Test0steron - hormon potence a plodnosti

Test0steron bývá v souvislosti s muži skloňován velmi často. Jedná se totiž o primární mužský pohlavní hormon, který reguluje plodnost, svalovou hmotu, ale i distribuci tuků a další důležité funkce. Test0steron je produkován varlaty a to konkrétně Leydigovými buňkami. Speciální buňky, které jsou umístěny ve varlatech.

Hladina test0steronu se přirozeně mění z hodiny na hodinu. Má tendenci být nejvyšší ráno a nejnižší v noci. Hladina test0steronu je nejvyšší mezi 20 - 30. rokem života. Po 30. roce pomalu klesá. Poté každý rok klesá přibližně o 1%. Chronicky nízká hladina test0steronu se nazývá hypogonadismus. Jde o stav, kdy varlata nevytvářejí dostatečné množství test0steronu. Pokud není hladina test0steronu v rovnováze, může docházet k mnoha zdravotním problémům.

Testosteron v (ne)rovnováze (1)

Za posledních 50 let hladina test0steronu neustále klesá

Nedávná prezentace v Americké urologické asociaci ukázala, že produkce test0steronu u mužů mezi lety 1999 a 2016 znatelně klesla. A to i potom, co byla data srovnána s hodnotami BMI.

Odhaduje se, že 10% - 40% dospělých má nízkou hladinu test0steronuMezi 15 a 39 lety trpí přibližně 1 z 5 mužů nedostatečnou produkci test0steronu. Výzkumníci shromáždili údaje z národního průzkumu zdraví a výživy, aby posoudili změny hladiny test0steronu v období od 1999 do 2016. Ve studii bylo zkoumáno 4045 mužů. Muži v letech 2011-2016 měli výrazně nižší hladiny test0steronu než muži v letech 1999-2004. Data jasně ukázala, že zvýšený průměrný BMI přispěl k nižším hladinám test0steronu, ale i muži ze stejné váhové kategorie měli nižší test0steron než jejich předchozí generace. [12]

Dr. Lokeshwar (spoluatutor studie) věří, že za tyto nepříliš pozitivní změny v hladinách test0steronu může mít na svědomí více faktorů. Například více mužů trpí nadváhou nebo obezitou. Mohou být také méně fyzicky aktivní. Existuje také obava, že mladí muži jsou vystaveni více xenoestrogenům a chemikáliím narušujícím jejich endokrinní systém.

hladina testosteronu v prubehu zivota muže_infografika_cz (1)

Test0steron u obézních mužů

Zajímavostí je možná i to, že nedostatek test0steronu se častěji objevuje u obézních mužů. To je způsobeno tím, že tukové buňky mají vysoké množství konkrétního enzymu (molekuly, které urychlují chemické reakce), který se nazývá aromatáza. Aromatáza má zajímavou vlastnost. V zásadě má za úkol vytvářet estrogen z molekul test0steronu. Jak víme, estrogen je hlavním ženským pohlavním hormonem, i když tento hormon potřebují i ​​muži. Samozřejmě v daleko menším množství. Takže když muž začne přibírat tuk, má stále více aromatázy, která přeměňuje jeho test0steron na estrogen. A tak jeho hladiny test0steronu začnou klesat. Navíc je známo, že břišní tuk produkuje obzvláště velké množství aromatázy. U mužů je pak obvykle velmi znepokojující, pokud se jeho nadbytečné kilogramy mají tendenci shromažďovat v této části těla.

Nízké hladiny test0steronu u mužů jsou dnes poměrně časté, přitom se jedná o velmi důležitý hormon, který u chlapců a mužů:

 • Distribuuje tuky.
 • Produkuje spermie.
 • Ovlivňuje růst a sílu kostí.
 • Podílí se na vývoji pohlavních orgánů.

Nízké hladiny tohoto primárního pohlavního hormonu u mužů bývají zapříčiněny stárnutím, vlivem některých léků, stresem, vysokou hladina železa, nadváhou, infekcí, autoimunitním onemocněním, chronickým onemocněním jater nebo ledvin, drogami nebo obstrukčně spánkovou apnoe.

Co v tělě řídí testosteron_1

Pokud není hladina test0steronu v rovnováze, může docházet k mnoha zdravotním problémům včetně:

 • Obezity.
 • Sníženého libida.
 • Poruchám erekce.
 • Únavě.
 • Nárůstu tuku.
 • Anémii.
 • Osteoporóze.
 • Ztrátě svalové hmoty.
 • Mozkové mlze.
 • Úbytku vlasů.
 • Depresím.
 • Náladovosti.
 • Snížené fyzické vytrvalosti.
 • Gynekomastii (zvětšená prsa).

Mezi nejčastější příznaky snížené hladiny test0steronu patří nízké libido, poruchy erekce, náladovost, úzkosti, deprese, ztráta svalového hmoty a naopak nárůst tukové tkáně, nejčastěji právě v oblasti břicha. Kromě toho bez přiměřeného množství test0steronu se muži stávají neplodnými, protože test0steron pomáhá vývoji zralých spermií. Dochází také k erektilní dysfunkci, která primárně postihuje muže ve věku 40-70 let, ale vlivem úbytku test0steronu je dnes problémem i mnohem mladších mužů. 

Testosteron

Test0steron a plodnost

Jednou z mnoha funkcí, kterou má test0steron na starost je i produkce spermií. Nejen množství, ale i kvalita spermií je do velké míry ovlivněna hladinou test0steronu. Nízká hladina test0steronu nemusí vždy přímo způsobit neplodnost. Muži s nízkým obsahem test0steronu mohou stále produkovat zdravé spermie, protože produkci spermií stimulují i jiné hormony. Může mít však za následek sníženou produkci spermií, lépe řečeno jejich množství. Hladiny test0steronu ve varlatech, kde se tvoří spermie, jsou mnohem vyšší než hladiny test0steronu v krvi. Produkce test0steronu v těle je složitý proces, který vyvažuje spolupráce mezi mozkem a tělem. Mozek neustále sleduje hladinu test0steronu v těle a když zjistí jeho snížení, produkuje hormon uvolňující gonadotropin, který podpoří produkci stimulujícího hormonu (FSH) a luteinizačního hormonu (LH). Tyto hormony spouští produkci spermií a tvorbu test0steronu ve varlatech.

Jak podpořit produkci test0steronu?

Test0steron lze sám o sobě do značné míry ovlivnit. Je mnoho věcí, jak můžeme podpořit jeho produkci.

 • Udržujte si svou optimální váhu.
 • Dodržujte zásady zdravé stravy.
 • Pravidelně cvičte.
 • Omezte alkohol a tabákové výrobky.
 • Pravidelně se oddávejte sexu.
 • Minimalizujte stres.

Co způsobuje nízká hladina testosteronu

Dokonce existují byliny, které mají přímý vliv na produkci test0steronu. Některé druhy bylin se dokonce výborně doplňují (například Maca a Epimedium) a jejich kombinace může blahodárně působit na mužský organismus. Představíme si některé z hlavních bylin, které podporují produkci test0steronu, plodnost a vitalitu.

Tongat Ali 

Tongat Ali latinsky (Eurycoma longifolia) je rostlina pocházející z Malajsie, Barmy, Thajska a Indonésie. Po staletí je kořen používán jako tradiční lék na malárii, vysoký krevní tlak, horečky, únavu a ztrátu libida. V dnešní době je velmi často používán, protože zvyšuje sportovní výkon. Je to proto, že obsahuje sloučeniny zvané quassinoidy, včetně eurycomaosidu, eurycolaktonu a eurycomanonu, které mohou tělu pomoci efektivněji využívat energii, snižovat únavu a zlepšovat vytrvalost.(1) Tongat Ali ve studiích prokázal schopnost zvýšit libido a erektilní funkce ve srovnání s podáváním placeba. Studie probíhala po 12 týdnů s 26 muži a Tongat Ali prokazatelně mužům zlepšil sexuální zdraví.(2) 

Tongkat Ali

Tongat Ali má vliv na:

 • Sexuální zdraví.
 • Zvyšuje test0steron.
 • Plodnost.
 • Nárůst svalové hmoty.

Tongat Ali má také vliv na plodnost. Jedna studie u 75 mužských partnerských párů s neplodností zjistila, že užívání 200 mg extraktu tongkat ali denně významně zlepšilo koncentraci a pohyblivost spermií po 3 měsících užívání. Léčba pomohla otěhotnět více než 14% párů. (3) Ve studiích byl také zkoumán vliv této byliny na zvýšení test0steronu. Studie sledovala 76 mužů po drobu 4 týdnů a prokázala, že bylina zvyšuje test0steron.(4) 

Tribulus Terrestris

Tribulus Terrestris známý také jako kotvičník zemní roste po celém světě a dobře se mu daří v suchém podnebí. Dokonce se mu daří i tam, kde ostatní rostliny nejsou schopny přežít. V dnešní době se většinou používá při sexuální dysfunkci. To dokazuje studie, kde bylo zkoumáno 180 mužů. 90 mužů užívajících Tribulus a 90 mužů užívajících placebo. Studii dokončilo 86 mužů z každé skupiny a bylo prokázáno zlepšení u těch, kteří užívali Kotvičník ve srovnání s placebem.(5) Není proto divu, že tradiční čínská medicína používá Tribulus po staletí jako afrodiziakum. Tribulus je také oblíbený díky svým vlastnostem zvyšovat sílu, budovat svalovou hmotu a především zvyšovat hladinu test0steronu.

Kotvičník má vliv na:

 • Sportovní výkon.
 • Poruchy sexuálních funkcí (včetně erektilní dysfunkce).
 • Zvyšení libida.
 • Působí jako přírodní diuretikum (močopudné vlastnosti).

Bylo zjištěno, že Tribulus funguje jako přírodní diuretikum, pomáhá zvyšovat produkci moči a může být vhodný jako podpůrná léčba při ledvinových kamenech. Výzkumy také ukázaly, že je Tribulus schopen snížit hladinu cukru v krvi. Studie se zaměřila na snižování hladiny cukru u žen s diabetem typu 2. Při užívání 1000 mg každý den po pouhých třech měsících užívání dokázal významně snížit hladinu cukru v krvi. Kotvičník se také podílí na posílení obranyschopnosti organismu.(6)

Maca

Maca je původní kořenová zelenina původem z peruánských And a je podobná tuřínu nebo ředkvičkám. Jako plodina je pěstována nejméně po dobu 2000 let. Během posledních deseti let se stala velmi populární, protože se jedná o významný adaptogen. Adaptogeny můžeme popsat jako silné rostliny, které podporují schopnost těla odolávat fyzickému i emocionálnímu stresu. Maca je ceněné afrodiziakum, podporuje zdraví mužů, optimalizuje fyzickou výkonnost a zvyšuje libido. Ve výzkumu z roku 2010, který zahrnoval čtyři randomizované klinické studie s celkem 131 účastníky, bylo zjištěno, že po šesti týdnech užívání macy docházelo u jedinců ke zvyšování sexuální touhy.(7)

Mimo to Maca pomáhá zvládat stres. Pokud pociťujete napětí nebo stres po delší dobu, který přechází ve vyčerpání, je to právě Maca jako vlivný adaptogen, která pomůže lépe zvládat stres a vše co k němu patří.

Maca-ucinky

Účinky Maca kořene:

 • Podporuje mužské zdraví.
 • Zvyšuje libido.
 • Zlepšuje náladu.
 • Zvyšuje fyzickou vytrvalost.
 • Udržuje duševní zdraví.
 • Pomáhá lépe se vyrovnávat se stresem.
 • Podporuje hormonální rovnováhu.

Nepřímý mechanismus působení MACY na pohlavní hormony u mužů i žen

Maca nepůsobí přímo na zvyšování test0steronu (který proto nemusí být při jejím užívání zvýšen u všech), ale zvyšuje jeho prekurzor dehydroepiandrosteron (DHEA), což je androgen a neurosteroid, nejhojněji kolující hormon v lidském těle, který slouží jako substrát pro syntézu všech dalších androgenů (u mužů) i estrogenů (u žen). Nedostatek DHEA je přitom jednou ze tří hlavních příčin, nedostatku test0steronu, kterým trpí 90% mužské populace na našem území. Přirozenou obnovou hladiny DHEA tak nepřímo dosáhnete zvýšení Vašeho test0steronu, stejně jako celkově lepší nálady, vitality a energie. Není proto divu, že přirozenou cestu k udržování vysoké hladiny DHEA si vypěstovaly prostřednictvím rozdílné fytoterapie přírodní národy po celém světě a že je nedostatek DHEA v současné době u moderní civilizace spojen se stále rychleji nastupující andro a meno pauzou a jejich negativními příznaky.

Maca, Ashwagandha, Tribulus Zdravotní tvrzení

Ashwagandha

Dalším velmi známým adaptogenem je Ashwagandha. Její podpůrné účinky se v posledních letech jsou známy a tak je po celém světě Ashwagandha na vzestupu. V ajurvédské medicíně se Ashwagandha používá jako přírodní afrodiziakum, která pomáhá zlepšit sexuální dysfunkci, protože zvyšuje průtok krve, čímž působí jako sexuální stimulant. Kromě toho se používá také ke zvýšení hladiny test0steronu a může pomoci k zlepšení mužské plodnosti.(7,8)

Ashwagandha byla mimo jiné zkoumána jako podpůrný prostředek proti úzkostem a depresím. Studie podpořila tvrzení, že Ashwagandha zmírňuje úzkosti a deprese.(9) Mnoho příznivých vlastností, které má Ashwagandha, včetně antioxidačních vlastnosti, je dáno především obsahem ochranných sloučenin withanolid D a withanon.

Snad překvapivou výhodou ashwagandhy je její schopnost zvýšit svalovou hmotu a sílu. Z tohoto důvodu by to mohl být užitečný nástroj pro muže, kteří se věnují posilování a konkrétně silovým tréninkům za účelem nárůstu svalové hmoty. Vliv Ashwagandhy na nárůst svalové hmoty zkoumala studie, kdy bylo mladým mužům podáváno 300 mg extraktu Ashwagandhy nebo placebo dvakrát denně po dobu 8 týdnů. U skupiny, která užívala Ashwagandhu došlo k výraznému nárůstu síly a svalové hmoty.(10)

 • Podpůrný prostředek při úzkostech a depresích.
 • Pomáhá při erektilní dysfunkci.
 • Vyrovnává hormony štítné žlázy.
 • Zvyšuje vytrvalost a sílu.
 • Zvyšuje plodnost - zvyšuje počet spermií.

Banner clanek Testoboss

Catuaba

Amazonský les je domovem nespočtu zdraví prospěšných rostlin a bylin. Je také domovem relativně malého, ale rychle rostoucího stromu s názvem Catuaba. Historicky nejvýznamnější použití Catuaby, konkrétně kůry tohoto stromu, je pro jeho afrodiziakální vlastnosti. Kromě použití ke zvýšení libida se v Brazílii používá ke stimulaci centrálního nervového systému, k uklidnění nervů a posílení paměti, protože stimuluje mozkovou činnost a nervovou soustavu.

Podobně jako předchozí zmíněné rostliny je i Catuaba plná příznivých vlastností. I když se dnes používá při poruchách nervového systému, stále se ctí hlavně jako podpůrný lék při impotenci. Afrodiziakální vlastnosti této rostliny jsou bezpochyby nejznámější a nejoblíbenější použití. Obsahuje 3 specifické alkaloidy, o nichž se předpokládá, že podporují libido, včetně „yohimbe“, které se jeví jako nejaktivnější sloučenina, která má stimulační účinek na libido mužů i žen. Předpokládá se, že tyto alkaloidy zvyšují sexuální funkce stimulací nervového systému. Catuaba stimuluje průtok krve do genitálií, může posílit a prodloužit erekci. Catuaba je dokonce považována za nejsilnější prostředek, jak podpořit sexuální zdraví u mužů. Kromě těchto pozitivních vlastností obsahuje také minerály, stopové prvky a to zejména hořčík, draslík a vápník.

Catuaba pomáhá při:

 • Impotenci.
 • Nespavosti.
 • Ztrátě paměti.
 • Depresi.

Muira Puama

Muira Puama, původem z oblastí amazonského deštného pralesa, je malý strom dorůstající až do výšky pěti metrů. Poznáte ho podle malých bílých květů, které mají lehce štiplavou vůni podobnou jasmínu. Nejčastěji se využívá kůra a kořeny stromu. Je bohatá na biologicky aktivní sloučeniny, včetně rostlinných sterolů, éterických olejů, triterpenů, mastných kyselin a alkaloidů. Rostlinné steroly mohou jemně ovlivňovat hormonální rovnováhu. Jako ostatní adaptogeny i Muira Puama pomáhá organismu v době psychické i fyzické zátěže. V případě, že jste dlouhodobě vystaveni stresu je Muira Puama vhodná jako doplněk, který může pomoci se zvládnutím stresu, ale také při projevech úzkostí nebo depresí. Muira Puama je výjimečná, protože dokáže řešit hormonální problémy, které se projevují erektilní dysfunkcí u mužů. Jedná se o nejlepší přírodní afrodiziakum!

Muira Puama pomáhá při:

 • Sexuálních poruchách.
 • Bolavých kloubech.
 • Ztrátě chuti k jídlu.
 • Při fyzické i psychické zátěži.
 • Stresu.

Horny Goat weed

Horny Goat Weed nebo také Epimedium je rostlina, která pochází z částí Číny, Japonska a Koreje. Dnes se široce pěstuje jako okrasná rostlina v mnoha oblastech světa, včetně Spojených států. Listy mají tvar srdce a bylina má pověst přírodního afrodiziaka. V tradiční čínské medicíně je bylina považována za jangové tonikum, které zvyšuje energii ledvin. 

Icariin, který byl objeven jako aktivní látka rostliny má pro organismus mnoho výhod. S touto látkou jsou spojeny příznivé účinky, včetně antioxidačních vlastností, podpory oběhového a kardiovaskulárního systému. Konkrétně se jedná o flavonoidovou sloučeninu, která se metabolizuje na flavonoid baohuosid. Flavonoidy jsou typy antioxidantů, u kterých bylo prokázáno, že mají mnoho vlastností, které bojují proti stárnutí a pomáhají chránit buňky před poškozením.

Kromě toho může pomoci optimalizovat hladinu kortizolu a snížit některé negativní účinky na tělo, jako je například snížený sexuální apetit, duševní únavu a různé problémy s hormonální rovnováhou nebo sexuální výkonností. Možná proto se také této bylině přezdívá přírodní viagra. Epimedium pomáhá při erektilních dysfunkcích a to bez vedlejších účinků. Léky, jako je viagra mohou mít vedlejší účinky od bolesti hlavy, podráždění žaludku a problémů se zrakem. Tým italských vědců se zaměřil na výzkum alternativního léku a to právě na Epimedium. Vzhledem k tomu, že sloučenina cílí na enzym přesněji, nemá pak tolik nežádoucích účinků jako například Viagra. Kromě toho se ukázalo, že rostlina spolu s jinými dovede zabránit úbytku kostní hmoty, ke které dochází v důsledku stárnutí. 

Horny Goat weed je ceněný pro tyto vlastnosti:

 • Zlepšuje průtok krve a řeší tím erektilní dysfunkci.
 • Pomáhá zvyšovat produkci test0steronu.
 • Předchází úbytku kostní hmoty.

BrainMax TestoBoss: 7 bylin pro maximální potenci

Všechny výše zmíněné byliny mají jedno společné a to je podpora mužského zdraví. Tyto byliny se používají po celá staletí domorodými kmeny a z těchto sedm rostlin jsme vytvořili TestoBoss. BrainMax Testoboss je světově unikátní kombinací 7 bylin, jejichž účinky na potenci, plodnost a zdraví pohlavních orgánů i hormonů byly opakovaně potvrzeny stovkami studií. Testoboss je ryze přírodní produkt, který obsahuje nejsilnější extrakty rostlin, které jsou pro své účinky na plodnost a sexuální zdraví ceněny starodávnými kulturami po celém světě. Prakticky každá bylina obsažena v BrainMax Testoboss je místním obyvatelstvem nazývána přírodní viagrou a to právě kvůli jejich pozitivnímu působení na reprodukční zdraví a potenci.

 Veronika Halusková

 

Zdroje: 

1. Review Ergogenic Effect of Long Jack, Eurycoma Longifolia, Thasanee Khanijo and Wannee Jiraungkoorskul

2. Effects of a Proprietary Freeze-Dried Water Extract of Eurycoma longifolia (Physta) and Polygonum minus on Sexual Performance and Well-Being in Men: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Study, Jay K UdaniAnnie A GeorgeMufiza MusthapaMichael N PakdamanAzreena Abas 

3. Eurycoma longifolia Jack in managing idiopathic male infertility, Mohd Ismail Bin Mohd Tambi and M. Kamarul Imran

4. Standardised water-soluble extract of Eurycoma longifolia, Tongkat ali, as test0sterone booster for managing men with late-onset hypogonadism?, M I B M Tambi 1M K ImranR R Henkel

5. Evaluation of the efficacy and safety of Tribulus terrestris in male sexual dysfunction—A prospective, randomized, double-blind, placebo-controlled clinical trial, Zdravko Kamenov, Svetlana Fileva, Krassimir Kalinov, Emmanuele A. Jannini

6. Efficacy of the Hydroalcoholic Extract of Tribulus terrestris on the Serum Glucose and Lipid Profile of Women With Diabetes Mellitus: A Double-Blind Randomized Placebo-Controlled Clinical Trial Nasrin Babadaei SamaniAzam JokarMahmood SoveidMojtaba HeydariSeyed Hamdollah Mosavat

7. Maca (L. meyenii) pro zlepšení sexuální funkce: systematický přehled, Byung-Cheul Shin 1Myeong Soo Lee Eun Jin Yang Hyun-Suk Lim Edzard Ernst

8. Withania somnifera improves semen quality by regulating reproductive hormone levels and oxidative stress in seminal plasma of infertile males, Mohammad Kaleem AhmadAbbas Ali MahdiKamla Kant ShuklaNajmul IslamSingh RajenderDama MadhukarSatya Narain ShankhwarSohail Ahmad

9. Clinical Evaluation of the Spermatogenic Activity of the Root Extract of Ashwagandha (Withania somnifera) in Oligospermic Males: A Pilot Study Vijay R. Ambiye,  Deepak Langade, Swati Dongre,  Pradnya Aptikar,  Madhura Kulkarni, and Atul Dongre

10. Anxiolytic-antidepressant activity of Withania somnifera glycowithanolides: an experimental study, S.K.BhattacharyaA.BhattacharyaK.SairamS.Ghosal
 
11. Examining the effect of Withania somnifera supplementation on muscle strength and recovery: a randomized controlled trial, Sachin WankhedeDeepak LangadeKedar JoshiShymal R SinhaSauvik Bhattacharyya
 
12. Patel P, Fantus R, Lokeshwar S, et al. Trends in Serum test0steron Levels Among Adolescent and Young Adults Men in the United States. Presented at: 2020 AUA Virtual Experience; May 15, 2020. Abstract MP78-01.

 
testoboss fb header cz
 
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!