Lyofilizované ovoce

S nástupem chladného podzimu dostává pestrost našeho jídelníčku, co se týče vitamínů a minerálů, docela na frak. Dostupnost čerstvého ovoce je omezená, ale my tak máme perfektní příležitost, zařadit do svého jídelníčku například lyofilizované ovoce.

Co je to lyofilizace ovoce a jaké jsou jeho přednosti?

Lyofilizace nebo také mrazem sušené ovoce, je poměrně nový technologický postup, při kterém se ovoce zmrazí ještě před snížením okolního tlaku. Ovoce prochází tzv. sublimací, při které se mražená voda odpařuje přímo do vodní páry, čímž se z ovoce odstraní 99% vodyOvoce je umístěno uvnitř vakuové komory, kde je teplota pod bodem mrazu. Teplota se pomalu zvyšuje a pevné molekuly vody vstupují do plynného stavu, aniž by se z nich kdy stala kapalina. Přitom je zachována struktura ovoce i jeho nutriční hodnota.

Dnes tento postup zažívá naprostý boom, protože je to příležitost, jak si i v zimních měsících vychutnat například jahody, maliny, nebo ostružiny a přitom ovoci nechybí jeho specifická chuť. Jedním z běžných mylných názorů je, že lyofilizované má více cukru než čerstvé ovoce. Je to mýtus. Skutečný rozdíl je v koncentraci cukrů, nikoli v jeho množství. 

Proč volit mrazem sušené ovoce?

  • Ovoce si zachovává svou přirozenou chuť.
  • Jsou zachovány také veškeré vitamíny a minerální látky.
  • Dlouhá trvanlivost.

Jedním z nejdůležitějších důvodů, proč je ovoce a zelenina nedílnou součástí vyvážené stravy, je vysoký obsah vlákniny. Lyofilizované ovoce má podobný obsah vlákniny jako čerstvé nebo sušené ovoce. Vláknina podporuje trávení a pomáhá udržovat nízkou hladinu cholesterolu. Příjem vlákniny může také snížit riziko srdečních chorob a onemocnění tlustého střeva. 

Proč volit lyofilizované ovoce infografika brainmarket cz

Dnes už si můžete pochutnat na různých druzích ovoce jako jsou jako jahody, které vynikají svým obsahem vitamínu C a dále folátu, manganu, draslíku a nezanedbatelného množství vlákniny. Dalším druhem ovoce, které stojí za zmínku jsou maliny. Ty patří mezi nejoblíbenější druhy ovoce, které jsou navíc velmi nutričně bohaté. Obsahují vitamíny C a E, selenbeta karoten, lutein, lykopen a zeaxanthin.

Sušení mrazem se odstraní většina obsahu vody z ovoce, ale tvar, barva a celková struktura ovoce jsou obvykle zachovány. Mrazem sušené ovoce, jako jsou jahody, si také dokáže zachovat svou přirozenou chuť, takže není nutné používat žádná umělá aditiva ani cukry.

Dále můžete ochutnat borůvky, které mají jedinečnou kombinaci fytonutrientů a jsou považovány za jedny z nejoblíbenějších druhů ovoce. Kromě obsahu antokyanů, které jsou zodpovědné za jejich modrou barvu, jsou bohaté zejména na kyselinu listovou, vitamín C a z minerálů mají borůvky vysoký obsah draslíku. Dále jsou vynikajícím zdrojem antioxidantů.  Tyto sloučeniny pomáhají chránit naše buňky před působením volných radikálů, které poškozují naše buňky.

Mezi nejznámější druhy lyofilizovaného ovoce nesmíme opomenout černý rybíz. Ten podobně jako maliny vyniká jak vysokým obsahem vitamínu C, tak také antokyanů kyseliny gama-linolenové (GLA). Mezi další pozoruhodné druhy ovoce patří také ananas nebo banán. Druhy ovoce, pro které je typický vysoký obsah draslíku, který ocení především naše srdce, protože pomáhá regulovat náš krevní tlak a snižuje hladinu cukru v krvi.  

I když nic nepřekoná chuť čerstvého ovoce, lyofilizované ovoce si v této oblasti stále dokáže udržet své čestné místo. Přes veškeré zpracování, kterým lyofilizované ovoce prochází, si zachovává drtivou většinu své chuti a také strukturu, protože lyofilizované ovoce má křupavou konzistenci. Asi nejvýznamnější výhodou lyofilizovaného ovoce oproti ovoci čerstvému ​je jeho trvanlivost. Pokud chcete ušetřit místo v mrazničce, může být dobrý nápad vyměnit mražené ovoce za lyofilizované. Lyofilizované ovoce je skvělou volbou při cestování. Protože lyofilizované plody neobsahují vodu, jsou lehčí a tak i lepší volbou svačin na cestách a ocení je hlavní turisti.

NOVINKA: Nově jsme také zařadili také červenou řepu. Má zemitou chuť, je krásně křupavá a ideální ke konzumaci na cestách nebo do přidání do oblíbeného salátu. Červená řepa je skutečný poklad mezi kořenovou zeleninou. Mezi hlavní živiny v řepě patří železo, které je se podílí na krvetvorbě. Řepu by měli proto konzumovat ti, kteří trpí anémií, ale také ženy v období menstruace a děti. Mezi další minerály, na které bychom neměli v souvislosti s červenou řepou zapomenou je hořčík, měď, selen, jód nebo méně známé lithium, které má významný vliv na naší psychiku. 

Je bohatá na antokyany a celou řadu vitamínů a minerálů, obsahuje také velký podíl vlákniny. Podobně jako jablka obsahuje pektin, což je druh vlákniny, která pozitivně působí na náš mikrobiom. Pomáhá předcházet a řešit potíže se zácpou a celkově patří mezi vhodné potraviny pro celý trávicí systém. Ovšem co je nejdůležitější, tak to je její působí na produkci oxidu dusnatého v cévách. Ten pomáhá udržovat průchodnost cév a má pod kontrolou náš krevní tlak. Řepa je zkrátka potravina, za kterou bude oběhový systém vděčný. 

Nově můžete ochutnat i višně, které jsou známým zdrojem vitamínu C, betakarotenu i minerálů jako je hořčík, vápník a zinek. Pravidelnou konzumací višní pomůžete vyčistit tělo od škodlivin a co více. Višně jsou především známé svým obsahem vlákniny. Ve 100 g lyofilizovaných višní je cca 13 g vlákniny! A to rozhodně stojí za to, udělat si s višní pravidelnou dopolední svačinu.

shoraa

 

Patrně mezi jedno z nejoblíbenějších lyofilizovaných druhů ovoce patří jistě mango. Exotické mango pravděpodobně známe všichni z pultů v obchodě. Toto pozoruhodné ovoce se sladkou dužinou je bohaté na betakaroten, vitamín C i vlákninu. Kromě toho obsahuje trávicí enzym (podobně jako banán) amylázu, která pomáhá rozkládat škroby na jednodušší sacharidy. Možná i proto se v tradiční čínské medicíně používá mango k posílení trávicího systému. Novinkou mezi lyfilizovaným ovocem je také mandarinka, ta má naprosto perfektní křupavou konzistenci a sladkou chuť. Balíček lyofilizované mandarinky sníte na posezení. A taktéž kiwi. To má mírně trpkou chuť a stejně jako mandarinka křupavou konzistenci. Kromě toho se jedná druhy ovoce, které mají značný podíl vitamínu C a mandarinka také betakarotenu. 

Jak skladovat lyofilizované ovoce?

Lyofilizované ovoce a zelenina mají všechny krásně křupavou konzistenci. Nicméně při špatném skladování velmi rychle pohlcuje vlhkost a může tuto konzistenci rychle ztratit. S lyofilizovanými produkty pracujeme za speciálních podmínek, protože by neměly být vystaveny více než 40% vlhkosti. Proto doporučujeme lyofilizované ovoce a zeleninu buď ihned zkonzumovat nebo uzavřít do vzduchotěsné nádoby, která nepropustí vlhkost ani světlo.

Pár důležitých bodů, kterých je potřeba se držet při skladování lyofilizovaného ovoce a zeleniny:

  • Po otevření důkladně uzavřít, jinak ovoce zvlhne a je možné, že se časem objeví plíseň. 
  • Skladovat v nádobě/sáčku, který nepropustí vzduch, vlhko, pachy (sklo, plast).
  • Ideální přendat ze sáčku například do zavařovačky, vakuového sáčku což prodlouží čerstvost/křupavost.
  • Skladovat na tmavém a suchém místě a při pokojové teplotě (do 22 °C) - spíž/skříňka.

Mrazem sušené ovoce lze jíst samostatně, nebo může zvýšit nutriční obsah snídaňových kaší nebo dopoledních svačin. Můžete jej například přimíchat do jogurtu nebo ovesné kaše a to s klidným svědomím, protože neobsahuje již žádný přidaný cukr.

 

Veronika Halusková

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!