Astaxanthin a jeho účinky

Přemýšleli jste někdy co dává mořským živočichům jako je losos nebo humr tak krásnou oranžovo-červenou barvu? Je to ASTAXANTHINAstaxanthin je pravděpodobně jednou z nejpozoruhodnějších sloučenin. Jde o červeně zbarvený pigment - karotenoid, který se nachází v rostlinách, řasách, bakteriích a jiných organismech, kde vytváří jasně žluté, oranžové a červené zbarvení. V článku si vysvětlíme co přesně astaxanthin je, kde jej najdeme, jak se tvoří a jaké jsou výhody jeho konzumace. Na závěr poradíme, jak na širokém poli doplňků astaxanthinu vybrat ten správný.

Co je astaxanthin a kde jej najdeme?

Astaxanthin je barvivo patřící mezi karotenoidy - pigmentované fytochemikálie*, které se hojně vyskytují v rostlinách, bakteriích, řasách a v mnoha dalších živých organismech. Karotenoidy jsou jednou z nejrozmanitějších skupin přírodních pigmentů. 

Největší koncentraci této látky lze nalézt v jednobuněčné mikrořase Haematococcus pluvialis, která byla uznána jako ekologicky nejlepší zdroj k extrakci nejčistšího a nejúčinnějšího astaxanthinu. Když jsou řasy ve stresu, uvolňují astaxanthin jako ochranný faktor, který je chrání před negativními vlivy vnějšího prostředí jako jsou ultrafialové světlo, vysoká hladina soli, nedostatek výživy nebo změna teploty. Astaxanthin tak těmto řasám umožňuje žít více než 40 let bez potravy v drsném vodním prostředí.

apotraviny_staxanthin_cz

Astaxanthin se nevyskytuje jen řasách, ale např. mořských korýších či v lososu. Chcete-li získat astaxanthin právě z lososa, volte divokého lososa a vyhněte se chovným nebo uměle barveným. Divoký losos má nejen přirozeně vyšší obsah astaxanthinu, ale jeho konzumace je zdravější, protože obsahuje méně kontaminantů.

Ve chvíli, kdy se losos připravuje na kladení vajec, plave proti proudu. Jeho cesta často vede stovky kilometrů proti silným proudům a přes přehrady. Než se losos vydá na cestu, shromažďuje zásoby astaxanthinu (konzumací krevet a jiných korýšů), který následně slouží jako jeho zdroj energie. Předpokládá se, že astaxanthin hraje velkou roli v jejich schopnosti podstoupit takový výkon, protože zvyšuje jejich vytrvalostní schopnosti. Podobné účinky může mít astaxanthin i na člověka. Mimo to losos potřebuje astaxanthin také k ochraně svého masa před poškozením slunečními paprsky, které dopadají na mělké vody na březích řek, kterými losos proplouvá. Nicméně i pro člověka je astaxanthin výborný pomocník. Má pozitivní vliv na mozek, mitochondrie, DNA, oči, kardiovaskulární systém, imunitní systém, stárnutí buněk, mužskou plodnost, sportovní výkon, svaly a klouby.

Účinky astaxanthinu na lidský organismus

1.) Astaxanthin jako antioxidant

Astaxanthin je považován za nejsilnější antioxidant, který byl na planetě objeven. Antioxidanty jsou účinné sloučeniny, které bojují proti stárnutí, snižují oxidaci v těle a chrání buňky před poškozením způsobeným nestabilními molekulami známými jako volné radikály. Ty mohou ve velkém množství poškodit DNA a vést k chronickým onemocněním. Volné radikály jsou v nadměrném množství strašákem pro naše buňky.

Některé antioxidanty mohou za určitých podmínek vyvolat aktivitu volných radikálů, ale astaxanthin je jedinečný v tom, že jde o čistý antioxidant. To znamená, že funguje pouze jako ochrana buněk a nestane se prooxidantemAstaxanthin má hodnotu ORAC** 2 822 200, díky čemuž je 293 x silnější než Acai. Přírodní astaxanthin je antioxidant rozpustný v tucích i vodě, díky tomu může překlenout buněčnou membránu, čímž chrání celou buňku! Navíc dokáže jako jeden z mála antioxdiantů prostoupit přes bariéru do mozku či očí. Astaxanthin také zvyšuje produkci imunoglobulinů.1

Bylo zjištěno, že astaxanthin je 550 krát účinnější antioxidant než katechiny v zeleném čaji a také účinnější než vitamín E. Proto je jeho příjem ve stravě obzvlášť důležitý pro ochranu pokožky před vnějšími vlivy a před poškozením sluncem.2

Přednosti astaxanthinu oproti jiným antioxidantům:

  • Prochází hematoencefalickou bariéru a tím přináší antioxidační ochranu mozku.
  • Přechází hematoretinální bariéru a tím přináší antioxidační ochranu očím.
  • Odstraňuje více volných radikálů, než jakýkoliv jiný antioxidant.
  • Funguje jako supersilný antioxidant v neutralizaci přebytečného singletového kyslíku.
  • Putuje tělem a přináší antioxidační ochranu všem orgánům.
  • Potlačuje markery chronického onemocnění.
  • Silně pohlcuje UVB záření.
  • Snižuje poškození DNA.
  • Nemá pro-oxidační účinky – jde o čistý antioxidant.
  • Váže se na svalovou tkáň.

astaxanthin_infografika_brainmarket_CZ_1

2.) Zdraví očí

Bylo prokázáno, že astaxanthin přispívá ke zdraví očí. Zlepšuje průtok krve do sítnice a inhibuje poškození buněk v různých částech oka.3  Navíc může pomoci při makulární degeneraci způsobenou věkem, při únavě a bolesti očí, glaukomu nebo při pocitu suchých a podrážděných očí.

3.) Zdraví mozku 

Neurodegenerativních onemocnění přibývá čím dál více, takže zdraví našeho mozku je poměrně důležité téma. Oxidační stres si s přibývajícím věkem vybírá svou daň také v mozku. Astaxanthin prokázal neuroprotektivní vlastnosti, které mohou pomoci předcházet poklesu kognitivních funkcí souvisejícím s věkem a následným neurodegenerativním onemocněním. Astaxanthin je živina rozpustná v tucích, díky tomu může procházet hematoencefalickou bariérou a působit přímo v mozku. Tím zpomaluje kognitivní pokles v důsledku stárnutí mozku a chrání mozkové buňky před poškozením toxiny a volnými radikály. Navíc zlepšuje průtok krve mozkem, což může být efektivní pomoc pro pacienty s demencí.4,5

krevni_cevy_infografika_brainmarket_CZ_1

V souvislosti se zdravím mozku bylo provedeno několik studií s překvapivými výsledky. Bylo zjištěno, že po 12 týdnech užívání astaxanthinu při denních dávkách 6 - 12 mg mají osoby sníženou hladinu nebezpečných vedlejších produktů oxidace tuků, které se hromadí u lidí trpících demencí. Díky tomu dospěl výzkum k závěru, že suplementace astaxanthinem může přispět k prevenci demence u lidí.

4.) Zdraví pokožky

Volné radikály jsou molekuly s nepárovým elektronem, což je činí velice nestabilními a reaktivními. Tvoří se v těle jako výsledek jak přirozených procesů (jako je cvičení), tak vnějších faktorů (jako je sluneční záření a vystavení toxinům). Díky reaktivní povaze reagují volné radikály destruktivně s jinými molekulami ve svém okolí, včetně lipidů a proteinů, které jsou nedílnou součástí zdraví a struktury naší pokožky. Volné radikály také přispívají k rozkladu kolagenu a elastinu, dvou nejdůležitějších proteinů, které se podílí na zdravě a mladistvě vypadající pokožce. Antioxidanty jsou schopny darovat elektron volným radikálům a účinně je neutralizovat. Pokud jsou tedy v pokožce přítomny v dostatečném množství, škody způsobené volnými radikály budou minimální.

Stejně silné antioxidační vlastnosti, které chrání řasy před slunečními paprsky, jsou schopny chránit i naši pokožku. Kožní buňky, které jsou vystaveny ultrafialovému světlu, produkují volné radikály, které spouštějí stárnutí pokožky. Astaxanthin má schopnost udržovat pleť hydratovanou, snižuje vznik vrásek, podporuje lepší elasticitu pokožky, zabraňuje stárnutí pleti a chrání před UV zářením. Poslední zmíněná výhoda je dobrou zprávou zejména pro ty, kteří se na sluníčku snadno spálí. Astaxanthin se hromadí v každé vrstvě pokožky a chrání ji před spálením a poškozením sluncem. Působí zkrátka jako vnitřní opalovací krém. 

Co se děje s pokožkou, kdy se spálíme?

Nejprve je potřeba si odpovědět na otázku, proč se někteří z nás spálí snadněji než jiní. Je to dáno množstvím pigmentu (melaninu) kterou máme. Lidé se světlejší pletí se zpravidla spálí mnohem rychleji. Když sluneční paprsky poškodí pokožku, vytvoří kůže více melaninu ve snaze ji chránit před dalším poškozením. To způsobí, že tón pleti změní barvu. U jedinců se světlejší pletí je pravděpodobnější, že kůže velmi zčervená. V krajním případě se mohou objevit i velmi bolestivé puchýře.

Podle randomizované, dvojitě zaslepené, placebem kontrolované studie se zdravými účastníky studie astaxanthin chrání před poškozením kůže způsobeným UV zářením.2Během opalování jsou naše kožní buňky vystaveny ultrafialovému světlu a produkují volné radikály, které spouštějí účinky stárnutí, jako je povislá kůže, vrásky a možné závažné změny na kůži. Antioxidanty nás především chrání před různými volnými radikály. Jejich úkolem je neutralizovat škodlivé volné radikály. Díky této funkci také pomáhají chránit naši pokožku při opalování, protože podporují tvorbu melaninu. Proto je zvláště již před přicházejícím létem důležité dodávat tělu dostatečné množství antioxidantů jako je právě astaxanthin. Astaxanthin je schopen proniknout do všech vrstev pokožky (lokální opalovací krémy dosáhnou pouze nejvzdálenějších vrstev). 

astaxanthin_cz

5.) Chrání mitochondrie - hlavní tvůrce buněčné energie 

Je již dobře známo, že funkce mitochondrií s věkem klesá v důsledku oxidačního stresu, který může vést k typickým onemocněním souvisejícím s věkem. Tyto buněčné „elektrárny“ jsou zodpovědné za produkci energie ve formě ATP (adenosintrifosfát). Nicméně proces tvorby energie také vytváří obrovské množství volných radikálů. Nadměrné vystavení volným radikálům způsobuje v těle oxidační stres, který následně poškozuje funkce mitochondrií. Astaxanthin z mikrořasy Haematococcus pluvialis chrání mitochondrie před poškozením volnými radikály, čímž zachovává jejich schopnost produkovat energii. 6

6.) Snižuje zanícení v těle

Chronické zanícení organismu je přítomen na počátku většiny chronických onemocnění. Astaxanthin svými vlastnostmi bojuje proti zanícení organismu.

Dejte astaxanthinu zelenou! 

Pokud se rozhodnete astaxanthin suplementovat, je důležité zjistit jeho původ. Z daleka ne všechny jsou přírodního původu. Proto se ujistěte, že je astaxanthin ve skutečnosti získáván z přirozeného zdroje, jako jsou řasy. Na trhu je mnoho levnějších produktů, které získávají astaxanthin z petrochemie, čímž vzniká „syntetický“ doplněk astaxanthinu. Dnes již víme, že syntetický astaxanthin byl vyvinut pro krmení chovaných lososů, aby jim dodal krásně oranžovou barvu a byl tak přitažlivější pro zákazníky. Bylo prokázáno, že tyto syntetické formy astaxanthinu jsou 20-30 krát méně účinné než jejich přírodní forma odvozená z řas. Takže byste museli užívat 20-30 krát více syntetického astaxanthinu, abyste dosáhli stejného výsledku. Navíc syntetický astaxanthin dosud nebyl studován pokud jde o bezpečnost pro konzumaci. 
 
Proto jsme přišli s přírodním BrainMax Astaxanthinem v BIO kvalitě, který pochází z řasy Haematococcus pluvialis. Tato řasa obsahuje nejvyšší množstvím astaxantinu a proběhlo či probíhá na ní několik desítek studií. Doporučené dávky se pohybují od 2 mg do 30 mg denně v závislosti na aktuálním zdravotním stavu. Pro lepší biologickou dostupnost obsahují kapsle i organický olivový olej. Přestože se astaxanthin strukturálně podobá betakaroenu (provitaminu A), nemusíte se obávat předávkování. 

BrainMax Astaxanthin

    • Získávaný z mikrořasy Haematococcus pluvialis - přírodní a bezpečný.
    • Lokální produkt (Krkonoše) v uzavřeném systému kultivace.
    • Synergický efekt jednotlivých v řase se vyskytujících složek.
    • Kontrolovaný uzavřený systém kultivace.
    • Přísné hygienické podmínky výroby.
    • Bez těžkých kovů, a jiných nebezpečných kontaminantů.
    • Astaxanthin získaný z Haematococcus pluvialis je jediný, který je povolen pro lidskou potřebu.
    • Jedná se o přírodní produkt v bio kvalitě bez použití rozpouštědel.
    • Extrakce
    • CO2 bez použití chemie.
 
* Fytochemikálie - biologicky aktivní látky obsažené v rostlinách.
** ORAC(Oxygen Radical Absorbance Capacity) - jednotka, která udává schopnost antioxidantů neutralizovat volné radikály. Čím vyšší je ORAC hodnota, tím více dokáží antioxidanty neutralizovat množství volných radikálů, které mohou poškozovat buňky.
*** Hematoencefalická bariéra - bariéra mezi krví a mozkovou tkání. Zvláštní stavbou cév v mozku organismus brání mozek před nežádoucím účinkem některých látek.
 
 
 
Veronika Halusková 
 
 
 
1. PARK, Jean Soon, Jong Hee CHYUN, Yoo Kyung KIM, Larry L LIME a Boon P CHEW. Astaxanthin decreased oxidative stress and inflammation and enhanced immune response in humans. 2010.
 
2. ITO, Naoki, Shinobu SEKI a Fumitaka UEDA. The Protective Role of Astaxanthin for UV-Induced Skin Deterioration in Healthy People—A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Trial. 2018.
 
3. GIANNACCARE, Giuseppe, Marco PELLEGRINI, Carlotta SENNI, Federico BERNABEI, Vincenzo SCORCIA a Arrigo Francesco GUIEPPE CICERO. Clinical Applications of Astaxanthin in the Treatment of Ocular Diseases: Emerging Insights. 2020.
 
4. KATAGIRI, Mikiyuki, Akira SATOH, Shinji TSUJI a Takuji SHIRASAWA. Effects of astaxanthin-rich Haematococcus pluvialis extract on cognitive function: a randomised, double-blind, placebo-controlled study. 2012.
 
5. GALASSO, Christian, Ida OREFICE, Paola PELLONE, Paola CIRINO, Roberta MIELE, Adrianna LANORA, Christophe BRUNET a Clementina SANSONE. On the Neuroprotective Role of Astaxanthin: New Perspectives?. 2018.
 
6. WOLF, Alexander M, Sadamitsu ASOH, Hidenori HIRANUMA, Ikuroh OHSAWA, Kumiko LIO, Akira SATAU, Masaharu ISHIKURA a Shigeo OHTA. Astaxanthin protects mitochondrial redox state and functional integrity against oxidative stress. 2010.