Cluster Dextrin® neboli cyklický dextrin - nejlepší pomocník pro vytrvalostní sporty

Pokud jste si zamilovali jakýkoliv sport nebo pohybovou aktivitu, jistě víte, že sacharidy jsou pro tělo nejlepším palivem. Pokud se s vášní oddáváte sportu, bez sacharidů se zkrátka neobejdete. Potíž je v tom, když fyzická aktivita trvá příliš dlouho a v našich svalech ubývá důležitého glykogenu. V takovou chvíli je dobré vědět, jak se na tak náročnou aktivitu co nejlépe připravit.

Co je glykogen? Důležité palivo pro naše svaly!

Glykogen je taková zásobárna naší energie. Je uložen ve svalech a menší část v játrech (poměr 3:1). Ve chvíli, kdy jsme fyzicky aktivní, glykogen se postupně vyčerpává. Pokud dojde k jeho absolutnímu vyčerpání, projeví se to velkou únavou, bolestmi svalů, ztrátou síly a máme pocit, že jsme opravdu na dně svých sil. Celkové množství glykogenu závisí i na trénovanosti každého člověka, ale pohybuje se mezi 300-500 g. Zde vidíte, že i zásoby glykogenu se dají do jisté míry ovlivnit pravidelnými tréninky. Pokud dojde k vyčerpání svalového glykogenu a dojde na glykogen v játrech. To se projeví slabostí, závratí a nevolností, protože hlavní práce jaterního glykogenu je udržet stabilní cukr v krvi. Přesně proto jsou pro nás před tréninkem sacharidy tolik důležité. Je zkrátka naším cílem, aby k takovému vyčerpání nedošlo a udrželi si nejen energii, ale také lepší výkon.

Co způsobí vyčerpání glykogenu

Cluster Dextrin® neboli cyklický dextrin. Co je na něm tam unikátního?

Cluster Dextrin® je patentovaná forma polysacharidu, kdy se za speciálního enzymu štěpí kukuřičný škrob. Díky tomu vznikne unikátní polysacharid s vysokou molekulovou hmotností. To způsobuje, že se v žaludku nezdržuje příliš dlouho a rychle putuje do tenkého střeva, odkud se dostává do krevního řečiště. 

  • Pomáhá zlepšit vytrvalost a oddálit únavu.
  • Snadno stravitelný, nezpůsobuje pocity těžkého žaludku.
  • Rychlý zdroj energie před tréninkem.
  • Nabuzení pro maximální výkon.
  • Dodává stabilní energii během celého tréninku.
  • Dobře se rozpouští a neobsahuje přidané cukry.

Banner clanek dextrin

Rozdílů mezi maltodextrinem a Cluster Dextrinem® je hned několik a nejedná se o maličkosti

1.) Vyšší výkon - VÍTĚZ CLUSTER DEXTRIN®

Patrně to, co všechny zajímá nejvíce, je dopad na výkon po konzumaci maltodextrinu a Cluster Dextrinu®. Proběhly studie, které jasně poukázaly na to, že výkon byl po vypití Cluster Dextrinu lepší. Konkrétně studie z roku 2014, které se účastnilo 24 cyklistů.1 V této studii všichni účastníci jeli na kole po dobu 90 minut, 30 minut při 40 % jejich V02 max (ukazatel maximálního množství kyslíku, které vaše tělo dokáže využít během jedné minuty pohybové aktivity), a pak další hodinu při 60 % jejich V02 maxPo hodině jízdy na kole dostala jedna skupina nápoj obsahující 15 g cyklického dextrinu, zatímco druhé skupině byl podán nápoj obsahující 15 g maltodextrinuStudie zjistila, že po požití sacharidového nápoje měli účastníci, kterým byl podáván cyklický dextrin, významně nižší RPE (stupnice RPE slouží k měření intenzity cvičení) než skupina s maltodextrinem. Navíc 30 minut po požití byla hladina glukózy v krvi vyšší ve skupině s cyklickým dextrinem než ve skupině s maltodextrinem, aniž by to ovlivnilo inzulín. Stručně řečeno, i když účastníci cvičili se stejnou intenzitou, pro skupinu s cyklickým dextrinem bylo cvičení jednodušší než ve skupině s maltodextrinem. Tento rozdíl byl pravděpodobně způsoben stabilnější hladinou glukózy v krvi

2.) Čas, po který se sacharid zdržuje v žaludku - VÍTĚZ CLUSTER DEXTRIN®

Pro vytrvalostní sportovce je velmi důležitá informace, jak se po vypití předtréninkového suplementu budou cítit, protože i to může do velké míry ovlivnit celkový výkon. Při dlouhém výkonu, který vyžaduje velké množství kalorií, je cyklický dextrin v této oblasti považován za „nejjemnější“ dostupný sacharid, protože zkrátka tolik nezatěžuje žaludek.2 Zatímco maltodextrin je lepší oproti glukóze a fruktóze (pokud jde o dobu vyprazdňování žaludku), zátěž pro žaludek je v případě cyklického dextrinu ještě nižší než u maltodextrinu. Obecně se má za to, že cyklický dextrin je sacharidem, který žaludek opouští nejrychleji.

Proč zvolit  Cluster Dextrin (1)

3.) Výkyvy krevního cukru - VÍTĚZ CLUSTER DEXTRIN®

Až už děláme jakýkoliv sport, je důležité, aby to na tělo mělo co nejmenší dopad. Podle výběru sacharidů také máme sami ve svých rukou to, jak velké budou výkyvy hladiny krevního cukru. Krevní cukr by po jídle měl růst pozvolna a ideálně by v něm neměly být žádné velké propady. Pokud si dáme něco sladkého s bílým cukrem, hladina krevního cukru rychle stoupne a stejně rychle poté klesne. Cluster Dextrin® má nespornou výhodu také v tom, že nezpůsobuje takové výkyvy a díky tomu funguje jako spolehlivý pomocník stabilní doplnění energie. Neobsahuje jednoduché cukry, pouze polysacharidy. Oproti tomu maltodextrin způsobí příval energie, ale vede ke značným energetickým výkyvům a propadům.  

4.) Gastrointestinální potíže - VÍTĚZ CLUSTER DEXTRIN®

Studie ukázaly, že maltodextrin a dextróza jsou odpovědné za výrazně více (až dvakrát více) potíží gastrointestinálního traktu v porovnání s cyklickým dextrinem.3 Ve skutečnosti se ukázalo, že cyklický dextrin nemá více případů GI potíží než samotná voda. Tohle je nesporná výhoda cyklického dextrinu. Jednoduše řečeno Cluster Dextrin® je žaludkem mnohem lépe snášen.

1 (20)

5.) Nízká stresová reakce při fyzické aktivitě

Ať už si to přejeme nebo ne, při opakované intenzivní fyzické zátěži se vyplavuje stresový hormon kortizol. I když Cluster Dextrin® nemůžeme přímo porovnat s maltodextrinem, ukázalo se, že cyklický dextrin významně snižuje stresovou reakci po vytrvalostním cvičení v porovnání s glukózou.4  

A je vůbec nějaká nevýhoda Cluster Dextrinu? Ano. Nevýhodou patrně bude jeho cena, protože výroba tohoto sacharidu je sama o sobě nákladnější, než je tomu u maltodextrinu. Ať už se rozhodnete jakkoliv, předtréninkový suplement je potřeba vybírat podle náročnosti a doby, po kterou budete aktivní.

Pro koho je Cluster Dextrin vhodný? A kdy dát přednost klasickému nakopávači?

Jak už jsem zmínila, Cluster Dextrin® je unikátní svou dlouhou výdrží a stabilní hladinou energie bez výkyvů krevního cukru. Proto je vhodnější při vytrvalostních a kolektivních sportech, popřípadě pokud plánujete intenzivní fyzickou aktivitu po celý den. Využít můžete také Lauf Energy, který kromě cyklického dextrinu obsahuje také citrulin malát pro pořádné prokrvení, napumpování svalů, výživu a jejich bezproblémovou regeneraci. A také směs elektrolytů, které podpoří rehydrataci buněk. Klasický nakopávač jako je například LAUF Pre-workout můžete využít pro kratší tréninky, do fitka nebo pohybovou aktivitu, která není tolik intenzivní.

 

Veronika Halusková

 

1. FURUYASHIKI, Takashi, Hidenori TANIMOTO, Yasuhiro YOKOYAMA, Yasuyuki KITAURA, Takashi KURIKI a Yoshiharu SHIMOMURA. Effects of ingesting highly branched cyclic dextrin during endurance exercise on rating of perceived exertion and blood components associated with energy metabolism. 2014.

2. SHIRAKI, Takahisa, Takashi KOMENTANI, Kayo YOSHITANI, Hiroki TAKATA a Takeo NOMURA. Evaluation of Exercise Performance with the Intake of Highly Branched Cyclic Dextrin in Athletes. 2015.

3. TAKII, Hiroshi, Takashi KOMENTANI, Takahisa NISHIMURA, Takashji KURIKI a Tohru FUSHIKI. A Sports Drink Based on Highly Branched Cyclic Dextrin Generates Few Gastrointestinal Disorders in Untrained Men during Bicycle Exercise. 2004.

4. SUZUKI, K, K SHIRAISHI, K YOSHITANI, K SUGUMA a T KOMETANI. Effect of a sports drink based on highly-branched cyclic dextrin on cytokine responses to exhaustive endurance exercise. 2014.