BRAIN SALE! Slevy až - 60% ! Více: ZDE
NOVINKA! BrainMax Omega 3 - Olej z tresčích jater! Více: ZDE
Za chvíli jsou Vánoce! Mrkněte na dárky! Více: ZDE

Estrogenová dominance u mužů

Poslechněte si audioverzi článku!

I muži mají estrogen...

Hormon estrogen nemají jen ženy, ale také muži. Samozřejmě v daleko menším množství, ale i u mužů hrozí, že se estrogen stane dominantním nad test0steronem. Abychom mohli pochopit, jak test0steron a estrogen spolu fungují, pojďme si nejdřív vysvětlit, co všechno o těchto hormonech víme, a jaké jsou jejich funkce v mužském organismu.

Test0steron z nás dělá muže

Test0steron je steroidní hormon, který se tvoří ve varlatech a v menším množství také v nadledvinkách. Dostatečné množství test0steronu snižuje riziko různých onemocnění, ovlivňuje celkové složení těla (↑svalové hmoty versus ↓tuku), reguluje imunitní systém, podílí se na sexuálních funkcích, plodnosti a celkovém libidu mužů. Nezanedbatelný vliv má i na mužskou psychiku (sebevědomí, energie). Největší produkce test0steronu je mezi dvacátým až třicátým rokem věku. Po třicítce již dochází k mírnému poklesu a kolem padesátého roku je už deficit test0steronu značně výrazný. Podle statistik se již 20 % mužů před padesátým rokem potýká s nedostatkem test0steronu.

 testosteron-rovnovaha

I estrogen je důležitý

Estrogenu mají muži méně než ženy, ale je i přesto důležitý. Estrogen u mužů vzniká v játrech a v nadledvinkách, a hraje podstatnou roli v imunitním systému, protože bojuje proti zánětům. Dále reguluje příjem a využití glukózy a taktéž má úlohu při zrání spermií.

Kdy vzniká estrogenová dominance

K estrogenové dominanci u mužů dochází kromě jiného s postupujícím věkem, kdy samovolně klesá hladina test0steronu a naopak stoupá hladina estrogenu. Není to ovšem jediný důvod. Velmi často je estrogenová dominance známkou celé řady jiných chyb. Každý z nás je vystaven xenoestrogenům (syntetické estrogeny v kosmetice, čisticích prostředcích, v potravě jako pesticidy, v plastech např. jako bisfenol A atd.), které jsou bohužel všude okolo nás, a v kombinaci se špatnou životosprávou, i sami muži přispívají k estrogenové dominanci. Další důvody proč dochází k estrogenové dominanci je nedostatek odpočinku a spánku, nedostatečný příjem vitamínů a minerálů v konzumovaných potravinách a přejídání spojené s obezitou, která taktéž brání produkci test0steronu. Velké množství tělesného tuku je totiž spouštěč pro tvorbu enzymu aromatázy, který je v konečném důsledku schopen změnit test0steron na estrogen.

Projevem estrogenové dominance je také nízká hladina test0steronu.

estrogenova-dominance1

Důvody vysoké hladiny estrogenu:

  • Nadměrný stres.
  • Průmyslově zpracované potraviny.
  • Nadbytečný tělesný tuk.
  • Xenoestrogeny v předmětech denní spotřeby: kosmetika a čisticí prostředky, plasty (BPA).
  • Pesticidy obsažené v potravě.
  • Narušený cirkadiánní rytmus. (Je důležité mít kvalitní spánek)
  • Potraviny obsahující vysoké procento fytoestrogenů (sója, chmel).

Projevů naznačujících estrogenovou dominanci je mnoho, především fyzických. Mužům se ukládá více tuku a to hlavně v oblasti břicha, s tím souvisí i gynekomastie (nárůst prsní žlázy nebo se může projevovat i jako bulka v oblasti prsu). Dále se snižuje procento svalové hmoty, může dojít ke zvětšení prostaty, vypadávání vlasů a poruchám erekce. Kromě fyzických projevů nejsou ojedinělé ani psychické příznaky. Nejčastěji jde o nedostatek motivace a emoční stability, ale ojedinělé nejsou ani úzkosti, depresivní stavy a objeví se také extrémní únava a poruchy spánku. Po zdravotní stránce se s nízkou hladinou test0steronu mohou objevit i vážnější onemocnění jako je osteoporóza, porucha jater, snížená spermatogeneze, libido a neplodnost. Aby organismus mužů správně fungoval musí být poměr estrogenu a test0steronu v rovnováze.

testosteron-v-tele

10 důvodů proč nebýt estrogenně dominantní, aneb mít vysokou hladinu test0steronu a estrogeny v normálu

1) Budování svalové hmoty - jedna z mnoha pozitivních vlastností test0steronu, na kterou muži slyší je zvýšená schopnost budovat svalovou hmotu.
2) Účinnější spalování podkožního tuku - lepší spalování tuků u mužů je právě způsobeno i vyšší hladinou test0steronu. 
3) Zlepšení erekce a sexuální výkonnosti - test0steron má příznivý vliv na sexuální výkonnost. Nedochází k poruchám erekce, nebo nezájmu o sex. A určitě je zajímavé, že právě sex produkci test0steronu dále zvyšuje. 
4) Plodnost - správná hladina test0steronu přímo ovlivňuje kvalitu a množství sperma, a s tím i související plodnost. 
5) Silnější kosti - optimalizace test0steronu pomáhá udržovat celý pohybový aparát,  předcházet řídnutí kostí a následné osteoporóze. 
6) Zdravé srdce - dostatečná hladina test0steronu má také pozitivní vliv na celý kardiovaskulární systém, jelikož zvyšuje cévní zásobení srdečního svalu, rozšiřuje tepny a zabraňuje tvorbě krevních sraženin. Tím výrazně snižuje riziko infarktu.
7) Psychická odolnost - nedostatek test0steronu se může projevit i na psychickém rozpoložení. Pokud dojde k poklesu test0steronu, objeví se přecitlivělost, je ohrožena emoční stabilita a mohou se přidat deprese. 
8) Energie - muži, u kterých není deficit test0steronu, mají více energie a celkový zájem o přirozenou fyzickou aktivitu. 
9) Prevence proti diabetu - muži s optimální hladinou test0steronu mnohem méně častěji onemocní diabetem 2. typu.
10) Únava - pokud má muž dostatek test0steronu, nejen, že se zvýší energie, ale také vymizí extrémní únava. 

10 tipů jak zvýšit test0steron a snížit estrogenovou dominanci

1) Vitamíny a minerály

Vliv na tvorbu test0steronu mají vitamíny a minerály. Zejména vitamíny skupiny B, především B12 a současně také vitamin D. Vitamin D kromě suplementace můžeme získat ze slunečního záření. Co se týče minerálů měli bychom zvýšit příjem hořčíku a zinku. Deficit těchto vitamínů a minerálů přispívá k tomu, že se test0steron přemění na estrogen skrze enzym aromatázy.

 

ucinky-latek-v-branmax-testamento

2) Kvalitní spánek

Doba, kdy dochází k největší produkci test0steronu je ve spánku. Konkrétně nad ránem, kdy je spánek hlubší, se test0steron tvoří nejvíce, a proto je dostatečný spánek nezbytný.

3) Strava

Jsou známy potraviny, které mohou zvýšit produkci test0steronu. Jídelníček by tedy měl obsahovat dostatek makroživin, které najdeme hlavně v mase, rybách, vejcích a z rostlinné stravy je to brukvovitá zelenina nebo avokádo. Důležitý je také dostatek tzv. zdravých tuků, které můžeme najít v rostlinných olejích, mandlích nebo ořechu para.

4) Adaptogeny

Maca, ashwagandha, zázvor, kotvičník, to je jen pár nejznámějších rostlinných adaptogenů, které mohou přispět ke zvýšení hladiny test0steronu.

5) Cvičení

K větší produkci test0steronu patří pohyb. Upřednostňována by měla být pomalejší forma silového tréninku spíše než vytrvalostní. Právě u silového tréninku se tvoří více test0steronu a ubývá estrogenu.

6) Regulace tělesného tuku

Lidé, kteří mají vyšší procento tuku, mají i méně test0steronu a naopak. Také čím více je tělesného tuku, tím vyšší je hladina estrogenu.

7) Minimalizovat stres

Vlivem každodenního stresu se v nadledvinkách produkuje kortizol. Ten má, mimo jiné negativní vliv na hladinu test0steronu. 

8) Omezit alkohol

Je známo, že alkohol působí negativně na mnoho pochodů v organismu a produkci test0steronu nevyjímaje. Alkohol působí estrogenně.

9) Snížit expozici toxinů - xenoestrogenů

Vše je možné i styk s toxiny můžeme minimalizovat na přiměřenou mez. Xenoestrogeny (syntetické estrogeny) se nacházejí v kosmetice, čisticích prostředcích, na účtenkách, v plastech a také v potravě v podobě pesticidů. Začněte používat antiestrogenní přírodní kosmetiku, eko čisticí prostředky. Nemazlete se s účtenkami z obchodu, na kterých je bisfenol. Plastové nádobí nahraďte např. nerezem. Kupujte jídlo z bio produkce.

10) Sex

Studie ukázaly, že existuje přímá souvislost mezi sexuální aktivitou a vyšší hladinou test0steronu.

Veronika Halusková, Jiří Votava

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!