Lipozomální vitamíny. Proč dát přednost lipozomální formě?

Poslechněte si článek v audioformě!

Pokud hledáte kvalitní doplňky stravy, měli byste se zajímat o hlavní kritérium a tím je VSTŘEBATELNOST. Možná jste se u některých doplňků setkali s názvem liposomální a nevíte, co označení znamená. Liposomální znamená, že vitamin nebo minerál je mikroskopicky uzavřený v kulovité částici podobné tuku, která usnadňuje tělu vstřebání. A jak je to možné? To si v tomto článku vysvětlíme. 

Co je to liposom a proč se přidává do vitaminů?

Britský hematolog Alec D. Bangham jako první popsal liposomy v roce 1961 v článku publikovaném na Babraham Institute v Cambridge. Liposomy jsou sférické skořápky, které jsou složeny z dvojité vrstvy mastných kyselin, podobné té přírodní vrstvě, která tvoří membránu těla buněkSamotný význam slova liposom je odvozen z řeckých výrazů  „lipos“  a  „soma“,  což znamená  „tuk“  a  „tělo“ . Liposom si můžete představit jako  zcela nepropustnou kouli (viz obrázek níže). Membránu liposomu tvoří fosfolipidový obal, který má dvě vrstvy. 

Liposom slouží k zapouzdření nutrientu a k ochraně před poškozením žaludečními kyselinami, čímž by se snížila vstřebatelnost v buňkách. Liposomy jsou jako superhrdinové vitaminů. Přenášejí živiny na různá místa v těle, kde se pak mohou vstřebat. A stejně jako lipidům jim na cestě nevadí voda ani jiné prvky. To znamená, že mohou živinu obklopit, chránit ji před poškozením a přepravit ji tam, kam potřebuje – aniž by přitom došlo k jakémukoli poškození. 

Banner clanek liposomalni vitaminy_2

Jakmile je vitamin takto zapouzdřen, nemůže uniknout z liposomu, dokud není tato dvojitá vrstva narušena. Liposom chrání svůj obsah před agresivními žaludečními kyselinami, enzymy, změnou PH, oxidací a umožňuje snadnější vstřebávání ve stěnách tenkého střeva. Odkud putuje do jater a poté do krevního oběhu. Tím dosahuje vyšší koncentrace v krvi. Fosfatidylcholin, který se běžně používá při výrobě liposomů je hlavním stavebním kamenem vnějšího obalu buněk a tělo jej následně využije k výrobě buněk nových. Celá výroba liposomálních vitaminů je velmi šetrná. Bez použití tepla nebo vysokého tlaku zůstává účinná látka neporušená, což zajišťuje, že liposomy se nerozpadnou dříve, než se dostanou do buněk. Účinná látka se tedy uvolňuje přímo v buňce.

vyhody liposomálních vitamínu_infografika_cz

Liposom je v podstatě ochranný obal, který dopraví vitamin tam, kam patří - tzn. do cílové buňky.

 Jaké jsou výhody liposomálních vitaminů?

  • Vyšší biologická dostupnost a vstřebatelnost.
  • Chrání živiny před poškozením při trávení.
  • Dopraví nutrient přímo do cílové buňky.
  • Stejný účinek při nižší dávce.
  • Chrání mikronutrient před trávicími enzymy a střevním mikrobiomem.

Jak fungují liposomální vitaminy v těle?

Když užíváte vitamin nebo doplněk bez liposomální technologie, normální podmínky prostředí, jako je kyslík a vlhkost, zhoršují kvalitu doplňku. Enzymy a trávicí šťávy v těle poškodí kvalitu a množství živin, které je tělo schopno vstřebat („biologická dostupnost“). Liposomální technologie zaručí, že se nutrient dopraví přes střevo do krevního řečiště a následně do cílové buňky.

Z čeho se liposom vyrábí? Slunečnicový vs kontroverzní sojový lecitin?

Liposom se vyrábí z lecitinu a zde jsou dvě možnosti. Historicky byla sója celosvětově primárním zdrojem lecitinu; nicméně látky odvozené ze slunečnice, mají několik výhod. Jednak je sója jednou z nejčastějších alergií u lidí, a pak proces extrakce slunečnicového lecitinu je ve srovnání s procesem extrakce sójového lecitinu šetrnější. Pokud mohu doporučit, vybírejte takové produkty, kde tvoří základ slunečnicový lecitin. Jak víme, sója je v dnešní době značně přešlechtěná a tak většinou nepodléhá kritérií NON GMO. I když existují i výjimky. 

Jak je možná liposomální tekutá forma vitaminu?

Důležité je podotknout, že liposomy nemají co dočinění s kapslemi, ve kterých je vitamin či minerál uložen. Můžete mít rostlinnou kapsli, a přesto se může jednat o liposomální formu. Podobně jako to máme u našeho liposomálního vitaminu C. Důležité je, aby výrobce deklaroval právě liposomální formu a pak není důležité, jestli se jedná o kapsle nebo tekutou formu. Tekutá forma má jednu velkou výhodu a tím je dávkování. Doplňky stravy v tekuté liposomální formě můžete uzpůsobit svým potřebám, popřípadě je to i velká výhoda pro užívání vitaminů dětmi. Rozdělat a vysypat kapsli samozřejmě můžete taky, ale nedovedu si představit, jak by vám v praxi fungovalo vysypávat například polovinu obsahu kapsle na lžičku.

Pokud by se dala říct nevýhoda liposomálních vitaminů, pak by to byla pravděpodobně jejich cena. Ta je dána především samotnou složitostí výroby, od které se přirozeně odvíjí i cena.

prirodni vs synteticky vitamin C_cz

NOVÁ ŘADA LIPOSOMÁLNÍCH DOPLŇKŮ BRAINMAX

Rádi představujeme několik úplně nových doplňků, které jsme vytvořili právě v liposomální formě pro lepší využitelnost. Jako první můžeme představit liposomální formu glutathionu, který je společně s meIatoninem nejsilnějším antioxidantem v našem těle. Glutathion je produkovaný každou buňkou v našem těle, ale nejvíce jeho produkce zajišťují játra. Mezi jeho hlavní funkce patří odvádění škodlivých toxinů z těla. Glutathion, který se nachází v každé buňce chrání mitochondrie před bakteriemi, viry, toxiny a neutralizuje volné radikály (reaktivní formy kyslíku) vznikající v metabolismu červených krvinek (v mitochondriích) a chrání je tak před oxidačním poškozením. Více o glutathionu si můžete přečíst v samostatném článku, kde jsme podrobněji vysvětlili jeho účinky.

Druhým je tolik očekávaný liposomální kolagen. Ten pochází z hydrolyzovaných kolagenových peptidů typu I. a II. s vitaminem C, který zvyšuje jeho vstřebatelnost.1 Kromě toho kolagen obsahuje také vitamin E, zinek a biotin. Kolagen se podepisuje na zdraví kloubů, ale podílí se také na zdravé a pružné pokožce, silných vlasech a nehtech, eliminaci vrásek, na pevnosti svalů a šlach.

48092-2_immunity-booster-lipo2

Předposlední novinkou je kompletní kloubní výživa, jak jinak než v liposomální formě. Jedná se o směs glukosaminu, chondroitínu sulfátu a kyseliny hyaluronové. Komplex pomáhá se zdravím kloubů, chrupavek, povrchu kostí a podporuje tvorbu kloubní tekutiny.

Boost pro imunitu!

Vitamin C všichni známe, jeden máme dokonce v liposomální formě v kapslích. Nicméně nyní přicházíme s liposomální tekutou formou vitaminu C, která je jednoduší na úpravu dávkování a je tak vhodný i k podávání dětěm. Snadno totiž upravíte denní dávku.

Pro správné funkce imunity, kterou nezlomí sychravé počasí ani tuhá zima, jsme vytvořili komplex dvou liposomálních doplňků pro dospělé i pro děti. BrainMax Liposomal Immunity Booster a BrainMax Liposomal Immunity Kids jsou produkty, které podpoří imunitu, jsou vhodné i při již probíhajícím onemocnění a lze je užívat dlouhodobě

Pár slov na závěr

Důležitá věc, která odlišuje kvalitní a méně kvalitní produkty na trhu, je výrobní proces. Cílem BrainMax Liposomálních doplňků je vyrábět produkty, které jsou dostupné v co nejčistší možné formě. Používáme slunečnicový lecitin, který je bez GMO. 

 

Veronika Halusková

 

1. GOPI, Sreerag a Preetha BALAKRISHNAN. Evaluation and clinical comparison studies on liposomal and non-liposomal ascorbic acid (vitamin C) and their enhanced bioavailability. 2021.