Estrogenová dominance u žen

Poslechněte si audioverzi článku!

Křehká hormonální rovnováha mezi estrogenem a progesteronem

V ženském těle dominují dva hormony: progesteron a estrogen. Oba tyto hormony spolu kooperují a to i přesto, že mají v těle opačnou funkci. To vše ovšem za předpokladu, že je jejich hladina v rovnováze. Postupně s věkem ženy se mění i jejich množství, a to nejvíce v období před a během menopauzy. Žena ve věku od 35 do 50 let ztrácí 75 % produkce progesteronu, přičemž estrogenu pouze o 35 %.  Mezi další faktory nabourávající tuto křehkou rovnováhu patří intoxikace syntetickými estrogeny, ale o tom si přečtete až dále v článku.

Estrogen a jeho funkce v ženském těle

Nejdříve si vysvětlíme, jakou roli mají tyto dva hormony v těle ženy. Estrogen je hormon, který má u žen za následek dozrávání pohlavních orgánů, plné tvary, boky a prsa, jelikož podporuje buněčné dělení, a akumulaci tuku. Estrogen také posiluje kosti a zajišťuje zdravou pleť. Je produkován ve vaječnících, zajišťuje celý průběh menstruačního cyklu a taktéž připravuje dělohu na uhnízdění oplodněného vajíčka. Po oplodnění vajíčka ho tento hormon vyživuje.  Estrogen má také na svědomí výkyvy nálad, úzkosti, deprese a chronickou únavu. Estrogen sice najdeme u obou pohlaví, ale u mužů je ho daleko méně a dominantní je zde test0steron.

Progesteron a jeho funkce v ženském těle

Naproti tomu hormon progesteron je produkován v tzv. žlutém tělísku ve vaječnících. Podporuje spalování tuků, odvádí vodu z tkání. Pokud není vajíčko oplodněno, přestává se tvořit a nastane menstruace. Pokud vajíčko oplodněno je, tvoří se progesteron i placenta. Naopak progesteron podporuje psychickou odolnost a emoční stabilitu. I z tohoto důvodu je důležité mít progesteron v rovnováze s estrogenem.

Progesteron-potraviny

Hormonální nervonováha ↑estrogen ↓progesteron

Pokud tyto hormony nejsou v rovnováze nastává tzv. estrogenová dominance. Je to dáno vyšší hladinou estrogenu vůči nižší hladině progesteronu. Estrogenová dominance má za následek řadu nepříznivých důsledků jako je zvýšené ukládání tukových zásob zejména v oblasti břicha a stehen, hypoglykémii, premenstruační syndrom, vypadávání vlasů, endometrióza, nepravidelný menstruační cyklus, časté změny nálad, snížené sexuální libido, osteoporóza, neplodnost a v neposlední řadě zvýšené riziko vytvoření děložního myomu.

priznaky-estrogenove-dominance

Špatný životní styl může vést k estrogenové dominanci

Estrogenová dominance ovšem nevzniká jen po čtyřicátém roku věku v důsledku blížící se menopauzy, ale je ovlivněna rovněž několika dalšími faktory.

Faktory negativně ovlivňující rovnováhu estrogenu a progesteronu:

 • Hormonální antikoncepce
 • Alkohol
 • Příjem těžkých kovů
 • Chronický stres
 • Xenoestrogeny - Jsou zjednodušeně řečeno syntetické estrogeny. To jsou nám známé pesticidy (např.: potraviny: od masa až po zeleninu, pokud nepochází z bio produkce) nebo látky, které jsou obsaženy v kosmetických a úklidových produktech (parabeny, fenoxyethanol, triklosany, atd.). Také sem řadíme toxické látky uvolňující se z plastů jako bisfenol A (BPA). A nesmíme zapomenout ani na ftaláty vyskytující se v syntetických vůních a dalších kosmetických produktech, ale nejen v nich. Tyto látky se dokáží do těla dostat i trans dermálně (tzn. přes pokožku) a váží se na naše estrogenní receptory. Xenoestrogeny mají napodobovat nám vlastní estrogen a jeho přijímáním je narušena přirozená biochemická aktivita. Mezi xenoestrogeny patří také mykoestrogeny, z nichž nejnebezpečnější je zearalenon. Tento mykotoxin, napadá některá zrna kukuřice nebo obilí a je nejvíce estrogenně aktivní.

Existují výjimky, které pomáhají: brukvovitá zelenina

Existují však látky zvané fytoestrogeny, které jsou obsaženy hlavně v brukvovité zelenině (brokolice), některých bylinách, lněném semínku. Tyto fytoestrogeny naopak pomáhají harmonizovat hormonální rovnováhu, jak u žen tak u mužů. Pozor: Vyhněte se nefermentované sóji (v našich končinách převážná většina), která je v dnešní době především průmyslově zpracovaná potravina a bohužel většinou také geneticky modifikovaná. V neposlední řadě je plná antinutrientů a fytátů (blokují vstřebávání minerálů: vápník, hořčík, zinek atd. i vitamínů), látek blokujících štítnou žlázu (goitrogeny) a především špatných fytoestrogenů mimifikujících skutečné estrogeny, to znamená se stejným účinkem jako syntetické estrogeny. Mimo jiné sója obsahuje endokrinní disruptory, což je soubor chemických látek, které narušují některé fyziologické funkce endokrinního systému.

V období klimakteria, kdy hladina estrogenu klesá mnohonásobně pomaleji než progesteron se objevují nepříjemné příznaky jako jsou návaly horka, změny nálad, únava, zadržování vody, migréna aj. Pokles těchto hormonů se medicínsky řeší takzvanou hormonálně substituční terapií. Příjem fytoestrogenů ve stravě je jakési alternativní řešení hormonálně substituční terapie. Jedním z důležitých fytoestrogenů je indol-3-karbinol (mimojiné obsažen v BrainMax Testamento), který se nachází v brukvovité zelenině, zejména v brokolici. Tento fytoestrogen pomáhá kontrolovat hladinu estrogenu a zajišťuje, aby nedošlo k jeho zvýšení, nebo naopak významnému snížení. Tím může snižovat riziko onemocnění prsu a u mužů onemocnění prostaty. Mimo jiné indoly vykazují i antivirové účinky. Bojují s buňkami napadenými lidským papilomavirem (HPV), který způsobuje onemocnění děložního čípku. Doporučení: Konzumujte pravidelně brokolici nejlépe z bio zemědělské produkce anebo vyzkoušejte BrainMax Testamento, NOW Indole-3-Carbinol či BrainMax 3.0 Anabolic Dagger.

estrogenova-dominance

Jak žít v hormonální rovnováze

 • Omezit stres. A zařadit adaptogeny.
 • Jíst více kvalitních bílkovin (tzn. živočišné bílkoviny ze zvířat z volného chovu).
 • Vyhněte se alkoholu. Působí estrogenně.
 • Mít pravidelný a dobrý spánek.
 • Jíst dostatek zeleniny z bio produkce a zejména brukvovité zeleniny (brokolice) nebo indole-3-carbinol.
 • Velkou pozornost bychom měli věnovat zdraví našich jater. Ty totiž fungují jako hlavní detoxikační orgán a mají za úkol odvádět přebytečné vlastní estrogeny, xenoestrogeny a těžké kovy (které přijímáme například z potravin a znečištěného ovzduší) z těla ven.
 • Vyvarovat se velké nadváze či obezitě. Tukové buňky obsahují enzym, který přeměňuje adrenální steroidní hormony na estrogen. Převaha estrogenů zvyšuje množství tukové tkáně a tuková tkáň zvyšuje hladinu estrogenu, takže se můžete lehce dostat do začarovaného kruhu, kdy bude hubnutí velmi obtížné.
 • Používat bio kosmetiku a eko dorgerii oproštěnou od hormonálních disruptorů (xenoestrogenů).
 • Pijte filtrovanou vodu. Je to jednoduché, levné a účinné. O problematice kohoutkové vody si můžete přečíst zde.
 • Zvolit vhodnou suplementaci. Jako vhodný produkt, který obsahuje všechny potřebné byliny a vitamíny s minerály pro optimalizaci hormonální rovnováhy a snižování estrogenové dominance můžete vybírat buď z BrainMax Testamento nebo BrainMax 3.0 Anabolic Dagger.

ucinky-latek-v-branmax-testamento

Veronika Halusková, Jiří Votava

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!