Maca peruánská - znovuobjevený zázrak z And

Poslechněte si článek v audioformě!

Maca Peruánská, zvaná někdy též jako peruánský ženšen či viagra. Roste na člověku nepřístupných místech ve výšce přes 4 tis. metrů nad mořem, kde nepřežije nic jiného. Odedávna byla součástí stravy indiánů obývajících náhorní plošiny peruánských And. Inkové a jejich válečníci užívali Macu ke zvyšování energie, vitality a síly v boji, stejně jako afrodiziakum zvyšující libido. Maca jim také umožňovala přežívat ve vysokých nadmořských výškách při nedostatku kyslíku.

Maca-peruanska-ucinky

Pod vlivem vědeckého zkoumání nám v posledních letech Maca vyjevila řadu svých tajemství a my tak nyní již daleko více rozumíme jejím účinkům. Maca je především silný adaptogen, který posiluje fyzickou i psychickou vitalitu, dále byl zdokumentován její pozitivní efekt na tvorbu spermií a libido. Díky jejímu pozitivnímu vlivu na hladinu androgenů jsme ji přidali i do BrainMax 3.0.

Konzumuje se obvykle v podobě usušeného prášku z jejího kořene. Chuťově by se dala přirovnat k ořechům nebo karamelu. Kořen Macy je bohatý na vitamín C, hořčík, měď, železo, zinek a selen. Obsahuje také mnoho bioaktivních rostlinných sloučenin, např. glukosinoláty, které souvisí s adaptačním účinkem na lidský organismus.

Nepřímý mechanismus působení na pohlavní hormony u mužů i žen

Maca nepůsobí přímo na zvyšování test0steronu (který proto nemusí být při jejím užívání zvýšen u všech), ale zvyšuje jeho prekurzor dehydroepiandrosteron (DHEA), což je androgen a neurosteroid, nejhojněji kolující hormon v lidském těle, který slouží jako substrát pro syntézu všech dalších androgenů (u mužů) i estrogenů (u žen). Nedostatek DHEA je přitom jednou ze tří hlavních příčin, nedostatku test0steronu, kterým trpí 90 % mužské populace na našem území. Přirozenou obnovou hladiny DHEA tak nepřímo dosáhnete zvýšení Vašeho test0steronu, stejně jako celkově lepší nálady, vitality a energie. Není proto divu, že přirozenou cestu k udržování vysoké hladiny DHEA si vypěstovaly prostřednictvím rozdílné fytoterapie přírodní národy po celém světě a že je nedostatek DHEA v současné době u moderní civilizace spojen se stále rychleji nastupující andro a meno pauzou a jejich negativními příznaky.

Pozitivní účinky na hormonální systém u mužů i žen všech věkových kategorií.

Zde je několik dalších účinků Macy peruánské i s vědeckými studiemi:

  • Stimulace libida u žen i mužů. Ve výzkumu z roku 2010, který zahrnoval čtyři randomizované klinické studie s celkem 131 účastníky, bylo zjištěno, že po šesti týdnech užívání Macy docházelo u jedinců ke zvyšování sexuální touhy. (1)
  • Může zvyšovat plodnost u mužů. V malé studii jíž se účastnilo devět zdravých mužů, kteří užívali Macu po dobu čtyř měsíců, byl u subjektů zaznamenán nárůst kvantity, kvality i mobility spermií. (2)
  • Může zmírňovat příznaky menopauzy, které jsou následkem přirozeného úbytku estrogenu. To je spojeno s nepříjemnými příznaky (návaly horka, změny nálady, zhoršená kvalita spánku atd.) (3)
  • Může pozitivně působit na zvětšenou prostatu. Při studiích na hlodavcích bylo zjištěno, že Maca redukuje velikost prostaty, což je dáváno do souvislosti s vysokým množstvím glukosinolátů (organické produkty rostlin sloužící k ochraně proti škůdcům - jednodušeji řečeno - přírodní pesticidy). (4, 5)
  • Zmírňuje nepříjemné příznaky PMS. Na začátku menstruačního cyklu je hladina estrogenu velice nízká, ale v jeho polovině může být hladina estrogenu až 10x vyšší a ke konci se opět prudce sníží. Tento hormonální výkyv může vybalancovat právě účinek Macy na hormonální systém.

Maca-ucinky

Stresová adaptace - zvyšuje odolnost na stres

Maca peruánská, někdy také nazývaná jako peruánský ženšen je adaptogenem. Adaptogenem, protože po staletí překonávala nehostinné podmínky ve vysokohorském prostředí jihoamerických And, kde by žádná jiná rostlina nepřežila. Byla se tedy schopna adaptovat, tam kde jiné rostliny neměly šanci. Tyto adaptační vlastnosti se pak projevují po užívaní Macy i v našem organismu. 

Macaschopnost zmírnit stres a jeho škodlivé účinky, tím že dokáže harmonizovat uvolňování stresových hormonů v nadledvinkách, především kortizol (viz článek: Adrenální únava - Prokletí naší doby). Pomáhá regulovat nervový, endokrinní systém a zvyšuje imunitu. Schnopnost Macy zmírňovat stres má pozitivní vliv na naši energetickou hladinu a celkovou mentální kondici.

 Mechanismus účinku adaptogenů

adaptogenni-efekt 

Jak Macu užívat

V prvním týdnu užívejte jednu čajovou lžičku. V dalších dvou až třech týdnech zvyšte dávku na 2 - 3 čajové lžičky denně. Po čtvrtém týdnu můžete užívat polévkovou lžici. Mně osobně moc Maca nechutná, takže si ji vždy společně s Ashwagandhou a Zázvorem přimíchám do šejku s čokoládovým proteinem. Účinky byste na sobě měli pozorovat už během prvního týdne užívání.

Poznámka: Státní zemědělská a potravinářská inspekce potvrdila, že je Maca dobrým zdrojem fytoestrogenu, podporuje fyzické a duševní zdraví, vytrvalost, vitalitu, plodnost, sexualitu a hormonální systém při menopauze. Tedy jako jedna z mála bylin byla oficiální autoritou uznána pro své prospěšné účinky.

Pokud se Vám článek líbil, budu rád za jeho sdílení :)

Jiří Votava

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!