Omega 3: DHA je palivo pro mozek
DHA je nenasycená mastná kyselina, patřící do omega 3, která má celou řadu funkcí. Od zdraví buněk (konkrétně jejich membrán) až po imunitní funkce. Lidský mozek je z 60% tvořen tukem. A omega 3 esenciální mastné kyseliny, patří mezi nejdůležitější živiny pro strukturální integritu a výkon mozku. A na to se zaměříme v dnešním článku.
DHA tvoří 97% mastných kyselin v mozku
Esenciální mastné kyseliny jsou ty, které naše tělo potřebuje pro správné fungování, a které si samo neumí vytvořit. Tím pádem je musíme získávat ze stravy nebo doplňků stravy. Ze všech esenciálních mastných kyselin jsou omega 3 nejhojněji zastoupeny v mozku. Jedná se o mastné kyseliny, které jsou stavebními kameny membrán mozkových a nervových buněk. Pokud je nedostatek těchto mastných kyselin, mozek využije všechny dostupné tuky, což pro něj není úplně optimální řešení.
Existují tři hlavní druhy omega 3:
DHA je bezpochyby nejdůležitější mastnou kyselinou pro mozek, protože tvoří 97 % omega-3 mastných kyselin v mozku. Je to hlavní strukturální složka mozkové kůry, části mozku, která je zodpovědná za paměť, jazyk, kreativitu, emoce a pozornost.
Dále hraje roli v komunikaci mozkových buněk mezi sebou. Podporuje optimální hladinu nejdůležitějších neurotransmiterů včetně dopaminu, serotoninu, GABA, norepinefrinu a acetylcholinu.1 Zlepšuje také funkci neurotransmiterových receptorů, což umožňuje mozku lépe využívat tyto chemické látky. Je zajímavé, že fosilní důkazy naznačují, že evoluce našeho mozku závisela na příjmu DHA z mořských plodů.2
V čem hraje DHA hlavní roli?
DHA se osvědčila jako bojovník při mnoha onemocněních včetně artritidy, aterosklerózy, deprese, cukrovky a srdečních chorob. Stejně jako tělo potřebuje vápník pro silné kosti, potřebuje také DHA pro správné funkce centrálního nervového systému.
1.) Vývoj dětí
Optimální hladina DHA je klíčová pro správný vývoj mozku dětí.4 Těhotným ženám se doporučuje doplňovat DHA, aby bylo zajištěno, že tělo bude k vývoji nového života mít DHA v dostatečném množství. Zejména pro rychle se vyvíjející mozek dítěte. DHA je přirozenou složkou mateřského mléka. Nicméně se nejedná pouze o důležitou živinu pro novorozece, ale jde o živinu, která je důležitá během celého dětství a dospívání. Porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) je nejčastější neurologické onemocnění u dětí.
A četné studie ukazují, že když jsou dětem s ADHD podávány omega-3 (jak DHA, tak EPA), dochází u nich k výraznému zlepšení pozornosti, hyperaktivity, vzdorovitého chování a spánku.5 Jedna studie zjistila, že děti s depresivní poruchou zaznamenaly až o 40% snížení symptomů deprese, když jim byly podávány doplňky DHA.6
2.) DHA pro psychickou pohodu
Lidský mozek se s věkem přirozeně zmenšuje, ale DHA pomáhá zachovat objem mozku. A naopak. Lidé s nízkým obsahem DHA mají menší mozek, který navíc i rychleji stárne. Bohužel 80 % světové populace má podprůměrný příjem omega 3. DHA zvyšuje mozkový neurotrofický faktor (BDNF). BDNF je protein, který udržuje stávající mozkové buňky zdravé a stimuluje tvorbu nových mozkových buněk.7
3.) DHA pro neuroplasticitu mozku
Dříve si vědci mysleli, že se narodíme s určitým počtem mozkových buněk, které s postupujícím věkem odumírají a tím se nemůžeme vyhnout i samotné degradaci mozku a kognitivních funkcí. Avšak dnes víme, že do značné míry můžeme mít kontrolu nad tím, jak náš mozek funguje dnes, ale i za desítky let. Neuroplasticita mozku byl revoluční objev, protože to znamená, že mozek můžeme vytrénovat tak, aby fungoval lépe i ve stáří. Neuroplasticita je schopnost mozku vytvářet nové mozkové buňky, nervová spojení a zlepšovat své schopnosti po celý život. A právě DHA tuto schopnost zvyšuje!
V jedné klinické studii bylo zdravým dospělým podáváno 800 mg DHA plus 1600 mg EPA. Účastníci studie zaznamenali zvýšení energie, zmírnění hněvu, úzkosti, únavy, deprese a to již po 35 dnech suplementace.8
4.) DHA chrání před mentálním poklesem
Studie ukazují, že senioři s vyšší hladinou omega-3, konkrétně DHA, mají výrazně menší riziko rozvoje demence nebo Alzheimerovy choroby. Studie, která sledovala skupinu seniorů po dobu devíti let, zjistila, že u osob s vyšší hladinou DHA byla o 47 % nižší pravděpodobnost rozvoje demence a o 39 % nižší pravděpodobnost rozvoje Alzheimerovy choroby než u osob s nízkou hladinou DHA.9 Vysoký příjem DHA je také spojen se sníženým rizikem neurozánětu, makulární degenerace, mrtvice a Parkinsonovy choroby.
Proč není lněný olej vhodným zástupcem DHA?
Lněný olej obsahuje ALA. A výzkum zjistil, že lněný olej nezvyšuje hladinu DHA v krvi. Ve skutečnosti se pouze méně než 0,5 % ALA z rostlinné stravy přemění na DHA, kterou mozek potřebuje. Je to proto, že proces přeměny ALA na DHA je extrémně neefektivní. Takže lněný olej opravdu není ideálním zdrojem.
Pro vegany a vegetariány je nejlepší řešením doplňování DHA do mozku olej z mořských řas.
Důsledky nedostatku DHA - doporučená denní dávka omega-3
Nedostatek DHA narušuje kognitivní funkce jako je paměť, schopnost multitaskingu a rychlost myšlení. Nízká hladina DHA je také spojována s ADHD a podrážděností stejně jako závažná psychiatrická onemocnění jako jsou deprese, sebevražedné chování, bipolární porucha a schizofrenie. Obecně je doporučováno minimálně 500-1000 mg celkových omega-3 denně.
DHA a EPA
Pokud si přečtete etikety doplňků s olejem z tresčích jater nebo rybím olejem, uvidíte, že kromě DHA obsahují EPA. EPA je spojována se zdravím srdce, ale má také pozitivní přínos pro funkce mozku. Zatímco DHA i EPA působí proti zanícení. EPA je lepší než DHA při zánětu mozku. Chronický zánět mozku může vést k úzkosti, depresi, bipolární poruše, schizofrenii a ztrátě paměti. A EPA je zvlášť vhodná při léčbě hraniční poruchy osobnosti.
Tělo potřebuje obě mastné kyseliny. Jak EPA, tak i DHA. Nicméně při výběru doplňků rybího oleje byste se měli zajímat o to, aby obsahoval vysoký podíl DHA, nebo užívat DHA ještě zvlášť pro optimální funkci mozku.
Veronika Halusková
1. TANAKA, Kazuhiro, Akhlaq A. FAROOQUI, Nikhat J. SIDDIQI, Abdullah S. ALHOMIDA a Wei-Yi ONG. Effects of Docosahexaenoic Acid on Neurotransmission. 2012.
2. CRAWFORD, M A, M BLOOM, C L BROADHURST, et al. Evidence for the unique function of docosahexaenoic acid during the evolution of the modern hominid brain. 1999.
3. HORROCKS, L A a Y K YEO. Health benefits of docosahexaenoic acid (DHA). 1999.
4. LAURITZEN, Lotte, Paolo BRAMBILLA, Alessandra MAZZOCCHI, Laurine B.S. HARSLØF, Valentina CIAPPOLINO a Carlo AGOSTONI. DHA Effects in Brain Development and Function. 2016.
5. SORGI, Paul J, Edward M HALLOWELL, Heather L HUTCHINS a Barry SEARS. Effects of an open-label pilot study with high-dose EPA/DHA concentrates on plasma phospholipids and behavior in children with attention deficit hyperactivity disorder. 2007.
6. MCNAMARA, Robert K, Ronald JANDACEK, Patrick TSO, Wade WEBER, Wen-Jang CHU, Stephen M STRAKOWSKI, Caleb M ADLER a Mellisa P DELBELLO. Low docosahexaenoic acid status is associated with reduced indices in cortical integrity in the anterior cingulate of healthy male children: A 1H MRS Study. 2014.
7. WU, Aiguo, Zhe YING a Fernando GOMEZ-PINILLA. DHA dietary supplementation enhances the effects of exercise on synaptic plasticity and cognition. 2011.
8. FONTANI, G, F CORRADESCHI, A FELICI, F ALFATTI, S MIGLIORINI a L LODI. C0gnitive and physiological effects of Omega-3 polyunsaturated fatty acid supplementation in healthy subjects. 2005.
9. Higher Level Of Certain Fatty Acid Associated With Lower Dementia Risk. 2006.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!
Diskuze (0)
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.