5 nejlepších potravin pro klouby

Funkční schopností kolagenu v lidském těle je umožnění flexibility, síly, plynulý pohyb kloubů bez bolesti. Mezi další efekty kolagenu patří udržení zdraví kardiovaskulárního a trávícího systému, či zlepšené hojení ran. Kolagen zkrátka funguje jako lepidlo, držící naše tělo pohromadě. Ve skutečnosti slovo kolagen je odvozeno od řeckého výrazu „kolla,“ neboli v překladu „lepidlo.“ Existují potraviny, které mohou podpořit hojení celého těla, včetně poranění a onemocnění pojivové tkáně. Správnými rozhodnutími ve stravě můžete například udržet vitální své klouby, chrupavky, vazy a šlachy. Což vám bude jak nápomocné v pokročilejším věku, tak i při provádění sportů či běžného pohybu nyní. Je čas osvojit si znalosti o potravinách obsahujících či pomáhajících při tvorbě kolagenu. 

typy kloubu_infografika_cz

Nejlepší potraviny pro vaše klouby

Jaké potraviny napomáhají zdraví kloubů? Zde je výběr hvězd zaručujících dostatečný příjem kolagenu z potravy. Jedná se jak o potraviny, tak  skupiny potravin, bez kterých nemůžete žít! 

1.) Vývar z kostí

Vím, že tématem vývaru a  kolagenu jsme se již v článcích zaobírali, ale bez zmínky vývaru by list potravin zlepšujících vitalitu kloubů nebyl kompletní. Vývar je kombinací super účinných látek podporující jak zdraví pojivových tkání, tak i celého těla. Ve vývarech nalezneme vedle kolagenu také glukosamin, chondroitin, vápník, hořčík, fosfor či síru.

2.) Zelenina obsahující sulfáty

Potraviny jako brokolice, květák, zelí nebo cibule mají jedno společné, a to je vysoký obsah sulfátů společně s chondroitinem formujícím chrupavky. Sulfáty jsou nezbytné pro proces sulfatace, důležité pro tvorbu glukosaminu sulfátu a chondroitinu sulfátu, obě látky pomáhají usnadnit tvorbu a opravu chrupavek.

3.) Bioflavonoidy

Borůvky, ostružiny, třešně, skořice, acai, červené zelí nebo cibule obsahují anthokyanidiny, které pomáhají zesilovat pojivové tkáně tvorbou vazeb mezi vlákny kolagenu. Acai, meruňky, nektarinky, třešně nebo raw cacao zase obsahují katechiny, které omezují degradaci kolagenu. 

4.) Potraviny obsahující zinek

Zvěřina, hovězí maso, ústřice, sezamová či dýňová semínka, toto jsou všechno potraviny bohaté na zinek. Zinek je nezbytnou látkou pro tvorbu pojivových tkání, proto je dobré, ho do svého jídelníčku zařadit.

5.) Potraviny obsahující měď

Avokádo, kakao, sezamová či slunečnicová semínka, kešu ořechy, potraviny obsahující měď. Měď je nutná pro „zrání“ kolagenu.

Nejlepší suplementy pro vaše klouby

Jako přídavek k nejlepším jídlům přidáme i top suplementy, které nám zaručeně pomůžou udržet náš pohybový aparát v pořádku a funkční po dlouhá léta.

1.) Vitamín C 

A začneme zostra, nejen že pomáhá syntéze kolagenu, také urychluje regeneraci kostí při zlomeninách či snižuje množství oxidativního stresu v těle. Pro jedince trpící osteoartrózou přinese benefit zejména zpomalenou degradací chrupavek. Pokud se poohlížíte po suplementu obsahující vitamín C, zaměřte se na suplementy obsahující přírodní vitamín C ve formě super potravin jako je camu camu, amla berry (indický angrešt) či acerola.

2.) Kurkuma  

Extrakt z kurkumy (Turmeric) obsahuje hned dvě látky chránící klouby a to kurkumin - ten snižuje zánětlivost těla a turmeron - který podporuje růst kmenových buněk. Dohromady pomáhají vyživovat a opravovat vaši kloubní tkáň. Tyto látky můžeme do těla dostat přímo z kurkumy, popřípadě formou suplementu ve formě extraktu. 

3.) Omega 3 mastné kyseliny 

Organizace zabývající se léčbou artritidy v USA doporučuje konzumaci těchto mastných kyselin ve formě kvalitního suplementu či přímo z ryb obsahující omega 3 mastných kyselin ve velkém množství jako jsou losos, tuňák, makrela, sardinky, čí ančovičky. Tyto mastné kyseliny jsou přirozeně protizánětlivým členem, který může pomoci ulevit od bolesti a otoku. 

Banner clanek vegan omega

4.) Kyselina hyaluronová 

Ve vyšších dávkách je tato substance tak efektivní při léčbě osteoartrózy, že ji americký úřad FDA (ústav pro kontrolu potravin a léčiv) zařadil na listinu látek pomáhající ulevit při této nemoci. Doporučovaná a funkční verze je podle FDA injekční formou od lékaře přímo do místa kloubu. Existuje však i evidence potvrzující efektivitu nižších dávek ze suplementů, i ty mohou pomoci ulevit od ztuhlosti či bolesti. 

5.) Glukosamin

Látka nezbytná pro tvorbu GAGs (glucosaminoglycan), což je látka nutná pro tvorbu a udržení kolagenu a pojivových tkání. Glukosamin je možné získat ze stravy (například vývar je skvělým zdrojem), popřípadě z potravin obsahujících bílkoviny, nebo ho užívat přímo ve formě suplementu.

6.) Chondroitin 

Jedná se o strukturální složku chrupavky, chondroitin dodává chrupavce pružnost a odolnost proti tlakům. Nalezneme ho ve vývarech a v suplementech z něj vyrobených (bone broth protein). Pokud vám vývar nechutná či nekonzumujete tyto typy proteinu, doporučujeme suplementovat chondroitin napřímo.

7.) Spirulina 

Tato superpotravina nabytá živinami obsahuje superoxid dismutázu, enzym přirozený pro lidské tělo působící jako antioxidant. Spirulinu nalezneme v množství „greens“ produktů.

 

Oleje pomáhající zdraví kloubů

A stále ještě nekončíme, zkuste tyto typy olejů pro podporu kloubního zdraví!

1.) Mátový olej 

Mátový olej je často doporučován pro zmírňování příznaků revmatoidní artritidy, a to z důvodu svých analgetických, anestetických či protizánětlivých vlastností pomáhající uvolňovat bolesti či ztuhlost kloubů. Zkuste si někdy vetřít a rozmasírovat pár kapek na postižené místo a posuďte funkčnost sami.

2.) Oleje z kadidla a myrhy 

Oba tyto oleje mohou být prospěšnými pomocníky pro jedince trpící revmatoidní artritidou. Studie ukazují, že při kombinaci dohromady mohou snižovat zánět v kloubu a ulevit od bolestí. Opět zkuste oleji potřít postižené místo a čekejte na výsledky.

Zdraví kloubů pro nás není problém, který bychom měli řešit, do té doby, než se objeví bolest či první zranění. Pokud procházíte právě těmito stavy bolesti, konzumace kolagenu a suplementů podporující jeho tvoru bude určitě přínosná. Ale pravdou je a bude, že pokud se o naše klouby budeme starat ještě před vypuknutím bolesti a proaktivně zařadíme kolagen a suplementy podporující zdraví kloubů, nejen že oddálíme případné problémy, ale můžeme jim například i zabránit. Zkuste popřemýšlet nad tím, že byste se mohli vyhnout všem těm operacím a návštěvám doktorů. Mohli byste zůstat i v postarším věku stále aktivní a pohybliví. Nebo se po zranění opět navrátit na hřiště či podium.

Přidáním kolagenu do naší každodenní stravy toto nemusí být jen představa, ale může se to stát realitou. Loučím se a připíjím na vaše zdraví sklenkou vývaru!

 

Rostislav Nestrašil