Turkey Tail neboli Coriolus. Houba podporující funkci imunitních buňek i střev.

V dnešní době, kdy lidé stále více upřednostňují přírodní a tradiční metody péče o zdraví, se stává stále důležitější zkoumání a objevování léčivých rostlin a hub, které nám příroda nabízí. Jednou z těchto fascinujících hub je Coriolus versicolor, česky outkovka pestrá nebo také krocaní ocas, kterou si houba vysloužila díky svým výrazným pruhům.

Co je Coriolus? Houba, kterou můžete najít i v českých lesích

Coriolus versicolor, která je také známá pod názvem Yun zhi nebo Trametes versicolor, je drobná houba, která se vyskytuje na odumřelém dřevě po celém světě. Spadá do skupiny chorošovitých a není určena k jídlu. Tato houba roste po celý rok a často ji můžeme nalézt na živých či odumřelých kmenech a pařezech listnatých stromů v mírném podnebném pásu Asie, Severní Ameriky a Evropy. Její plodnice mají charakteristický vějířovitý tvar, což dalo této houbě anglický název, a tvoří trsy, které jsou střechovitě uspořádané. Průměr klobouku samotného je obvykle mezi 2 až 8 centimetry a vyznačuje se béžovými pruhy na hnědém nebo šedém podkladu, přičemž povrch klobouku působí sametově.

I v českých lesích se coriolus vyskytuje poměrně hojně. Pokud coriolus najdete v lese a budete si chtít tuto houbu nasušit, stane se velmi tvrdou. Co se týče chuti, tak coriolus nepatří mezi houby, na kterých byste si pochutnali. To už si mnohem více pochutnáte na Lion's mane. Nicméně co outkovce chybí na chuti, to hodně dohání svými léčivými účinky.

Návrh bez názvu (69) 

Čím je Coriolus výjimečný? Imunodulační účinky!

Historie používání Coriolu sahá až do minulosti. Ucelené texty z roku 1368 n. l., pocházející z období staré Číny a dynastie Ming, zaznamenávají využití Coriolu k posílení fyzického i duševního zdraví a k posílení energie čchi. Dodnes je Coriolus používán v tradiční čínské medicíně jako léčivka. Pro vědecký svět byl objeven až v 60. a 70. letech 20. století. Japonský vědec v té době extrahoval z Coriolu polysacharid s označením PKS, u něhož se brzy prokázaly imunostimulační účinky. Vědecké studie provedené v posledních desetiletích začaly potvrzovat mnohé z tradičních využití Coriolus a objevily nové možnosti pro její použití. Jedním z nejzajímavějších objevů je schopnost této houby podporovat imunitní systém. Obsahuje řadu biologicky aktivních látek, včetně polysacharidů, které mají imunomodulační účinky a mohou pomoci tělu bojovat proti infekcím a nemocem.1, 2, 3, 4

Medicialni houby

Další studie naznačují, že Coriolus se pyšní silnými protizánětlivými a antioxidačními účinky. To znamená, že může pomáhat snižovat záněty v těle a chránit buňky před poškozením způsobeným volnými radikály, což může vést k různým onemocněním a předčasnému stárnutí. Outkovku můžete využít i jako doplňkovou léčbu při závažných onemocnění, protože zmírňuje vedlejší příznaky léčby.

Díky svým výrazným protizánětlivým vlastnostem se stal Coriolus dobrým pomocníkem při zánětlivém onemocnění střev.5  Některé studie naznačují, že Coriolus může chránit střevní sliznici před poškozením. To může být důležité pro pacienty s ZOS, protože jejich střevní sliznice může být poškozena zánětem a potřebuje podporu při hojení. Coriolus může mít také pozitivní vliv na střevní mikrobiotu, což je komplexní ekosystém bakterií, které žijí ve střevě. Zdravá mikrobiota je důležitá pro správnou funkci střeva a imunitního systému. Coriolus může podporovat rovnováhu střevní mikrobioty a pomáhat při léčbě ZOS.

 

1. Dou, H., Chang, Y., & Zhang, L. (2019). Coriolus versicolor polysaccharopeptide as an immunotherapeutic in China.. Progress in molecular biology and translational science, 163, 361-381 .

2. Zhong, L., Yan, P., Lam, W., Yao, L., & Bian, Z. (2019). Coriolus Versicolor and Ganoderma Lucidum Related Natural Products as an Adjunct Therapy: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials. Frontiers in Pharmacology, 10.

3. Lau, C., Ho, C., Kim, C., Leung, K., Fung, K., Tse, T., Chan, H., & Chow, M. (2004). Cytotoxic activities of Coriolus versicolor (Yunzhi) extract on human leukemia and lymphoma cells by induction of apoptosis.. Life sciences, 75 7, 797-808 .

4. Chu, K., Ho, S., & Chow, A. (2002). Coriolus versicolor: A Medicinal Mushroom with Promising Immunotherapeutic Values. The Journal of Clinical Pharmacology, 42. https://doi.org/10.1177/009127000204200904.

5. Lim, B. (2011). Coriolus versicolor Suppresses Inflammatory Bowel Disease by Inhibiting the Expression of STAT1 and STAT6 Associated with IFN‐γ and IL‐4 Expression. Phytotherapy Research, 25. https://doi.org/10.1002/ptr.3378.