Nachlazení
I přestože budujeme silnou imunitu, může se stát, že nás občas ochromí chřipka nebo nějaké jiné krátkodobé nachlazení. Pomocí některých doplňků můžeme průběh ovlivnit a částečně zmírnit jeho projevy. V této sekci Vám nabídneme ty nejúčinnější pomocníky v boji proti nachlazení.
Co způsobuje nachlazení?
Nachlazení neboli onemocnění horních cest dýchacích způsobují viry - konkrétně rhinoviry, kterých může být až 200 různých druhů. Ty stojí až z 80% za všemi typy nachlazení. S příznaky nachlazení jsme se nejspíš potkali všichni: rýma často doprovázená kašlem, bolesti v krku, popřípadě zvýšená teplota.
Jak se nachlazení bránit a tipy na okamžitou pomoc
Určitě každý zažíváme dny, kdy se prostě necítíme ve své kůži. Nachlazení nás může nemile překvapit a proto Vám představíme tipy, jak mírnit jeho příznaky a co nejrychleji se nachlazení zbavit.
Mezi ty nejdůležitější doplňky stravy, které poskytují okamžitou pomoc můžeme určitě zařadit:
- Vitamínu C - U toho je prokázáno, že má schopnost mírnit průběh chřipky nebo nachlazení.
- Oreganový olej - pokud pociťujete bolest v krku v tomto výborně pomáhá oreganový olej. Ten pochází z divokého oregána. Rostliny, ze které se následně extrahuje olej. U oreganového oleje byly zjištěny antibakteriální a antivirové vlastnosti. Jak již víme, nachlazení je způsobeno viry. Proto při prvních příznacích nachlazení a bolesti v krku stačí pár kapek smíchat se lžičkou olivového oleje a polknout.
- Vitamin D3 - tento vitamín patří mezi ostřílené pomocníky a pro správné fungování imunitního systému je skutečně nepostradatelný.
- Omega - omega 3 mastné kyseliny snižují zá***ivost v těle a tím jsou prospěšné při akutním nachlazení.
- Šalvěj - podobně jako oregánový olej působí také šalvěj. Ta je velmi často přidávaná do směsi bylinek, které ulevují od kašle.
TIP: Šalvějový čaj - 2 lžičky suché nebo drcené šalvěje (nebo asi 6 čerstvých lístků šalvěje), 1-1/2 lžíce citronové šťávy, špetku kajenského pepře, 1 lžíce medu (nebo podle chuti).
Přidejte šalvěj do velkého hrnku. Do šálku nalijte 1 šálek vroucí vody (prosím vařící vodu) a nechte 10 minut louhovat. Přidejte zbývající přísady a promíchejte. Znovu zahřejte. Čaj by měl být podáván horký.
Kromě doplňků stravy, které tělo využije jako efektivní pomocníky, můžete i vy sami tělo podpořit. A jak?
- Spěte - určitě už víme, že kvalitní spánek je hlavní zbraní, jak si vybudovat silný imunitní systém. Ve chvíli, kdy se tělo potýká s nemocí je spánek o to více důležitý
- Smrkejte - pokud se jedná o tzv vodnatou rýmu, je dobré smrkat, tím předcházíte jiným potížím, které nahromaděné hleny mohou způsobit. Pokud nemůžete dýchat a máte "ucpaný nos" nesmrkejte na sílu. Pocit ucpaného nosu je způsoben otokem sliznice, kterou smrkáním nijak neovlivníte.
- Jezte jen lehká jídla a vývary - patrně není náhoda, že v době nachlazení na jídlo nemáme příliš chuť. Organismus to má velmi důmyslně vyřešeno, protože v době nachlazení není dobré zatěžovat střevo. V tomto čase volte lehká jídla, která obsahují dostatek ovoce a zeleniny a ideální volbou jsou vývary s kostí, které dodají sílu, energii a podpoří střevní mikrobiom. Z příloh můžete zařadit rýži nebo quinou.
- Pijte teplé nápoje - bylinkové čaje jsou v době nachlazení ideální volbou. Můžete si vybrat například tulsi neboli bazalku posvátnou ne Skvělý pomocník v boji proti nachlazení je zázvor, ten můžete samozřejmě využít čerstvý, nebo prášek z něj, který můžete mít doma po ruce vždy už od prvních příznaků nachlazení.
TIP: Vyzkoušejte tento osvědčený tip na nápoj v době nachlazení nebo chřipky. Jedná se o směs tulsi, lžička ajwainu - česky koptský kmín, lžička mangového prášku, špetka soli a hrst listů máty, která se vaří společně ve vodě po dobu 10-15 minut. Může být konzumován teplý nebo vlažný.