Co jsou to ceramidy? Klíč k hydratované a mladistvě vypadající pokožce.

Ceramidy jsou klíčovým prvkem pro udržení zdravé a funkční pokožky. Jedná se o třídu lipidů, které jsou nezbytnou součástí horní vrstvy kůže, známé jako stratum corneum. Hrají zásadní roli v udržení bariérové funkce pokožky a její hydratace. 

Co jsou to ceramidy?

Kožní buňky si můžete představit jako cihličky, které mezi sebou potřebují spojení. Toto spojení zajišťují právě ceramidy. Díky ceramidům je pokožka vypnutá, nemáme rozšířené póry a samotné ceramidy mají schopnost udržet naši pokožku hydratovanouV pokožce tvoří ceramidy ochrannou bariéru na povrchu, která pomáhá zabránit ztrátě vody a chrání pokožku před vnějšími škodlivými vlivy, jako jsou bakterie, alergeny a znečištění. Ceramidy přispívají k udržení pružnosti pokožky a jsou zásadní pro plně fungující kožní bariéru. Jejich obsah v pokožce klesá s věkem. 

48095-3_pokozka-s-a-bez-ceramides

Kůže s věkem prochází mnoha změnami. Ztenčuje se a ztrácí část své pružnosti; produkce ceramidů a dalších lipidů se zpomaluje a roky nepřetržitého vystavení UV záření také snižují hladiny ceramidů. Jak jsou tyto tuky vyčerpány, kožní bariéra se stává slabší a náchylnější k poškození. Nedostatek ceramidů v pokožce může vést k suchosti, podráždění a zhoršení kožních problémů, jako je ekzém a psoriáza.

Některé studie naznačují, že perorální příjem ceramidového doplňku může zvýšit hydrataci pokožky a pomoci snížit hyperpigmentaci, zarudnutí a svědění pokožky. Rovněž se doporučuje konzumace potravin bohatých na ceramidy, jako jsou mléčné výrobky, vejce, sladké brambory, sójové boby, pšeničné klíčky, kukuřice a hnědá rýže, které mohou podpořit hladinu ceramidů v pokožce.

Navíc bylo ve studii zjištěno, že pokled ceramidů je ovlivněn také ročním obdobím. Byl zjištěn 50% pokles ceramidů v kůži na pažích účastníků během podzimních a zimních měsíců ve srovnání s jarem a létem. Vystavení silným mýdlům, peelingům a agresivním chemikáliím v prostředí také snižuje hladinu ceramidů v kůži.1

1 (3)

Funkce ceramidů v pokožce 

1.) Posílení bariéry pokožky

Pokožka je každý den vystavena vlivům z vnějšího prostředí, které mohou narušit její bariérovou funkci. To může způsobit extrémní suchost pokožky, kdy je následně pokožka podrážděná a je daleko náchylnější ke vzniku ekzémů a tvorbě vrásek. Ceramidy pomáhají obnovit a posílit tuto ochrannou bariéru, čímž zabraňují dalšímu poškození a podporují přirozené funkce pokožky. Navíc pomáhají zabránit ztrátě vody a chránit pokožku před vnějšími škodlivými vlivy, jako jsou bakterie, alergeny a znečištění.

Banner clanek liposomal beauty

2.) Hydratace

Ceramidy hrají klíčovou roli v udržení hydratace pokožky tím, že zabraňují nadměrnému odpařování vody z pokožky. Udržují pokožku pružnou a vytvářejí ochranný film na povrchu pokožky, který minimalizuje transepidermální ztrátu vody. Tento proces je zásadní pro udržení zdravého mikroprostředí pokožky, což je důležité pro její regeneraci a obnovu

3.) Anti-aging

Stárnutím a vlivem vnějších faktorů se přirozený obsah ceramidů v pokožce snižuje, což vede k jemným liniím a vráskám. Doplnění ceramidů může pomoci v boji proti známkám stárnutí. Nedostatek ceramidů v pokožce může vést k suchosti, podráždění a zhoršení kožních problémů, jako je ekzém a psoriáza. S věkem a vlivem vnějších faktorů se přirozený obsah ceramidů v pokožce snižuje, což vede k jemným liniím a vráskám. Proto je doplnění ceramidů klíčové pro boj proti známkám stárnutí.

48095-1_graf-vrasky-a-elasticita

BrainMax Liposomal Beauty

Účinky ceramidů na pokožku jsou nezpochybnitelné, proto jsme využili patentovaného komplexu Ceramosides™, který kombinuje dva typy ceramidů. CERAMOSIDES™ jsou navrženy tak, aby pomáhaly zlepšovat vzhled pokožky zevnitř ven. Dodávají pokožce tolik potřebné ceramidy přes krevní oběh do vnitřní vrstvy pokožky a tím je rovnoměrně poskytnou pokožce celého těla. Účinky CERAMOSIDES™ prokázala v roce 2017 i klinická studie.2 Jednalo se o randomizovanou, dvojitě zaslepenou, placebem kontrolovanou studii, která odpovídá nejnovějším standardům v oboru. Výsledky této studie byly výrazně pozitivní a byly zjištěny již po 15 dnech. kdy byla prokázáno:

  • Zlepšení hydratace pleti
  • Vyhlazuje pleť
  • Snížení známek stárnutí
  • Účinek již po 15-ti dnech užívání

48095-2_ceramosides--prasek

Ceramidy navíc i prokázaly přímý vliv na růst vlasů. Studie, která byla zveřejněna v listopadu roku 2023 sledovala 66 žen po dobu 84 dnů. Účastnice, které pravidelně užívaly CERAMOSIDES™, zaznamenaly výrazná zlepšení v hustotě, vzhledu a celkové kvalitě vlasů. Výsledky ukázaly, že CERAMOSIDES™ efektivně snižují podíl vlasů ve fázi telogenu (vypadávání) a zvyšují podíl vlasů ve fázi anagenu (růst). Toto zlepšení bylo statisticky významné a bylo patrné již po 56 dnech od zahájení užívání.3

Díky speciálnímu výrobnímu procesu jsou ceramidy získávány z pšenice nabízí tak efektivní řešení pro krásnou hydratovanou pleť s klinicky studovaným hydratačním účinkem a anti-age efektem. Unikátní výrobní proces navíc zajišťuje, že se do konečného produktu nedostanou ani zbytkové stopy lepku. Proto si komplex mohou dopřát i osoby s intolerancí na lepek. Díky svému rostlinnému složení je BrainMax Liposomal Beauty vhodný taktéž pro vegany a jeho liposomální forma zaručuje maximální vstřebatelnost.

 

Veronika Halusková

 

1. FUJIWARA, Anna, Masashi Morifuji MORIFUJI, Masami KITADE, Keiko KAWAHATA, Tomoyuki FUKASAWA, Taketo YAMAJI, Hiroyuki ITOH a Makoto KAWASHIMA. Age-related and seasonal changes in covalently bound ceramide content in forearm stratum corneum of Japanese subjects: determination of molecular species of ceramides. 2018.

2. BIZOT, Valérie, Enza CESTONE, Angela MICHELOTTI a Vincenzo NOBILE. Improving Skin Hydration and Age-related Symptoms by Oral Administration of Wheat Glucosylceramides and Digalactosyl Diglycerides: A Human Clinical Study. 2017.

3. DUDONNÉ, Stéphanie, Catherine KERN a Christine GARCIA. Efficacy of a wheat polar lipid complex in reducing hair loss and improving hair growth in healthy women: A randomized, double-blind, placebo-controlled clinical study. 2023.