10 receptů na paleo dezerty

Recepty paleo stravy, která se zaměřuje na kvalitní maso, čerstvé ovoce a zeleninu a napodobuje to, co jedli naši předkové před tisíci lety, jsou skvělým způsobem stravování pro lidi, kteří mají problémy s lepkem nebo vyřazují zpracované potraviny. Je tu jen jeden problém: naši předkové bohužel neznali dezerty. Naštěstí jíst jako jeskynní člověk už neznamená vzdát se pohoštění po večeři. Ať už máte rádi sladké, slané nebo prostě jen chutné, tyto paleo dezerty jsou tím nejlepším způsobem, jak zakončit každé jídlo - třešničkou na vašem (paleo) dortu.

1.) Černá zmrzlina 

Detoxikační zmrzlina? Ačkoli se jedná o zmrzlinu, tak ne o jen tak ledajakou. Tato zmrzlina obsahuje aktivní uhlí. Paleo dezert, po kterém se můžete cítit opravdu dobře. Nejen, že není nezdravá, ale naopak je pro naše tělo prospěšná!

Ingredience:

 

2.) Dýňovo-kokosové tyčinky s čokoládovými kousky   

Tyto bláznivě chutné tyčinky chutnají přesně jako dýňový koláč, jsou však pro vaše tělo z nutričního hlediska daleko příznivější! Jsou tak dobré, že se nemusí stát pouze vaším paleo dezertem, ale můžou zastupovat místo svačinky mezi hlavními jídly. Chuť a šmrnc jim dává antioxidanty přeplněná skořice, muškátový oříšek a hřebíček. Ve spojení s přirozenou sladkostí javorového sirupu a vůní kokosové mouky se tyto tyčinky určitě dostanou pod kůži i vám!

Ingredience:

 

3.) Čokoládový cuketový chléb 

Taky se v létě trápíte s velkým množstvím cukety na zahradě? Využijte ji pro čerstvý cuketový chléb s čokoládovými kousky! Kombinací s pořádně vyzrálým banánem, který dodá vláčnost a sladkou chuť, a také s 6 vejci bude každý kousek plný bílkovin a prospěšných tuků! Nejlepší je, že vše pro tento chlebík máte pravděpodobně ihned po ruce! 

Ingredience:

 

4.) Lískooříškový čokodortík 

Základním stavebním kamenem tohoto dortíku je mouka z lískových oříšků. Plnění tvoří kokosové mléko, javorový sirup, kakao, vanilka a kokosový olej, to vše obalí a spojí mouka a máme dortík! Tento dezert je nepečený a vhodný i pro vegany!

Ingredience:

Budete potřebovat

  • 4 fóliové nebo fólií vyložené košíčky na muffiny

Korpus

Náplň

 

5.) Skořicové donuty z dýně 

Jste milovníkem koblih, ale nefandíte jejich výrobě? Zkuste si doma vyrobit tyto! Kokosová a mandlová mouka se postará o strukturu a dýňové pyré přinese svěží chuť. Vše vylaďuje skořicový a kokosový cukr, který se postará o vysokou obtížnost při pokusu o zamítnutí dalšího kusu. 

Ingredience:

Na donuty:

Na skořicový cukr:

 


6.) Kokosové tyčinky 

Pět ingrediencí, deset minut na přípravu a 0 minut pečení, tyhle tyčinky jsou výhra ještě před ochutnáním. Poté, co ochutnáte, tak se připravte, že je pravděpodobně nebudete chtít nikdy přestat jíst! Tyto tyčinky jsou silně návykové, pokud jste opravdu odvážní, můžete zkusit přidat kousky hořké čokolády, čímž překročíte všechny hranice chuti! :)

Ingredience:

  

7.) Citronové tyčinky 

Tradiční citronové tyčinky jsou dobré, ale množství cukru v nich již tak dobré není. Toto však neplatí u naší paleo verze! Použití medu namísto rafinovaného cukru zanechá věci sladké a neudělá v těle takovou paseku, použitím kokosové mouky sladkost doplní příjemně křupavá krusta.

Ingredience:

Na krustu:

Na citronovou polevu:

  • 3 velká vejce
  • 1/2 hrnku medu
  • 2 lžičky citronové kůry, asi 1 velký citron
  • 2 lžičky kokosové mouky prosáté
  • 1/2 šálku čerstvé citronové šťávy asi ze 3 velkých citronů

 

8.) Citrónový dortík s bobulemi 

Příprava tohoto dortíku zabere pár minut, ale jeho chuť se podobá dortu připravovanému několik hodin. Srdcem dortu je kokos, a to konkrétně kokosové mléko a olej. Kokosový olej dodá jemnou chuť a navíc povolí výrobu dortu bez laktózy. Stačí smíchat pár základních ingrediencí ze spíže, nalijte na vymazanou pánev a po chvíli v troubě máte bezchybný koláč!

Ingredience:

 

9.) Nepečené sněhové kuličky 

Po ochutnání je jen těžko uvěřitelné, že tyto sušenky neobsahují mouku. Kuličky jsou spojené datlovou pastou, mletými pekanovými ořechy a strouhaným kokosem. Vanilkový extrakt a špetka soli dodají šmrnc. Jedná se o skvělou svačinku, něco na chuť k televizi či při návštěvě příbuzných. To nejlepší na konec, konzumovat se dají i bez viny! 

Ingredience:

  

10.) Tradiční paleo brownies 

Brownies bez rafinovaného cukru, mléčných produktů, sóji a lepku? Připoutejte se a připravte se na jízdu, kterou vám tyto paleo brownies zaručí. Kokosový olej, vejce, javorový sirup, marantový škrob a kakao. Kombinace těchto všech ingrediencí vytvoří dobrotu, která vás bude lákat ke konzumaci ještě před vytažením z pekáče!

Ingredience:

 

 

Přejeme vám dobrou chuť!

 

Rostislav Nestrašil