Přírodní DHT blokátory. Jak účinně blokovat DHT.

Androgenická alopecie. Tak se nazývá mužská plešatost, která stojí až z 95% za ztrátou vlasů u mužů. Hlavním viníkem androgenní alopecie je hormon DHT. Naštěstí existuje několik přírodního blokátorů DHT, které mohou ztrátu vlasů minimálně zpomalit.

Vliv DHT na vypadávání vlasů

Dihydrotest0steron je androgenní pohlavní hormon, produkovaný z test0steronu. Test0steron je hormon, který se v těle syntetizuje z cholesterolu. Většinou je nejvyšší koncentrace test0steronu během 18 - 20. roku věku, kdy je organismus připraven k reprodukci. Tělo produkuje při tvorbě test0steronu produkuje DHT, prostřednictvím enzymu 5 α-reduktázyEnzymu, který přeměňuje malé procento test0steronu na DHT v tkáních jako je kůže, játra, prostata a také vlasové folikuly.

DHT neboli dihydrotest0ster0n je typ androgenního hormonu a vypadávání vlasů u mužů je primárně způsobeno kombinací genetických faktorů a právě dihydrotest0ster0nu (DHT). Ten se váže na receptory v pokožce hlavy a naruší tak přirozený cyklus růstu vlasů. 

co ma na starost DHT_inforgafika_cz

Jakmile se DHT vytvoří připojí se kromě jiného také k receptorům vlasových folikul. To u značného procenta mužů vede miniaturizace vlasových folikul a nakonec ke ztrátě vlasů. Samozřejmě není možné blokovat produkci test0steronu, protože jeho funkce je po celý život muže nepostradatelná. Ovlivňuje vývoj svalů, kostí, reprodukční soustavu, produkci spermií, ale také psychiku jako je sebevědomí a nálada. Nicméně lze částečně blokovat produkci DHT. 

Přírodní blokátory DHT

Blokátory DHT pracují na blokování účinku, který má DHT. Několik přírodních přípravků mohou produkci DHT potlačit. A možná takové produkty máte doma. Určitě mohu doporučit biotin1. Ten ve studií prokázal hlavně svůj pozitivní přínos v růstu nových vlasů.

1.) Saw Palmetto 

Saw Palmetto nebolí serenoa plazivá je rostlina pocházející z Ameriky, která je vědci podrobně zkoumána. Domnívají se totiž, že inhibuje enzym 5-alfa-reduktázu. To je enzym zodpovědný za přeměnu test0steronu na DHT. Saw palmetto tedy působí jako blokátor DHT, zabraňuje přeměně test0steronu na DHT a také podporuje růst vlasů. Kromě toho má protizánětlivé vlastnosti. Zánět vlasových folikulů nebo vlasové pokožky může způsobit problémy s růstem nových vlasů, takže Saw Palmetto pomáhá hned několika způsoby.

2.) Kopřiva dvoudomá

Kopřivu známe určitě všichni. V žádném případě to není jen plevel v koutu zahrady a na okrajích lesů. Na kopřivu nedám dopustit, protože je zásadní bylinou pro zdraví našich jater a ledvin. Podobně jako ostropestřec, pomáhá kopřiva játrům v detoxikaci a ledvinám v odvádění látek ven z těla. Kromě toho je kopřiva také významným DHT blokátorem. S DHT se také pojí benigní hyperplazie prostaty a na tu se zaměřila studie, dle které bylo zjištěno, že silně inhibuje účinky 5-alfa-reduktázy. Jednalo se o rozsáhlou studii s 620 pacienty a výsledky byly více než příznivé. To je hned několik důvodů, proč zařadit kopřivu ve formě čajů i prostřednictvím šampónů

Návrh bez názvu (68)

3.) Reishi

Jako poměrně nový DHT blokátor se prosadila vitální houba Reishi. Ve studii z roku 2005 vědci testovali schopnosti blokovat DHT u 19 různých hub. Reishi byla jediná, která v tom byla úspěšná a ze 70 % dokáže blokovat DHT.2

4.) Rozmarýnový olej a extrakt

Rozmarýnový olejantibakteriální a protiplísňové vlastnosti. Sám o sobě není blokátorem DHT, ale pomáhá jiným přírodním blokátorům, protože zlepšuje růst a tloušťku vlasů. Extrakt z rozmarýnového oleje je také dobrý při prevenci vypadávání vlasů, protože připravuje produkci nových pramenů.  

5.) Ecklonia Cava

Ecklonia je mořská řasa, která roste kolem pobřeží Japonska a Koreje. Je součástí japonské kuchyně a pyšní se také vysokým obsahem polyfenolů. Jde o formu antioxidantu nalezeného i v jiných potravinách, jako je zelený čaj, bobuloviny a červené vínoHnědé mořské řasy však vyčnívají z řady, protože obsahují typ polyfenolu zvaný Eckols (nebo také florotaniny), který je až 100x silnější než jiné druhy polyfenolů. Ovšem tato řasa prokázala velký potenciál, protože napomáhá růstu nových vlasů. E. Cava je zkrátka oblíbeným pokrmem a také má protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Řasa prokázala schopnost při lokální aplikaci inhibovat 5-alfa-reduktázu.3 Některé výzkumy prokázaly až 60% úspěšnost!

6.) Dýňový olej

Dýňová semínka obsahují sloučeninu zvanou beta-sitosterol, u které bylo prokázáno, že blokuje DHT. V jedné studii muži, kteří užívali doplňky beta-sitosterolu po dobu tří měsíců, měli významný pokles hladiny DHT. Dýňový olej obsahuje také další sloučeniny, které mohou mít antiandrogenní účinky, jako jsou lignany a cucurbitaciny. Lignany jsou typem fytoestrogenů, což jsou rostlinné sloučeniny, které napodobují účinky estrogenu v těle. Cucurbitaciny jsou sloučeniny hořké chuti, u kterých bylo prokázáno, že inhibují aktivitu 5-alfa reduktázy.

Závěr

Blokování DHT můžete také podpořit stravou. Zvlášť potraviny jako jsou vejce, rajčata (lykopen), houby, avokádo, mrkev nebo zelený čaj. Ten obsahuje katechiny, druh fenolu, který má řadu prospěšných vlastností a jednou z nich je blokování 5-alfa-reduktázy. Pokud vás trápí vypadávání vlasů, je dobré vsadit na výše zmíněné rostliny a lokálně podpořit růst nových vlasů přípravky s obsahem kofeinu

 

Veronika Halusková 

1.GLYNIS, Ablon. A Double-blind, Placebo-controlled Study Evaluating the Efficacy of an Oral Supplement in Women with Self-perceived Thinning Hair. 2012.

2. FUJITA, Rumi, Jie LIU, Kuniyoshi SHIMIZU, et al. Anti-androgenic activities of Ganoderma lucidum. 2005.

3. BAK, S.S, B N AHN, J A KIM, S H SHIN, J C KIM, M K KIM, Y K SUNG a S K KIM. Ecklonia cava promotes hair growth. 2013.