6 důvodů proč užívat CDP cholin neboli citikolin. Paměť, koncentrace a duševní rovnováha.

CDP cholin neboli citikolin je účinné nootropikum. Pokud bychom se před pár desítkami let podívali na nootropika, asi bychom měli pocit, že se díváme na sci-fi film. A začátky nootropik byly trošku jako z filmu. Dokonce se předpokládalo, že lze vyvinout pilulky, které zvýší inteligenci. Nyní víme, že toto nootropika neumí. Nicméně v dnešním světě plném informací a tlaku na výkon se nootropika hodí nám všem. A jedním z těch nejlepších je právě citikoline.

Co je cholin? Proč citikolin užívat a jak v mozku funguje?

Náš mozek zpracuje každou sekundu tolik informací, které by nedokázal zpracovat ani ten nejvýkonnější počítač na světě. Je tvořen mozkovými buňkami, které s postupujícím věkem degradují. Což má vliv na rozvoj neurodegenerativních poruch. Zdraví mozku můžeme do velké míry ovlivnit stravou bohatou na cholin, omega 3 mastné kyseliny a antioxidantyCholin je metabolickým prekurzorem acetylcholinu. Neurotransmiteru, který byl původně používán jednobuněčnými organismy před miliardami let k tvorbě buněčných membrán (ochranná vrstva buněk). Cholin je tedy základní živina a jako takovou ji můžeme najít v několika potravinách jako jsou vaječné žloutky, losos, brokolice nebo hovězí játra. Přestože se jedná o klíčovou živinu pro náš mozek, nemáme často cholinu tolik, kolik bychom potřebovali.  

co_v_mozku_ridi_acetylcholin_infografika_cz

A tak vstupuje na scénu citikolin, díky kterému jsme schopni bojovat proti poškození mozkových buněk, ale také podpořit koncentraci, paměť, motivaci a celkovou mentální energiiJde o přirozeně se vyskytující sloučeninu, která se nachází v každé buňce těla, ale obzvláště je důležitá pro mozek. Citikolin toho stihnul za svou krátkou historii už poměrně dost. Původně byl byl vyvinut v Japonsku jako podpůrná léčba pro pacienty, kteří prodělali mrtvici a dodnes je podáván lidem s některými neurodegenerativními onemocněními. Nejedná se o lék, ale doplněk stravy, který u těchto osob posiluje kognitivní funkce. Citikolin se skládá ze dvou látek - cholinu a cytidinuVe střevě se citikolin rozkládá na cholin a cytidin, kde se oba rychle vstřebávají do krevního řečiště. Jakmile jsou cholin a cytidin v těle, znovu se spojí a vytvoří citikolin.

Citikolin je jedním z prekurzoru cholinu, který je následně živinou pro ACETYLCHOLIN. Acetylcholin je látka, která v mozku stojí za tím, jestli se dokážeme soustředit nebo nás rozhodí sebemenší ruch a také, jak rychle jsme si schopni zapamatovat text. Mozek mladého člověka má schopnost uchovávat obrovské množství informací, což mu umožňuje právě acetylcholin. Ten udržuje a posiluje nervová spojení, která jsou zodpovědná za rychlé myšlení i svalové reakce. Je důležitý v kognitivních procesech jako je pozornost, učení a paměť. Ovšem pracuje také na periferii nervového systému, kde působí jako spojka mezi nervy a svaly. Dokáže zvýšit průtok krve mozkem a stimulovat mitochondrie (energetický zdroj buňky) k větší produkci energie.

6 potravin pro zvyseni cholinu v mozku_infografika_cz (3)

Vliv dopaminu na koncentraci a míru motivace

Ještě jednu látku jsem nezmínila a tím je dopamin. Dopamin nám umožňuje učit se, hraje roli v tom, jakou máme náladu, ovládá naši pozornost, ale také chování a motivaci, se kterou se vrháme do každodenních úkolů. Bez dopaminu by to zkrátka nešlo. Podobně je dopamin důležitý i pro krátkodobou paměť, bez které by správně nefungovala ani paměť dlouhodobá. Ukázalo se, že dopamin hraje klíčovou roli při vytváření epizodické paměti.1 To znamená, že působením dopaminu si přesně vybavíte, kde jste předešlý den zaparkovali auto nebo co jste měli k večeři. Jde o typ zapamatování, který má na starost časoprostorové vnímání. 

Citikolin a jeho vliv na mozek

Než váš podrobně seznámím se všemi účinky citikolinu můžete si zapamatovat že:

  • Zlepšuje schopnost učit se a pamatovat si nové informace.
  • Podporuje zdraví mozku.
  • Chrání mozkové buňky.
  • Usnadňuje zpracování a komunikaci mezi buňkami.
  • Posiluje soustředění a pozornost.

1.) Podpoří mentální energii

Mozek je naše hlavní řídící jednotka, ze které jdou pokyny do zbytku těla. Je to takový velín, který dává rozkazy ostatním orgánům. Řídí trávení, činnost srdce, řeč nebo dává pokyn k produkování hormonů. A jako takový důležitý velín si klade velké energetické nároky. Spotřebovává až 20% tělesné energie. Citikolin je nootropikum, které mozku toto palivo dodává a přinutí jej k efektivnímu využití bez stimulantů jako je kofein.Co má na starost citikoline_infografika_cz (2)

2.) Zvýší koncentraci

Nedostatek cholinu má za následek, snížení kognitivních schopností. A je to tak. Jde o bezpodmínečně nejdůležitější živinu pro přeměnu na acetylcholin. Druhou, neméně důležitou látkou je dopamin. V dnešní době jsme obklopeni spoustu informací, které nás po celý den zahlcují. A dokonce již víme o dopadu sociálních sítí na udržení pozornosti. Vlivem dopaminu, který nás falešně odměňuje za každou kontrolu facebooku nebo instagramu, máme čím dál větší problém se koncentrovat na to, co právě děláme. Pokud několikrát za den bezmyšlenkovitě vezmete do ruky telefon a jen tak zkontrolujete sociální sítě, neustále zvyšujete hladinu dopaminu. Nicméně problémem je, že jak rychle dopamin stoupne, tak rychle jeho hladina klesá. A co hůř. Mozek si na to rád zvyká. Ať už jde o práci, čtení nebo učení, naše mysl je kvůli tomu roztříštěná na desítky podnětů kolem nás a tok informací je rychlejší než kdy předtím.

K udržení flow je citikoline vynikající pomocník, protože dokáže udržet naši pozornost na jeden úkol a ignorovat okolní podněty. A dělá to především zvýšením hladiny dopaminu. Ano toho dopaminu, který nás nutí vzít do ruky telefon a scrollovat i před spaním. Díky citikolinu je v tu chvíli dopamin produkován přirozeně a tím se naopak podílí na motivaci a mentálním výkonu po delší dobu.

3.) Zlepší náladu

Citikolin zvyšuje produkci nejen dopaminu a acetylcholinu, ale i jiných neurotransmiterů, které jsou zapojené do naši emoční rovnováhy. A to včetně norepinefrinu a serotoninu. Ve studii z roku 2017 byl citikolin podávám pacientům, kterým byla diagnostikovaná těžká depresivní porucha. Po šest týdnů bylo jedné skupině podáváno 100 mg citikolinu dvakrát denně. Druhá skupina užívala placebo. Po šesti týdnech se ukázalo, že pacienti, kteří užívali citikolin, měli výrazně lepší náladu.2

9_tipů_jak_posílit_funkce_mozku_infografika_cz

4.) Sníží míru stresu

Citikolin spolu s fosfatidylserinem (o kterém bude ještě řeč) dokáží snížit míru stresu, ale také ovlivnit náladu a chování. Podle studie fosfatidylserin je schopen mírnit symptomy deprese vyvolané stresem.3

5.) Podpoří zdraví mozku

Citikolin snadno prochází hematoencefalickou bariérou a má neuroprotektivní vlastnosti. Znamená to, že dokáže chránit buněčnou membránu neuronů, vede ke zpomalení zániku neuronů a přispívá k jejich tvorbě a regeneraci. S postupujícím věkem degenerují membrány mozkových buněk a hladina acetylcholinu klesá. Souběžně se zhoršuje paměť, rychlost myšlení i rozhodování. Všechny tyto změny související s věkem přispívají k rozvoji neurodegenerativních chorob - včetně Alzheimerovy choroby a demence. Zatímco nedostatek dopaminu je spojován s rozvojem Parkinsonovy choroby, jsou to právě neurony produkující acetylcholin, jejichž počet se snižuje jako první při Alzheimerově chorobě.4

co_zpusobuje_nedostatek_acetylcholinu_v_mozku_infografika_cz

6.) Podílí se na zdraví očí

Stejně jako chrání nervy v mozku, má citikolin stejný vliv na zrakový nerv. Několik studií s citikolinem prokázalo příznivé účinky na zdraví očí, zejména v případech tupozrakosti a glaukomu.5

Fosfatidylserin

Fosfatidylserin je fosfolipid nacházející se ve všech buňkách, ale nejvíce se koncentruje v membránách mozkových buněk a tvoří asi 70 % hmoty nervové tkáně. Tam pomáhá při ukládání, uvolňování a činnosti mnoha životně důležitých neurotransmiterů a jejich receptorů. Fosfatidylserin také pomáhá při komunikaci mezi buňkami. Má studiemi prokazatelné účinky v prevenci demence a snižuje kognitivní pokles spojený se stárnutím. Studie ukazují, že užívání 100 mg fosfatidylserinu 3x denně zmírňuje pokles mozkových funkcí spojených se stárnutím.6,7,8 U zdravých jedinců došlo při užívání 400 mg fosfatidylserinu denně ke zlepšení myšlení a paměti.9 

Byliny pro zvýšení koncentrace a paměti

Mezi nootropika neřadíme jen citikolin a fosfatidylserin, ale nootropika s podobnými účinky najdeme i v rostlinné říši. Jde o byliny, které nám jsou geograficky vzdálené, ale jejich účinky na mozek jsou podloženy mnoha studiemi.

První, která stojí za zmínku je Bacopa monnieri. Ájurvédští léčitelé používali Bacopu jako nootropikum dávno předtím, než tento termín vůbec existoval. Bacopa zlepšuje duševní výkonnost, protože interaguje s dopaminem a serotoninem. Neurotransmitery, které pomáhají mozkovým buňkám odesílat a přijímat zprávy. 10,11,12 Navíc chrání zdraví mozku v průběhu stárnutí.13

Druhou bylinou, o které jste už určitě slyšeli především s prokrvením končetin je Ginkgo biloba. Jde o jeden z nejstarších stromů a není tajemstvím, že vyniká mezi rostlinami svým působením na lidský mozek. Pyšní se protizánětlivými účinky, podporuje koncentraci, zlepšuje paměť a kromě toho jsou její účinky zaznamenány v několika studiích. Ginkgo biloba je skutečný poklad pro osoby trpící demenci nebo Alzheimerovou chorobou. Ve studiích bylo potvrzeno, že u těchto osob zlepšuje kognitivní vlastnosti a symptomy, které se s těmito onemocněními pojí.14,15

infografika neurohacker

Poslední, neméně známou bylinou je Gotu kola. Ta se podobně jako ginkgo biloba a bacopa drží na žebříčku nootropik velmi vysoko. Mimo její výrazný vliv na paměť a soustředění, posiluje cévní soustavu a pomáhá se lépe vypořádat se stresem.

Obě látky a zmíněné byliny jsme zařadili do nového Neurohackeru Dopamine Upgrade, díky kterému můžete naplno využít svůj potenciál v práci nebo ve škole.

  • Zvyšuje mentální a fyzický výkon.
  • Zvyšuje soustředění.
  • Zlepšení kognitivní funkce - paměť.
  • Neobsahuje kofein – účinek je dlouhotrvající a stabilní bez burnoutu. Můžete jej užívat kdykoli v průběhu dne.
  • Posiluje soustředění v průběhu celého dne.

 

Neurohacker jsme navíc obohatili o Acetyl-L-tyrosin, který se taktéž podílí na lepším soustředění. Neurohacker je vhodný pro studenty, mentálně pracující lidi, starší jedince jako prevence před neurodegenerativními onemocněními ale také pro ty, kteří mají problémy s koncentrací, pamětí nebo duševní rovnováhou. Neobsahuje kofein a účinky látek, které obsahuje jsou léty ověřeny mnoha studiemi.

 

Veronika Halusková

 

1. NAKAZAKI, Eri, Eunice Mah MAH, Kristen SANOSHY, Danielle CITROLO a Fumiko WATANABE. Citicoline and Memory Function in Healthy Older Adults: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Clinical Trial. 2021.

2. ROOHI-AZIZI, Mahtab, Somaye ARABZADEH, Meysam AMIDFAR, Samrand S SALIMI, Mohammad REZA ZARINDAST, Ali TALAEI a Shahin AKHONDZADEH. Citicoline Combination Therapy for Major Depressive Disorder: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Trial. 2017.

3. MAGGIONI, M, G B PICOTTI, G P BONDIOLOTTI, A PANERAI, T CENACCHI, P NOBILE a F BRAMBILLA. Effects of phosphatidylserine therapy in geriatric patients with depressive disorders. 1990.

4. ALVAREZ, X A, R MOUZO, V PICHEL, et al. Double-blind placebo-controlled study with citicoline in APOE genotyped Alzheimer's disease patients. Effects on cognitive performance, brain bioelectrical activity and cerebral perfusion. 1999.

5. JÜNEMANN, Anselm G M, P GRIEB a R REJDAK. The role of citicoline in glaucoma. 2021.

6. ENGEL, R R, W SATZGER, W GÜNTHER, N KATHMANN, D BOVE, S GERKE, U MÜNCH a H HIPPIUS. Double-blind cross-over study of phosphatidylserine vs. placebo in patients with early dementia of the Alzheimer type. 1992.

7. CROOK, T, W PETRIE, C WELLS a D C MASSARI. Effects of phosphatidylserine in Alzheimer's disease. 1992. 

8. KLINKHAMMER, P, B SZELIES a W.D HEISS. Effect of Phosphatidylserine on Cerebral Glucose Metabolism in Alzheimer's Disease. 1990.

9. KATO-KATAOKA, Akito, Masashi SAKAI, Rika EBINA, Chiaki NONAKA, Tsuguyoshi ASANO a Takashi MIJAMORI. Soybean-derived phosphatidylserine improves memory function of the elderly Japanese subjects with memory complaints. 2010.

10. BENSON, Sarah, Luke A DOWNEY, Con STOUGH, Mark WETHERELL, Andrea ZANGARA a Andrew SCHOLEY. An acute, double-blind, placebo-controlled cross-over study of 320 mg and 640 mg doses of Bacopa monnieri (CDRI 08) on multitasking stress reactivity and mood. 2013.

11. PETH-NUI, Tatimah, Jintanaporn WATTANATHORN, Supaporn MUCHIMAPURA, Terdthai TONG-UN, Nawanant PIYAVHATKUL, Poonsri RANGSEEKAJEE, Kornkanok INGKANINAN a Sakchai VITTAYA-AREEKUL. Effects of 12-Week Bacopa monnieri Consumption on Attention, Cognitive Processing, Working Memory, and Functions of Both Cholinergic and Monoaminergic Systems in Healthy Elderly Volunteers. 2012.

12. CALABRESE, Carlo, William L. GREGORY, Michael LEO, Dale KRAEMER, Kerry BONE a Barry OKEN. Effects of a Standardized Bacopa monnieri Extract on Cognitive Performance, Anxiety, and Depression in the Elderly: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Trial. 2008.

13. ABDUL MANAP, Aimi Syamima, Shantini VIJAYABALAN, Priya MADHAVAN, et al. Bacopa monnieri, a Neuroprotective Lead in Alzheimer Disease: A Review on Its Properties, Mechanisms of Action, and Preclinical and Clinical Studies. 2019.

14. YANG, Guoyan, Yuyi WANG, Jin SUN, Kang ZHANG a Jianping LIU. Ginkgo Biloba for Mild Cognitive Impairment and Alzheimer's Disease: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials. 2016. 

15. SAVASKAN, Egemen, Heiko MUELLER, Robert HOERR, Armin VON GUNTEN a Serge GAUTHIER. Treatment effects of Ginkgo biloba extract EGb 761® on the spectrum of behavioral and psychological symptoms of dementia: meta-analysis of randomized controlled trials. 2017.