Matcha a čajové obřady

Udělejte si z pití čaje Matcha obřad, který obohatí jak vás a vaše tělo. Anebo rovnou pohostěte své nejbližší čajem nabitým antioxidanty a udělejte jim pořádný zážitek.

Jste milovníky Matchy? Nebo o ni slyšíte poprvé? V obou dvou případech vezte, že jste právě narazili na něco, co pro vás bude zcela nové, výjimečné. Matcha Ceremonial se pěstuje přímo v Japonsku, ručně sklízí a zastiňuje tak, aby její chuť dosáhla maximální možné plnosti a kvality. 

  • Jedná se o exkluzivní Matchu dováženou přímo z Japonska.
  • Matcha Ceremonial je v nejvyšší BIO kvalitě (máme na to certifikát).
  • Není to jen čaj, ale nápoj spojený s potěšením a harmonickým obřadem.
  • Její exkluzivitu poznáte v chuti, která je zcela unikátní.

Možná se při prvním doušku ocitnete na chvíli v Japonsku, kde se naladíte na vlnu klidu, harmonie a představíte si, jak tam tradičně popíjíte Matchu při čajovém obřadu. Druhým douškem ucítíte nával energie, vše je v rovnováze, máte skvělou náladu a jdete si naplno užít den s pocitem, že jste svému tělu dopřáli něco, co jej díky jedinečnému složení, tradičního ceremoniálu, skvělé chuti a množstvím účinných látek dokázalo plně nabít energií. 

matcha-ceremonial-infografika-brainmarket-cz (1)

Ale teď se vraťme o kousek zpět a podíváme se na Matchu podrobněji …

Co je to Matcha?

Originální Matcha pocházející z vybraných částí Japonska může být právem označován za klenot mezi čaji. Patří mezi nejstarší odrůdy zastiňovaných japonských zelených čajů, které se tradičně, po více než 800 let používají při budhistických rituálech.

Matcha byla unikátním nápojem císařského dvora a japonské elity. Jeho nesmírně náročné pěstování a téměř alchymistický způsob zpracování z něj činí nápoj s bohatou chutí, vůní a pozitivními účinky pro tělo i mysl.

 kava

Jak se Matcha pěstuje?

Poslední čtyři týdny před sklizní dojde k zastínění pole. Eliminací světla rostliny kompenzují zvýšením obsahu chlorofylu v listech. To činí listy bohatší na aminokyseliny a typická je pro ně smaragdově zelená barva. Kvalitní Matchu poznáte nejen podle zelené barvy, ale také podle nasládlé a jemné chuti.

Sklizeň farmáři obvykle zahajují na počátku května. Sběr listů je výhradně ruční, ty vybrané se dostanou do továrny, kde musí projít parou. Ta mimo jiné zajistí, aby listy nepřišly o úžasné množství živin. Pak přichází na řadu sušení. Po sušení přichází na řadu selekce, aby se do světa nakonec dostaly jen ty nejkvalitnější listy. Roli přitom hraje barva, kvalita a chuť čaje.

Následuje ještě odstranění stopek a jiných nežádoucích částí, zůstává jen nejčistší dužina. Posledním krokem je mletí v žulových mlýnech na jemný prášek. Jeden žulový mlýn semele pouze 30-40 gramů čaje za hodinu a i v 21. století pouze tato technika zaručí, že si čaj po čas výroby zachová svou specifickou chuť, barvu a aroma.

Každý krok je pečlivě monitorován a dokumentován, provádějí se také pravidelné laboratorní kontroly, aby se zajistilo, že konečný produkt před expedicí splňuje přísné normy. Rituální je tedy nejen popíjení tohoto čaje, ale celý proces jeho výroby.

 

plantation

 

Zajímavá fakta o Matche

Matcha obsahuje 137x více antioxidantů než jiné zelené čaje

Matcha je vyrobena jak už víte z jemně mletých celých listů zeleného čaje, díky čemuž je účinnější než jiné zelené čaje. Když pijete Matchu, získáte 100% živin, včetně vitamínů, vlákniny a 137krát více antioxidantů než z jiného zeleného čaje.
Díky antioxidantům obsažených v Matche můžete dokonce i snížit riziko několika chronických onemocnění. (1)

Zlepšuje náladu a navozuje dobrý pocit, nezpůsobuje chvění jako káva

Matcha obsahuje aminokyselinu L-theanin , která uklidňuje mysl a uvolňuje tělo bez vyvolání ospalosti. Konzumací Matchy získáte 4-6 hodin stálé energie a nebudete se muset bát, že náhle ucítíte propad energie a chuť prokrastinovat jako po kávě.

Stimuluje metabolismus a podporuje spalování tuků

Pravidelní pijáci Matchy mají o 35–40% vyšší rychlost metabolismu než ti, kteří Matchu nepijí. Vyšší metabolismus znamená, že v klidovém stavu vaše tělo spotřebuje více kalorií než člověk s pomalejším metabolizmem.

Pít čaj, cítit se skvěle a u toho"hubnout"? To prostě musíte zkusit!

Zbavte se zápachu z úst

Každý z nás to po ránu určitě někdy pocítil ...
Matcha obsahuje velké množství chlorofylu, který detoxikuje vaši krev, játra a zažívací ústrojí. Čisté střevo také eliminuje zápach z úst a tělesný pach. (2)

Udržuje hladinu cukru v krvi v optimální hladině

Vláknina obsažená v zeleném čaji Matcha může pomoci předcházet kolísání inzulínu. Matcha může také zpomalit vývoj diabetu 1. typu a regulovat hladinu glukózy u diabetiků. (3,4

matcha_infografika_brainmarket_CZ

Lék proti stárnutí

Listy zeleného čaje mají vysokou hladinu antioxidantů, konkrétně katechinu, které zabraňují volným radikálům ničit buňky těla. Studie ukazují, že katechin může zabránit stárnutí pokožky, kardiovaskulárním chorobám a možná i rakovině. (5,6)

Matcha = tekutá meditace

Matcha, která začíná jako meditační čaj zenových buddhistických mnichů, je známá jako uklidňující stimulant. Matcha má asi třetinové množství kofeinu ve srovnání s běžným šálkem kávy. Na rozdíl od nervových nervózních účinků kávy vám Matcha přináší stav uklidňující euforie - pocit duševní bdělosti a hluboké relaxace podobný účinku meditace. Z tohoto důvodu je Matcha někdy označována jako tekutá meditace a byla používána buddhistickými mnichy jako pomoc při koncentraci během dlouhých meditací. Mnoho lidí dnes také pije Matchu před jógou nebo meditací. 

Tajemná chuť Umami

Matcha nejvyšší kvality v sobě ukrývá slavnou chuť umami (う ま 味). Umami se někdy říká tajemná pátá příchuť (spolu se sladkou, kyselou, hořkou a slanou), synonymem sladko-slané, bujné chuti. Je to vysoká koncentrace theaninu, glutamátu a iononových sloučenin z karotenoidů (organických pigmentů podporovaných při fotosyntéze) nalezených v mladých výhoncích čajovníků pěstovaných ve stínu, které jsou zodpovědné za tuto chuť umami a nachází se pouze ve vysoce kvalitním Matcha prášku.

Nemyslí vám to? Dejte si Matchu! 

Určitě se vám stalo že chcete pracovat, nebo se učit, ale nemůžete se soustředit. Matcha je skvělá v tom že díky pomalu uvolňující se kofeinu zlepšuje funkce mozku, dokážete rychleji myslet, vstřebávat informace a budete se moct delší dobu soustředit. (7,8,9)

Matcha jako kosmetický přípravek

Matcha je skvělá pro vaši pokožku, má tedy mnohostranné využití.
Nebojte se experimentovat a vyzkoušejte masku na obličej. Stačí trocha Matchy a kapka vody, nanést na obličej a nechat působit. Navíc tato maska je vhodná pro všechny typy pleti. (10,11,12)

Jaký má tedy efekt na pokožce?

  • zpomaluje stárnutí
  • pomáhá při léčbě akné
  • redukuje začervenání pokožky
  • pomáhá s kožními problémy
  • pomáhá odstraňovat odumřelé buňky na kůži
  • pomáhá redukovat vrásky

A na závěr ... 

Matcha není jen čaj, je to čisté potěšení, kultura, obřad a nápoj, který mění váš život směrem k lepšímu. Udělejte si čas a ukažte i svým blízkým, že ,,pojď na kafe" může mít zcela jiný, zdravý rozměr. Udělejte z obyčejných návštěv nezapomenutelné zážitky a zároveň dopřejte svému tělu směsici blahodárných účinků, které Matcha nabízí.

 

Tereza Kozubková

matcha-ceremonial-fb-header-cz

Zdroje

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14518774/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4763469/

https://www.livestrong.com/article/272526-benefits-of-green-tea-extract-vitamins/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15173415/

https://www.researchgate.net/publication/42253905

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3260072/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28784536/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22992376/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15723227/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28036057

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12682270/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3390139/

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!