmi, zlepšit imunitu nebo zvýšit množství energie. Zajímalo by vás, co se za tímto zázračným suplementem skrývá? Tak si pojďme osvětlit, co je to MSM! Na co se MSM používá? MSM je v dnešní době využíváno při léčbě velkého množství nemocí, symptomů či postižení. Konzumace MSM přináší benefity jako zlepšení imunity, snížení chronického zánětu v těle či lepší regeneraci tkání.

Co je to MSM?

Označení MSM je zkratka pro methylsulfonylmethan. Methylsulfonylmethan je oxidovaná forma dimethylsulfoxidu (DMSO), organické sloučeniny síry vytvořené z lignanu. MSM je také někdy označováno jako dimethylsulfon (DMSO2). Tato síru obsahující organická sloučenina je obsažena v některých zelených rostlinách, dále ji najdeme v lidském těle, v tělech množství zvířat či v mléce. Jedná se tedy o přírodní a rozsáhle rozšířenou látku, která se vyrábí z mořského fytoplanktonu.

Ve formě suplementů je známá zejména z kloubních výživ, kde se používá pro snížení zánětlivosti v kloubech. Mnoho benefitů přinášených MSM je zapříčiněno biologicky dostupnou sírou, kterou tento suplement obsahuje. Síra je v lidském těle čtvrtým nejvíce zastoupeným minerálem a je potřebná pro mnoho důležitých každodenních tělesných funkcí, MSM je tedy pro tělo dárcem síry. V suplementech bývá používána po boku dalších látek podporující funkci a zdraví kloubů a dalších pojivových tkání, například glukosamin, chondroitin, kolagen či extraktu z kadidlovníku.

 

Druhy MSM suplementů 

Na trhu je k dostání množství suplementů obsahujících MSM zahrnující:

 • Práškovou formu
 • Formu krému pro aplikaci na pokožku
 • Gelovou formu
 • Tabletovou formu
 • Tekutou formu jako například kapky do očí
 • Krystalovou formu

Nejvíce používanou formou je forma prášková. MSM můžeme najít jak samotné, tak i v mixu například s greens suplementy či trávicími enzymy. Prášková forma je nejlépe vstřebatelnou a využitelnou formou.

 

Jaký je nejlepší způsob konzumace MSM v práškové formě ? 

Nejlepší a zároveň nejjednodušší způsob je rozmíchat jednu dávku MSM asi v 450ml vody. Při výběru suplementu pozorně čtete složení a se suplementací začněte postupně. Dávku můžete postupně navyšovat a vyhnout se s vysokou začáteční dávkou možným trávicím problémům. Nejlepší efekty se dostaví při kombinaci MSM s dalšími protizánětlivými suplementy jako je vitamín C či omega 3 mastné kyseliny. 

Podle amerického webu Natural Eye Care, lze kapky do očí obsahující MSM požít pro zvýšení propustnosti očních membrán, změkčení tkání, snížení tlaku či pro zlepšení využití živin. Gelová či krémová varianta může být použita na kůži při podráždění typu růžovka, alergické reakce, křečové žíly či hemeroidy. Ujistěte se, že MSM kupujete z kvalitního zdroje a vždy si zkontrolujete, zda suplement obsahuje správnou formu MSM (methylsulfonylmethan). Suplementy mohou také navíc obsahovat balastní látky. Vaším cílem bude najít dodavatele prodávající 100% MSM v naturální formě.

 

Výhody konzumace pro tělo 

1.) MSM pomáhá při osteoartróze a bolesti kloubů  

Vysoce prozkoumaným benefitem konzumace MSM je jeho funkce při snižování zánětlivosti kloubů, zlepšení pohyblivosti či zlepšování produkce vlastního kolagenu. MSM může být nápomocné při regeneraci pojivových tkání či kloubů. Tyto efekty jsou hlavním důvodem, proč je ve velkém množství případů používáno jak orálně ve formě kapslí nebo prášku, tak i formou gelu přímo na postižená místa při léčbě osteoartrózy či degenerativních onemocněních. 

Studie ukazují, že velké množství pacientů trpících bolestmi kloubů, ztuhlostí, problémy s koleny či zády při suplementaci MSM zažívají snížené symptomy těchto postižení a zlepšenou pohyblivost. Suplementy obsahující MSM mohou pomoci v boji s artrózou, jelikož pomáhají tělu regenerovat klouby a pojivové tkáně a zároveň v nich snižují zánětlivé projevy jako otoky či ztuhlost. Síra také ovlivňuje sílu imunity a pomáhá normální aktivitě buněk. Síra je pro naše buňky nezbytná při uvolňování vedlejších produktů a přebytečné vody způsobující otoky. 

Při klinickém testování 118 pacientů s osteoartrózou byla porovnávána funkčnost suplementace MSM s placebem. Podávání MSM po dobu 12 týdnů způsobilo menší bolesti, otok a větší pohyblivost kloubu. Suplementy MSM byly podávány 3x denně v dávkách 500mg společně s 500mg glukosaminu. Kombinace obou látek bezpečným způsobem snížila zánětlivost a bolest bez vedlejších efektů. To značí, že kombinace MSM, glukosaminu a chondroitinu je výtečným a bezpečným způsobem léčby artrózy. 

 

2.) Snižuje trávicí problémy  

MSM může pomoci obnovit výstelku trávicího traktu a snížit zánětlivé odpovědi organismu při alergických reakcích na potraviny. Užitečný může být suplement MSM také při syndromu propustného střeva (leaky gut), kdy se do krevního oběhu přes netěsnosti dostávají malé nechtěné částice, způsobující záněty po celém těle. Funkci „opraváře“ střeva zaručuje opět síra, která je pro trávení velice důležitá. Podle studii umí MSM navíc pomoci při léčbě hemeroidů. Aplikace gelového MSM společně s tea tree olejem může snižovat otok způsobený hemeroidy (oteklé cévy u rekta způsobující bolesti a krvácení při vylučování).

 

3.) Zlepšuje kvalitu pokožky  

Výzkumy ukázaly, že aplikace krému obsahujícího MSM společně s ostropestřcem pomáhá snižovat kožní zánět způsobený onemocněními jako jsou růžovka, alergie či při mechanickém porušení kůže. MSM může také pomoci při opalování, pomáhá snižovat začervenání a zmírňuje  senzitivitu kůže, jelikož snižuje zánětlivost. Tento fakt sice zatím nebyl studiemi potvrzen, ale někteří jedinci používají MSM pro udržení mladistvého vzhledu kůže, jelikož se zdá, že MSM omezuje tvorbu vrásek, jizev, černých teček či poškození způsobené sluncem.

Jak to je možné? MSM je nezbytné pro tvorbu kolagenu a kolagen je to, co drží naši pokožku mladistvou bez vrásek a poškození. Použitím MSM umožníme našemu tělu udržet si pro něj potřebný kolagen a keratin. Síra je totiž nezbytná při syntéze těchto dvou mladistvý vzhled udržujících látek. Kolagen se postupně s věkem z těla ztrácí, a to je důvodem, proč se kůže stává povislou a plní se vráskami. Z MSM můžete při kombinaci s vitamíny A,C a E vytěžit pro svou pokožku ještě více, jelikož tyto antioxidanty společně s MSM pomáhají v tvorbě nových kožních buněk.

 

4.) Snižuje bolest svalů, křeče a napomáhá regeneraci po výkonu  

Zde je něco pro aktivně hýbající se jedince trpící bolestmi svalů. Výzkumy ukazují, že MSM může působit jako přírodní analgetikum a pomáhá při bolestech, otocích a zároveň zlepšuje mobilitu a flexibilitu daných svalů. Podle studie z roku 2017 MSM zlepšilo svalovou regeneraci po cvičení, zraněních či operacích a zdá se být obzvláště účinným při kombinaci s ostatními protizánětlivými látkami. Užívání MSM je spojeno s lepší imunitou, zlepšuje hojení a snižuje bolest díky působení proti vedlejším produktům vzniklých při svalové práci (kyselina mléčná), které zvyšují svalovou bolest, ztuhlost či omezenou pohyblivost. Studie z The Journal of Sports Medicine and Physical Fitness zjistila, že stačí pouze 10 dnů suplementace MSM pro snížení svalového poškození efektem na antioxidační kapacitu těla. 

Jak MSM působí proti svalovým bolestem a poškození? Opět se dostáváme k roli síry v těle, síra je ukládána ve velkém množství právě ve svalech a kloubech. Napomáhá regeneraci poničených vláken, tkání a buněk našeho těla, které degradují pohybem. Síra omezuje otok a zánět trvající v těle po delší dobu. MSM umí také obnovovat pružnost a propustnost buněčných stěn svalových vláken, což umožňuje snadnější průchod živin, a to má za následek lepší regeneraci a odstranění kyseliny mléčné způsobující pálení svalů při výkonu. Celkovým výsledkem je tedy nižší potřebná doba pro regeneraci, snížená bolestivost a křeče. 

 

5.) Obnovuje růst vlasů 

Máte problém s řídnutím či vypadáváním vlasů s pokračujícím věkem? Dobrou zprávou pro vás je, že MSM podporuje tvorbu kolagenu a keratinu, dvou nutrientů nezbytných pro udržení vitálního vlasového porostu. Keratin a kolagen jsou pomocníky také pro udržení kvalitních nehtů a kůže. Kolagen a keratin často najdeme v přípravcích podporujících vitalitu vlasů, jelikož jsou to právě oni, kdo dává vlasům pevnost, pružnost, „zdravý“ vzhled a omezují vypadávání vlasů. 

 

6.) Pomáhá se tělu adaptovat na stres 

Už jste někdy slyšeli o adaptogenech, nebo suplementech pomáhající tělu vypořádat se se stresem? MSM funguje na hodně podobné bázi, jelikož pomáhá našemu tělu s regenerací a hojením pohybového aparátu po sportovní aktivitě, stresových situacích, zraněních či operacích. Studie z roku 2016 například zjistila, že MSM tlumí uvolňování zánětlivých molekul po cvičení a umožňuje buňkám tedy ponechat si kapacitu potřebnou k reakci na další svalový stimul.

Může vás konzumace MSM unavovat či dokonce uspávat? Ne! Právě naopak, konzumací MSM podpoříme tvorbu energie a oddálíme únavu. Konzumací MSM před cvičením, jako je například běh, se zdá mít pozitivní efekty na snížení svalového poškození a na další ukazatele stresu ve svalu. MSM také může pomoci odstranit únavu pociťovanou po cvičení či dalších stresových situacích, může pomoci zlepšit náladu či optimalizovat trávení.

 

7.) Může pomoci zlepšit alergické reakce 

Jelikož studie ukazují, že MSM může pomoci snižovat zánětlivost a množství uvolňovaných cytokinů a prostaglandinů, může být tento suplement pomocný při alergiích. Studie publikovaná v Journal of alternative and Complementary Medicine zjistila, že MSM může snižovat příznaky alergické rýmy jako jsou svědění, překrvení, dušnost, kýchání či kašel.

 

Užívání MSM

Nejčastější případy užívání MSM zahrnují: 

 • Chronické bolesti kloubů (osteoartróza, záněty, revmatoidní artritida)
 • Syndrom propustného střeva a další autoimunitní onemocnění
 • Osteoporóza a regenerace kostních zlomenin
 • Modřiny, záněty šlach, rozvoj jizev a další problémy se svaly či kostmi 
 • Alergie a astma
 • Infekce
 • Svalové křeče
 • Zácpa, vředy, nevolnost či špatné trávení
 • Příznaky PMS (křeče, bolesti hlavy, zadržování vody, problémy s trávením či strie)
 • Vypadávání vlasů
 • Problémy s kůží – vrásky, modřiny, popáleniny (MSM působí částečně protektivně proti UV záření), jiné fyzické poškození kůže či hrubou kůži.
 • Záněty oka
 • Špatnou cirkulaci krve a vysoký krevní tlak
 • Únava
 • Infekce v oblasti úst, bolesti zubů, onemocnění dásní…

Mezi tři nejznámější a nejproslulejší odvětví použití MSM patří 

 1. Antiaterosklerotické efekty: efekty MSM zabraňující kornatění tepen.
 2. Chemopreventivní sloučenina 
 3. Přírodní protizánětlivá látka 

MSM pomáhá tělu s jeho přirozenými schopnostmi pohlcování volných radikálů, což snižuje množství oxidačního stresu v těle a s ním spojenou řadu nemocí. Je také velice účinným protizánětlivým členem, jelikož blokuje uvolňování některých prozánětlivých sloučenin a zpomaluje některé signály imunitního systému, které ovlivňují funkce celého těla.

Jakým způsobem fungují MSM suplementy

Suplementy obsahující MSM dodávají tělu síru, která pomáhá produkci aminokyseliny methioninu. Methionin podporuje množství tělesných funkcí zahrnující tvorbu chemikálií v těle, tvorba pojivových tkání, vstřebávání potravy či absorpci nutrientů z potravy. Síra se nachází v tělech každého z nás, její množství se však s věkem, množstvím stresu či špatnými stravovacími návyky snižuje. Zdroji síry ze stravy jsou potraviny obsahující aminokyseliny methionin a cystein. Studie však ukazují, že tyto aminokyseliny nejsou v naší stravě dostatečně zastoupeny.

V lidském těle (a zvířecím také) se MSM nachází v kůře nadledvin, části našeho hormonálního systému odpovědné za reakce na stresové situace. Dále MSM najdeme v mozkomíšním moku, zde je využíváno pro udržení struktury pojivových tkání. Jedním z nejvýraznějších účinků MSM je zlepšení regenerace a detoxikace těla, to díky zlepšení přenosu chemikálií do a z buněk. MSM zjednodušeně dělá naše buňky více propustnými a umožňuje jim jednodušeji uvolnit nahromaděné minerály jako vápník, těžké kovy či toxiny zpomalující funkci, a naopak podporuje zavádění živin a vody do buněk.

Toto našemu tělu pomáhá v celkové hydrataci a snižuje záněty, které stojí v dnešní době za velkou řádkou nemocí. Studie dále ukazují, že MSM pomáhá stabilizovat buněčné membrány, zlepšuje antioxidační schopnosti těla, zpomaluje či zastavuje únik poškozených buněk a zachytává volné hydroxylové radikály. Síra obsažená v MSM hraje velice důležitou roli při produkci glutathionu považovaného za jeden z hlavních antioxidantů a detoxikátorů těla.

Dávkování

Jaké množství by jste měli používat? Tabulkově nejsou pro MSM a síru žádné doporučené denní hodnoty příjmu z důvodu, že nebyly indikovány žádné symptomy deficience síry či MSM v lékařství. Dávkování MSM se bude odvíjet od účelu použití a aktuálního stavu jedince. Začáteční dávkou může být 500mg MSM podávaného 2-3x denně (pro léčbu osteoartrózy). Ve studiích se používají dávky okolo 1200mg denně po dobu několika týdnů. Jiné zdroje uvádějí dávkování MSM v množstvích 3-6g denně (rozdělených do menších dávek) i tyto dávky se zdají být bezpečné a pacienty tolerované.

Je MSM bezpečné pro psy? S odkazem na Dogs Naturally Magazine MSM může být podáváno psům za účelem snížení bolesti kloubů, zranění, nebo snížení zánětu. Buďte však velice ostražití při podávání jakéhokoliv suplementu obsahujícího sladidla a příchutě. Například xylitol může být pro psy smrtelný. Terapeutická dávka u psů se pohybuje okolo 50-100mg na 5kg psí váhy. 

Rizika a vedlejší efekty 

MSM se zdá být velice dobře tolerovaným suplementem z důvodu, že se již vyskytuje v našem těle. Při suplementaci se neobjevovaly žádné výrazné vedlejší efekty, nebylo však stále provedeno dostatečné množství dlouhotrvajících studii pro úplné potvrzení. Podle Arthritis Foundation, založeno na nejuznávanějších studiích, které byly dosud provedeny s MSM jako je pilotní studie z roku 2006, analyzující účinky 6000mg MSM používaných denně pacienty trpící osteoartrózou, MSM účinně pomáhá zlepšovat příznaky bolesti a funguje bez vedlejších účinků. 

I přes tuto studii MSM může způsobovat mírné trávící problémy u konkrétních lidí. Pro jedince léčící se medikamenty upravující hustotu krve nemusí být MSM výhodné z hlediska jeho efektů na kardiovaskulární systém. Pokud jste těhotná žena, před suplementací se určitě poraďte s vaším doktorem. 

Závěrem 

 • MSM je název suplementu methylsulfonylmethanu (nebo dimethylsulfon DMSO2). Přinášející tělu biologicky aktivní síru, která je čtvrtým nejvíce zastoupeným minerálem v našem těle a je potřebná pro velké množství tělesných funkcí každý den. 
 • MSM je někdy nazýváno zázračným suplementem díky efektům na snížení zánětu, boji se stresem a bolestmi, zvýšení imunity či množství energie. 
 • Nejvíce známými účinky MSM jsou antiaterosklerotické, chemoprotektivní a protizánětlivé účinky. 
 • Výhody přináší MSM pro pacienty trpící problémy s klouby jako osteoartróza, bolesti kloubů či pro pacienty s problémovým trávením: zlepšení trávení, pomoc při syndromu propustného střeva, dále problémy s kůží jako růžovka, alergie, rány na kůži a v neposlední řadě napomáhá při svalových křečích, ztuhlostech, růstu vlasů a adaptaci na stres. 
 • Vedlejší efekty jsou pozorovány velice zřídka, někteří lidé se však po užití můžou potýkat s trávicími problémy.

 

Rostislav Nestrašil

 

Zdroje

1. Xu G, Zhou T, Gu Y, Wang Q, Shariff M, Gu P, Nguyen T, Shi R, Rao J. Evaluation of the Effect of Mega MSM on Improving Joint Function in Populations Experiencing Joint Degeneration. Int J Biomed Sci. 2015

2. Kim LS, Axelrod LJ, Howard P, Buratovich N, Waters RF. Efficacy of methylsulfonylmethane (MSM) in osteoarthritis pain of the knee: a pilot clinical trial. Osteoarthritis Cartilage. 2006.

3. Brien S, Prescott P, Lewith G. Meta-analysis of the related nutritional supplements dimethyl sulfoxide and methylsulfonylmethane in the treatment of osteoarthritis of the knee. Evid Based Complement Alternat Med. 2011.

4. Lee HR, Cho SD, Lee WK, Kim GH, Shim SM. Digestive recovery of sulfur-methyl-L-methionine and its bioaccessibility in Kimchi cabbages using a simulated in vitro digestion model system. J Sci Food Agric. 2014.

5. Berardesca E, Cameli N, Cavallotti C, Levy JL, Piérard GE, de Paoli Ambrosi G. Combined effects of silymarin and methylsulfonylmethane in the management of rosacea: clinical and instrumental evaluation. J Cosmet Dermatol. 2008.

6. Usha PR, Naidu MU. Randomised, Double-Blind, Parallel, Placebo-Controlled Study of Oral Glucosamine, Methylsulfonylmethane and their Combination in Osteoarthritis. Clin Drug Investig. 2004.

7. Withee ED, Tippens KM, Dehen R, Tibbitts D, Hanes D, Zwickey H. Effects of Methylsulfonylmethane (MSM) on exercise-induced oxidative stress, muscle damage, and pain following a half-marathon: a double-blind, randomized, placebo-controlled trial. J Int Soc Sports Nutr. 2017.

8. Barmaki S, Bohlooli S, Khoshkhahesh F, Nakhostin-Roohi B. Effect of methylsulfonylmethane supplementation on exercise - Induced muscle damage and total antioxidant capacity. J Sports Med Phys Fitness. 2012.

9. van der Merwe M, Bloomer RJ. The Influence of Methylsulfonylmethane on Inflammation-Associated Cytokine Release before and following Strenuous Exercise. J Sports Med (Hindawi Publ Corp). 2016.

10. Kalman DS, Feldman S, Scheinberg AR, Krieger DR, Bloomer RJ. Influence of methylsulfonylmethane on markers of exercise recovery and performance in healthy men: a pilot study. J Int Soc Sports Nutr. 2012.

11. Kim YH, Kim DH, Lim H, Baek DY, Shin HK, Kim JK. The anti-inflammatory effects of methylsulfonylmethane on lipopolysaccharide-induced inflammatory responses in murine macrophages. Biol Pharm Bull. 2009.

12. Barrager E, Veltmann JR Jr, Schauss AG, Schiller RN. A multicentered, open-label trial on the safety and efficacy of methylsulfonylmethane in the treatment of seasonal allergic rhinitis. J Altern Complement Med. 2002.

13. Kim YH, Kim DH, Lim H, Baek DY, Shin HK, Kim JK. The anti-inflammatory effects of methylsulfonylmethane on lipopolysaccharide-induced inflammatory responses in murine macrophages. Biol Pharm Bull. 2009.

14. Wong T, Bloomer RJ, Benjamin RL, Buddington RK. Small Intestinal Absorption of Methylsulfonylmethane (MSM) and Accumulation of the Sulfur Moiety in Selected Tissues of Mice. Nutrients. 2017.

15. Barmaki S, Bohlooli S, Khoshkhahesh F, Nakhostin-Roohi B. Effect of methylsulfonylmethane supplementation on exercise - Induced muscle damage and total antioxidant capacity. J Sports Med Phys Fitness. 2012.

16. Scott D. MSM: Does Your Dog Need It?. 2021.